Hiihtäminen on meillä ympärivuotinen harrastus

Hiihtäminen on meillä ympärivuotinen harrastus

Talven harjoitukset

Tule tutustumaan ympärivuotiseen harrastukseen

Hiihtäminen on kivaa ja se on varmasti yksi parhaista liikuntamuodoista. Hiihtäminen kehittää kestävyyskuntoa, lihasvoimaa ja liikehallintakykyä eli terveyskunnon kaikkia osa-alueita.

Ilmainen hiihtokoulu

Hiihdosta kiinnostuneille alle kouluikäisille lapsille järjestämme vuosittain Hippo-hiihtokoulun. Hippo-Hiihtokoulussa tutustutaan leikkien avulla hiihdon perusteita sekä suksien hallintaa. Hippo-hiihtokoulu pidetään tammi-helmikuussa Hammaslahden valaistulla ladulla. Hippo-hiihtokoulun huipentuma on maaliskuussa pidettävään  Hippo-hiihtokisat, joka on matalan kynnyksen hiihtokilpailu. Hippo-hiihtokoulu sekä Hippo-hiihdot pidämme yhteistyössä Vaara-Karjalan osuuspankin kanssa. <<hippo-hiihtokoulu>>

Hiihtäminen harrastuksen

Kouluikäisille hiihtäjille järjestämme ympärivuoden harjoituksia, jotka kehittävät lasten ja nuorten liikunnallisuutta. Harjoituksissa on paljon lajinomaisia harjoituksia, joiden avulla yksilällisesti kehitetään hiihtotekniikoita. Hyvän tekniikan avulla hiihtäminen helpottuu ja mukavoituu.

Maastohiihto on perinteinen kestävyyslaji. Kestävyyden kehittämisen lisäksi harjoituksissa pääpainona ilo ja yhdessä tekeminen. Perusliikuntataitoja kehitetään hyppien, heittäen sekä monipuolisilla peleillä. Lasten yleistaitoja, kuten ketteryys, tasapaino, koordinaatio jareaktiokyky, kehittyy leikkien sekä taito- ja ketteryysratojen avulla.

Hiihdon harjoittelu on monipuolista. Harjoituksissa suksitekniikoita harjoitellaan esimerkiksi XCX-radoilla. XCX on tuore hiihdon laji, jossa on kilpailtu jo nuorten olympialaisten tasolla. XCX vastaa moniin nykyhiihdon vaatimuksiin kehittäen tasapainoa, ketteryyttä, suksitaituruutta ja rytminvaihtokykyä. XCX-hiihto vaatii myös uskallusta ja takuuvarmaa on itsensä haastaminen.

Kouluikäisten harjoitukset

Kouluikäisten harjoituksiin kuuluu kesällä rullahiihdon lisäksi paljon juoksemista sekä pallopelejä. Alkusyksystä harjoitukset pidetään Niittylahden koulun salilla. Hiihtoharjoitukset siirtyvät lumelle heti Kontiolahden latujen avautumisen jälkeen. Luonnonlumen harjoitukset pidetään Pärnävaaralla, Lykynlammella, Linnunlahdella, Repokalliolla sekä Hammaslahdessa.

Kouluikäisten harjoitukset ovat tiistaisin ja talvella myös sunnuntaisin. Yli 10 vuotiaille on lisäksi omat harjoitukset torstaisin. <<harjoitukset>>

Seuran omia kisoja pidetään säännöllisesti. Kesäkaudella ohjelmassa ovat maastojuoksukisat ja talvella sarjahiihdot <<kilpailut>>

Uudet harrastajat

Uudet harrastajat voivat tulla mukaan missä tahansa vaiheessa vuotta. Varusteita tarvitset sisä- ja ulkoliikuntaan sekä sukset perinteisen ja vapaan hiihtoon. Autamme ja neuvomme hiihtovälineiden valinnassa. Rullasukset ehdit ostamaan, kun harrastus alkaa enemmän kiinnostamaan. Kysy lisätietoja <<Katrilta>> ja tule mukaan iloiseen porukkaamme! Tule rohkeasti tutustumaan harjoituksiimme sekä harjoituksissa käyviin kavereihin, yhdessä liikkuminen on mukavaa

Meidän toimintaa voit seurata ja tutustua myös sosiaalisessa medissa, jossa näkyy hyvin seuran arjen toimintaa ja tunnelmia. Kuvia sinne päivittyy harjoituksista sekä kilpailuista. Löydät meidät Facebookista ja Instagrammista harjoitusten infot ja käytännö viestintään meillä on WhatsApp ryhmä