Etelä-Savon pm-huipentuma, 1. päivä

Laura ja Juha Karjunen osallistuivat ulkopuolisina Etelä-Savon pm-huipentuman avauspäivän kilpailuihin Savonlinnassa.

Laura teki kiekossa ja moukarissa SM-kisoihin oikeuttavat tulokset ja Juha ponkaisi pituushypyssä komean ennätyksen 406 ja heitti kiekossakin ennätyksensä.

Savonlinna, 15-9-vuotiaat, pm-kilpailut 22.7.2013

P15 100 m +0,7

1. Erno Kantanen JuvU 13,45

P15 pituus

1. Erno Kantanen JuvU 4,60 +1,6

P15 kuula

1. Henri Lyytikäinen KerimU 10,96
2. Arttu Pajunen KangasnKa 9,72

P15 keihäs

1. Arttu Pajunen KangasnKa 40,47

P14 100 m +0,7

1. Teemu Hintsanen SulkU 12,73

P14 800 m

1. Lassi Heiskanen KerimU 2.42,10
Niko Dahl HeinävYU 2.26,57

P14 300 m aj

1. Lassi Heiskanen KerimU 51,29

P14 pituus

1. Juuso Janhunen KerimU 4,14 -0,7

P14 kuula

1. Jussi Kähäri RistU 10,16

P14 keihäs

1. Teemu Hintsanen SulkU 56,09
2. Jussi Kähäri RistU 39,65

P14 3000 m kävely

1. Juuso Janhunen KerimU 24.27,21

P13 60 m +0,9

1. Joel Kiema SavonlRie 8,58
2. Martti Tyrväinen HaukivKi 8,81
3. Kasper Pöyry MikkKV 9,40

P13 200 m aj -2,1

1. Topi Julkunen JuvU 36,16

P13 3-loikka

1. Topi Julkunen JuvU 9,42 +0,8
2. Juha Laine KerimU 8,52 +0,6
3. Santeri Purhonen JuvU 7,91 -0,6

P13 kuula

1. Simo Kosonen PunkahU 10,86
2. Konsta Kauppinen JuvU 10,49
3. Toni Lyytikäinen KerimU 8,48
4. Juha Laine KerimU 7,11

P13 kiekko

1. Konsta Kauppinen JuvU 34,47
2. Simo Kosonen PunkahU 34,4
3. Lassi Kähäri RistU 28,45
4. Elias Andersin KerimU 19,91

P13 2000 m kävely

1. Santeri Purhonen JuvU 13.45,85
2. Lassi Kähäri RistU 14.17,65

P12 60 m

1. erä +0,5

1. Valtteri Vainonen KuvKuo 8,69
2. Otto Forss SulkU 8,89
3. Väinö Kemppinen SulkU 8,91
4. Henri Niemi KuvKuo 8,99
5. Tommi Neuvonen MikkKV 9,29
6. Lauri Tossavainen SavonlRie 9,37

2. erä +0,5

1. Roope Lundberg HirvensU 9,46
2. Anton Kyrönlahti KangasnKa 10,03
Veeti-Kalle Dahl HeinävYU 10,25

P12 200 m aj -2,1

1. Juuso Kosonen KerimU 40,59
2. Juho Rusko KerimU 43,37
Veeti-Kalle Dahl HeinävYU 42,52

P12 3-loikka

1. Henri Niemi KuvKuo 9,19 +0,7
2. Severi Niittymäki SavonlRie 8,35 +1,8
3. Joni Partanen SulkU 7,89 -0,5
4. Juuso Kosonen KerimU 7,89 +1,6

P12 kuula

1. Joonas Janhunen KerimU 8,10
2. Jari Yrjänheikki KangasnKa 7,79
3. Valtteri Vainonen KuvKuo 7,70
4. Roope Lundberg HirvensU 7,47
5. Roni Lundberg HirvensU 6,75
6. Otto Forss SulkU 6,56
7. Eemeli Tavi KerimU 6,19

P12 kiekko

1. Joonas Janhunen KerimU 24,84
2. Eemeli Tavi KerimU 20,67
3. Roni Lundberg HirvensU 20,28
4. Jari Yrjänheikki KangasnKa 19,51
5. Joona Yläharju PuumVi 18,17
6. Juho Rusko KerimU 16,50
7. Joni Partanen SulkU 15,26

P12 2000 m kävely

1. Severi Niittymäki SavonlRie 14.15,99
2. Lauri Tossavainen SavonlRie 14.20,20

P11 60 m +1,1

1. Lari Vauhkonen HaukivKi 8,99
2. Lassi Hirvonen KerimU 9,59
3. Kimi Heikkinen JuvU 10,10
4. Luukas Lindgren JuvU 10,14
5. Joona Räisänen SulkU 10,62
6. Jesse Pöysti HirvensU 10,76

P11 pituus

Aleksi Sinkkonen ImU 4,20
1. Lassi Hirvonen KerimU 4,07
2. Juho Heikkonen PunkahU 4,06
3. Lari Vauhkonen HaukivKi 4,01
4. Topi Turunen RistU 4,00
5. Joona Räisänen SulkU 3,65
6. Kimi Heikkinen JuvU 3,45
7. Luukas Lindgren JuvU 3,42
8. Jesse Pöysti HirvensU 3,19
9. Leevi Hänninen HirvensU 2,97

P11 kuula

Aleksi Sinkkonen ImU 9,79
1. Topi Turunen RistU 8,22
2. Ville Rautiainen KangasnKa 8,08
3. Veijo Majuri PuumVi 7,79
4. Joonas Pulkkinen RistU 7,76
5. Iiro Rummukainen RistU 7,56

P11 kiekko

1. Ville Rautiainen KangasnKa 21,71
2. Iiro Rummukainen RistU 21,45
3. Joonas Pulkkinen RistU 20,97
4. Juho Heikkonen PunkahU 19,21
5. Niklas Karhunen HaukivKi 17,85
6. Leevi Hänninen HirvensU 10,90

P11 1000 m kävely

1. Juuso Lindgren JuvU 6.39,73
2. Niklas Karhunen HaukivKi 7.47,32

P10 60 m -1,0

1. Rudi Väisänen RistU 9,65
2. Waltteri Hämäläinen JuvU 10,21
3. Rasmus Kuusela MikkKV 11,18
4. Ilmari Sinkkonen SulkU 11,41

P10 pituus

Juha Karjunen PyhäsU 4,06
1. Miska Käyhkö SavonlRie 3,99
2. Kalle Himanen JuvU 3,70
3. Rudi Väisänen RistU 3,61
4. Vili Pulkkinen RantasU 3,59
5. Waltteri Hämäläinen JuvU 3,30
6. Rasmus Kuusela MikkKV 3,28

P10 kuula

1. Arttu Härkönen SavonlRie 7,67
2. Veikka Lindqvist RistU 7,52
3. Jooseppi Sallinen SavonlRie 6,75
4. Kalle Himanen JuvU 6,16
5. Aaro Ahonen RantasU 5,63

P10 kiekko

1. Arttu Härkönen SavonlRie 23,04
Juha Karjunen PyhäsU 21,19
2. Vili Pulkkinen RantasU 19,26
3. Veikka Lindqvist RistU 17,32
4. Niklas Makkonen KerimU 16,30
5. Miska Käyhkö SavonlRie 13,14

P10 1000 m kävely

1. Ilmari Sinkkonen SulkU 8.17,77

P9 miniottelu 40 m + 1000 m

1. Jarmo Eromäki HaukivKi 308
2. Ville Kyrönlahti KangasnKa 260
3. Simeon Mutikainen SavonlRie 224
4. Jonni Haikarainen JuvU 207
5. Joel Ollikainen HirvensU 207
6. Joona Hartikainen SavonlRie 177

P9 40 m

1. erä -1,5

1. Jarmo Eromäki HaukivKi 7,34
2. Ville Kyrönlahti KangasnKa 7,65
3. Simeon Mutikainen SavonlRie 7,68
4. Joona Hartikainen SavonlRie 7,91
5. Jonni Haikarainen JuvU 8,02
6. Joel Ollikainen HirvensU 8,14

2. erä -0,4

1. Antti Sairanen KerimU 7,08
2. Leo-Pekka Kilpeläinen KerimU 7,78

P9 1000 m

1. Jarmo Eromäki HaukivKi 4.19,29
2. Ville Kyrönlahti KangasnKa 4.24,28
3. Joel Ollikainen HirvensU 4.29,76
4. Jonni Haikarainen JuvU 4.35,25
5. Simeon Mutikainen SavonlRie 4.45,09
6. Joona Hartikainen SavonlRie 5.08,90

P9 miniottelu 40 m + korkeus

1. Antti Sairanen KerimU 335
2. Leo-Pekka Kilpeläinen KerimU 196

P9 korkeus

1. Antti Sairanen KerimU 095
2. Leo-Pekka Kilpeläinen KerimU 080

P9 600 m kävely

1. Jonni Haikarainen JuvU 4.58,13

T15 100 m -0,5

1. Elisa Pöyry MikkKV 13,25
2. Niina Piiroinen MikkKV 13,31
3. Hanna Väisänen JuvU 15,10
Laura Ollikainen VarkKV 13,55

T15 800 m

1. Pinja Pylkkänen SulkU 2.41,93

T15 300 m aj

1. Henna Sallinen SavonlRie 52,33

T15 korkeus

Laura Ollikainen VarkKV 148
1. Anni Elfving MikkKV 143
2. Annika Hasanen HirvensU 118

T15 3-loikka

1. Anni Elfving MikkKV 10,81 +0,6
2. Elisa Pöyry MikkKV 10,81 +1,5
3. Johanna Sairanen SavonlRie 9,89 +2,0

T15 kiekko

1. Henna Sallinen SavonlRie 37,14
Laura Karjunen PyhäsU 31,73
2. Jina Hölttä HirvensU 21,22

T15 moukari

1. Emilia Olkkonen RistU 52,86
Laura Karjunen PyhäsU 38,46
2. Jina Hölttä HirvensU 36,13
3. Lotta Reinikainen HirvensU 25,81
4. Annika Hasanen HirvensU 22,25

T14 100 m -1,8

1. Ellinoora Karvinen SavonlRie 13,38
2. Iida Mäkelä SavonlRie 13,42
3. Aliisa Rahikainen MikkKV 13,49
4. Iina Keskinen MikkKV 14,16
5. Milla Purhonen JuvU 14,81
6. Nea Löytynoja SavonlRie 15,41

T14 800 m

1. Noora Tivinen MikkKV 2.28,28
2. Sophia Blau SulkU 2.31,09
3. Anniina Väisänen SulkU 2.48,09

T14 300 m aj

1. Milla Purhonen JuvU 53,22
2. Ronja Lundberg HirvensU 55,32

T14 korkeus

1. Iida Mäkelä SavonlRie 143
2. Olivia Korhonen KerimU 133
3. Nea Löytynoja SavonlRie 128
4. Hannali Lodi JuvU 123
5. Kaisa Pasonen HirvensU 123
Niina Ollikainen VarkKV 128

T14 3-loikka

1. Noora Tivinen MikkKV 11,21 +0,4
2. Olivia Korhonen KerimU 9,84 +0,5
3. Linda Kilpeläinen SavonlRie 9,72 +1,4
.4 Iina Keskinen MikkKV 9,02 +0,3
5. Kaisa Pasonen HirvensU 8,51 +1,3

T14 kiekko

1. Marianna Väisänen SulkU 24,77
2. Muusa Makkonen KerimU 24,23
3. Tiia Kauppinen JuvU 23,90
4. Linda Kilpeläinen SavonlRie 20,66
5. Sonja Torpakko KerimU 18,44

T14 moukari

1. Tiia Kauppinen JuvU 29,37
2. Ronja Lundberg HirvensU 24,85
3. Muusa Makkonen KerimU 23,34
4. Sonja Torpakko KerimU 20,86
5. Marianna Väisänen SulkU 20,85

T14 3000 m kävely

1. Anniina Väisänen SulkU 25.04,08
2. Hannali Lodi JuvU 25.34,03

T13 60 m

1. erä -0,1

1. Kaisa Mikander HirvensU 8,53
2. Henni Rinkinen SavonlRie 8,56
3. Kati Jaatinen RistU 8,91
4. Venla Naapuri SavonlRie 8,98
5. Terhi Suikki JuvU 9,59

2. erä -0,1

1. Jasmin Kähärä MikkKV 9,05
2. Jenni Hotti RistU 9,45
3. Essi Asikainen JuvU 9,48
4. Heidi Ahonen JuvU 9,65
5. Katja Kaipainen JuvU 9,82
6. Nea Vauhkonen HaukivKi 9,96
7. Roosa Rissanen SavonlRie 10,24

T13 200 m aj +0,6

1. Sandra-Sofia Kosonen SavonlRie 33,06
2. Venla Naapuri SavonlRie 34,00
3. Aliisa Luukkainen SavonlRie 35,49
Inka Hasanen HirvensU DNF

T13 pituus

1. Kaisa Mikander HirvensU 4,87 +0,6
2. Henni Rinkinen SavonlRie 4,64 +0,8
3. Jasmin Kähärä MikkKV 4,64 -0,6
4. Riikka Pitkänen SavonlRie 4,41 +1,1
5. Sandra-Sofia Kosonen SavonlRie 4,33 +0,5
6. Etti Mehtonen SavonlRie 4,04 +1,0
7. Jenni Hotti RistU 3,93 +0,4
8. Heidi Ahonen JuvU 3,59 -0,2
9. Anni Kaipainen JuvU 3,41 +1,2
10. Katja Kaipainen JuvU 3,31 +0,3
11. Nea Vauhkonen HaukivKi 3,19 +0,5

T13 moukari

1. Inka Hasanen HirvensU 26,78
2. Petra Manninen HirvensU 22,53
3. Katariina Laitinen KangasnKa 17,74

T13 keihäs

1. Petra Manninen HirvensU 30,18
2. Essi Asikainen JuvU 26,68
3. Iiris Kolehmainen KerimU 19,68
4. Terhi Suikki JuvU 18,84

T13 2000 m kävely

1. Katariina Laitinen KangasnKa 13.55,26
2. Anni Kaipainen JuvU 17.18,67

T12 60 m +1,8

1. Janika Pulkkinen SavonlRie 8,53
2. Netta Karjalainen SavonlRie 8,67
3. Marja Väisänen JuvU 9,17
Veera Huoman HeinävYU 9,31
4. Liisi Vatanen SavonlRie 9,37
5. Juulia Teittinen SavonlRie 10,02

T12 200 m aj -1,5

1. Netta Karjalainen SavonlRie 36,56
2. Aada Miskala MikkKV 38,55

T12 pituus

1. Janika Pulkkinen SavonlRie 4,31 -1,9
2. Lotta Tivinen MikkKV 4,23 +1,0
3. Jessica Kähärä MikkKV 4,19 -0,4
4. Rosa Silvennoinen SavonlRie 4,18 -0,2
5. Lotta Pylvänäinen KangasnKa 4,00 +0,1
6. Marja Väisänen JuvU 3,93 -0,4
7. Pinja Jääskeläinen RistU 3,73 -3,1
8. Jatta Ollikainen HirvensU 3,62 -0,3

T12 moukari

1. Jatta Ollikainen HirvensU 12,25

T12 keihäs

1. Rosa Silvennoinen SavonlRie 27,41
2. Ronja Kosonen KerimU 25,26
3. Pinja Jääskeläinen RistU 16,44
Veera Huoman HeinävYU 19,49

T11 60 m

1. erä +0,9

1. Tanja Kokkonen SavonlRie 8,99
2. Mimmi Ahonen PuumVi 9,34
3. Rosabella Lindblad KerimU 9,39
4. Elisa Sairanen KerimU 9,62
5. Sofia Tivinen MikkKV 9,78
6. Iiris Kautonen KerimU 9,84

2. erä -0,1

1. Anu Yrjänheikki KangasnKa 9,55
2. Noora Laakso JuvU 9,98
3. Emmi Kosonen KerimU 9,99
4. Sari Piiroinen MikkKV 10,76
5. Pihla Suikki JuvU 11,01

T11 korkeus

1. Neea Käyhkö SavonlRie 149
2. Elisa Sairanen KerimU 128
3. Iiris Kautonen KerimU 128
4. Rosabella Lindblad KerimU 120
5. Emmi Kosonen KerimU 115
6. Noora Laakso JuvU 110
7. Pihla Suikki JuvU 105

T11 3-loikka

1. Neea Käyhkö SavonlRie 9,02
2. Moona Makkonen KerimU 7,66
3. Nea Roiha PunkahU 7,65
4. Anu Yrjänheikki KangasnKa 7,41

T11 kuula

1. Mimmi Ahonen PuumVi 8,29
2. Nea Roiha PunkahU 8,16
3. Janina Laine KerimU 7,97
4. Viivi Teittinen JuvU 7,26
5. Moona Makkonen KerimU 7,07
6. Minttu Kovanen KerimU 6,90
7. Elsa Kolehmainen KerimU 6,51
8. Emmi Kosonen KerimU 6,06
9. Sofia Tivinen MikkKV 5,88
10. Mimmi Hyppönen JuvU 5,83
11. Sari Piiroinen MikkKV 5,31

T11 moukari

1. Minttu Kovanen KerimU 16,20

T11 1000 m kävely

1. Mimmi Hyppönen JuvU 6.49,34
2. Janina Laine KerimU 7.18,79

T10 60 m

1. erä +0,8

1. Iida Kokkonen SavonlRie 9,71
2. Eevi-Inkeri Tossavainen SavonlRie 9,94
3. Maija Tiainen SavonlRie 10,02
4. Wilma Taavitsainen RistU 10,36
5. Maiju Immonen RantasU 10,57
6. Ella Naapuri SavonlRie 10,82
7. Stiina Jääskeläinen RistU 11,20
8. Enni Sairanen SavonlRie 12,11

2. erä +0,5

1. Helmi-Emilia Poikkimäki JuvU 10,37
2. Ella Lehtonen RantasU 10,47
3. Nea Lipsanen JuvU 10,56
4. Riina Laakso JuvU 10,59
5. Jasmiina Siekkinen SavonlRie 11,16

T10 korkeus

1. Jenna Kosonen KerimU 115
2. Jessica Halonen SavonlRie 110
3. Maija Tiainen SavonlRie 110
4. Nea Lipsanen JuvU 100
5. Maiju Immonen RantasU 095

T10 3-loikka

1. Iida Kokkonen SavonlRie 8,29
2. Saara Niittymäki SavonlRie 7,35
3. Ella Noponen RistU 6,88
4. Ella Naapuri SavonlRie 6,45
5. Wilma Taavitsainen RistU 6,39

T10 kuula

1. Saara Niittymäki SavonlRie 5,82
2. Ella Noponen RistU 5,36
3. Jasmiina Siekkinen SavonlRie 5,20
4. Helmi-Emilia Poikkimäki JuvU 4,99
5. Jenna Kosonen KerimU 4,98
6. Vilma Pylkkänen SulkU 4,70
7. Ella Lehtonen RantasU 4,15
8. Stiina Jääskeläinen RistU 4,04
9. Enni Sairanen SavonlRie 3,95
Laura Huoman HeinävYU 5,11

T10 1000 m kävely

1. Jessica Halonen SavonlRie 6.15,38
2. Eevi-Inkeri Tossavainen SavonlRie 6.19,25

T9 miniottelu 40 m + 1000 m

1. Erin Kainulainen SavonlRie 346
2. Saara Himanen JuvU 319
3. Enni Forss SulkU 275
4. Pinja Yläharju PuumVi 254
5. Aino-Maria Tossavainen SavonlRie 241
6. Nelli Paloheimo SavonlRie 200

T9 40 m

1. erä -0,4

1. Nelli Paloheimo SavonlRie 7,22
2. Saara Himanen JuvU 7,40
3. Enni Forss SulkU 7,46
4. Erin Kainulainen SavonlRie 7,49
5. Aino-Maria Tossavainen SavonlRie 7,82
6. Pinja Yläharju PuumVi 7,90

2. erä -0,1

1. Siiri Nyyssönen SavonlRie 7,05
2. Iitu Purhonen JuvU 7,33
3. Anni Silvennoinen SavonlRie 7,44

T9 1000 m

1. Erin Kainulainen SavonlRie 3.57,24
2. Saara Himanen JuvU 4.10,81
3. Pinja Yläharju PuumVi 4.15,81
4. Aino-Maria Tossavainen SavonlRie 4.25,26
5. Enni Forss SulkU 4.28,09

T9 miniottelu 40 m + korkeus

1. Siiri Nyyssönen SavonlRie 360
2. Anni Silvennoinen SavonlRie 281
3. Iitu Purhonen JuvU 278

T9 korkeus

1. Siiri Nyyssönen SavonlRie 100
2. Anni Silvennoinen SavonlRie 095
3. Iitu Purhonen JuvU 090

T9 600 m kävely

1. Saara Himanen JuvU 4.23,40
2. Aino-Maria Tossavainen SavonlRie 4.35,32
Iitu Purhonen JuvU DNF