Petri Stenbergistä seuran uusi puheenjohtaja!

PETRI STENBERG on Pyhäselän Urheilijoiden uusi puheenjohtaja. 15 vuotta pääseuran puheenjohtajana toiminut MAIJA TÖRMÄNEN luovutti pestin 39-vuotiaalle Stenbergille, jolla on myös urheilutaustaa seurassa 1990-luvulta.

Stenbergillä on linkki seuraan myös yleisurheilua harrastavien lasten kautta:

– Olen lähes syntyperäinen pyhäselkäläinen, vaikka asuin välillä Helsingin seudulla. Laitetaan homma rullaamaan heti tammikuussa seuran järjestäytymiskokouksessa, kertoi Stenberg, joka saa johdettavakseen vahvasti uudistuneen hallituksen.

Ennätykselliset 40 vuotta hallituksessa toiminut Lemmenlavan ”äiti” EEVA MUSTONEN jätti paikkansa, samoin varapuheenjohtaja KARI JALKANEN ja salibandytoiminnassa mukana oleva SAMULI KOLU.

Uusina jäseninä hallitukseen valittiin puheenjohtajaksi nimetyn Stenbergin lisäksi SARI TOIVONEN, JUHANI MANTSINEN ja HANNES ROSSI. Entisistä jatkavat KATRI MÄNTYLÄ, ANNA NOUSIAINEN, ILONA PAKARINEN, EILA RÄSÄNEN ja LEENA TURUNEN.

Toimintaa seurassa pyörittävät suurimpana jaostona yleisurheilu sekä muina jaostoina hiihto, salibandy, kuntoliikunta ja lentopallo, jolla ei tällä hetkellä ole toimintaa.

Tino Mäkelä valittiin vuoden urheilijaksi ja Kimmo Mäkelä vuoden valmentajaksi!