17-vuotiaiden Ruotsi-ottelu Espoossa

Kai Räsäsen, 16, maaotteludebyytti sujui onnellisten tähtien alla, sillä nuorukainen voitti 17-vuotiaiden Suomi-Ruotsi-ottelussa moukarinheiton tuloksella 68.31. Toinen Suomen edustaja, Petäjäveden Harri Santala, 17, oli kakkonen tuloksella 68.13. Ruotsin pojat hävisivät PyU:n miehelle 6-8 metriä.

Pohjois-Karjalasta maaottelussa olivat mukana Kain lisäksi ToU:n Oona Sormunen keihäässä, KiiU:n Aki Kuusela kiekossa ja IlU:n Aleksi Ikonen 1500 metrin esteissä.

17-V. MAAOTTELU SUOMI-RUOTSI
ESPOO, Leppävaara 26.8.2006

(Viestinjuoksut suoritettiin Helsingin olympiastadionilla miesten ja naisten maaottelun yhteydessä.)

Pisteet:

M17: Suomi 106 – Ruotsi 93.
N17: Suomi 105 – Ruotsi 96.

M17,

100 m (-1,0): 1) Alexander Nordkvist Ruotsi 11,13, 2) Joel Kuivaniemi Suomi 11,23, 3) Lauri Kohtamäki Suomi 11,29, 4) Robin Lundgren Ruotsi 11,30.

200 m (-1,0): 1) Lauri Kohtamäki Suomi 22,18, 2) Ville Wendelin Suomi 22,84, 3) Robin Lundgren Ruotsi 22,87, 4) Markus Sparrman Ruotsi 23,16.

400 m: 1) Robin Rohlén Ruotsi 48,31, 2) Daniel Norgren Ruotsi 49,57, 3) Juho Penttilä Suomi 50,43, 4) Mikko Kelottijärvi Suomi 51,67.

800 m: 1) Johan Svensson Ruotsi 1.53,08, 2) Mikki Lehtonen Suomi 1.54,40, 3) Alexander Persson Ruotsi 1.55,91, 4) Sampo Autio Suomi 1.57,68.

1500 m: 1) Erik Hagelin Ruotsi 4.08,31, 2) Panu Jantunen Suomi 4.09,80, 3) Gustaf Jansson Bjurhammer Ruotsi 4.10,87, 4) Tommi Sundell Suomi 4.11,41.

3000 m: 1) Erik Johansson Ruotsi 8.37,04, 2) Kalle Johansson Ruotsi 8.37,89, 3) Pekka Toivola Suomi 8.42,93, 4) Timo Solmula Suomi 9.05,71.

1500 m ej: 1) Markus Liwing Ruotsi 4.24,14, 2) Tuomo Salonen Suomi 4.25,44, 3) Eric Hamrin Senorski Ruotsi 4.28,09, 4) Aleksi Ikonen Suomi 4.29,26.

110 m aj (91,4 cm), (-1,7): 1) Joona-Ville Heinä Suomi 14,31, 2) Tommi Siekkinen Suomi 14,47, 3) Markus Sparrman Ruotsi 14,57, 4) Rasmus Ersson Ruotsi 15,07.

300 m aj (84 cm): 1) Tatu Markkila Suomi 39,14, 2) Matti Haavisto Suomi 39,53, 3) Adam Björling Ruotsi 40,17, 4) Nicholas Coleman Ruotsi 40,32.

Korkeus: 1) Juhani Pyhäranta Suomi 196 (voitti uusintahypyllä), 2) Emil Svensson Ruotsi 194, 3) Kristian Olofsson Ruotsi 190, 4) Tero Huovinen Suomi 185.

Seiväs: 1) Juuso Erkkilä Suomi 470 (voitti kolmannella uusintahypyllä), 2) Erik Thorstensson Ruotsi 470, 3) Riku Anttonen Suomi 430, 4) Johan Ramberg Ruotsi 405.

Pituus: 1) Tommi Siekkinen Suomi 735 (17-v. kaikkien aikojen 7:s), 2) Jarno Tenhunen Suomi 709, 3) Björn Wilson Ruotsi 701, 4) Jim Christensson Ruotsi 664.

3-loikka: 1) William Swärd Ruotsi 14,33, 2) David Kallebäck Ruotsi 14,24, 3) Roni Ollikainen Suomi 14,01, 4) Petteri Monni Suomi 13,36.

Kuula (5 kg): 1) Niko Hauhia Suomi 19,87, 2) Severi Uusitalo Suomi 18,50, 3) Simon Gustafsson Ruotsi 18,04, 4) Emil Svensson Ruotsi 17,97.

Kiekko (1,5 kg): 1) Johnny Karlsson Ruotsi 55,70, 2) Niko Hauhia Suomi 54,29, 3) Aki Kuusela Suomi 52,77, 4) Simon Gustafsson Ruotsi 51,44.

Moukari (5 kg): 1) Kai Räsänen Suomi 68,31, 2) Harri Santala Suomi 68,13, 3) Markus Johansson Ruotsi 62,57, 4) Kristian Nyman Ruotsi 60,91.

Keihäs (700 g): 1) Tuomas Saari Suomi 74,30, 2) Joachim Ivarsson Ruotsi 69,10, 3) Sampo Lehtola Suomi 67,74, 4) Joni Kaartinen Ruotsi 60,34.

4×400 m: 1) Suomi 3.21,66 (Juho Penttilä, Ville Wendelin, Mikko Kelottijärvi, Tatu Markkila), Ruotsi hylättiin (1:nen), (Daniel Norgren, Karim Mohammadi, Johan Svensson, Robin Rohlén).

N17,

100 m (-0,6): 1) Oona Vilén Suomi 12,05, 2) Linnea Collin Ruotsi 12,05, 3) Isabelle Eurenius Ruotsi 12,45, 4) Nelly Widbom Suomi 12,57.

200 m (-1,0): 1) Linnea Collin Ruotsi 24,82, 2) Matilda Bogdanoff Suomi 25,66, 3) Suvi Nisula Suomi 25,67, 4) Erica Pettersson Ruotsi 25,98.

400 m: 1) Sofia Hellberg Jonsen Ruotsi 55,72, 2) Lotta Lindsen Ruotsi 56,45, 3) Kristiina Auno Suomi 57,11, 4) Noora Toivo Suomi 58,63.

800 m: 1) Sofia Öberg Ruotsi 2.08,21, 2) Heidi Pappila Suomi 2.11,05, 3) Josefine Koskinen Ruotsi 2.11,64, 4) Saara Haanpää Suomi 2.13,14.

1500 m: 1) Nathalie Rohlén Ruotsi 4.37,24, 2) Lisa Forsberg Ruotsi 4.42,46, 3) Janni Syrjälä Suomi 4.45,63, 4) Sanni Klemelä Suomi 4.47,10.

3000 m: 1) Johanna Sanden Ruotsi 10.16,87, 2) Johanna Peiponen Suomi 10.19,77, 3) Sandra Lundberg Ruotsi 10.20,29, 4) Heini Papinsaari Suomi 10.38,16.

1500 m ej: 1) Maria Westher Ruotsi 4.58,00, 2) Klara Bodinson Ruotsi 4.58,08, 3) Sandra Eriksson Suomi 5.04,66, 4) Mira Parkko Suomi 5.21,24.

100 m aj (76,2 cm), (-0,9): 1) Matilda Bogdanoff Suomi 14,16, 2) Suvi Eliasson Suomi 14,18, 3) Elin Westerlund Ruotsi 14,30, 4) Ellen Sääw Ruotsi 15,14.

300 m aj: 1) Kristiina Auno Suomi 42,39 (17-v. kaikkien aikojen 5:s), 2) Noora Toivo Suomi 42,95, 3) Emilia Granqvist Ruotsi 43,65, 4) Josefin Magnusson Ruotsi 44,58.

Korkeus: 1) Reetta Kallio Suomi 177, 2) Marianne Saha Suomi 174, 3) Ellen Björklund Ruotsi 171, 4) Stina Ekholm Ruotsi 164.

Seiväs: 1) Vanessa Vandy Suomi 385 (17-v. kaikkien aikojen 4:s), 2) Pauliina Rumbin Suomi 370, 3) Hanna Påhlsson Ruotsi 350, 4) Petra Olsen Ruotsi 350.

Pituus: 1) Johanna Nilsson Ruotsi 606, 2) Marika Partinen Suomi 602, 3) Julia Lärkert Ruotsi 592, 4) Sofia Sadeharju Suomi 578.

3-loikka: 1) Emma Millard Suomi 12,52, 2) Salla Kääriäinen Suomi 12,38, 3) Izehi Ileso Ruotsi 12,33, 4) Maria Augutis Ruotsi 12,26.

Kuula (3 kg): 1) Johanna Salmela Suomi 14,92, 2) Matilda Gunnarsson Ruotsi 14,75, 3) Teres Christensson Ruotsi 14,43, 4) Piritta Kärnä Suomi 14,09.

Kiekko: 1) Vuokko Rajamäki Suomi 43,48, 2) Elina Mattila Suomi 43,16, 3) Elisabeth Brånsgård Ruotsi 41,48, 4) Rebecka Holmqvist Ruotsi 37,48.

Moukari: 1) Mari Tiainen Suomi 51,39, 2) Piritta Kärnä Suomi 50,73, 3) Petra Öberg Ruotsi 44,87, 4) Joanna Nyden Ruotsi 44,25.

Keihäs: 1) Oona Sormunen Suomi 50,69, 2) Anna Wessman Ruotsi 50,11, 3) Sini Kiiski Suomi 48,92, 4) Sarah Lindberg Ruotsi 39,16.

4×400 m: 1) Ruotsi 3.47,93 (Sofia Hellberg-Jonsen, Josefin Magnusson, Moa Hjelmer, Lotta Lindsén), 2) Suomi 3.48,87 (Noora Toivo, Kristiina Auno, Saara Haanpää, Heidi Pappila).