Tino Mäkelä PyU:n vuoden urheilija

Tino Mäkelä PyU:n vuoden urheilija

Tino Mäkelä PyU:n vuoden urheilija

Pyhäselän Urheilijat vietti sunnuntaina sekä yleisurheilukauden päättäjäisiä sekä myöhemmin illalla pidettiin seuran syyskokous, jossa vuoden urheilijaksi nimettiin keihäänheittäjä Tino Mäkelä.
Edellisenä vuonna 80 metrin rajan puhkaissut Mäkelä oli pettynyt kauteensa, vaikka hän saavuttikin 22-vuotiaiden SM-pronssia:

– Kun kauden ekassa kisassa toukokuussa heitin huonolla tekniikalla lähes 76 metriä, odotin keihään lentävän syksyllä jopa 85 metriä, mutta monien vaivojen jälkeen kauden avaustulos jäi kesän parhaaksi ja nuorten EM-paikka karkasi käsistä, Mäkelä harmitteli.

Tanhuvaarassa opiskelujaan jatkava Mäkelä valmistautuu luottavaisena seuraavaan kauteen. Vaivoista hän on päässyt pääosin eroon, ja harjoituskausi on sujunut suunnitelmien mukaisesti.

Vuoden PyU:n puheenjohtajana toiminut Petri Stenberg jatkaa seuran johdossa, ja uutena pääseuran hallitukseen valittiin Irene Saarelainen, joka on toimii jatkossa myös kuntoliikuntajaoston puheenjohtajana.

Yleisurheilun merkittävin saavutus päättyneellä kaudella oli sijoittuminen hopealle 11-17-vuotiaiden seuracupin valtakunnallisessa finaalissa. Sijoitus on seuran paras suurten kuntien sarjassa.

Kunniakierroksessa Pyhäselkä keräsi jälleen maakunnan suurimman potin, noin 10 000 euroa, ja seuraluokittelussa PyU pysyi Katajan jälkeen kakkosena.

9-15-vuotiaissa 37 vuotta (1983-2019) Pohjois-Karjalan kärjessä pysytellyt seura on kahtena viimeisenä vuonna ollut kakkossijalla Katajan jälkeen.

Yleisurheilun valmennustoiminta on piristynyt entisestään, kun heinäkuusta lähtien on palkattuna nuorisovalmennuspäällikkönä toiminut Anssi Vänskä.

Yleisurheilujaosto palkitsi kesän aikana kunnostautuneista lähes 60 urheilijaa ja muuta toimijaa. Pääseuran palkittuina olivat Mäkelän lisäksi Katri Mäntylä (vuoden valmentaja), Sari Toivonen (uurastaja), Sanna Kylmänen (toimitsija) sekä SM-mitalisteina lisäksi Nea Nousiainen, Aino Kiiskinen, Lassi Valta, Roope Turunen ja Väinö Kontkanen.

Eero Könönen

————–

Pyhäselkä 21.11.2021

Yleisurheilukauden palkittuja:

Vuoden yleisurheilija: Tino Mäkelä (M22 keihäs 3., tulos 75,78, Kalevan Kisat 11:s

Vuoden naisurheilija: Laura Karkkulainen (N SM-puolimaraton 7:s)

Vuoden nuoret urheilijat: Roope Turunen (M16 korkeus 7:s, maastot M17 joukkuekisa 3:s) ja Janna Huuho (N17 kuula 6:s)

Muut nuoret henkilökohtaiset SM-menestyjät: Aino Kiiskinen (T14 3000 m:n kävely 4:s ja joukkuehopeaa), Nea Nousiainen (T14 3000 m:n kävely 5:s ja joukkuehopeaa), Jimi Huuho (M22 3-loikka 5:s), Ville Halonen (M22 kuula 5:s)

Muut SM-menestyjät: Väinö Kontkanen (maastot M17 joukkuekisa 3:s), Lassi Valta (maastot M17 joukkuekisa 3:s), Jussi Karkkulainen (4 km maastot 23:s)

Vuoden aikuisurheilija: Elina Lyytikäinen (SM-maraton N65 1.)

Piirinennätysurheilija: Pinja Stenberg (T12 5-ottelu)

Pm-ikäkausirankingin (9-15-vuotiaat) kärki eli parhaat pm-ikäkausipisteiden tuojat, pisteillä yht. 65 urheilijaa, 40 parasta palkittiin): 1) Pietu Stenberg, 2) Pinja Stenberg, 3) Arttu Kylmänen, 4) Ronja Eronen, 5) Jade Nousiainen, 6) Anette Alastalo, 7) Evina Laakkonen, 8) Jasmin Huuho, 9) Nea Nousiainen, 10) Max Valtonen, 11) Jerkko Kinnunen, 12) Miko Mattila, 13) Nuua Tuononen, 14) Aino Kiiskinen, 15) Nuutti Hämäläinen, 16) Lilja Kervinen, 17) Joel Puustinen, 18) Senniina Huovinen, 19) Antti Jeskanen, 20) Marlo Tuhkanen, 21) Aku Alastalo, 22) Julia Parviainen, 23) Peetu Alastalo, 24) Oskari Pakarinen, 25) Sinna Huovinen, 26) Jeremias Tuhkanen, 27) Ida-Liina Hyvönen, 28) Pyry Myller, 29) Jenny Miettinen, 30) Miro Piipponen, 31) Aleksi Tanskanen, 32) Heini Kuronen, 33) Miisa Puustinen, 34) Helmi Kuronen, 35) Sisu Kanerva, 36) Lila Laakkonen, 37) Sanni Pursiainen, 38) Aatos Kervinen, 39) Neela Siven, 40) Miikka Piipponen

Piirinmestarit tai Suomen tilaston sijoitus (ei ranking-sijoitusta 40:n joukossa): Emilia Pitkänen, Siiri Tahvanainen, Onni Ohvanainen, Ville Meriläinen

Valmentaja- /ohjaajapalkinnot: Risto Maaninka, Anna Nousiainen, Kimmo Mäkelä, Jouni Tarvainen, Juha Karkkulainen, Katri Mäntylä, Veijo Karjunen, Sofia Raatikainen, Mika Huuho, Eero Könönen
Kunniakierros, parhaat kerääjät: 1) Eero Könönen 5700 e (6:s Suomessa), 2) Marko Eronen 2500 e (20:s Suomessa)

Aktiiviset talkoolaiset: Jouni Miettinen, Kalle Tuhkanen, Marko Eronen, Eero Könönen, Sanna Kylmänen Tii Hyttinen, Aki Hyvönen, Ilona Pakarinen

Vuoden uroteko: Petri Stenberg (urheilukenttäprojekti)

Nuoret pm-kisailijat (ei ranking-sijoitusta): Emil Vikström, Eeli Alastalo, Inka Nuottivaara
Ana Sportin palkinnot: Roope Turunen ja Janna Huuho