Jimi ja Karla PyU:n vuoden urheilijoiksi

Jimi ja Karla PyU:n vuoden urheilijoiksi

Syyskokouksessa palkituista paikalla olivat Jimi Huuho (vas.), Eero Könönen, Anna Nousiainen ja Päivi Liimatta

Jimi ja Karla PyU:n vuoden urheilijoiksi

22-vuotiaiden yleisurheilun SM-kisoissa neljänneksi sijoittuneet Jimi Huuho (3-loikka) ja Karla Könönen (1500 m) nimettiin Pyhäselän Urheilijoiden vuoden urheilijoiksi. PyU:n syyskokouksessa valittiin myös uusia jäseniä seuran hallitukseen.

Vuoden nuoriksi urheilijoiksi tulivat valituiksi Pinja Stenberg (SM T14 80 m aj ja 5-ottelu 3.) ja Onni Ohvanainen (SM P15 keihäs 7.). Veteraaniurheilija on Laura Karkkulainen, joka kahmi lukuisia Aikuisurheiluliiton mestaruuksia 30-vuotiaiden sarjassa.

Hammaslahden Nuorisoseurantalolla pidetyssä tilaisuudessa palkittiin lisäksi seuraavat:

– valmentaja: Anssi Vänskä
– seuratoimija: Anna Nousiainen
– uurastaja: Eero Könönen
– Lemmenlava: Päivi Liimatta

PyU:lla on tätä nykyä toiminnassa kaksi jaostoa: yleisurheilu ja hiihto. Seuran puheenjohtajana jatkaa toista kauttaan Petri Maskonen (kuva 3) ja hallituksessa jatkavat entisistä jäsenistä Juhani Mantsinen, Katri Mäntylä, Anna Nousiainen ja Hannes Rossi. Uusina tulivat valituiksi Henni Gröhn, Päivi ja Jari Liimatta sekä Miika Rutanen.

Palkituista olivat paikalla Jimi Huuho (kuvassa vas.), Eero Könönen, Anna Nousiainen ja Päivi Liimatta.

Teksti ja kuva: Eero Könönen