9-15-vuotiaiden huipentuman 2. päivä, Outokumpu

9-15-vuotiaiden huipentuman 2. päivä, Outokumpu

Stenbergin sisarukset Pinja ja Pietu kahmivat toisena kilpailupäivänä yhteensä neljä mestaruutta. Pietun 1000 m:n aika 3.40,28 yltää 9-vuotiaiden Suomen tilaston kuutoseksi

Outokumpu 2.8.2020

Pohjois-Karjalan 9-15-vuotiaiden pm-huipentuman toinen päivä, lämpötila +16, sadekuuroja

T9 1000m 1) Hilma Parkkinen JoensKa 4.03,70, 2) Milja Pyykkö LipTai 4.06,19, 3) Eevi Jormanainen JoensKa 4.09,51, 4) Sanni Lehikoinen JoensKa 4.10,03, 5) Sara Keränen JoensKa 4.12,00, 6) Vinka Pyylampi JoensKa 4.12,46 , 7) Liisa Keskisalo JoensKa 4.27,64, 8) Alissa Kivelä PolvijU 4.32,65, 9) Kerttu Vatanen LipTai 4.40,23, 10) Jenna Sieviläinen JoensKa 4.40,43, 11) Venja Hiltunen OutokPa 4.43,21, 12) Ella Poutiainen OutokPa 4.45,41, Helmi Kuronen PyhäsU DNS.

T9 Pituus 1) Anette Alastalo PyhäsU 3,27, 2) Sanni Lehikoinen JoensKa 3,22 , 3) Sara Keränen JoensKa 3,05, 4) Aino-Sofia Kontkanen PyhäsU 2,99, 5) Jenna Sieviläinen JoensKa 2,89, 6) Milja Pyykkö LipTai 2,88, 7) Iina Soininen JoensKa 2,87, 8) Kerttu Vatanen LipTai 2,84, 9) Olivia Kaarto JoensKa 2,83 , 10) Eevi Jormanainen JoensKa 2,78, 11) Helmi Tanskanen PolvijU 2,71, 12) Liisa Keskisalo JoensKa 2,69, 13) Vinka Pyylampi JoensKa 2,68, 14) Meea Varonen PolvijU 2,61, 15) Selma Purmonen LipTai 2,56, 16) Heidi Ruusuvuori LipTa2,55, 17) Pihla Karttunen PolvijU 2,53, 18) Olga Piipponen OutokPa 2,52, 19) Venja Hiltunen OutokPa 2,28, 20) Iina Ahonen OutokPa 2,28, 21) Lotta Tanskanen PolvijU 2,28, 22) Ella Poutiainen OutokPa 2,11, Helmi Kuronen PyhäsU DNS, Sade Ahlholm LeppSi 2,73, Senja Kuiri PolvijU DNS.

T9 Keihäs 1) Selma Purmonen LipTai 12,55, 2) Olivia Kaarto JoensKa 10,07, 3) Olga Piipponen OutokPa 9,24, 4) Meea Varonen PolvijU 9,11, 5) Alissa Kivelä PolvijU 8,58, 6) Iina Ahonen OutokPa 8,52, 7) Heidi Ruusuvuori LipTai 6,22, 8) Ella Poutiainen OutokPa 4,80, UP: Eevi Jormanainen JoensKa 7,07, Venja Hiltunen OutokPa 5,87.

P9 1000m 1) Pietu Stenberg PyhäsU 3.40,28, 2) Santtu Piitulainen JoensKa 3.43,38, 3) Jami Kukkonen JuuanU 4.19,96, UP: Aleksi Riikonen KuopRei 3.38,78, Eetu Jolkkonen PolvijU 4.21,77.

P9 Pituus 1) Joel Puustinen PyhäsU 3,51, 2) Leo Siitonen JoensKa 3,47, 3) Hugo Lasaroff JoensKa 3,41, 4) Miika Hirvonen PolvijU 3,31, 5) Eino Turunen OutokPa 2,81, 6) Jasper Mustonen PolvijU 2,78, 7) Jami Kukkonen JuuanU 2,77 , 8) Eeli Alastalo PyhäsU 2,27, UP: Eetu Jolkkonen PolvijU 2,83, Aleksi Riikonen KuopRei 3,20.

P9 Kuula 1) Hugo Lasaroff JoensKa 7,15, 2) Joel Puustinen PyhäsU 6,49, 3) Eetu Jolkkonen PolvijU 5,78, 4) Miika Hirvonen PolvijU 5,71, 5) Eino Turunen OutokPa 4,15.

P9 Keihäs 1) Pietu Stenberg PyhäsU 20,03, 2) Jasper Mustonen PolvijU 13,04 , 3) Eetu Jolkkonen PolvijU 12,01, 4) Eino Turunen OutokPa 6,49.

T10 60m aidat 1) Ida Pelli PolvijU 11,60, 2) Julia Parviainen PyhäsU 12,45 , 3) Sara Noponen LipTai 12,74, 4) Jade Nousiainen PyhäsU 12,81, 5) Hertta Vatanen LipTai 14,89, 6) Sanni Manninen JoensKa 15,17, UP: Heidi Ruusuvuori LipTai 15,19, Inga Ikonen KuvKuo 12,14
Erä 1 (+0,0) 1) Jade Nousiainen PyhäsU 12,81, 2) Hertta Vatanen LipTai 14,89, 3) Sanni Manninen JoensKa 15,17, Heidi Ruusuvuori LipTai 15,19.
Erä 2 (-0,8) 1) Ida Pelli PolvijU 11,60, 2) Julia Parviainen PyhäsU 12,45, 3) Sara Noponen LipTai 12,74, Inga Ikonen KuvKuo 12,14.

T10 Korkeus 1) Sara Noponen LipTai 110, 2) Ida Pelli PolvijU 110, 3) Viida Hiltunen OutokPa 105, 4) Sanni Manninen JoensKa 85, UP: Inga Ikonen KuvKuo 120.

T10 Kolmiloikka 1) Ida Pelli PolvijU 7,59, 2) Ronja Eronen PyhäsU 7,55, 3) Julia Parviainen PyhäsU 7,40, 4) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 7,09, 5) Viida Hiltunen OutokPa 6,83, UP: Annika Ristola OutokPa 6,58.

T10 Moukari 1) Miisa Puustinen PyhäsU 14,18, 2) Iida Kakkonen PolvijU 12,06, 3) Annika Ristola OutokPa 11,20, Siiri Tahvanainen PyhäsU DNS.

T10 Keihäs 1) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 20,73, 2) Annika Ristola OutokPa 17,84, 3) Aino Numminen OutokPa 15,94, 4) Miisa Puustinen PyhäsU 10,82, 5) Iida Kakkonen PolvijU 10,48, 6) Hertta Vatanen LipTai 8,51.

P10 60m aidat 1) Toivo Takanen JoensKa 12,03, 2) Aleksis Kivelä PolvijU 12,33, 3) Veeti Hirvonen PolvijU 12,49, 4) Lauri Pietarinen LipTai 12,52, 5) Antto Pietarinen LipTai 13,37, 6) Vili Hyvärinen PolvijU 14,20

Erä 1 (+0,0) 1) Aleksis Kivelä PolvijU 12,33, 2) Veeti Hirvonen PolvijU 12,49, 3) Antto Pietarinen LipTai 13,37.
Erä 2 (+0,0) 1) Toivo Takanen JoensKa 12,03, 2) Lauri Pietarinen LipTai 12,52, 3) Vili Hyvärinen PolvijU
14,20.

P10 Seiväs 1) Aapo Ryynänen JuuanU 190.

P10 Pituus 1) Toivo Takanen JoensKa 4,32, 2) Lauri Pietarinen LipTai 3,54 , 3) Aleksis Kivelä PolvijU 3,53, 4) Marc Palahí JoensKa 3,44, 5) Veeti Hirvonen PolvijU 3,43, 6) Niro Immonen PyhäsU 3,35, 7) Nooa Turunen JoensKa 3,33, 8) Vili Hyvärinen PolvijU 3,15, 9) Antto Pietarinen LipTai 3,15.

P10 Kuula 1) Aapo Ryynänen JuuanU 7,49, 2) Marlo Tuhkanen PyhäsU 7,08, 3) Lauri Pietarinen LipTai 5,89, 4) Simo Härkönen PolvijVau 5,88, 5) Kalle Torssonen LipTai 5,65, 6) Toivo Jumppanen PolvijVau 5,11, 7) Petrus Kuronen PolvijVau 4,91, 8) Ate Jokinen LipTai 4,63, 9) Nooa Turunen JoensKa 4,42, UP: Antto
Pietarinen LipTai 3,87.

P10 Keihäs 1) Aapo Ryynänen JuuanU 33,42, 2) Marlo Tuhkanen PyhäsU 24,17, 3) Simo Härkönen PolvijVau 23,02, 4) Kalle Torssonen LipTai 18,33, 5) Lauri Pietarinen LipTai 16,82, 6) Antto Pietarinen LipTai 16,64, 7) Ate Jokinen LipTai 14,70, 8) Toivo Jumppanen PolvijVau 14,70, Aleksis Kivelä PolvijU 16,47.

T11 60m aidat 1) Pinja Stenberg PyhäsU 11,47, 2) Siiri Kontkanen PyhäsU 11,97, 3) Maiju Hirvonen PyhäsU 12,48, 4) Kiira Kallinen JoensKa 13,61, 5) Katja Morozova OutokPa 14,42, 6) Aada Holopainen LipTai 15,50, Mette Oinonen JoensKa DNS

Erä 1 (-0,9) 1) Maiju Hirvonen PyhäsU 12,48, 2) Kiira Kallinen JoensKa 13,61, 3) Aada Holopainen LipTai 15,50, Mette Oinonen JoensKa DNS.
Erä 2 (+0,0) 1) Pinja Stenberg PyhäsU 11,47, 2) Siiri Kontkanen PyhäsU 11,97, 3) Katja Morozova OutokPa 14,42.

T11 Korkeus 1) Peppilotta Eronen JoensKa 123, 2) Katja Morozova OutokPa 100, UP: Pinja Stenberg PyhäsU 123.

T11 Kolmiloikka 1) Pinja Stenberg PyhäsU 8,24, 2) Venla Pyykkö LipTai 7,23 , 3) Iida Huttunen OutokPa 7,04, 4) Katja Morozova OutokPa 6,12, Mette Oinonen JoensKa DNS.

T11 Moukari 1) Maiju Saraniemi LieksU 19,19, 2) Iida Huttunen OutokPa 16,65, 3) Jenni Hirvonen PyhäsU 11,39.

T11 Keihäs 1) Peppilotta Eronen JoensKa 20,03, 2) Maiju Saraniemi LieksU 16,07, 3) Jenni Hirvonen PyhäsU 12,59, 4) Kiira Kallinen JoensKa 12,07, 5) Aada Holopainen LipTai 9,28, UP: Pinja Stenberg PyhäsU 19,94.

P11 60m aidat (-0,2) 1) Matias Pietarinen LipTai 11,50, 2) Leevi Partanen JoensKa 12,10, 3) Joona Mustonen PolvijU 12,43, Topias Poutiainen OutokPa 11,74.

P11 Seiväs 1) Leevi Partanen JoensKa 130.

P11 Pituus 1) Topias Poutiainen OutokPa 4,07, 2) Leevi Partanen JoensKa 3,83, 3) Matias Pietarinen LipTai 3,76, 4) Tomi Koponen OutokPa 3,66.

P11 Kuula 1) Topias Poutiainen OutokPa 9,48, 2) Joona Mustonen PolvijU 5,86, 3) Eetu Tolvanen LipTai 5,40, Matias Pietarinen LipTai DNS.

P11 Keihäs 1) Topias Poutiainen OutokPa 34,66, 2) Matias Pietarinen LipTai 31,30, 3) Joona Mustonen PolvijU 19,63, 4) Eetu Tolvanen LipTai 19,20.

T12 60m aidat (+0,0) 1) Jasmin Huuho PyhäsU 11,90, 2) Else Lehmus LipTai 13,16, 3) Sointu Kuiri PolvijU 13,21, Nuuna Piipponen JoensKa DNS.

T12 Korkeus 1) Marianne Puustinen PyhäsU 126, 2) Else Lehmus LipTai 123, 3) Jasmin Huuho PyhäsU 120, 4) Sointu Kuiri PolvijU 115, 5) Anna-Katariina Keronen OutokPa 110.

T12 Kolmiloikka 1) Jasmin Huuho PyhäsU 9,05, 2) Sointu Kuiri PolvijU 7,34, Nuuna Piipponen JoensKa DNS, Martta Muuttoranta LipTai DNS, Sofia Sauvala JyväskKU 8,48.

T12 Kuula 1) Martta Muuttoranta LipTai 8,63, 2) Jasmin Huuho PyhäsU 8,11, Krista Ohtonen PolvijU DNS.

T12 Keihäs 1) Martta Muuttoranta LipTai 31,71.

P12 200m (+0,0) 1) Jerkko Kinnunen PyhäsU 31,05, 2) Aapo Rautiainen KiihtU 35,40, 3) Jeremias Tuhkanen PyhäsU 39,13, UP: Niilo Pelli PolvijU 30,35, Renne Kankkunen JoensKa 31,14.

P12 60m aidat (+0,0) 1) Niilo Pelli PolvijU 10,97, 2) Renne Kankkunen JoensKa 12,14.

P12 Pituus 1) Niilo Pelli PolvijU 4,29, 2) Renne Kankkunen JoensKa 3,98, 3) Aapo Rautiainen KiihtU 3,60, 4) Leevi Tanskanen PolvijU 2,17.

P12 Kiekko 1) Oskari Pakarinen PyhäsU 24,35, 2) Aleksi Tanskanen PyhäsU 21,37, 3) Jeremias Tuhkanen PyhäsU 17,41, UP: Niilo Pelli PolvijU 28,94.

P12 Moukari 1) Aleksi Tanskanen PyhäsU 23,05, 2) Oskari Pakarinen PyhäsU 22,97.

T13 200m (-0,7) 1) Mimmi Marttinen JoensKa 30,14, 2) Nea Nousiainen PyhäsU 31,39, 3) Elina Likhanova LipTai 31,45, 4) Viivi Rahkonen PolvijU 33,27, UP: Iiris Voutilainen JoensKa 30,08, Sofia Sauvala JyväskKU 29,88.

T13 60m aidat 1) Iiris Voutilainen JoensKa 10,31, 2) Elina Ruusuvuori LipTai 11,83, 3) Kerttu Kaihola JoensKa 11,89, 4) Sonja Purmonen LipTai 12,04, Venla Noronen EspTa DNS, Aino Kiiskinen PyhäsU DNS, Mimmi Marttinen JoensKa 10,94 UP

Erä 1 (-0,1) 1) Kerttu Kaihola JoensKa 11,89, 2) Sonja Purmonen LipTai 12,04, Venla Noronen EspTa DNS.
Erä 2 (+0,0) 1) Iiris Voutilainen JoensKa 10,31, 2) Elina Ruusuvuori LipTai 11,83, Aino Kiiskinen PyhäsU DNS, Mimmi Marttinen JoensKa 10,94.

T13 Korkeus 1) Mandi Mäkinen JoensKa 132, 2) Iina Kukkonen JuuanU 123, 3) Kerttu Kaihola JoensKa 120, Aino Kiiskinen PyhäsU, UP: Venla Noronen EspTa 110.

T13 Kolmiloikka 1) Mimmi Marttinen JoensKa 9,42, 2) Mandi Mäkinen JoensKa 9,14, 3) Kerttu Kaihola JoensKa 7,96, 4) Sonja Purmonen LipTai 7,94, UP: Elina Likhanova LipTai 8,39.

T13 Kuula 1) Iisa Kervinen PyhäsU 8,79, 2) Vilma Vatanen JoensKa 8,16, 3) Meeri Torssonen LipTai 7,84, 4) Viivi Rahkonen PolvijU 6,99, 5) Oona Tolvanen LipTai 6,93, 6) Emma Kröger JoensKa 6,64, 7) Noora Kakkonen PolvijU 6,64, Aino Kiiskinen PyhäsU DNS.

T13 Keihäs 1) Sonja Purmonen LipTai 26,18, 2) Noora Kakkonen PolvijU 22,80 , Venla Noronen EspTa DNS.

P13 200m (+0,0) 1) Onni Nyyssönen JoensKa 27,37, 2) Aleksanteri Sippola LipTai 28,42, 3) Vinski Hynninen JoensKa 28,45, 4) Aapo Heikkinen LipTai 29,13.

P13 60m aidat (+0,0) 1) Otso Nyyssönen JoensKa 10,19, 2) Aapo Heikkinen LipTai 10,23, 3) Eino Eskelinen LipTai 10,42, 4) Martti Saraniemi LieksU 10,43, 5) Vinski Hynninen JoensKa 11,32.

P13 Seiväs 1) Topias Mustonen JoensKa 307.

P13 Pituus 1) Otso Nyyssönen JoensKa 5,02, 2) Onni Nyyssönen JoensKa 4,73 , 3) Ville Keronen OutokPa 4,61, 4) Aapo Heikkinen LipTai 4,51, 5) Eino Eskelinen LipTai 4,41, Petja Tanskanen PolvijU DNS.

P13 Kiekko 1) Martti Saraniemi LieksU 31,41, 2) Ville Keronen OutokPa 30,05, 3) Topias Mustonen JoensKa 27,52, 4) Miko Sivonen PyhäsU 20,49, UP: Aleksanteri Sippola LipTai 24,11.

P13 Moukari 1) Miko Sivonen PyhäsU 18,02.

P14 300m 1) Aku Alastalo PyhäsU 45,37.

P14 2000m 1) Valtteri Mäkelä KiihtU 6.31,78.

P14 100m aidat (-0,1) 1) Anton Kettunen JoensKa 19,53.

P14 Seiväs 1) Eeli Mustonen JoensKa 300.

P14 Pituus 1) Topi Parviainen TuupovU 5,23, 2) Anton Kettunen JoensKa 4,18 , Eeli Mustonen JoensKa DNS.

P14 Kiekko 1) Topi Parviainen TuupovU 44,37, 2) Juho Eskelinen TuupovU 29,63.

T14 300m 1) Olivia Panhelainen JoensKa 44,60, 2) Oona Kareinen JoensKa 45,26, 3) Aada Rautiainen KiihtU 46,29, 4) Kiira Kiiskinen JoensKa 48,38, 5) Venla Simonen JoensKa 49,39, Jonna Aalto JoensKa DNS.

T14 80m aidat (+0,0) 1) Venla Simonen JoensKa 14,62, UP: Aida Ahlholm EspTa 13,68, Jonna Aalto JoensKa DNS.

T14 Korkeus 1) Siiri Ratilainen PolvijU 133, UP: Aida Ahlholm EspTa 130.

T14 Kolmiloikka 1) Oona Kareinen JoensKa 9,43, 2) Venla Simonen JoensKa 9,02, 3) Siiri Ratilainen PolvijU 8,55.

T14 Kuula 1) Ira Hirvonen OutokPa 10,75, 2) Sallamari Leskinen LipTai 8,43, 3) Aada Rautiainen KiihtU 7,87, 4) Moona Mertanen PolvijU 6,50.

T15 Kolmiloikka 1) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 10,53, 2) Sofia Keronen OutokPa 9,13.

T15 Kuula 1) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 10,39, 2) Riikka Jokinen JoensKa 6,89, UP: Janna Huuho 16 PyhäsU 10,20.

T15 Keihäs 1) Riikka Jokinen JoensKa 21,29.

P15 300m 1) Eero Mauro LieksU 37,16.

P15 2000m 1) Eemeli Hirvonen LipTai 6.34,18, 2) Jaakko Mäenpää JoensKa 7.02,98.