Vanhoille PyU:n sivuille pääset katsomaan mm. ranking-listoja:

https://www.pyhaselanurheilijat.fi/vanha-sivusto/lajit/yleisurheilu/view.php?cat=ranking

PYHÄSELÄN IKÄKAUSIENNÄTYKSIÄ SYNTYI MYÖS VUONNA 2019

Jimi Alastalo (P15 esteet), Sara-Sofia Hyvönen (T15-14 kolmiloikka ja ottelu), Cindy Ahponen (T15 kävelyt), Jesse Puhakka (P13 60 m, 200 m), Roope Maaninka (P14 ottelu) ja Ida-Liina Hyvönen (T9 kuula) rikkoivat vuonna 2019 koviksi todettuja Pyhäselän ikäkausiennätyksiä 9-15-vuotiaiden sarjoista.

PYHÄSELÄN 10-15-VUOTIAIDEN ENNÄTYKSIÄ

1.1.2020, koonnut ja päivittänyt Eero Könönen (11.2.2020)

Henkilökohtaisia lajeja:

Pojat 15 vuotta:

100 m: Aku Kurki 11,32 (+0,0) (2006) pe P15
300 m: Kai Räsänen 37,44 (2005)
800 m: Antti Räsänen 2.09,31 (2002)
2000 m: Antti Räsänen 6.03,10 (2002)
100 m aj: Niko Tahvanainen 13,60 (2009), pe P15
200 m aj: Ville-Pekka Kokko 26,02 (+2,0) (2006) pe P15
1500 m ej: Jimi Alastalo 4.55,87 (2019)
3000 m käv: Miikka Kirvesniemi 14.33,0 (1992) pe P15
Korkeus: Alexei Kärkkäinen 195 (2011)
Seiväs: Pasi Roivas 375 (1988)
Pituus: Kai Räsänen 674 (2005) pe P15
3-loikka: Niko Tahvanainen 12.78 (2009)
Kuula 4 kg: Ville Halonen 16.99 (2015)
Kiekko 1 kg: Kai Räsänen 58.33 (2005)
Moukari 4 kg: Kai Räsänen 72.14 (2005) pe P15
Keihäs 600 g: Ville Räsänen 70.34 (1991) pe P15
5-ottelu: Niko Tahvanainen 3083 (2009)
(100 m aj 13,60, pituus 586, seiväs 240, keihäs 41,21, 1000 m 3.01,71)

Tytöt 15 vuotta:

100 m: Taru Karejoki 12,62 (+1,3) (2002)
200 m: Taru Karejoki 26,44 (2001)
300 m: Taru Karejoki 40,94 (2002) pe T15
800 m: Sanna Leinonen 2.19,3 (1995)
2000 m: Sanna Leinonen 6.40,28 (1995)
80 m aj: Sofia Raatikainen 11,91 (2018)
200 m aj: Taru Karejoki 28,69 (-0,7) (2002) pe T15
300 m aj: Sofia Raatikainen 49,39 (2018)
1500 m ej: Riikka Jokinen 5.32,15 (2018)
1000 m käv: Cindy Ahponen 4.27,15 (2019)
3000 m käv: Cindy Ahponen 14.28,00 (pe)
Korkeus: Marianne Pykäläinen 163 (2008)
Pituus: Pipsa Kokko 528 (+1,6) (2005)
3-loikka: Sara-Sofia Hyvönen 11.00 (2019)
Seiväs: Inka Räsänen 285 (2001)
Kuula 3 kg Helena Puhakka 13.56 (1997)
Kiekko 1 kg Pauliina Kairamaa 41.86 (1993)
Kiekko 750 g: Laura Karjunen 38.75 (2013), pe T15
Keihäs 400 g Jenni Räsänen 47.22 (1995)
Moukari 3 kg: Laura Karjunen 46.21 (2013)
5-ottelu: Taru Karejoki 1905 2002)
(80 m aj 12,7, pit 433, keih 21.75, kork 140, 800 m 2.35,1)

Pojat 14 vuotta (mukana myös 13-vuotiaiden ennätyksiä):

60 m: Ville-Pekka Kokko 7,98 (+0,9) (2004)
60 m: Jesse Puhakka 8,04 (2019) P13
100 m: Aku Kurki 11,79 (+1,7) (2005)
200 m: Ville-Pekka Kokko 24,80 (-0,9) (2005)
200 m: Jesse Puhakka 26,06 (2019) P13 pe
300 m: Ville-Pekka Kokko 39,18 (2005)
600 m (P13) Ville-Pekka Kokko 1.34,27 (2004) pe P13
800 m: Ville-Pekka Kokko 2.11,03 (2005)
1500 m: Joona Kokkonen 4.56,53 (2004)
2000 m: Juha Puustinen 6.24,0 (1984)
1500 m ej: Jesse Piiroinen 5.22,95 (2016)
60 m aj (76 cm) (P13) Niko Tahvanainen 9,67 (2007)
80 m aj (84 cm) Ville-Pekka Kokko 11,66 (-0,7) (2005)
100 m aj (84 cm) Niko Tahvanainen 14,29 (2008) P14 pe
200 m aj: Ville-Pekka Kokko 27,53 (2005)
1500 m ej: Lassi Valta 5.06,86 (2018)
3000 m käv: Karri Savolainen 15.22,1 (1990)
Korkeus: Alexei Kärkkäinen 185 (2010) siv. pe
Korkeus: Alexei Kärkkäinen 168 (2009) pe P13
Pituus: Aki Hyvönen 591 (1994)
3-loikka: Timo Grönlund 12.02 (2001)
Seiväs: Pasi Roivas 320 (1987)
Aki Hyvönen 320 (1994)
Kuula 4 kg: Kai Räsänen 14.81 (2004)
Kuula 3 kg (P13) Kai Räsänen 15.21 (2003)
Kiekko 1 kg: Kai Räsänen 55.67 (2004)
Kiekko 600 g (P13): Kai Räsänen 55.45 (2003) pe P13
Moukari 4 kg: Kai Räsänen 63.14 (2004)
Moukari 3 kg: Niklas Hyvönen 47,83 (2016) P13 pe
Keihäs 600 g: Ville Räsänen 70.34 (1991) pe P14, vanha malli
Keihäs 600 g: Niklas Hyvönen 66,27 (2017), pe P14
5-ottelu: Kai Räsänen 3063 (2004)
(80 m aj 12,07, kork 165, seiv 312, kiekko 52.80, 800 m 2.38,49)
5-ottelu: Roope Maaninka 2633 (2019) (pe)
14.90w/3.4 5.06w/2.1 2.40 43.18 3:02.32
4-ottelu (P13): Niklas Hyvönen 2054 (2016) P13 pe
5-ottelu: Roope Maaninka 2147 (2018) P13
60 m aj: 9.90/1.2 pituus: 4.38 kiekko: 33.18 keihäs: 36.27 800 m: 2:49.98

Tytöt 14 vuotta (mukana myös 13-vuotiaiden ennätyksiä):

60 m: Isabella Björn 8,41 (2007) T13
100 m: Pipsa Kokko 12,91 (+1,8) (2004)
200 m: Taru Karejoki 26,44 (2001) T14 pe
300 m: Taru Karejoki 41,59 (2001) T14 pe
600 m: Pipsa Kokko 1.46,71 (2002)
800 m: Sanna Leinonen 2.20,5 (1994)
1000 m: Maiju Luoto 3.11,02 (2008) T13 pe
2000 m: Sanna Leinonen 6.43,44 (1994)
60 m aj: Sara-Sofia Hyvönen 9,75 (2018) T13 pe
80 m aj: Sofia Raatikainen 11,91 (2018)
200 m aj: Pipsa Kokko 31,60 (+1,2) (2004)
200 m aj: Riikka Jokinen 32,40 (2018), T13 pe
300 m aj: Sofia Raatikainen 49,39 (2018) T14 pe
1500 m ej: Riikka Jokinen 5.32,13 (2018), T13 ja T14 pe
3000 m käv: Niina Mutanen 15.34,69 (1998) T14 pe
Korkeus: Marianne Pykäläinen 163 (2008)
Korkeus: Sofia Raatikainen 156 (2017) T13
Pituus: Soile Venäläinen 505 (1993)
Pituus: Sofia Raatikainen 490 (2017) T13
3-loikka: Sara-Sofia Hyvönen 10.55 (2018) T13
3-loikka: Sara-Sofia Hyvönen 11.00 (2019)
Seiväs: Inka Räsänen 261 (2000)
Kuula 3 kg: Helena Puhakka 13.01 (1996)
Kiekko 1 kg: Pauliina Kairamaa 34.42 (1992)
Kiekko 0,75 kg: Laura Karjunen 34.62 (2012)
Keihäs 400 g: Heli Liimatta 45.71 (2006) T14 pe
Moukari 3 kg: Laura Karjunen 40.98 (2012)
5-ottelu: Sara-Sofia Hyvönen 2155 (2019)
80 m aj 12.77/1.7, pituus 4.52/1.4, keihäs 35.69, korkeus 1.49, 800 m 2:46.33
5-ottelu: Taru Karejoki 2031 (2001)
(80 m aj 12,25, kuula 7.42, kork 139, keih 19.12, 600 m 1.47,30)
4-ottelu: Sara-Sofia Hyvönen 2185 p. (2018) T13 pe
60 m aj: 9.75/1.8, pituus: 4.61, korkeus: 1.50, keihäs: 35.25, 800 m: 2:49.57

Pojat 12 vuotta (mukana myös 11-vuotiaiden ennätyksiä):

60 m: Janne Salmivuori 8,34 (1989) P11 pe
200 m: Jesse Puhakka 27,74 (2018)
300 m: Janne Salmivuori 45,1 (1990)
600 m: Teemu Ruippo 1.45,31 (2001) pe P11
800 m: Väinö Kontkanen 2.27,04 (2017)
1000 m: Jere Sivonen 3.15,29 (2008) P11
1000 m: Väinö Kontkanen 3.05,28 (2017)
1500 m: Santeri Saarelainen 5.12,71 (1999)
60 m aj (76 cm): Väinö Kontkanen (2017) pe
60 m aj (60 cm): Jesse Piiroinen 10,59 (2012) pe P11
200 m aj (76 cm): Väinö Kontkanen 33,79 (2017) pe
2000 m käv: Teemu Makkonen 10.31,16 (1994) pe P12
Pituus: Janne Salmivuori 487 (1990)
Janne Salmivuori (halli) 511 (1990)
Korkeus: Alexei Kärkkäinen 148 (2008)
Seiväs: Pasi Roivas 277 (1985)
3-loikka: Kai Räsänen 10.46 (+0,2) (2002)
Kuula 3 kg: Kai Räsänen 12.59 (2002)
Kiek 600 g: Kai Räsänen 52.92 SE (2002)
Kiek 750 g: Niklas Hyvönen 36.90 (2015) pe
Keih 400 g: Niklas Hyvönen 49.67 (2015)
Mouk 2,5 kg: Kai Räsänen 52.51 SE (2002)
Mouk 3 kg: Niklas Hyvönen 36.16 (2015) pe
5-ottelu: Väinö Kontkanen 1749 p. (2017)
10.44/0.0 4.19/1.0 12.58 27.72 2:27.04
4-ottelu: Kai Räsänen 1703 (2002) pe P12
(60 m aj 10,2 – korkeus 130 – kuula 11.67 – 600 m 1.55,5)
4-ottelu: Lassi Valta 1629 p. (2016), muuttuneet lajit

Tytöt 12 vuotta (mukana myös 11-vuotiaiden ennätyksiä):

60 m: Isabella Björn 8,60 (+2,5) (2006)
100 m: Hanne Purmonen 13,9 (2002)
150 m: Jasmina Venäläinen 22,19 (2014)
200 m: Pipsa Kokko 28,71 (+2,0) (2002)
300 m: Tarja Venäläinen 47,5 (1986)
600 m: Pipsa Kokko 1.46,71 (2002) pe T12
800 m: Sanna Leinonen 2.34,0 (1992)
1000 m: Maiju Luoto 3.18,04 (2007)
60 m aj (76 cm) Sofia Raatikainen 10,02 (2016) pe
1500 m: Jutta Jolkkonen 5.30,50 (1997)
2000 m käv: Noora Mutanen 10.28,83 (1999) pe T12
Pituus: Isabella Björn 479 (+2,7) (2006)
Pituus: Sofia Raatikainen 454 (2016)
Pituus: Pihla Romppanen 450 (2009) pe T11
3-loikka: Niina Koffert 9.77 (2000)
Seiväs: Hanna Lihavainen 210 (1999)
Hilla Miettinen 210 (2007)
Korkeus: Marianne Pykäläinen 147 (2006)
Hanna Lihavainen (halli) 148 (2000)
Kuula 2,5 kg: Helena Puhakka 12.46 (1994) pe T12
Kiekko 600 g: Heidi Korhonen 38.88 (1990) pe T12
Keihäs 400 g: Emilia Sieviläinen 37.49 (2006)
Mouk 2,5 kg: Netta-Noora Lappalainen 34.57 (2015)
4-ottelu: Sofia Raatikainen 1448 pist (2016) (pe)
5-ottelu: Sara-Sofia Hyvönen 1529 pist. (2017)
10.72/-0.9 4.12W/4.3 1.35 19.36 2:55.73

Pojat 10 vuotta (mukana myös 9-vuotiaiden ennätyksiä):

40 m: Kai Räsänen 6,44 (1999) pe P9
60 m: Janne Salmivuori 8,6 (1988) pe P10
Patrik Torn 8,94 (2007)
150 m: Kai Räsänen 21,9 (2000) pe P10
200 m: Patrik Torn 29,8 (2007) pe P10
60 m aj (60 cm) Väinö Kontkanen 11,14
600 m: Teemu Ruippo 1.53,76 (2000)
800 m: Väinö Kontkanen 2.42,17 (2015)
1000 m (P9): Jere Sivonen 3.34,64 (2006)
1000 m (P10): Väinö Kontkanen 3.18,97 (2015)
600 m käv Kai Räsänen 2.52,7 (1999) pe P9
1000 m käv: Kai Räsänen 5.02,0 (2000) pe P10
Pituus: Kai Räsänen 452 (2000) pe P10
Korkeus: Heikki Turunen 135 (1991)
3-loikka: Kai Räsänen 9.21 (2000) pe P10
Seiväs: Pasi Roivas 225 (1983)
Kuula 2 kg: Kai Räsänen 9.98 (1999) pe P9
Kuula 2,5 kg: Niklas Hyvönen 10.20 (2013) pe
Kiekko 600 g: Miikka Puustinen 32.32 (1984)
Keihäs 400 g: Aki Parviainen 36.84 (1984)
Mouk 2,5 kg: Mirko Huovinen 28.26 (2012) pe
Pallo 160 g: Olli Rouvinen 49.56 (1995) P9
3-ottelu: Kai Räsänen 1136 (2000) pe P10
(60 m 9,0, pituus 452, kuula 9.31)
4-ottelu: Oskari Pakarinen 1055 (2018)
(60 m aj: 10.97w/2.2, korkeus: 1.10, keihäs: 25.79, 800 m 3:16.24)

Tytöt 10 vuotta (mukana myös 9-vuotiaiden ennätyksiä):

40 m: Hanne Purmonen 6,73 (1999)
60 m: Hanna Turunen 8,9 (1996)
150 m: Juulia Hirvonen 23,36 (2004)
200 m: Karoliina Kolehmainen 30,28 (1994) pe T10
600 m: Pipsa Kokko 1.57,6 (2000)
800 m: Karoliina Kolehmainen 2.46,0 (1994)
1000 m: Karoliina Kolehmainen 3.28,0 (1994)
1000 m: Marianne Puustinen 3.47,47 (2017)
60 m aj (60 cm): Sofia Raatikainen 11,64 (2014)
1000 m käv: Niina Mutanen 5.01,92 (1994) pe T10
Pituus: Hanna Turunen 421 (1996)
Korkeus: Anni-Kreeta Tervala 125 (2004)
Sara-Sofia Hyvönen 125 (2015)
Seiväs: Jatta Kalajoki 180 (2004)
3-loikka: Juulia Auvinen 8.36 (2008)
Kuula 2 kg: Hanna Turunen 9.65 (1996) pe T10
Kuula 2 kg: Ida-Liina Hyvönen 7,76 (2019) pe T9
Kiekko 600: Hanna Turunen 25.86 (1996) pe T10
Keihäs 400 g: Marjo Kauhanen 28.22 (1996) pe T10
Mouk 2,5 kg: Nicola Lindsberg 20.89 (2013)
Pallo 160 g: Hanna Turunen 38.76 (1995)
3-ottelu: Hanna Turunen 1016 SE (1996) pe T10
4-ottelu: Marianne Puustinen 769 (2018)
(60 m aj 13,40-800 m3.02,62-korkeus 120-keihäs 12,81)
4-ottelu: Pinja Stenberg 651 (2018) T9 pe
6.99w/3.3 0.95 14.81 3:10.95

——————————-

PINJA, ARTTU JA ROOPE KÄRKIKOLMIKKONA VUODEN 2019 PM-RANKINGISSA

Pinja Stenberg, 10, oli aktiivisin ja menestynein PyU:n alle 15-vuotias urheilija pm-kilpailuissa kesällä 2019.

Pinja voitti PyU:n perinteisen 9-15-vuotiaiden ranking-kilpailun ennen samanikäistä Arttu Kylmästä ja 14-vuotiasta Roope Maaninkaa, joka menestyi erinomaisesti myös SM-tasolla.

Kymmenen kärkeen ylsivät lisäksi Ida-Liina Hyvönen (9), Jasmin Huuho (11), Oskari Pakarinen (11), Sara-Sofia Hyvönen (14), Jimi Alastalo (15), Nea Nousiainen (12) ja Lassi Valta (15).

Heistä myös Sara-Sofia ja Jimi ylsivät syksykesän 14-15-vuotiaiden SM-kilpailuissa kuuden parhaan joukkoon.

Pm-rankingkisaan menestyspisteitä tuo sijoittuminen pm-kilpailuissa kuuden parhaan joukkoon. Lisäksi jokainen osanotto pm-lajiin tuo yhden pisteen. Eniten osanottopisteitä eli 12 kertyi Nea Nousiaiselle. Nea oli siis mukana kesän aikana 12 lajissa pm-kilpailuissa. Pinja Stenbergille ja Jade Nousiaiselle kertyi 11 osanottoa.

Tasapisteissä sijoituksen on ratkaissut suurempi osanottopisteiden määrä. Jos urheilijalla on täsmälleen samat pisteet (menestys+osanotto), silloin urheilijan sijoitus on muokkautunut aakkosjärjestyksen mukaan.

Pisteille ylsi kesän aikana yhteensä 83 urheilijaa, joka on seitsemän enemmän kuin vuotta aiemmin

Teksti ja kuvat: Eero Könönen

—————–

PyU:n 9-15-vuotiaiden pm-ranking 2019

Mukana seuraavat kilpailut: maantie 22.4. (Pyhäselkä), maastot 18.5. (Liperi), ratakävelyt 29.5. (Pyhäselkä), viestit 10.6. (Kiihtelysvaara), moniottelut 10.7. (Outokumpu), huipentuma 27. – 28.7. (Joensuu), 9-13-v ottelut 25.8. (Lieksa).

Urheilijan nimen perässä sarja, menestyspisteet, osanottopisteet ja yhteispisteet

Koonnut: Eero Könönen

1. Pinja Stenberg 10 56,5+11 = 67,5
2. Arttu Kylmänen 10 42,75+10 = 52,75
3. Roope Maaninka 14 41,25+9 = 50,25

4. Ida-Liina Hyvönen 9 40+9 = 49
5. Jasmin Huuho 11 37,5+9 = 46,5
6. Oskari Pakarinen 11 35,75+9 = 44,75
7. Sara-Sofia Hyvönen 14 36,75+6 = 42,75
8. Jimi Alastalo 15 32,25+8 = 40,25
9. Nea Nousiainen 12 26,25+12 = 38,25
10. Lassi Valta 15 30,25+8 = 38,25

  1. Miisa Puustinen 9 26,5+10 = 36,5
    12. Riikka Jokinen 14 30 + 6 = 36
    13. Jade Nousiainen 9 24+11 = 35
    14. Reetta Ryynänen 15 29,75 + 5 = 34,75
    15. Marianne Puustinen 11 27,5+7 = 34,5
    16. Heini Kuronen 9 24+8 = 32
    17. Cindy Ahponen 15 28+4 = 32
    18. Maiju Hirvonen 10 23,5+8 = 31,5
    19. Vienna Kettunen 15 26+5 = 31
    20. Sara Martikainen 13 23,25+7 = 30,25
    21. Jerkko Kinnunen 11 25+4 = 29
    22. Miikka Piipponen 9 18,5+10 = 28,5
    23. Aku Alastalo 13 20,5+8 = 28,5
    24. Elina Valta 14 23+5 = 28
    25. Peetu Alastalo 9 18,5+9 = 27,5
    26. Julia Parviainen 9 21,5+5 = 26,5
    27. Siiri Kontkanen 10 19,5+5 = 24,5
    28. Paavo Maaninka 10 18,25+6 = 24,25
    29. Väinö Kontkanen 14 21+3 = 24
    30. Ville Meriläinen 12 21+3 = 24
  2. Lauri Laamanen 9 17,75+6 = 23,75
    32. Anette Alastalo 8 13,5+10 = 23,5
    33. Ronja Eronen 9 18,5+5 = 23,5
    34. Aino Kiiskinen 12 17+6 = 23
    35. Marlo Tuhkanen 9 18+5 = 23
    36. Pietu Stenberg 8 12,75+10 = 22,75
    37. Toni Juntunen 13 16,5+5 = 21,5
    38. Iida Sallinen 15 16,75+4 = 20,75
    39. Heli Puustinen 12 13,25+6 = 19,25
    40. Noora Tiilikainen 13 13,25+6 = 19,25
    41. Siiri Tahvanainen 9 13+6 = 19
    42. Krista Martikainen 10 15+4 = 19
    43. Roope Turunen 14 13,25+5 = 18,25
    44. Veeti Meriläinen 10 15+3 = 18
    45. Jenny Miettinen 11 13,5+4 = 17,5
    46. Pinja Myller 12 14+3 = 17
    47. Miko Sivonen 12 11,75+5 = 16,75
    48. Jeremias Tuhkanen 11 11+5 = 16
    49. Max Valtonen 9 11+5 = 16
    50. Milo Kuivalainen 13 12+2 = 14
  3. Topias Juntunen 11 9,75+4 = 13,75
    52. Aleksi Tanskanen 11 10,25+3 = 13,25
    53. Sofia Raatikainen 15 8,75+2 = 10,75
    54. Niro Immonen 9 2,25+7 = 9,25
    55. Kerttu Turunen 9 6+3 = 9
    56. Juuso Tiilikainen 11 5,25+3 = 8,25
    57. Janna Huuho 15 7+1 = 8
    58. Miika Sivonen 9 4,75+3 = 7,75
    59. Anni Vänskä 13 2+5 = 7
    60. Milja Nevalainen 10 3,5+3 = 6,5
    61. Onni Ohvanainen 11 4+2 = 6
    62. Milla Tukiainen 12 4+2 = 6
    63. Kerttu Pirhonen 12 5+1 = 6
    64. Niilo Purmonen 11 5+1 = 6
    65. Meri-Tuuli Tukiainen 10 5+1 = 6
    66. Jesse Puhakka 13 3,5+2 = 5,5
    67. Luukas Mäkelä 15 4+1 = 5
    68. Juho Parkkulainen 15 4+1 = 5
    69. Vilho Frisk 10 1,75+3 = 4,75
    70. Elmo Purmonen 11 2,75+2 = 4,75
    71. Kaapo Karttunen 13 1,75+2 = 3,75
    72. Sara Kettunen 10 1,5+2 = 3,5
    73. Venla Koponen 11 1,5+2 = 3,5
    74. Lilja Kervinen 8 0+3 = 3
    75. Miro Piipponen 7 1+2 = 3
    76. Miio Toivanen 8 1+2 = 3
    77. Minka Nevalainen 8 0+2 = 2
    78. Maria Karppanen 13 0+1 = 1
    79. Onni Koskinen 8 0+1 = 1
    80. Helmi Kuronen 7 0+1 = 1
    81. Elle Laakkonen 8 0+1 = 1
    82. Lila Laakkonen 8 0+1 = 1
    83. Janne Piipponen 11 0+1 = 1

Rankingin parhaat palkitaan 17. marraskuuta Niittylahden koululla pidettävässä yleisurheilukauden päätöstilaisuudessa

————-

Pyhäselän Urheilijat

9-15-vuotiaiden pm-ranking 2016

Mukana pisteissä seuraavat kilpailut: maantie (28.3. Pyhäselkä), maastot (22.5. Lieksa), viestit (21.6. Kiihtelysvaara), moniottelut (6. – 7.7. Outokumpu), huipentumat (6. – 7.8. Joensuu)

  1. Sara-Sofia Hyvönen11                        59,5+10             69,5
  2. Sara Martikainen10                        55,5+10             65,5

3 Sofia Raatikainen                   12                        51,75+11           62,75

  1. Niklas Hyvönen13                        51,75+10           61,75
  2. Lassi Valta12                        52+9                   61
  3. Väinö Kontkanen11                        50,5+9                59,5
  4. Veera Kontkanen14                        44,25+8             52,25
  5. Jimi Huuho15                        41,5+8                49,5
  6. Karla Könönen13                        33,5+10             43,5
  7. Roope Maaninka11                        34,5+9                43,5
  8. Jasmina Venäläinen          13                        34,75+8             42,75
  9. Oskari Pakarinen8                           29,5+6                35,5
  10. Lauri Räsänen11                        26,5+8                34,5
  11. Riikka Jokinen11                        27,5+7                34,5
  12. Netta-Noora Lappalainen13 27,5+7                34,5
  13. Anni Huovinen12                        26,75+7             33,75
  14. Sini Lehikoinen13                        25,25+8             33,25
  15. Juha Karjunen13                        26+7                   33
  16. Miko Sivonen9                           21,5+7                28,5
  17. Benjamin Oittinen14                        24+4                   28
  18. Mico Räty11                        19,75+7             26,75
  19. Anton Tallus10                        21+4                   25
  20. Cindy Ahponen12                        19+5                   24
  21. Reetta Ryynänen12                        16,5+7                23,5
  22. Toni Juntunen10                        16,5+6                22,5
  23. Nea Nousiainen9                           16,5+6                22,5
  24. Noora Tiilikainen10                        16+5                   21
  25. Eemeli Laitila13                        15+5                   20
  26. Jasmin Kettunen13                        14+5                   19
  27. Luca Räty9                           15,5+4                19,5
  28. Mira Yljälä14                        15+4                   19
  29. Linnea Pikkarainen12                        14,75+4             18,75
  30. Jenny Miettinen8                           13,5+5                18,5
  31. Pinja Myller9                           15+3                   18
  32. Milo Kuivalainen10                        10,75+7             17,75
  33. Janna Huuho12                        12,25+5             17,25
  34. Juuso Miettinen12                        13+4                   17
  35. Akseli Laitila10                        11,75+5             16,75
  36. Iitu Vuorma14                        12,25+4             16,25
  37. Pinja Hulkko15                        13,25+3             16,25
  38. Vienna Kettunen12                        14+2                   16
  39. Antti Kolu12                        14+2                   16
  40. Aaro Nyholm14                        14+2                   16
  41. Siiri Kontkanen7                           8,75+6                14,75
  42. Ida-Liina Hyvönen6                           9+5                      14
  43. Aino Kiiskinen9                           9,5+4                  13,5
  44. Otto Pekkanen15                        10+2                   12
  45. Pauli Vuorma12                        8,5+3                  11,5
  46. Kasper Kamppuri12                        8,75+2                10,75
  47. Peppi Soininen13                        7,5+3                  10,5
  48. Johanna Varis15                        8+2                      10
  49. Jasmin Huuho8                           5,75+4                9,75
  50. Topias Juntunen8                           6,75+3                9,75
  51. Viinu Wetterstrand9                           6,75+2                8,75
  52. Veera Nykyri13                        5+3                      8
  53. Enni Koljonen14                        7+1                      8
  54. Elias Manninen14                        7+1                      8
  55. Atte Purmonen12                        7+1                      8
  56. Kiira Heiskanen13                        3+4                      7
  57. Krista Martikainen7                           3+3                      6
  58. Vertti Wetterstrand11                        3+3                      6
  59. Hertta Juntunen11                        5+1                      6
  60. Alisa Oinonen11                        5+1                      6
  61. Johanna Päivinen15                        5+1                      6
  62. Leo Laurell10 1,75+4                5,75
  63. Iida Hakkarainen9                           3,5+2                  5,5
  64. Laura Levä11                        3,5+2                  5,5
  65. Jesse Piiroinen15                        3,5+2                  5,5
  66. Veeti Pyykkö14                        3,5+2                  5,5

70.Saana Koistinen                    10                        4+1                      5

  1. Neri Lätti9                           4+1                      5
  2. Luukas Mäkelä12                        4+1                      5
  3. Emma Tahvanainen14                        4+1                      5
  4. Jeremias Tuhkanen8                           4+1                      5
  5. Kerttu Räsänen14                        2,25+2                4,25
  6. Iida Sallinen12                        2,25+2                4,25
  7. Inca Räty6                           1+3                      4
  8. Jimi Alastalo12                        3+1                      4
  9. Merete Lätti10                        3+1                      4
  10. Marlo Tuhkanen6                           3+1                      4
  11. Milana Myller8                           1,75+2                3,75
  12. Matti Yljälä11                        1+2                      3
  13. Pihla Ratilainen10                        2+1                      3
  14. Vilko Ahlholm14                        1,75+1                2,75
  15. Teemu Malinen15                        1,75+1                2,75
  16. Daniel Myller9                           1,75+1                2,75
  17. Arttu Kylmänen7                           1+1                      2
  18. Amanda Oittinen15                        1+1                      2
  19. Pinja Saastamoinen13                        0,75+1                1,75
  20. Pinja Stenberg7                           0+1                      1

——————————————————————

MALMIJUOKSUN TILASTOJA 1973-2015, ks. tarkemmin:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=971731256196834&id=167375299965771

—————————

Joensuu, 9-15-vuotiaiden (6. – 7.8.2016)

Pm-huipentuman menestyspisteet :

1) Joensuun Kataja 481, 2) Pyhäselän Urheilijat 443, 3) Lieksan Urheilijat 98, 4) Nurmeksen Sepot 87, 5) Polvijärven Urheilijat 63, 6)  Juuan Urheilijat 58, 7) Tuupovaaran Urheilijat 52, 8) Outokummun Partio 32, 9) Liperin Taimi 12, 10) Kiihtelysvaaran Urheilijat 10, 11) Valtimon Vasama 7

 

 

Pm-huipentuman osanottopisteet:

1) Pyhäselän Urheilijat 173, 2) Joensuun Kataja 168, 3) Nurmeksen Sepot 37, 4) Lieksan Urheilijat 35, 5) Polvijärven Urheilijat ja Tuupovaaran Urheilijat 28, 7) Juuan Urheilijat 23, 8) Outokummun Partio 12, 9) Liperin Taimi 8, 10) Kiihtelysvaaran Urheilijat 4, 11) Valtimon Vasama 3

 

—————————-

PyU:n 9-15-vuotiaiden pm-ranking 2015

Mukana seuraavat kisat: maantie (6.4. Hammaslahti), maasto (23.5. Tuupovaara), viestit (30.6. Kiihtelysvaara), huipentumat (8. – 9.8. Joensuu) ja moniottelut (12. – 13.9. Outokumpu).

Tämän vuoden sijoituksen perässä sijoitus v. 2014, sitten ikä, menestys- ja osanottopisteet sekä yhteispisteet.
Pm-voitosta 7 pistettä, kakkossijasta 5 … kuudennesta sijasta 1 piste. Jokainen osanotto pm-kisalajiin toi yhden pisteen. Moniottelun useista lajeista huolimatta vain yksi osanottopiste.

1. Sara-Sofia Hyvönen 10 52,5+9 = 61,5
2. Väinö Kontkanen 10 50,5+9 = 59,5
3. Sofia Raatikainen 11 46,5+9 = 55,5

4. Lassi Valta 11 44,5+9 = 53,5
5. Veera Kontkanen 13 43,75+9 = 52,75
6. Jimi Huuho 14 43+7 = 50
7. Karla Könönen 12 32,25+9 = 41,25
8. Niklas Hyvönen 12 33,25+7 = 40,25
9. Samu Käyhkö 12 35+5 = 40
10. Aaro Nyholm 13 35+5 = 40
11. Jasmina Venäläinen 12 30,25+8 = 38,25
12. Sara Martikainen 9 29+7 = 36
13. Pinja Hulkko 14 26,75+8 = 34,75
14. Benjamin Oittinen 13 26,5+8 = 34,5
15. Peppi Ahponen 15 28,5+6 = 34,5
16. Kasper Kamppuri 11 28+6 = 34
17. Amanda Oittinen 14 26,75+6 = 32,75
18. Juho Miettinen 14 24,75+7 = 31,75
19. Netta-Noora Lappalainen 12 25+5 = 30
20. Jesse Piiroinen 14 24,5+5 = 29,5
21. Pauli Vuorma 11 21,5+7 = 28,5
22. Juha Karjunen 12 22,25+6 = 28,25
23. Roope Maaninka 10 22+6 = 28
24. Teemu Malinen 14 20,25+6 = 26,25
25. Vienna Kettunen 11 18,5+7 = 25,5
26. Sini Lehikoinen 12 18,25+7 = 25,25
27. Miikkael Ahponen 14 18,25+6 = 24,25
28. Siiri Uusitalo 12 18+6 = 24
29. Peppi Soininen 12 17,25+5 = 22,25
30. Lauri Räsänen 10 17+5 = 22
31. Lauri Piironen 13 19+3 = 22
32. Elina Valta 10 17,5+4 = 21,5
33. Cindy Ahponen 11 14,5+6 = 20,5
32. Johanna Varis 14 17+3 = 20
35. Akseli Laitila 9 13,5+6 = 19,5
36. Kerttu Räsänen 13 13+5 = 18
37. Janna Huuho 11 14+4 = 18
38. Eemeli Laitila 12 12,5+5 = 17,5
39. Jarno Keronen 11 13,5+4 = 17,5
40. Anton Tallus 9 13,5 + 4 = 17,5
41. Mico Räty 10 12+5 = 17
42. Otto Pekkanen 14 14+3 = 17
43. Tarmo Laitinen 10 12+4 = 16
44. Ville Halonen 15 14+2 = 16
45. Veeti Holopainen 13 12+3 = 15
46. Helmi Juntunen 10 12+3 = 15
47. Riina Hassinen 14 12+2 = 14
48. Antti Kolu 11 12+2 = 14
49. Anni Huovinen 11 10,5+3 = 13,5
50. Jutta Nuutinen 15 8,75+4 = 12,75
51. Maria Sotikov 12 8+4 = 12
52. Jimi Alastalo 11 9+3 = 12
53. Kati Nuutinen 15 7,75+4 = 11,75
54. Roni Lehikoinen 11 8+3 = 11
55. Perttu Levä 12 6,5+4 = 10,5
56. Ida-Liina Hyvönen 5 7+3 = 10
57. Riikka Jokinen 10 8+2 = 10
58. Aku Alastalo 9 7+2 = 9
59. Luka Holopainen 12 7+2 = 9
60. Olli Sorsa 14 5,25+3 = 8,25
61. Merete Lätti 9 6+2 = 8
62. Linnea Pikkarainen 11 6+2 = 8
63. Atte Purmonen 11 7+1 = 8
64. Juuso Miettinen 11 5+2 = 7
65. Viinu Wetterstrand 8 4,75+2 = 6,75
66. Anniina Turunen 14 4+2 = 6
67. Luukas Mäkelä 11 5+1 = 6
68. Mikko Rönkkö 10 5+1 = 6
69. Siiri Kontkanen 6 3+2 = 5
70. Pinja Myller 8 3+2 = 5
71. Salla Hirvonen 14 4+1 = 5
72. Neea Liimatta 14 4+1 = 5
73. Jere Rouvinen 12 4+1 = 5
74. Leo Laurell 9 2,5+2 = 4,5
75. Oskari Pakarinen 7 2,5+2 = 4,5
76. Iitu Vuorma 13 2,5+2 = 4,5
77. Mira Yljälä 13 2+2 = 4
78. Sanni Simanainen 12 3+1 = 4
79. Veera Tammiruusu 9 3+1 = 4
80. Pinja Saastamoinen 12 1,75+2 = 3,75
81. Hertta Juntunen 10 1,5+2 = 3,5
82. Enni Koljonen 13 1,5+2 = 3,5
83. Essi Rajahalme 10 1,5+2 = 3,5
84. Lotta Sillanpää 11 1,5+2 = 3,5
85. Vertti Wetterstrand 10 1+2 = 3
86. Iida Hakkarainen 8 1,75+1 = 2,75
87. Jenny Miettinen 7 0+2 = 2
88. Neri Lätti 8 1+2 = 2
89. Luca Räty 8 1+1 = 2
90. Marikki Juntunen 12 0,75+1 = 1,75
91. Aada Riikonen 13 0,75+1 = 1,75
92. Veeti Pyykkö 13 0+1 = 1
93. Eetu Sillanpää 13 0+1 = 1

Rankingin parhaat palkittiin Niittylahden koululla 14.11. pidettävässä yleisurheilukauden päättäjäistilaisuudessa.

————————————————–

Pohjois-Karjalan yleisurheilu

Seurojen pisteet 9-15-vuotiaiden pm-kisoista 2015, koonnut Eero Könönen

Mukana seuraavat kilpailut edellisvuoden tapaan:  maantie (6.4. Pyhäselkä), maastot (23.5. Tuupovaara), viestit (30.6. Kiihtelysvaara), huipentumat (8. – 9.8. Joensuu), moniottelut (12. – 13.9. Outokumpu)

Sijoituksen perässä suluissa sijoitus v. 2014, sitten seura ja yhteispisteet, joiden perässä suluissa menestys- ja osanottopisteet, lopuksi  yhteispisteet v. 2014

  1. (1)  Pyhäselän Urheilijat                       1138,5                (782,5+356)                                  1102
  2. (2) Joensuun Kataja                               905                      (636+269)                                      725
  3. (3) Lieksan Urheilijat                              253,5                  (185,5+68)                                     296
  4. (6) Tuupovaaran Urheilijat                  203                      (125+78)                                        176
  5. (4) Polvijärven Urheilijat                      148                      (90+58)                                           244
  6. (5) Juuan Urheilijat                                 114                      (76+38)                                           185
  7. (7) Nurmeksen Sepot                           73                        (47+26)                                           110
  8. (11) Kiihtelysvaaran Urheilijat            46                        (33+13)                                           28
  9. (10) Outokummun Partio                    39                        (28+11)                                           48
  10. (13) Mutalan Riento                               31                        (23+8)                                             4
  11. (12) Tikkalan Veikot                               11                        (9+2)                                               26
  12. (8) Kiteen Urheilijat                               9                           (7+2)                                               67
  13. (-) Valtimon Vasama                              8                           (7+1)                                               –
  14. (-) Juuan Jänne                                        6                           (4+2)                                               –
  15. (-) Sulkaman Kipinä                                5                           (4+1)                                               –

Pisteittä (= ei yhtään urheilijaa kesän pm-kisoissa)  mm. seuraavat seurat: Tohmajärven Urheilijat, Ilomantsin Urheilijat, Polvijärven Vauhti, Rääkkylän Kisa-Veikot, Liperin Taimi, Kontio-Veljet , Kesälahden Urheilijat ja Enon Kisa-Pojat

Osanottopisteiden kehitys:

Vuosien 2014-15 alemmat osanottopisteet vuosiin 2009-2013 verrattuna selittyvät osittain huipentumien osanottorajoituksilla: 4 lajia/urheilija, vuosina 1998-2013 6 lajia/urheilija. 1990-luvun loppuun ja 2000-luvun alkuun verrattuna aktiivisten seurojen määrä on pudonnut ja vain muutamalla seuralla on runsaasti osallistujia pm-kisoissa:

1998: 2441

1999:  2382

2000:  2284

2001:  2045

2002:  1782

2003:  1857

2004:  1763

2005:  1512

2006:  1752

2007:  1626

2008:  1353

2009:  1200

2010:  1098

2011:  1051

2012:  1036

2013:  1106

2014:  974

2015:  933

———————————————

9-15-vuotiaiden Pyhäselän ennätykset 1.1.2015. Päivittänyt EeKö 1.6.2015, ks.

 http://2014.pyhaselanurheilijat.fi/lajit/yleisurheilu/view.php?cat=tulokset&id=1758

———————————————-

Tuupovaara 23.5.2015

9-15-vuotiaiden pm-maastot:

Seurojen pisteet (menestys+osanotto): 1) Pyhäselän Urheilijat 112+37 = 149, 2) Tuupovaaran Urheilijat 39+18 = 57, 3) Joensuun Kataja 39+13 = 51, 4) Juuan Urheilijat 17+7 = 23, 5) Kiihtelysvaaran Urheilijat 12+3 = 14, 6) Lieksan Urheilijat 10+3 = 13, 7) Kiteen Urheilijat 2+1 = 3

———————————————

Pyhäselkä 6.4.2015

Malmijuoksu/maantiejuoksun pm-kilpailu 9-15-vuotiaat, epäviralliset pm-pisteet (menestys/osanotto):  1) Pyhäselän Urheilijat 78+28 = 106, 2) Joensuun Kataja 28+7 = 35, 3) Tuupovaaran Urheilijat 16+6 = 22, 4) Tikkalan Veikot 9+2 = 11, 5) Kiihtelysvaaran Urheilijat 7+1 = 8, 6) Kiteen Urheilijat 5+1 = 6, 7) Mutalan Riento 1+1 = 2

—————————————————————-

Pohjois-Karjala

9-15-vuotiaiden pm-sisulisäpisteet 2014

koonnut Eero Könönen

Mukana pisteissä maantie (Pyhäselkä 21.4.), maastot (Polvijärvi 3.5.), moniottelut (Kiihtelysvaara 7. – 8.6.), viestit (Kiihtelysvaara 1.7.), huipentumat (Outokumpu 9. – 10.8.).

Sijoitus v. 2014, suluissa sijoitus v. 2013, seuran nimi, menestys- ja osanottopisteet ja yhteispisteet, suluissa pisteet v. 2013

1.(1) Pyhäselän Urheilijat       778+324            = 1102 (1269)

2.(2) Joensuun Kataja              498+227            = 725 (757)

3.(3) Lieksan Urheilijat             219+77               = 296 (468)

4.(6) Polvijärven Urheilijat     151+93               = 244 (182)

5.(4) Juuan Urheilijat                100+85               = 185 (232)

6.(7) Tuupovaaran Urh.           112+64               = 176 (172)

7.(8) Nurmeksen Sepot           73+37                 = 110 (90)

8.(11) Kiteen Urheilijat            52+15                 = 67 (53)

8.(10) Polvijärven Vauhti        52+15                 = 67 (72)

10.(9) Outokummun Partio    31+17                 = 48 (87)

11.(-) Kiihtelysvaaran Urh.     16+12                 = 28 (-)

12.(18) Tikkalan Veikot            22+4                   = 26 (3)

13.(-) Mutalan Riento               1+3                      = 4 (-)

14.(-) Rääkkylän Kisa-Veikot  0+1                      = 1 (-)

 

Pisteittä (= ei yhtään urheilijaa kesän pm-kisoissa) jäivät vuonna 2014 seuraavat vuonna 2013 tilastossa olleet seurat (suluissa sijoitus v. 2013): Juuan Jänne! (5.), Höytiäisen Urheilijat (12.), Valtimon Vasama (13.), Tohmajärven Urheilijat (14.), Oravisalon Urheilijat (15.), Ilomantsin Urheilijat (16.), Liperin Taimi (17.).

 

Lisäksi pisteittä jo useamman vuoden: Enon Kisa-Pojat, Kontio-Veljet ja Kesälahden Urheilijat

 

Osanottopisteiden kehitys:

 

 

1998: 2441

1999: 2382

2000: 2284

2001: 2045

2002: 1782

2003: 1857

2004: 1763

2005: 1512

2006: 1752

2007: 1626

2008: 1353

2009: 1200

2010: 1098

2011: 1051

2012: 1036

2013: 1106

2014:   974

 

 

Osanottopisteiden pienentymiseen vaikutti osittain osanotto-oikeuden muutos huipentumassa: urheilijan osallistumisoikeus kahden päivän aikana neljään lajiin, aiempina vuosina kuuteen

——————————————————

Pm-huipentuma, Outokumpu 9. – 10.8.2014

Menestyspisteet kuuden joukkoon sijoittumisesta 1. päivä (suluissa mitalit):

  1. Pyhäselän Urheilijat 231 (24+16+14)
  2. Joensuun Kataja 198 (19+16+13)
  3. Lieksan Urheilijat 103 (17+6+4)
  4. Polvijärven Urheilijat 64 (4+4+9)
  5. Nurmeksen Sepot 37 (2+4+2)
  6. Juuan Urheilijat 37 (1+7+3)
  7. Tuupovaaran Urheilijat 22 (3+2+2)
  8. Kiteen Urheilijat 20 (1+3+1)
  9. Polvijärven Vauhti 17 (3+0+0)
  10. Outokummun Partio 17 (1+4+0)
  11. Kiihtelysvaaran Urheilijat 4 (0+0+1)

Osanottopisteet 1. päivä (9-13-vuotiaat + 14-15-vuotiaat)

  1. Pyhäselän Urheilijat 78 (64+14)
  2. Joensuun Kataja 65 (54+11)
  3. Lieksan Urheilijat 32 (25+7)
  4. Polvijärven Urheilijat 30 (25+5)
  5. Juuan Urheilijat 23 (21+2)
  6. Nurmeksen Sepot 21 (20+1)
  7. Tuupovaaran Urheilijat 12 (11+1)
  8. Outokummun Partio 9 (6+3)
  9. Kiteen Urheilijat 7 (6+1)
  10. Polvijärven Vauhti 4 (4+0)
  11. Kiihtelysvaaran Urheilijat 1 (1+0)

Menestyspisteet kuuden joukkoon sijoittumisesta, 2. päivä (suluissa mitalit):

  1. Pyhäselän Urheilijat 185 (26+11+12)
  2. Joensuun Kataja 157 (16+16+6)
  3. Lieksan Urheilijat 68 (6+7+4)
  4. Polvijärven Urheilijat 61 (8+5+7)
  5. Tuupovaaran Urheilijat 51 (6+5+0)
  6. Juuan Urheilijat 37 (2+6+3)
  7. Nurmeksen Sepot 36 (3+5+2)
  8. Polvijärven Vauhti 22 (4+0+2)
  9. Kiteen Urheilijat 14 (3+0+0)
  10. Outokummun Partio 14 (2+1+0)

Osanottopisteet  2. päivä (9-13-vuotiaat + 14-15-vuotiaat):

  1. Pyhäselän Urheilijat 60 (49+11)
  2. Joensuun Kataja 56 (50+6)
  3. Polvijärven Urheilijat 31 (24+7)
  4. Lieksan Urheilijat 24 (18+6)
  5. Juuan Urheilijat 23 (19+4)
  6. Tuupovaaran Urheilijat 22 (19+3)
  7. Nurmeksen Sepot 16 (16+0)
  8. Polvijärven Vauhti 8 (6+2)
  9. Outokummun Partio 7 (5+2)
  10. Kiteen Urheilijat 3 (2+1)

————————————————————————-

 

 

VATTENFALL-seuracupin avausosan pisteet 2014. PyU on neljäntenä Mega-sarjassa:

 

http://www.seuracup.tuloslista.com/list/M/

—————————————————————-

Suomen parhaat KUNNIAKIERROSKERÄÄJÄT 2014, TOP 250. Eero Könönen neljäntenä. Ks. tilasto: http://www.yap.fi/kukitus/top10.asp

……………………………………………………………………………..

Kiihtelysvaara 1.7.2014, lämpötila +13 (sateista)

9-15-vuotiaiden pm-viestien (1.7.2014) seurapisteet (suluissa mitalit)  ja 9-13-vuotiaiden nuorisotoimintakilpailu:

1. Pyhäselän Urheilijat 66 ( 9+7+5), 2) Joensuun Kataja 47 (7+6+4), 3) Lieksan Urheilijat 11 (1+1+1), 4) Polvijärven Urheilijat 6 (0+2+0) ja Juuan Urheilijat 6 (0+0+0), 6) Tuupovaaran Urheilijat 4 (0+1+0), 7) Kiihtelysvaaran Urheilijat 1 (0+0+1)

9-15-vuotiaiden osanottopisteet (juoksijoiden määrä joukkueissa): 1) Pyhäselän Urheilijat 92, 2) Joensuun Kataja 72, 3) Juuan Urheilijat 24, 4) Polvijärven Urheilijat 20, 5) Lieksan Urheilijat 12 ja Tuupovaaran Urheilijat 12, 7) Kiihtelysvaaran Urheilijat 4

9-13-vuotiaiden nuorisotoimintakilpailu (jokainen joukkue tuo 5 pistettä):

1. Pyhäselän Urheilijat 95 (19 x 5 pistettä), 2) Joensuun Kataja 65 (13 x 5), 3) Juuan Urheilijat 20 (4 x 5), 4) Tuupovaaran Urheilijat 15 (3 x 5), Polvijärven Urheilijat 15 (3 x 5), 6) Lieksan Urheilijat 10 (2 x 5), 7) Kiihtelysvaaran Urheilijat 5 (1 x 5)

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Kiihtelysvaara,

9-15-vuotiaiden pm-moniottelujen (7. – 8.6.2014) seurapisteet ja 9-13-vuotiaiden nuorisotoimintakilpailu:

Menestyspisteet + osanottopisteet = yhteispisteet (suluissa mitalit):

1. Pyhäselän Urheilijat 99+30 = 129 (8+3+5), 2) Joensuun Kataja 30+10 = 40 (1+3+3), 3) Kiihtelysvaaran Urheilijat 11+6 = 17 (1+0+0), 4) Lieksan Urheilijat 9+3 = 12 (0+2+0), 5) Polvijärven Urheilijat 6+3 = 9 (0+1+0), 6) Tuupovaaran Urheilijat 5+3 = 8 (2+0+0), 7) Kiteen Urheilijat 3+1 = 4 (0+1+0), 8) Juuan Urheilijat 2+1 = 3 (0+0+0)

9-13-vuotiaiden nuorisotoimintakilpailu: (jokainen kilpailija tuo 3 pistettä):

1. Pyhäselän Urheilijat 84 pist (28 x 3 pistettä), 2) Joensuun Kataja 30, 3) Kiihtelysvaaran Urheilijat 18, 4) Lieksan Urheilijat, Polvijärven Urheilijat ja Tuupovaaran Urheilijat 9 pist., 7) Juuan Urheilijat ja Kiteen Urheilijat 3 pist.

———————————————————

Pyhäselän Urheilijat,

Kunniakierros 5.6.2014, lämpötila +29, aurinkoista, tulos 13 545 euroa

Kerääjät:

1. Eero Könönen 7649 euroa
2. Juha Piiroinen 850
3. Maija Törmänen 820
4. Markus Kokkonen 638
5. Niko Tahvanainen 500
6. Aki Hyvönen 480
7. Joni Laakkonen 454
8. Jasmina Venäläinen 322
9. Sofia Raatikainen 244
10. Karla Könönen 242
11. Päivi Varis 280
12. Veera Kontkanen 180
13. Laura Karkkulainen 160
14. Olli Levä 153
15. Anni Huovinen 139
16. Netta-Noora Lappalainen 130
17. Nina Levä 124
18. Maritta Juntunen 100
19. Laura Levä 52
20. Arttu Kylmänen 28

………………………

Polvijärvi 3.5.2014

9-15-vuotiaiden pm-maastojen pistetilastoa:

Menestyspisteet kuuden joukkoon sijoittumisesta (suluissa mitalit):

1. Pyhäselän Urheilijat 99 ( 7+5+4),   2. Joensuun Kataja 48 (1+6+6), 3. Lieksan Urheilijat 19 (2+1+1), 4. Tuupovaaran Urheilijat 15 (1+0+1), 5. Juuan Urheilijat 14 (0+0+2), 6. Tikkalan Veikot 10 (1+0+0), 7. Polvijärven Vauhti 8 (2+0+0), 7. Polvijärven Urheilijat 8 (0+1+1), 9. Kiteen Urheilijat 4 (0+1+0), 10. Mutalan Riento 1 (0+0+0)

Osanottopisteet (9-15-vuotiaat):

1. PyU 27, 2) JoKa 17, 3) JuuU 11, 4) TuuU 8, 5) PoU 7, 6) LieksU 4, 7) MutRi 3, 8) TikkVe, KitU ja PolVa 2, 11)  KiihtU ja OkuP 1 pist.

9-13-vuotiaiden valtakunnallinen nuorisotoimintakilpailu (jokainen osanottaja tuo 2 pistettä):

1. Pyhäselän Urheilijat 52 (26 juoksijaa), 2.  Joensuun Kataja 24,  3. Juuan Urheilijat 22, 4. Tuupovaaran Urheilijat 14, 5. Polvijärven Urheilijat 8, 6. Mutalan Riento 6, 7. Tikkalan Veikot 4, 8. Lieksan Urheilijat 2, 8. Kiteen Urheilijat 2,  8. Kiihtelysvaaran Urheilijat 2