Karhunmäen kesäkisat 4.6.2021

Karhunmäen kesäkisat 4.6.2021

11-vuotias Max Valtonen pinkoi 60 metriä aikaan 9,2 ja ponnisti pituutta komeasti 434

KARHUNMÄEN KESÄKISOISSA 75 KILPAILIJAA

Pyhäselän Urheilijat järjesti yleisurheilukisat ensimmäistä kertaa Karhunmäen koulun kentällä. Perjantaina (4.6.) pidetyt kilpailut saatiin viedä läpi erinomaisessa alkukesän säässä, kun aurinko paistoi täydeltä terältä ja lämpötila oli paahtavissa 26 asteen lukemissa.

Normaalisti kesän kisat järjestetään Hammaslahden urheilukentällä, mutta tänä kesänä siellä kilpaillaan vasta syksymmällä, sillä kentällä alkoi perjantaina iso remontti juoksuratojen päällystystöineen sekä muine suorituspaikkojen parantamisineen.

Karhunmäen kisoissa kilpailtiin 60 metrillä, pituushypyssä ja kuulantyönnössä sekä 200 metrillä, jota varten juoksurata oli tehty hiekkatekonurmen keskustaan ympyän muotoon.

Kilpailuihin osallistui kaikkiaan 75 kilpailijaa, joista valtaosa oli Pyhäselän Urheilijoista. Mukana oli urheilijoita myös Joensuun Katajasta, Outokummun Partiosta ja Polvijärven Vauhdista sekä useita seurattomia junioreita.

Samalla Karhunmäen koulun kentällä pidetään 9-vuotiaiden ja sitä vanhempien yleisurheiluharjoituksia maanantaisin ja perjantaisin klo 17-18.30. Maanantaina 14.6. harjoituksia ei pidetä samana iltana Kiihtelysvaarassa järjestettävien pm-viestien takia.

Teksti ja kuva: Eero Könönen

———————–
Joensuu 4.6.2021

Karhunmäen kesäkisat

75 kilpailijaa, järj. Pyhäselän Urheilijat, lämpötila +26:

P4 60m 1) Venni Vainio 19,7, 2) Eeti Vainio 26,5.
T4 60m 1) Stella Korpela PyhäsU 25,8, 2) Tinja Vainio 35,2
P5 60m 1) Kimi Nuottivaara PyhäsU 14,9.
P5 Pituus 1) Kimi Nuottivaara PyhäsU 1,46.
T5 60m 1) Sanni Pursiainen PyhäsU 13,8, 2) Veera Konttinen PyhäsU 14,5, 3) Venla Smolander PyhäsU 15,6.
T5 200m 1) Sanni Pursiainen PyhäsU 54,2.
T5 Pituus 1) Sanni Pursiainen PyhäsU 2,02, 2) Eea Vikström PyhäsU 1,46.
T5 Kuula 1) Sanni Pursiainen PyhäsU 1,08.
P6 60m 1) Luka Luostarinen PyhäsU 12,8, 2) Eppu Jerkku PyhäsU 13,3, 3) Otto Hämäläinen 14,0.
P6 200m 1) Luka Luostarinen PyhäsU 1.02,7.
P6 Pituus 1) Luka Luostarinen PyhäsU 2,10.
P6 Kuula 1) Luka Luostarinen PyhäsU 2,64.
T6 60m 1) Piiku Vaakanainen PyhäsU 15,9, 2) Sara Soikkeli PyhäsU 16,0.
T6 Pituus 1) Piiku Vaakanainen PyhäsU 1,20, 2) Sara Soikkeli PyhäsU 1,20.
P7 60m 1) Eemi Räsänen PyhäsU 11,0, 2) Emil Vikström PyhäsU 11,6, 3) Lauri Vesitie 11,9, 4) Eeli Alastalo PyhäsU 12,0, 5) Jose Pesonen 12,1, 6) Sisu Kanerva PyhäsU 12,1, 7) Luukas Turunen 14,4.
P7 200m 1) Eemi Räsänen 41,9, 2) Emil Vikström PyhäsU 44,4, 3) Eeli Alastalo PyhäsU 46,4, 4) Sisu Kanerva PyhäsU 50,6.
P7 Pituus 1) Eemi Räsänen PyhäsU 3,00, 2) Eeli Alastalo PyhäsU 2,60, 3) Emil Vikström PyhäsU 2,56, 4) Lauri Vesitie 2,29, 5) Luukas Turunen 2,09, 6) Jose Pesonen 2,06.
P7 Kuula 1) Eeli Alastalo PyhäsU 3,75.
T7 60m 1) Veera Hiltunen PyhäsU 11,5, 2) Inka Nuottivaara PyhäsU 11,8.
T7 Pituus 1) Inka Martikainen JoensKa 2,60, 2) Inka Nuottivaara PyhäsU 2,55.
T7 Kuula 1) Inka Martikainen JoensKa 2,25.
P8 60m 1) Aatos Kervinen PyhäsU 10,5, 2) Valtteri Hiltunen PyhäsU 11,1, 3) Peetu Vaakanainen PyhäsU 11,9
P8 200m 1) Aatos Kervinen PyhäsU 41,6
P8 Pituus 1) Aatos Kervinen PyhäsU 3,04, 2) Leon Lasaroff JoensKa 2,73, 3) Peetu Vaakanainen PyhäsU 2,40
P8 Kuula 1) Leon Lasaroff JoensKa 4,34, 2) Aatos Kervinen PyhäsU 4,00, 3) Peetu Vaakanainen PyhäsU 3,41.
T8 60m 1) Mila Luostarinen PyhäsU 11,8, 2) Nitta Jerkku PyhäsU 11,9.
T8 200m 1) Mila Luostarinen PyhäsU 57,9.
T8 Pituus 1) Mila Luostarinen PyhäsU 2,20.
T8 Kuula 1) Mila Luostarinen PyhäsU 2,76.
P9 60m 1) Eino Turunen OutokPa 10,1, 2) Aapo Ilvonen JoensKa 10,2.
P9 200m 1) Eino Turunen OutokPa 38,2.
P9 Pituus 1) Eino Turunen OutokPa 3,05, 2) Aapo Ilvonen JoensKa 2,99.
P9 Kuula 1) Aapo Ilvonen JoensKa 5,43, 2) Eino Turunen OutokPa 5,38.
T9 60m 1) Evina Laakkonen PyhäsU 10,1, 2) Helmi Räsänen PyhäsU 11,0, 3) Janica Pesonen 11,2.
T9 200m 1) Evina Laakkonen PyhäsU 38,7.
T9 Pituus 1) Janica Pesonen 2,97.
T9 Kuula 1) Ella Martikainen JoensKa 3,43
P10 60m 1) Miko Mattila PyhäsU 10,1, 2) Venni Kotiranta JoensKa 10,2, 3) Onni Koskinen PyhäsU 10,8
P10 200m 1) Venni Kotiranta JoensKa 40,1, 2) Onni Koskinen PyhäsU 41,7
P10 Pituus 1) Hugo Lasaroff JoensKa 3,77, 2) Miko Mattila PyhäsU 3,41, 3) Venni Kotiranta JoensKa 3,21, 4) Onni Koskinen PyhäsU 3,07
P10 Kuula 1) Hugo Lasaroff JoensKa 7,80, 2) Onni Koskinen PyhäsU 5,39, 3) Venni Kotiranta JoensKa 4,48
T10 60m 1) Lilja Kervinen PyhäsU 10,0, 2) Sanni Lehikoinen JoensKa 10,0, 3) Anette Alastalo PyhäsU 10,0, 4) Lila Laakkonen PyhäsU 10,0, 5) Elle Laakkonen PyhäsU 10,9, 6) Nelli Jurvanen PyhäsU 11,1, 7) Pinja Vaakanainen PyhäsU 11,8.
T10 200m 1) Lilja Kervinen PyhäsU 37,4, 2) Anette Alastalo PyhäsU 37,7, 3) Lila Laakkonen PyhäsU 38,8, 4) Nelli Jurvanen PyhäsU 43,0, 5) Pinja Vaakanainen PyhäsU 46,5.
T10 Pituus 1) Sanni Lehikoinen JoensKa 3,60, 2) Anette Alastalo PyhäsU 3,47, 3) Lilja Kervinen PyhäsU 3,44, 4) Olivia Kaarto JoensKa 3,40, 5) Pinja Vaakanainen PyhäsU 2,64.
T10 Kuula 1) Olivia Kaarto JoensKa 6,12, 2) Lilja Kervinen PyhäsU 6,07, 3) Sanni Lehikoinen JoensKa 5,73
P11 60m 1) Toivo Takanen JoensKa 8,7, 2) Max Valtonen PyhäsU 9,2, 3) Peetu Alastalo PyhäsU 9,2, 4) Marlo Tuhkanen PyhäsU 11,4
P11 200m 1) Max Valtonen PyhäsU 35,8
P11 Pituus 1) Toivo Takanen JoensKa 4,50, 2) Max Valtonen PyhäsU 4,34, 3) Nooa Turunen JoensKa 3,61
P11 Kuula 1) Marlo Tuhkanen PyhäsU 7,52, 2) Nooa Turunen JoensKa 7,05, 3) Petrus Kuronen PolvijVau 6,87
T11 60m 1) Julia Parviainen PyhäsU 9,4, 2) Ronja Eronen PyhäsU 9,5, 3) Senniina Huovinen PyhäsU 9,8, 4) Heta Huttunen JoensKa 9,9, 5) Jade Nousiainen PyhäsU 9,9
T11 200m 1) Ronja Eronen PyhäsU 35,8, 2) Senniina Huovinen PyhäsU 36,2, 3) Jade Nousiainen PyhäsU 36,9, 4) Heta Huttunen JoensKa 37,4.
T11 Pituus 1) Julia Parviainen PyhäsU 3,87, 2) Ronja Eronen PyhäsU 3,78, 3) Jade Nousiainen PyhäsU 3,74, 4) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 3,73, 5) Senniina Huovinen PyhäsU 3,65, 6) Miisa Puustinen PyhäsU 3,39.
T11 Kuula 1) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 10,24, 2) Ronja Eronen PyhäsU 7,58, 3) Miisa Puustinen PyhäsU 6,25, 4) Senniina Huovinen PyhäsU 5,58.
P12 60m (-1,0) 1) Veeti Laakkonen PyhäsU 9,2, 2) Arttu Kylmänen PyhäsU 9,6.
P12 200m 1) Arttu Kylmänen PyhäsU 37,3.
P12 Pituus 1) Leevi Partanen JoensKa 3,92, 2) Arttu Kylmänen PyhäsU 3,69.
P12 Kuula 1) Marlo Tuhkanen PyhäsU 7,69, 2) Veeti Laakkonen PyhäsU 7,27.
T12 60m (+0,0) 1) Pinja Stenberg PyhäsU 8,9, 2) Sohvi-Lotta Varonen JoensKa 9,2, 3) Ida Hirvonen 10,9.
T12 200m 1) Pinja Stenberg PyhäsU 33,50
T12 Pituus 1) Pinja Stenberg PyhäsU 4,42, 2) Sohvi-Lotta Varonen JoensKa 3,71, 3) Venla Kotiranta JoensKa 3,18, 4) Ida Hirvonen 2,81.
T12 Kuula 1) Pinja Stenberg PyhäsU 8,16, 2) Sohvi-Lotta Varonen JoensKa 6,99, 3) Ida Hirvonen 6,17.
P13 60m (+0,0) 1) Aleksi Tanskanen PyhäsU 9,1, 2) Jeremias Tuhkanen PyhäsU 9,9.
P13 200m 1) Jeremias Tuhkanen PyhäsU 35,9.
P13 Pituus 1) Jeremias Tuhkanen PyhäsU 3,52.
P13 Kuula 1) Aleksi Tanskanen PyhäsU 10,75, 2) Jeremias Tuhkanen PyhäsU 8,50.
T13 60m 1) Jenny Miettinen PyhäsU 9,7.
T13 200m 1) Jenny Miettinen PyhäsU 36,1.
T13 Pituus 1) Jenny Miettinen PyhäsU 3,62.
P15 60m (+0,0) 1) Aku Alastalo PyhäsU 8,4, 2) Antti Jeskanen PyhäsU 8,6.
P15 200m 1) Aku Alastalo PyhäsU 30,4, 2) Antti Jeskanen PyhU 30,6.
P15 Pituus 1) Aku Alastalo PyhäsU 4,47.
P15 Kuula 1) Aku Alastalo PyhäsU 11,12.
T15 60m (+0,0) 1) Nea Nousiainen PyhäsU 9,0.
T15 200m 1) Nea Nousiainen PyhäsU 33,7.
T15 Kuula 1) Sanni Huovinen PyhäsU 7,01.
M17 60m (-0,4) 1) Roope Turunen PyhäsU 8,2.
M17 200m 1) Roope Turunen PyhäsU 28,1.
M17 Pituus 1) Roope Turunen PyhäsU 5,21.
N17 Kuula 1) Sara-Sofia Hyvönen JoensKa 11,81.