PyU:n YLEISURHEILUPALKITUT 2010

Pyhäselän Urheilijat palkitsi menestyneimmät ja aktiivisimmat yleisurheijansa, valmentajansa ja muut taustajoukkonsa sunnuntaina pidetyssä kauden päättäjäistilaisuudessa.

Tilaisuudessa oli mukana myös itäisen alueen uusi valmennuspäällikkö Ilpo Koponen, joka suitsutti seuraa mm. pitkään jatkuneesta 11-17-vuotiaiden Vattenfall-seuracupin menestyksestä. Tänäkin vuonna PyU sijoittui valtakunnallisen finaalin kakkoseksi.

PyU:n vuoden yleisurheilijoiksi valittiin Kalevan Kisoissakin pisteille yltäneet Kai Räsänen (moukari) ja Jutta Jolkkonen (kävely).

Vuoden nuorina yleisurheilijoina palkittiin 14-16-vuotiaiden SM-kisoissa mitaleja ja hyviä sijoituksia kahmineet Niko Tahvanainen, Alexei Kärkkäinen ja Markus Kokkonen.

Yleisurheilujaoston puheenjohtaja Eero Könönen piti erittäin tärkeänä seuran panostusta Kunniakierrokseen, joka on vuosi toisensa jälkeen ollut tärkein tulonlähde. Tänä vuonna PyU oli jälleen Pohjois-Karjalan paras reilulla 15 000 euron tuloksella.

– Ensi vuoden tavoitteen pitää olla vielä tätäkin paljon korkeammalla, jotta seuran toimintaa pystytään pyörittämään, Könönen totesi.

PyU:n YLEISURHEILUPALKITUT 2010:

Vuoden yleisurheilijat: Kai Räsänen (22-v SM-hopeaa moukari, Pohjoismaiden mest.kisat M22 moukari 3:s, Kalevan Kisat moukari 7:s, kauden paras 65.44, miesten tilaston 9:s) ja Jutta Jolkkonen (Kalevan Kisat, N kävely 6:s)

Vuoden nuoret urheilijat: Niko Tahvanainen (SM-kisat M16 200 m:n aj 2., 110 m aj 2.) ja Alexei Kärkkäinen (SM-kisat P14 korkeus 1., 184), Markus Kokkonen (SM-kisat P15 moukari 4:s, kuula 5:s)

Vuoden veteraaniurheilija: Päivi Varis (SM-kisat N40 kuula 3:s, kiekko, moukari, keihäs ja painonheitto kaikissa kuuden joukossa)

SM-menestyjät 14-15-vuotiaat edellisten lisäksi (vähintään henkilökohtainen sijoitus 12 parhaan joukossa tai joukkuemitali): Meri Kettunen T15, keihäs SM-joukkuehopeaa, Tuuli Kettunen T15, keihäs SM-joukkuehopeaa, Sami Harinen, kuula P15 SM-joukkuepronssia

Palkitut A-luokan urheilijat, 17-vuotiaat ja vanhemmat: Hanne Purmonen (N22 kiekko), Laura Karkkulainen (N17 3000 m), Henry Huusko (M19 100 m), Hilla Miettinen (seiväs), Muut A-luokkalaiset: Markus Kokkonen (M17 moukari), Alexei Kärkkäinen (M17 korkeus), Jutta Jolkkonen (N 10 km kävely), Kai Räsänen (M ja M22 moukari), Olli Luoto (M19 800 m, halli), Niko Tahvanainen (M17 pituus, 110 m aj ja 200 m aj),

Piirinennätysurheilijat: Kai Räsänen (M painonheitto), Niko Tahvanainen (M16 110 m aj), Alexei Kärkkäinen (P14 korkeus)

Pm-sisulisärankingin (9-15-vuotiaat) kärki eli parhaat pm-sisulisäpisteiden tuojat, pisteillä yht. 71 urheilijaa, 50 parasta palkittiin): Top 50 (urheilijan perässä ikä ja pisteet)

Kesän loppupisteet, jotka tulleet seuraavista pm-kisoista:

– maantiejuoksu (Hammaslahti) 5.4.
– maastot (Liperi) 21.5.
– moniottelut (Lieksa) 16. – 17.6.
– ratakävelyt (Kitee) 19.6.
– viestit (Lieksa) 7.7.
– huipentumat (Outokumpu) 31.7. – 1.8.

Pisteitä lajivoitosta 7, hopeasta 5, pronssista 4, neljännestä sijasta 3, viidennestä sijasta 2 ja kuudennesta sijasta 1. Lisäksi jokainen lajiosanotto on antanut osanottopisteen. Tasapisteissä on ratkaissut osanottopisteiden määrä: enemmän osanottopisteitä, sijoitus korkeampi.

Urheilijan nimi, sarja, menestyspisteet + osanottopisteet = yhteispisteet

1. Jesse Piiroinen 9, 60,75+10 = 70,75
2. Alexei Kärkkäinen 14, 53+11 = 64
3. Peppi Ahponen 10, 51+12 = 63
4. Patrik Torn 13, 48,75+10 = 58,75
5. Ville Sorsa 14, 47+10 = 57
6. Jere Sivonen 13, 38+9 = 47
7. Jutta Nuutinen 10, 36,75+7 = 43,75
8. Jenni Nuutinen 11, 34+8 = 42
9. Iida Nupponen 11, 31,25+7 = 38,25
10. Karla Könönen (7-v) 9, 26,75+11 = 37,75

11. Aatu Mäkelä 13, 29,75+8 = 37,75
12. Jussi Karkkulainen 14, 28+8 = 36
13. Jonna Valo 10, 29+7 = 36
14. Tuuli Kettunen 15, 25,25+9 = 34,25
15. Meri Kettunen 15, 27,25+7 = 34,25
16. Kati Nuutinen 10, 27,25 + 7 = 34,25
17. Tino Mäkelä 11, 23,75+6 = 29,75
17. Leevi Nupponen 9, 23,75+6 = 29,75
19. Aleksi Romppanen 15, 23+6 = 29
20. Krista Varis 13, 22+4 = 26

21. Johanna Varis 9, 19+5 = 24
22. Markus Kokkonen 15, 21+3 = 24
22. Heli Parviainen 12, 21+3 = 24
24. Julia Valo 13, 16+6 = 22
25. Mikael Jolkkonen 12, 17+5 = 22
26. Jasmin Tukiainen 13, 19+3 = 22
27. Olli Sorsa 9, 14,75+7 = 21,75
28. Maiju Luoto 15, 17+4 = 21
29. Kiia Miettinen 9, 15,75+5 = 20,75
30. Janita Tukiainen 13, 14+4 = 18

31. Netta-N Lappalainen (7-v) 9, 10,75+7 = 17,75
32. Tuomas Hirvonen 13, 11,5+6 = 17,5
33. Kaisa Kuusela 15, 12+4 = 16
34. Pihla Romppanen 12, 11+4 = 15
35. Pyry Makkonen 11, 12+3 = 15
36. Eveliina Pyykkö 12, 10,25+4 = 14,25
37. Elmeri Lehikoinen 14, 12+2 = 14
38. Alexandra Koponen 13, 9+4 = 13
39. Johanna Parviainen 14, 10+2 = 12
40. Evita Turunen 13, 6+4 = 10

41. Jasper Jolkkonen 11, 7+3 = 10
41. Juho Miettinen 9, 7+3 = 10
41. Veeti Pyykkö (8-v) 9, 7+3 = 10
44. Saara Pölönen 15, 8+2 = 10
45. Olli Laukkanen 11, 5,75+3 = 8,75
46. Saara Pöllänen 13, 5,25+3 = 8,25
47. Elina Parviainen 10, 5+3 = 8
48. Ville Kamppuri 15, 7+1 = 8
48. Pihla Miettinen 13, 7+1 = 8
50. Jenna Parviainen 13, 4+3 = 7

SM-kisoihin osallistuneita, Top 50:n ulkopuolella olevia, Vattenfallissa menestyneitä: Inka Karhapää (Vattenfall-finaali 3.), Elisa Puustinen (Vattenfall-finaali 3.), Janette Ahponen (SM-kisoissa mukana),

Valmentaja-/ohjaajapalkinnot (SM-menestys tai aktiivinen seuran harjoitusten veto): Seppo Räsänen, Pauli Räsänen, Hannu Liimatta, Jouni Tarvainen, Juri Shikalov, Anssi Turunen, Pipsa Kokko, Harri Turunen, Hanna Sarkkinen, Inka Räsänen, Katri Mäntylä, Päivi Varis, Emilia Suomalainen, Juulia Hirvonen, Jukka Räsänen, Saara Suomalainen, Erkki Kamppuri

Kai Kurjen muistorahaston palkinnot: Alexei Kärkkäinen ja Markus Kokkonen

Kunniakierros, parhaat kerääjät: 1. Eero Könönen 7260 euroa 2. Juha Piiroinen 3370 3. Seppo ja Kai Räsänen 1105 4. Päivi Varis 697 5. Henry Huusko 600 6. Maija Törmänen 550 7. Juulia Hirvonen 500

Erikoispalkinnot: Elvi Juvonen (ensiaputoiminta), Iiris Fräntilä (akt. uusi ohjaaja), Anni-Kreeta Tervala (akt. uusi ohjaaja)

Ana Sportin palkinnot: Meri Kettunen, Tuuli Kettunen, Ville Kamppuri