Malmijuoksun 9-12-vuotiaiden sarjoihin osallistui peräti 47 juoksijaa

Kari Heikura ja Satu Lipiäinen Malmijuoksun yleisen sarjan parhaat

Polvijärven Urheilijoiden Kari Heikura ja Ultrajuoksuseura Sisun Satu Lipiäinen ylsivät vakuuttaviin voittoihin pääsiäismaanantaina Hammaslahdessa käydyssä Malmijuoksussa, jonka Pyhäselän Urheilijat järjesti rutinoituun tapaan jo 52. kerran. Kilpailu oli myös maantiejuoksun pm-kisa kaikissa sarjoissa kuntosarjaa lukuun ottamatta.

Pyhäselän Urheilijat menestyi erinomaisesti, sillä seuran juoksijat kahmivat yhteensä 18 mitalia, joista kultaisia oli seitsemän: Kaapo Räsänen (P9), Sanni Pursiainen (T9), Henni Sotikov (T10), Milja Päivelin (T11), Pietu Stenberg (P13), Senniina Huovinen (T14) ja Elina Lyytikäinen (N70).
Joensuun Katajan Jare Keränen juoksi 10-vuotiaiden sarjassa uuden komean reittiennätyksen, kun 2,6 kilometriä taittui aikaan 9,37.

Teksti ja kuva: Eero Könönen

——————

Pyhäselkä 1.4.2024

52. Malmijuoksu, 96 juoksijaa, maantiejuoksun pm-kisa kaikissa sarjoissa, lämpötila +7, puolipilvistä

M 12 km 1) Kari Heikura PolvijU 38,51, 2) Marko Juvonen PolvijU 41,50, 3) Juuso Heiskanen JoensKa 46,33, 4) Esa Hakulinen TohmajU 49,42, 5) Juuso Högblom 52,17, 6) Heikki Räisänen KontU 53,51, 7) Arto Parikka TikkVei 56,06
N 8,5 km 1) Satu Lipiäinen UltraS 29,44, 2) Laura Karkkulainen PyhäsU 33,54, 3) Marja Tanskanen PolvijVau 37,45, 4) Johanna Kahelin-Kemppainen Joensuu 39,01, 5) Pilvi Turunen TuupovU 41,05, 6) Noora Nevalainen Kontion Juoksuvalm. 44,41.
P9 2,6 km 1) Kaapo Räsänen PyhäsU 11,54, 2) Kimi Nuottivaara PyhäsU 12,34, 3) Niklas Martikainen PyhäsU 13,34, 4) Taavi Hirvonen PyhäsU 13,51, 5) Juho Halonen PyhäsU 13,53, 6) Leo Päivelin PyhäsU 14,01, 7) Tuukka Airaksinen JoensKa 17,18, 8. Rasmus Valling PolvijU 18,32
T9 2,6 km 1) Sanni Pursiainen PyhäsU 13,04, 2) Eevi Sotikov PyhäsU 13,18, 3) Julia Lehtinen JoensKa 13,41, 4) Lotta Halonen PyhäsU 14,43, 5) Eea Vikström PyhäsU 14,44.
P10 2,6 km 1) Jare Keränen JoensKa 9,37, 2) Timi Airaksinen JoensKa 11,24, 3) Maks Kempas LieksU 11,48, 4) Emil Vikström PyhäsU 11,51, 5) Sisu Kanerva PyhäsU 12,32, 6) Eino Rutanen PyhäsU 12,33, 7) Eeli Alastalo PyhäsU 14,14.
T10 2,6 km 1) Henni Sotikov PyhäsU 11,30, 2) Siiri Teerikorpi JoensKa 11,35, 3) Inka Nuottivaara PyhäsU 12,31, 4) Minessa Itkonen JoensKa 12,52, 5) Aino Kortelainen JoensKa 12,54, 6) Selja Myller PyhäsU 14,25, 7) Linda Tanskanen PolvijU 15,46
P11 2,6 km 1) Eino Parkkinen JoensKa 12,03, 2) Otto Aimasmäki PyhäsU 12,34
T11 2,6 km 1) Milja Päivelin PyhäsU 12,28, 2) Elsi Hautamäki PyhäsU 14,19, 3) Iita Vasarainen PyhäsU 15,02, 4) Aida Nygren PyhäsU 15,05, 5) Diana Laakkonen PyhäsU 15,42, Sandra Martikainen PyhäsU DNF.
P12 2,6 km 1) Aapo Kekäläinen JoensKa 10,42, 2) Peetu Rummukainen JoensKa 11,18, 3) Antto Honkanen JoensKa 11,28, 4) Pyry Myller PyhäsU 12,02, 5) Jasper Mustonen PolvijU 13,13.
T12 2,6 km 1) Liisa Keskisalo JoensKa 10,24, 2) Pihla Karttunen PolvijU 13,20, 3) Stella Laakkonen PyhäsU 13,45, 4) Selma Purmonen PolvijU 14,01, 5) Alissa Kivelä PolvijU 14,52, 6) Meea Varonen PolvijU 15,27, 7) Hilda Tanskanen PolvijU 16,16
P13 4,5 km 1) Pietu Stenberg PyhäsU 18,54, 2) Veikko Kortelainen JoensKa 19,56, 3) Lenni Rieppo PolvijU 24,21
T13 4,5 km 1) Jenna Sieviläinen JoensKa 23,39, 2) Anette Alastalo PyhäsU 23,44, 3) Helmi Tanskanen PolvijU 24,53
P14 4,5 km 1) Jaakko Auvinen JoensKa 20,41, 2) Aleksis Kivelä PolvijU 24,03, 3) Kalle Torssonen PolvijU 24,19.
T14 4,5 km 1) Senniina Huovinen PyhäsU 18,30, 2) Minja Itkonen JoensKa 21,17, 3) Sara Noponen JoensKa 21,37.
P15 4,5 km 1) Tomi Koponen PolvijU 18,40.
T15 4,5 km 1) Elli Halonen JoensKa 19,01, 2) Mette Oinonen JoensKa 19,57, 3) Pinja Stenberg PyhäsU 22,10.
M17 4,5 km 1) Aapo Rautiainen KiihtU 16,46.
M19 8,5 km 1) Eemeli Hirvonen JoensKa 27,21, 2) Tuukka Viinisalo JoensKa 31,42, 3) Valtteri Mäkelä JoensKa 33,33.
N19 8,5 km 1) Aura Lehtonen JoensKa 35,48.
M40 4,5 km 1) Tomi Pyylampi JoensKa 18,40.
M45 4,5 km 1) Lari Parkkinen 17,02, 2) Janne Kivelä PolvijU 18,27, 3) Ville Hirvonen PyhäsU 24,53.
M55 4,5 km 1) Heikki Halonen JuuanJä 17,28, 2) Pasi Turunen JoensKa 18,21, 3) Heikki Puurtinen SavonlJy 19,52.
N55 4,5 km 1) Kaija Pyöriäinen JoensKa 20,34.
M60 4,5 km 1) Esko Lintunen Viinijärvi 18,11.
M65 4,5 km 1) Timo Makkonen Liperi 20,03, 2) Taito Jeskanen IlomU 20,20.
N65 4,5 km 1) Anneli Makkonen RääkkKV 25,23.
M70 4,5 km 1) Jorma Ojen KUNPIR 20,05.
N70 4,5 km 1) Elina Lyytikäinen PyhäsU 24,14.
M75 4,5 km 1) Yrjö Tuovinen JuuanJä 40,13.
Kuntosarja 4,5 km 1) Jimi Alastalo Joensuun Kataja 14.42, 2) Sami Kähkönen Jyväskylä 19.21, 3) Sini Ignatius Peijonniemen Puhti 22.13, 4) Arto Huttunen Joensuu 23.13, 5) Iina Koponen 26.32

Seurojen pisteet (9-15-vuotiaat): 1) Pyhäselän Urheilijat 117 (87 menestyspistettä + 30 osanottopistettä), 2) Joensuun Kataja 86 (67+19), 3) Polvijärven Urheilijat 32 (19+13), 4) Lieksan Urheilijat 5 (4+1)