PyU:n yleisurheilijat päättivät menestysvuoden

PyU:n yleisurheilijat päättivät menestyskauden

Pyhäselän Urheilijat juhli menestysvuottaan seuran yleisurheilupäättäjäisissä tiistai-iltana Niittylahden koululla yli 100 urheilijan, valmentajan ja tukihenkilön voimin.

Pohjois-Karjalan yleisurheilun puheenjohtaja Jorma Huttunen kiitteli seuraa mm. pysymisestä superluokassa eli 20 parhaan suomalaisen seuran joukossa sijalla 11:

– Kaikki muut PyU:n edellä olevat 10 kärkiseuraa ovat suurista kaupungeista. Minulta onkin usein kysytty, miten on mahdollista, että pieni maaseutuseura voi kamppailla tasapäisesti tässä joukossa, Huttunen hehkutti.

Paljon menestyjiä

PyU:n vuoden yleisurhelijaksi nimettiin odotetust kävelijä Jaana Eskelinen, joka useiden SM-kultamitaliensa jatkeeksi nappasi syyskuussa myös Pohjoismaiden mestaruuden.

Vuoden miesurheilija on nuori moukarimies Kai Räsänen, joka vasta 16-vuotiaana ylsi kesällä jo Kalevan Kisoihin ja heitti ikäluokkansa SE-tuloksen 72.45.

Vuoden naisurheilijaksi valittiin nuori pikajuoksija Pipsa Kokko ja junioriurheilijoiksi 15-vuotiaat suomenmestarit Aku Kurki (100 m) ja Ville-Pekka Kokko (200 m:n aj).

Vuoden ikäkausiurheilijan pokaalin sai monipuolisesti lähes kaikissa lajeissa menestyvä, mutta keihästä päälajinaan pitävä Heli Liimatta, 14.

Tilaisuudessa palkittiin myös iso joukko menestyneitä valmentajia, kunniakierroskerääjiä, nuoria SM-mitalisteja ja peräti kuutisenkymmentä 9-15-vuotiasta urheilijaa:

– PyU:n harrastajapohja on edelleen vankka. Teillä on jälleen tulossa paljon lahjakkaita junioreita, joista on tulevina vuosina iloa myös ylemmissä sarjoissa, Jorma Huttunen arveli.

PyU on edelleen kiistaton ykkösseura nuorimpien ikäluokissa, mutta joutui luovuttamaan ylempien sarjojen kärkipaikan Joensuun Katajalle kolmen vuoden hallinnan jälkeen.

Yksi kauden kohokohdista oli voitto valtakunnallisessa Vattenfall-seuracupin finaalissa. Samoin seura sai maanlaajuista huomiota, kun sille myönnettiin kuukausi sitten valtakunnallinen Wihuri-palkinto laadukkaasta juniorityöstä.

Eero Könönen

—–

PyU:n YLEISURHEILUPALKITUT 2006:

Vuoden yleisurheilija: Jaana Eskelinen (22-v PM-kultaa 10 000 m:n kävely, SM-kultaa 5000 m:n ratakävely ja 20 km:n tiekävely, naisten SM-kävelyviestin kultaa, neljä pe-tulosta)

Vuoden miesurheilija: Kai Räsänen (16-vuotiaiden SM-kultaa moukarissa, pronssia kiekossa, 17-v Ruotsi-ottelu 1., Kalevan Kisat moukari, 17-v maailmantilaston 4:s moukarissa tuloksella 72.45)

Vuoden naisurheilija: Pipsa Kokko (16-vuotiaiden SM-pronssia 300 m, pituushypyn 7:s, erinomainen menestys piiritasolla myös naisten sarjassa)

Vuoden junioriurheilijat: Aku Kurki (15-vuotiaiden SM-kultaa 100 m ja hopeaa 200 m aj, 100 m:n pe- ja Suomen kärkitulos 11,32) ja Ville-Pekka Kokko (15-vuotiaiden SM-kultaa 200 m aj, 200 m:n aitajuoksun pe- ja Suomen kärkitulos 26,02, pe-tulos myös 100 m aj 13,62)

Vuoden ikäkausiurheilija: Heli Liimatta (T14-sarjan SM-viitonen keihäässä, piiritason menestys heitoissa, hypyissä ja pikajuoksuissa)

SM-menestyjät yleisissä sarjoissa ja 17-22-vuotiaissa edellisten lisäksi (vähintään henkilökohtainen pistesija tai joukkuemitali): Jutta Jolkkonen ja Anna Tiitinen

SM-menestyjät 14-15-vuotiaat edellisten lisäksi (vähintään henkilökohtainen sij. kahdeksan joukkoon tai joukkuemitali): Pauliina Haapasalo, Mari Korhonen, Linda Vairinen, Henna Ehrukainen, Simon Kortelainen, Simo Puustinen, Henry Huusko, Joona Kokkonen, Toni Markkanen, Laura Karkkulainen

A-luokan urheilijat (17-vuotiaat tai ylemmät sarjat, henk.kohtaiset lajit): Reetta Laitinen, Helena Puhakka-Tarvainen, Sami Tuononen, Jaana Eskelinen, Timo Grönlund, Hanna Sarkkinen, Kai Räsänen, Teemu Ruippo, Aku Kurki, Ville-Pekka Kokko, Anna Tiitinen, Pipsa Kokko, Inka Räsänen, Marjo Kauhanen, Hanne Purmonen

Henkikohtaisen piirin ennätyksen tehneet: Jaana Eskelinen (Naiset ja N22 10 km:n kävely rata ja tie sekä 5000 m:n kävely), Kai Räsänen (M17 ja 19 moukari), Aku Kurki (P15 100 m), Ville-Pekka Kokko (P15 100 m aj, 200 m aj), Heli Liimatta (T14 keihäs), Emilia Sieviläinen (T12 keihäs)

SM-, pm- ja maaottelupisteranking: yhteensä 524 luokittelupistettä, 1) Pipsa Kokko, 2) Jaana Eskelinen, 3) Anna Tiitinen, 4) Timo Grönlund, 5) Ville-Pekka Kokko, 6) Aku Kurki, 7) Kai Räsänen. Pisteillä 52 urheilijaa (jaettiin stipendit)

Pm-sisulisärankingin (9-15-vuotiaat) kärki eli parhaat pm-sisulisäpisteiden tuojat: 1. Jere Sivonen, 2. Heli Liimatta, 3. Simon Kortelainen, 4. Henna Ehrukainen, 5. Niko Tahvanainen, 6. Essi Ollonqvist, 7. Heikki Pölönen, 8. Jussi Karkkulainen, 9. Ville Simonen, 10. Simo Vepsäläinen, 11. Timo Ruippo, 12. Alexei Kärkkäinen, 13. Ville-Pekka Kokko, 14. Isabella Björn, 15. Johanna Pykäläinen, 16. Sami Törrönen, 17. Olli Luoto, 18. Anni Havukainen, 19. Laura Karkkulainen, 20. Juulia Auvinen, 21. Henry Huusko, 22. Marianne Pykäläinen, 22. Ville Sorsa, 24. Anna-Kaisa Asikainen, 25. Jaakko Jurvanen, 26. Pilvi Laukkanen, 27. Aleksi Saarelainen, 28. Heta Rissanen, 29. Aatu Mäkelä, 30. Nelli Koffert, 31. Simo Kahelin, 32. Iida Piipponen, 33. Joona Pesonen, 34. Saara Pölönen, 35. Joel Manninen, 36. Vilma Raassina, 37. Maiju Luoto, 38. Tuuli Kettunen, 39. Joona Kokkonen, 39. Helinä Väisänen, 41.Atte Huuho, 42. Emilia Suomalainen, 43. Pihla Romppanen, 44. Pauliina Haapasalo, 45. Leevi Havukainen, 46. Anni-Kreeta Tervala, 47. Markus Manninen, 48. Saara Eronen, 49. Risto Kahelin, 50. Linda Vairinen (pisteillä 116 urheilijaa)

Top 50:n ulkopuolelta Suomen tilastoissa 20 parhaan joukkoon sijoittuneita: Markus Kokkonen, Antti Putila, Meri Kettunen, Ville Rautiainen, Patrik Torn, Henri Hartonen, Tiina Hirvonen, Viivi Suvanto

Henkilökohtaisten valmentajien palkinnot (vähintään henkilökohtainen SM-pistesija, -joukkuemitali tai muu ansio):
Harri Kiviniitty, Seppo Räsänen, Sakari Tiainen, Kai Kurki, Pauli Räsänen, Hannu Liimatta, Jouni Tarvainen, Timo Purmonen, Eero Könönen, Mika Reijonen, Pentti Kokkonen, Asko Huusko, Ari Lyytikäinen, Juha Karkkulainen

Kunniakierros (P-Karjalan kärkitulos 18 000 euroa) Parhaat kerääjät: 1. Eero Könönen 7057, 2) Harri Kiviniitty 1517, 3) Juulia ja Minna Auvinen 1314, 4) Maija Törmänen 1050, 5) Aku Kurki 800, 6) Henry Huusko 765 euroa.

Fair Play –palkinnot (rehti käytös ja urheilumenestys): Marianne Pykäläinen ja Anni-Kreeta Tervala

Erikoispalkinnot: nuorisotiimi, Jarmo Honkanen (veteraanien SM-hopeaa esteissä), Hilla Miettinen, Pihla Miettinen, Juulia Hirvonen, Jatta Kalajoki (aktiiviset harjoittelijat), Eero Grönlund, Sakari Hukka, Jani Hyttinen (pm-menestyjät), Elvi Juvonen (ensiaputoiminta)

Pyhäselän Reiman stipendit: Teemu Ruippo ja Heli Liimatta

Ana-Sportin palkinnot: Meri Kettunen, Isabella Björn, Heikki Pölönen, Niko Tahvanainen (reipas kehitys ja oikea asenne