Tino Mäkelä PyU:n vuoden yleisurheilija

Tino Mäkelä PyU:n vuoden yleisurheilija

SM-menestyjiä 2020, vas. Peppi Ahponen, Tino Mäkelä, Anna Nousiainen, Cindy Ahponen, Ville Halonen, Roope Maaninka ja Roope Turunen

Tino Mäkelä PyU:n vuoden yleisurheilija

Miesten keihään Suomen tilaston kolmonen Tino Mäkelä on Pyhäselän Urheilijoiden vuoden yleisurheilija.

Hieman yli 80 metrin tuloksella 22-vuotiaiden SM-kultaa voittanut Mäkelä oli keihäskesän suurin yllättäjä parantamalla omaa ennätystään noin 7,5 metriä:

– Harjoittelu Kimmo-isän johdolla sujui kesän aikana nousujohteisesti. Kalevan Kisoihin ei alkukesän noin 70 metrin tulokseni riittänyt, mutta tiesin, että kunto edellyttää paljon pitempiä kaaria, Tanhuvaarassa tätä nykyä opiskeleva 21-vuotias Mäkelä kertoi.

Kauden menestyjiä olivat myös kävelijäsisarukset Peppi (20) ja Cindy (16) Ahponen, jotka saalistivat useita SM-mitaleja ja rikkoivat jälleen pe-tuloksia.

Henkilökohtaisille SM-mitaleille ylsivät myös keihäänheittäjä Niklas Hyvönen (17) ja 5-ottelija Roope Maaninka (15), jotka molemmat nappasivat hopeaa. Lisäksi pisteille ylsi kesän aikana kymmenkunta muuta urheilijaa.

Niittylahdessa pidetyssä kauden päättäjäistilaisuudessa palkittiin lisäksi iso joukko alle 15-vuotiaita urheilijalupauksia, ansioituneita valmentajia sekä talkoopuurtajia kunniakierroskerääjiä unohtamatta.

Seuran puheenjohtajatehtävät 15 vuoden jälkeen jättävä Maija Törmänen lausui tervehdyksensä seuran aktiivisimmalle jaostolle ja iloitsi syksyllä ilmestyneestä seurahistoriikista, jossa on Petri Maskosen kokoamana Pyhäselän Urheilijoiden 75-vuotinen historia yksissä kansissa.

Petri Stenberg kertoi ensi kesänä alkavasta kenttäremontista, jossa vuonna 1961 valmistunut Hammaslahden urheilukenttä saa lopulta myös juoksuradoille asianmukaisen kestopäällysteen.

Eero Könönen

——-

Pyhäselkä 15.11.2020

Pyhäselän Urheilijoiden yleisurheilukauden palkittuja:

Vuoden yleisurheilija: Tino Mäkelä (M22 keihäs 1., tulos 80.11, Suomen miesten tilaston 3.)

Vuoden naisurheilijat: Peppi Ahponen (Kalevan Kisat 10 km kävely 7., N22 5000 m kävely 3., kävelyviesti 3.) ja Laura Karkkulainen (Kalevan Kisat 10 000 m 7.)

Vuoden ikäkausiurheilija: Roope Maaninka (P15 5-ottelu 2., korkeus 8., korkeus joukkue 3.)

Vuoden nuori urheilija: Cindy Ahponen (N16 3000 m kävely 1., N17 maantie 10 km 2., Kalevan Kisat 10 km 9., Kävelyviesti 3.)

Muut vuoden vuoden nuoret SM-menestyjät, vähintään henkilökohtainen pistesija tai joukkuemitali: Ville Halonen (SM-halli, M22 kuula 1.), Niklas Hyvönen (M17 keihäs 2.), Jimi Alastalo (M16 2000 m ej 4., M17 maasto 6.), Sara-Sofia Hyvönen (T15 kuula 5.), Väinö Kontkanen (P15 1500 m ej 5.), Jimi Huuho (SM-halli, M19 3-loikka 3., M19 3-loikka 6.)

Muut SM-menestyjät edellisten lisäksi, henkilökohtainen sijoitus vähintään 12 parhaan joukossa: Anna Nousiainen (kävelyviesti 3.), Janna Huuho (N16 kuula 7.), Elina Valta (T15 kuula 8.), Patrik Torn (Kalevan Kisat keihäs 10.), Roope Turunen (P15 korkeus 10., korkeus joukkue 3.)

Muut SM-kävijät: Juha Karjunen (M17 keihäs), Jussi Karkkulainen (maastot)

Vuoden veteraaniurheilijat: Elina Lyytikäinen

Piirinennätysurheilijat: Peppi Ahponen, Cindy Ahponen, Pinja Stenberg

Pm-ikäkausirankingin (9-15-vuotiaat) kärki 1. Pietu Stenberg 2. Pinja Stenberg 3. Anette Alastalo 4. Sara-Sofia Hyvönen 5. Jade Nousiainen 6. Ida-Liina Hyvönen 7. Ronja Eronen 8. Aku Alastalo 9. Peetu Alastalo 10. Miisa Puustinen 11. Jasmin Huuho 12. Julia Parviainen 13. Joel Puustinen 14. Marlo Tuhkanen 15. Oskari Pakarinen 16. Aleksi Tanskanen 17. Maiju Hirvonen 18. Jenni Hirvonen 19. Nea Nousiainen 20. Jeremias Tuhkanen 21. Jerkko Kinnunen 22. Heini Kuronen 23. Miikka Piipponen 24. Elina Valta 25. Jenny Miettinen 26. Arttu Kylmänen 27. Siiri Tahvanainen 28. Iisa Kervinen 29. Miko Sivonen 30. Nuua Tuononen 31. Toni Juntunen 32. Niro Immonen 33. Siiri Kontkanen 34. Roope Turunen 35. Veeti Laakkonen 36. Lilja Kervinen 37. Max Valtonen 38. Aino-Sofia Kontkanen 39. Aino Kiiskinen 13, 40. Eeli Alastalo

Valmentaja- /ohjaajapalkinnot (SM-menestys tai säännöllinen seuran harjoitusten veto): Aki Hyvönen, Anna Nousiainen, Kimmo Mäkelä, Jouni Tarvainen, Juha Karkkulainen, Katri Mäntylä, Veijo Karjunen, Eero Könönen, Eetu Sillanpää

Kunniakierros, parhaat kerääjät: 1) Eero Könönen 5335e (6:s Suomessa), 2) Marko Eronen 1145e (60:s Suomessa)
Aktiiviset talkoolaiset: Minja Tiilikainen (talkoot), Elmer Immonen (toimitsija), Jouni Miettinen (toimitsija), Mervi Alastalo (talkoot), Risto Maaninka (toimitsija), Harri Turunen (toimitsija), Seppo Räsänen (toimitsija), Kalle Tuhkanen (toimitsija)

Nuoret harkkavetäjät: Emma Tahvanainen, Karla Könönen, Pipsa Pakarinen, Sofia Raatikainen

Nuoret pm-kisailijat: Emil Vikström, Sanni Pursiainen, Toini Kuronen

Ana Sportin palkinnot: Aku Alastalo, Pinja Stenberg