Nuorten eliittikisat, Helsinki

Perinteisellä Helsingin Eläintarhan kentällä pidetyt nuorten eliittikisat toivat kaksi kakkossijaa PyU:n Kai Räsäselle. Ykköslajissa moukarissa Kai ei yltänyt aivan parhaimpaansa, vaikka heittikin kakkoseksi tuloksella 68.56. Sen sijaan kiekko tuotti uuden ennätyksen 50.42

Helsinki/E, GE Money Junior Grand Prix 25.7.2006

M17 Kiekko
1. Johan Enberg Vasa Is 51,73
48,16 50,36 49,43 51,73 49,42 46,85
2. Kai Räsänen Pyhäselän Urheilij 50,42
47,87 48,67 45,93 X X 50,42

3. Ville Kivioja Nokian Pyry 48,28
42,71 47,76 X 48,28 46,90 X
4. Tuomas Laaksonen Turun Urheiluliitt 45,19
40,95 43,77 45,19 X X X
5. Miika Keränen Hamarin Elo 42,99
X 42,87 42,99 X X 42,40
6. Petri Lemmetyinen Kenttäurheilijat-5 32,82
X X 31,48 X 32,82 X

M17 Moukari
1. Harri Santala Petäjäveden Petäjä 68,89
65,16 67,87 68,89 67,07 67,11 53,44
2. Kai Räsänen Pyhäselän Urheilij 68,56
66,95 67,12 68,01 X X 68,56

3. Tomi Julkunen Leppävirran Urheil 68,53
68,53 64,08 X X 65,59 X
4. Janne Viljanen Porin Pyrintö 67,84
65,57 X X X 67,84 X
5. Antti Taskinen Kaavin Kaiku 62,96
62,24 X 62,82 62,96 62,62 61,93
6. Lauri Rantanen Petäjäveden Petäjä 58,19
53,95 55,21 58,19 56,63 57,10 X
7. Aleksi Nieminen Korson Kaiku 56,22
53,02 56,22 X 38,78 47,71 53,23
8. Antti Eerikäinen Savonlinnan Riento 55,17
55,17 53,44 51,81 53,24 53,55 51,44
9. Juha Särkelä Hangon Hyrskyt 50,75
50,23 50,75 X

M 110 m aj +0,3
1. Masato Naito Japan 13,57
2. Yuji Ohashi Japan 13,82
3. Daniel Kiss Hungary 13,84
4. Rene Oruman Estonia 14,13
5. Hannu-Heikki Turunen Finland 14,40
Olli Talsi Karhulan Katajaise DNF

M22 Moukari
1. Juha Kauppinen Kangasalan Kisa 66,72
X 62,68 X 65,65 X 66,72

M19 200 m
Erä 1 -0,3
1. Aleksi Kujanpää Hifk-Friidrott 23,91
2. Martin Fellman Esbo If 23,99
3. Janne Saarinen Viipurin Urheilija 24,00
4. Ville Peltonen Hifk-Friidrott 24,07
Erä 2 0,0
1. Olli Rantanen Tampereen Pyrintö 22,63
2. Ramses Showlah Viipurin Urheilija 23,10
3. Miikka Auer Viipurin Urheilija 23,20
4. Ville Lintunen Helsingin Kisa-Vei 23,58
5. Magnus Arnkil Ingå If 23,85
6. Vesa Ryynänen Viipurin Urheilija 44,31

M19 800 m
1. Joonas Lehtinen Turun Urheiluliitt 1.56,54
2. Rami Tuokko Naantalin Löyly 1.57,19
3. Sebastian Härtull If Drott 1.58,35
4. Jaakko Nieminen Jyväskylän Kenttäu 1.59,88
5. Pyry Sipilä Keravan Urheilijat 2.00,00
6. Janne Määttä Imatran Urheilijat 2.01,49
7. Niko Roos Porin Yleisurheilu 2.02,31
8. Benjamin Tiirakari Helsingin Kisa-Vei 2.05,66
9. Tuomas Laakkonen Imatran Urheilijat 2.10,08

M19 1500 m
1. Panu Jantunen Imatran Urheilijat 4.07,06
2. Johannes Brunila Turun Urheiluliitt 4.08,79
3. Rami Tuokko Naantalin Löyly 4.09,97
4. Ilari Piipponen Karhulan Katajaise 4.17,14
5. Joni Jäntti Savonlinnan Riento 4.20,18
6. Eetu Lindfors Karhulan Katajaise 4.21,59
7. Henri Vanha Alatornion Pirkat 4.26,67
8. Casper Wallen Ingå If 4.40,03

M19 400 m aj
1. Märt Krooto Tartu Kalev 54,15
2. Niklas Colliander Kenttäurheilijat-5 60,23

M19 Korkeus
1. Niko Kyyhkynen Espoon Tapiot 213
170 175 180 185 188 191 194 200 205 210 213 216
– – – – – – – O O XO O XXX
2. Jiri Makkonen Lahden Ahkera 191
170 175 180 185 188 191 194
– – O O XO O XXX
3. Eetu Pyy Lappajärven Veikot 188
170 175 180 185 188 191
– – XO O O XXX
4. Doung Hongisto Jalasjärven Jalas 180
170 175 180 185
O – XXO XXX

M19 Pituus
1. Joonas Makkonen Lahden Ahkera 7,30 +2,0
X 7,11 X X – 7,30
+2,4 +1,0 +1,3 +0,5 +2,0
2. Tomi Hermunen Länsi-Uudenmaan Ur 7,04 +1,3
6,85 4,92 6,54 6,49 7,04 6,85
+2,5 +0,7 +1,3 0,0 +1,3 +2,0
3. Joni Seppälä Kenttäurheilijat-5 6,68 +1,2
6,64 6,52 X 6,41 X 6,68
+3,1 +1,6 +0,4 +0,6 +2,3 +1,2
4. Jiri Makkonen Lahden Ahkera 6,38 +1,9
6,38 6,24 X 6,16 6,38 –
+1,9 +1,4 +1,8 +0,8 +3,1
5. Heikki Marjamaa Länsi-Uudenmaan Ur 5,85 +1,9
5,85 5,76 5,61 5,49 – –
+1,9 +0,4 +1,1 +1,2
Johannes Kurikka Espoon Tapiot DNS

M19 Kolmiloikka
1. Johannes Kurikka Espoon Tapiot 12,81 +1,3
12,16 X X 12,03 12,02 12,81
+1,3 +1,2 +0,9 -1,7 +1,0 +1,3
2. Tom Sjöberg Helsingin Kisa-Vei 11,39 +2,7
11,39 X – X X X
+2,7 +1,6 -2,4 +0,8 +0.3

M19 Kiekko
1. Joni Mattila Himangan Urheilija 49,46
X X X 49,46 X X
2. Petri Mulari Hangon Hyrskyt 46,07
X 43,67 44,77 X X 46,07
3. Saku Paavola Kaukasten Voima 40,19
40,19 X X X X 39,71
4. Miika Paavola Kaukasten Voima 36,69
X X 36,69 35,40 X X
5. Jari Ek Helsingin Kisa-Vei 36,04
X 36,04 X X X X
6. Tom Sjöberg Helsingin Kisa-Vei 28,59
X X 28,59 X 27,81 X

M19 Moukari
1. Arno Laitinen Petäjäveden Petäjä 67,42
X 67,42 X X 66,01 64,55
2. Samuli Heinänen Petäjäveden Petäjä 67,29
X 67,29 X 65,01 67,22 X
3. Viipe Koivu If Länken 62,37
X 57,41 57,44 X 59,81 62,37
4. Petri Mulari Hangon Hyrskyt 57,58
54,56 57,58 52,69 X 53,28 54,51
5. Jari Ek Helsingin Kisa-Vei 54,29
X X X 54,29 54,10 X
6. Miika Paavola Kaukasten Voima 50,96
50,96 X X X 49,31 X
7. Saku Paavola Kaukasten Voima 43,22
X 41,52 41,77 X 43,22 X

M17 300 m
Erä 1
1. Ville Vuorinen Kuivasjärven Aura 37,46
2. Saku Lehikoinen Helsingin Kisa-Vei 38,05
3. Kristian Honni Espoon Tapiot 38,56
4. Aki Ruotsalainen Hamarin Elo 39,30
5. Juuso Tasa Virolahden Sampo 40,20
Erä 2
1. Joel Kuivaniemi Myrskylän Myrsky 34,86
2. Oula Nurmio Paimion Urheilijat 35,25
3. Tobias Öhman Esbo If 37,36
4. Nico Forsström Helsingin Kisa-Vei 37,66
5. Tommi Heinonen Hämeenlinnan Tarmo 38,00
6. Olli Uotila Virolahden Sampo 39,15
7. Matti Laukkarinen Pieksämäen Veikot 39,35

M17 800 m
Erä 1
1. Nico Forsström Helsingin Kisa-Vei 2.02,75
2. Samu Vilkki Karhulan Katajaise 2.05,57
3. Tuomas Pasanen Janakkalan Jana 2.06,13
4. Lassi Palmujoki Tampereen Pyrintö 2.07,77
5. Jouni Virtanen Helsingin Kisa-Vei 2.08,57
6. Saku Lehikoinen Helsingin Kisa-Vei 2.09,67
7. Mikael Nieminen Janakkalan Jana 2.10,52
8. Lari Komulainen Viipurin Urheilija 2.11,48
9. Esko Pekkanen Helsingin Kisa-Vei 2.14,77
Erä 2
1. Tuomo Salonen Espoon Tapiot 1.57,10
2. Mikki Lehtonen Keravan Urheilijat 1.57,67
3. Mikko Kelottijärvi Rovaniemen Lappi 1.58,02
4. Jyri Joutsi Karhulan Urheilija 1.59,13
5. Sampo Autio Alajärven Ankkurit 2.02,45
6. Janne Lipsanen Mikkelin Kilpa-Vei 2.02,56
7. Tommi Vilkko Tampereen Pyrintö 2.02,79
8. Jarno Mönkkönen Ilomantsin Urheili 2.02,89
9. Ville Rokala Orimattilan Jymy 2.03,67

M17 300 m aj
1. Matti Haavisto Kosken Kaiku 39,33
2. Juha Virkkunen Tampereen Pyrintö 39,51
3. Ossi Linkoaho Helsingin Kisa-Vei 40,69
4. Samu Oras Harjavallan Jymy 41,35
5. Iiro Niemelä If Sibbo-Vargarna 41,95
6. Ville Vuorinen Kuivasjärven Aura 43,40
7. Juho Penttilä Viipurin Urheilija 50,86
Joona-Ville Heinä Anjalan Liitto DNS

M17 Seiväs
1. Juuso Erkkilä Kyrön Voima 450
410 430 450 460
O O XXO XXX
2. Eetu Taskinen Lahden Ahkera 420
360 370 380 390 400 410 420 430
O O XXO O O XO XXO XXX
3. Jussi Kaavi Helsingin Kisa-Vei 390
350 360 370 380 390 400
XXO O O XO XXO XXX
4. Jens Holmberg Lovisa Tor 380
380 400
XO XXX
5. Markus Rahnu Helsingin Kisa-Vei 360
315 340 350 360 370
O O O XO XXX
6. Tuure Hollo Länsi-Uudenmaan Ur 340
330 340 350
O XO XXX

M17 Pituus
1. Tommi Siekkinen Kuivasjärven Aura 7,09 +2,1 6,99 +0,5
6,35 6,77 X X 7,09 6,99
+1,7 +2,2 +1,1 +0,9 +2,1 +0,5
2. Jarno Tenhunen Juvan Urheilijat 6,93 +1,1
6,31 X 6,48 6,93 X 6,75
+1,1 +2,1 +3,2 +1,1 +1,2
3. Lauri Antila Tuusulanjärven Urh 6,51 +1,8
6,15 6,51 6,16 6,34 6,07 6,31
+1,4 +1,8 +1,7 +1,4 0,0 +1,2
4. Roni Ollikainen Helsingin Kisa-Vei 6,47 +1,0
X X 6,18 6,30 6,47 X
+5,5 +0,2 +0,5 +2,5 +1,0
5. Eero Haapala Jalasjärven Jalas 6,46 +1,3
6,23 6,09 6,26 6,46 X X
+1,9 +0,2 +1,8 +1,3 +1,1 -0,6
6. Petteri Monni Jyväskylän Kenttäu 6,44 -0,1
6,39 X 6,13 X X 6,44
+3,6 +2,8 +0,3 +1,9 -0,5 -0,1
7. Jim Antturi Kenttäurheilijat-5 6,23 +1,3
3,69 5,97 6,12 6,23 5,91 6,19
+4,2 +2,9 +2,2 +1,3 +2,2 -0,5
8. Eetu Pyy Lappajärven Veikot 5,89 +2,4 5,79 +1,9
5,88 5,89 5,03 5,79 X 5,78
+2,2 +2,4 +1,6 +1,9 +0,3 +0,8
9. Toni Raunio Kenttäurheilijat-5 5,84 +2,5 5,61 +2,0
5,61 5,81 5,84
+2,0 +3,2 +2,5
10. Teemu Puustinen Kenttäurheilijat-5 5,84 +2,4 4,21 -0,3
X 4,21 5,84
+1,3 -0,3 +2,4
11. Kim Köhler Ingå If 5,71 +2,9 5,61 +0,1
5,61 5,23 5,71
+0,1 +0,3 +2,9
12. Antti Ruonala Karhulan Katajaise 5,59 +1,1
X 5,59 X
+1,6 +1,1 +2,6
13. Joonas Koskela Karhulan Katajaise 5,24 +1,5
X X 5,24
+1,8 +3,0 +1.5

M17 Kolmiloikka
1. Juho Sanaslahti Kaipolan Vire 13,44 -0,6
X 12,62 X 13,39 11,40 13,44
+0,5 +0,8 +0,4 -0,2 -0,3 -0,6
2. Tomi Litendahl Viitasaaren Viesti 13,35 +0,7
12,71 12,99 12,69 13,06 13,09 13,35
+1,2 +0,3 +0,8 -0,9 +1,4 +0,7
3. Roni Ollikainen Helsingin Kisa-Vei 13,12 +1,2
13,12 12,94 12,87 – – –
+1,2 +0,6 +0,5
4. Toni Raunio Kenttäurheilijat-5 13,09 +1,6
12,81 12,61 13,03 13,02 13,09 12,94
+0,5 +2,4 +1,0 -2,0 +1,6 +2,2
5. Mikko Sainio Helsingin Kisa-Tov 12,88 +3,2 12,52 -0,2
12,88 11,99 12,52 12,46 X 12,39
+3,2 -1,3 -0,2 +1,1 +0,8 -0,2
6. Joona-Ville Heinä Anjalan Liitto 12,83 -0,5
12,68 12,83 12,79 X X X
+2,2 -0,5 +1,8 +1,8 +1,4 +2,1
7. Joli Koivu If Länken 12,48 +1,3
12,41 12,15 12,48 X 12,41 12,39
-0,5 -1,5 +1,3 +1,0 -0,3 -0,9
8. Jussi Kaavi Helsingin Kisa-Vei 12,43 -0,8
12,43 12,15 11,48 – X X
-0,8 +0,3 +3,6
9. Joonas Koskela Karhulan Katajaise 12,17 +0,3
12,17 11,63 11,86
+0,3 -1,2 +1,4
10. Aleksi Laitinen Lahden Ahkera 12,12 +2,1 11,89 -0,5
11,56 11,89 12,12
-1,8 -0,5 +2,1
11. Toni Pohjatalo Pyhtään Kisa 12,10 -0,3
12,10 11,97 X
-0,3 -2,8 +0,4
12. Doung Hongisto Jalasjärven Jalas 11,60 +1,4
11,57 11,60 –
+1,5 +1,4
13. Liangyu Chen Viipurin Urheilija 11,55 +0,1
11,52 X 11,55
+0,1 +0,6 +0,1
14. Pietu Pankkonen Viipurin Urheilija 11,40 +1,5
X X 11,40
+1,3 -2,2 +1.5

N 4 x 100 m
1. Suomi N19 45,63 ( 0,190
Noora Pesola
Minna Laukka
Noora Hämäläinen
Oona Vilén
Suomi DNF ( 0,187
Anna Heiniö
Sari Keskitalo
Ilona Ranta
Heidi Hannula

N19 100 m
Erä 1 +0,9
1. Emmi Viitanen Helsingin Kisa-Vei 12,67
2. Linda Sällström Helsingin Kisa-Vei 12,75
3. Sanni Seppälä Helsingin Kisa-Tov 13,66
Erä 2 +0,6
1. Suvi Nisula Muuramen Yritys 12,38
2. Jasmin Showlah Viipurin Urheilija 12,47
3. Tea Lempinen Porvoon Urheilijat 12,53
4. Moona Penttilä Espoon Tapiot 12,59
5. Kati Palla Helsingin Kisa-Tov 12,96
6. Hanna Vartia Helsingin Kisa-Vei 12,96
7. Hanna Korhonen Kuivasjärven Aura 12,99

N19 400 m
1. Kristiina Auno Kuivasjärven Aura 56,48
2. Carita Riutta Espoon Tapiot 60,29
3. Emilia Österman Ekenäs If 61,59
4. Piia Eskuri Kuivasjärven Aura 63,51
5. Rea Siikavirta Juvan Urheilijat 64,64

N19 1500 m
1. Viivi Nieminen Kouvolan Urheilija 4.56,15
2. Anita Vepsäläinen Sjundeå If 4.57,08
3. Maari Alamattila Kouvolan Urheilija 4.57,08
4. Annu Jantunen Imatran Urheilijat 5.01,99
5. Satu Annila Kangasalan Kisa 5.03,72
6. Henna Aaltonen Forssan Salama 5.10,37

N19 100 m aj +2,7
1. Annimari Korte Viipurin Urheilija 13,94
2. Linda Sällström Helsingin Kisa-Vei 14,75
3. Viivi Avikainen Juvan Urheilijat 15,17

N19 400 m aj
1. Jenni Vänttinen Viipurin Urheilija 66,87
2. Viivi Avikainen Juvan Urheilijat 67,04
Päivi Eskola Orimattilan Jymy 69,18
3. Rosa Grönlund Tampereen Pyrintö 71,02

N19 Korkeus
1. Suvi Pöyhönen Espoon Tapiot 160
145 150 155 160 163
O O O XO XXX

N19 Seiväs
1. Eeva Niemelä Jyväskylän Kenttäu 385
340 350 370 385 395
XO O XXO O XXX
2. Iina Törnqvist Länsi-Uudenmaan Ur 320
290 300 310 320 330
O O O O XXX
Kilpailun ulkopuolella
Aino-Maija Karvinen Heinäveden Yleisur 390
370 390 405
O XXO XXX
Elina Ketovainio Hyvinkään Seudun U 300
300 320
O XXX

N19 Kolmiloikka
1. Jenny Uusitalo Vihdin Viesti 12,06 +3,6 11,69 -0,2
X 11,41 11,26 11,49 11,69 12,06
+0,1 +1,8 -0,7 +0,5 -0,2 +3,6
2. Jenna Suomi Espoon Tapiot 11,54 +3,3 11,41 +0,6
11,18 11,21 11,26 11,09 11,41 11,54
+1,1 +1,0 -0,5 +0,3 +0,6 +3,3
3. Noora Sjöstedt Nurmijärven Yleisu 11,47 -0,1
11,02 10,99 11,02 10,97 11,47 11,41
-0,3 -0,5 +0,1 +0,1 -0,1 +2,3
4. Donna Suomi Espoon Tapiot 10,61 -0,6
X 10,52 10,61 X X X
+0,4 +0,4 -0,6 +0,1 0,0 +2.9

N19 Kiekko
1. Elina Mattila Turun Urheiluliitt 45,39
43,23 X 42,11 45,39 X 43,09
2. Jonna Kurikka Espoon Tapiot 40,06
40,06 X X 39,91 X X
3. Nica Holmberg Lovisa Tor 39,47
37,63 38,55 39,47 X X X
4. Greta-Sofia Kallio Kaukasten Voima 39,33
– 39,33 X X X 38,79
5. Ira Mattila Espoon Tapiot 37,84
33,95 X X 37,84 X X
6. Essi Karjala Ähtärin Urheilijat 37,72
35,55 35,77 36,54 37,72 X X

N19 Keihäs
1. Milja Lusila Asikkalan Raikas 47,48
44,46 46,56 45,17 46,37 47,48 46,99
2. Hanna Lindgren Harjavallan Työväet 45,68
42,79 45,68 44,88 X 44,60 45,19

N17 300 m
Erä 1
1. Kaisa Kallioinen Lahden Ahkera 43,94
2. Anni Kauppinen Karhulan Urheilija 44,57
3. Piia Eskuri Kuivasjärven Aura 44,59
4. Miretta Männistö Helsingin Kisa-Vei 45,52
5. Meri Sipilä Keravan Urheilijat 45,93
6. Sonja Salo Karhulan Katajaise 46,11
7. Iina Kaisko Simpeleen Urheilij 47,28
Erä 2
1. Maria Ojala Helsingin Kisa-Vei 42,77
2. Anita Kirvesniemi Simpeleen Urheilij 43,05
3. Katja Kokko Lahden Ahkera 43,24
4. Janina Sainio Kenttäurheilijat-5 44,54
5. Mia Marttila Helsingin Kisa-Vei 44,64
6. Erika Lehtola Esbo If 44,98
7. Andrea Wickström Karis Ik 45,78
Erä 3
1. Noora Toivo Toijalan Vauhti 40,65
2. Saara Haanpää Kokkolan Veikot 41,34
3. Milla Lintilä Helsingin Kisa-Vei 41,66
4. Johanna Joensuu Espoon Tapiot 41,80
5. Aino Paunonen Myrskylän Myrsky 42,09
6. Tiina Leppäkoski Lahden Ahkera 42,10
7. Tiia Träff Korson Kaiku 42,22

N17 800 m
Erä 1
1. Katriina Uusimäki Lahden Ahkera 2.21,57
2. Sophie Ylinen Turun Urheiluliitt 2.22,51
3. Saara Saunamäki Toijalan Vauhti 2.23,81
4. Sanni Kuivanen Helsingin Kisa-Vei 2.25,03
5. Roosa-Maria Mattila Liedon Parma 2.25,31
6. Jenna Vanhatalo Janakkalan Jana 2.25,50
7. Ella Valkeapää Helsingin Kisa-Vei 2.27,44
8. Eeva Ahervo Länsi-Uudenmaan Ur 2.28,44
9. Paula Mäkinen Helsingin Kisa-Vei 2.35,31
Erä 2
1. Saara Haanpää Kokkolan Veikot 2.16,17
2. Janni Syrjälä Forssan Salama 2.16,58
3. Sanni Klemelä Forssan Salama 2.18,46
4. Heidi Ikonen Keravan Urheilijat 2.19,43
5. Jeanine Nygård If Drott 2.22,18
6. Anniina Laitinen Helsingin Kisa-Vei 2.22,67
7. Kaisa Tyni Haminan Ponteva 2.23,81
8. Matilda Säde Kouvolan Urheilija 2.24,37
9. Rosanne Lahti Nurmon Urheilijat 2.25,32
10. Paula Lehto Ruotsinpyhtään Kis 2.26,38

N17 100 m aj
Erä 1 -0,1
1. Minna Viljanen Nakkilan Vire 14,85
2. Sanni Salminen Äänekosken Urheili 15,00
3. Niina Kuusisto Lahden Ahkera 15,16
4. Heli Mishael Helsingin Kisa-Vei 15,24
5. Nanna Wackström Borgå Akilles 15,46
6. Karoliina Isoaho Espoon Tapiot 15,56
7. Päivi Asikainen Kuusankosken Kisa 15,97
8. Marjukka Malin Lahden Ahkera 16,00
Erä 2 +0,5
1. Suvi Eliasson Länsi-Uudenmaan Ur 14,16
2. Marika Partinen Simpeleen Urheilij 14,22
3. Nelli Toivo Toijalan Vauhti 14,32
4. Hanna Voutilainen Espoon Tapiot 14,52
5. Noora Toivo Toijalan Vauhti 14,62
6. Sofia Sadeharju Helsingin Kisa-Vei 14,64
7. Venla Paunonen Myrskylän Myrsky 14,79
8. Caroline Källberg Hangö Ik 15,14

N17 300 m aj
1. Kristiina Auno Kuivasjärven Aura 43,15
2. Emma Millard Toijalan Vauhti 44,38
3. Nina Heikkinen Kuivasjärven Aura 45,87
4. Nina Surola Helsingin Kisa-Vei 46,20
5. Nora Soini Helsingin Kisa-Vei 46,65
6. Jisa Päivärinta Viipurin Urheilija 47,27
7. Caroline Källberg Hangö Ik 47,44

N17 Korkeus
1. Reetta Kallio Espoon Tapiot 175
140 145 150 155 160 163 166 169 171 175 178
– – – – O O O O O XO XXX
2. Elina Smolander Lapuan Virkiä 169
140 145 150 155 160 163 166 169 171
– – – O O XO XXO XO XXX
3. Linda Sandblom Hangö Ik 169
140 145 150 155 160 163 166 169 171
– – – O O O O XXO XXX
4. Marika Partinen Simpeleen Urheilij 166
140 145 150 155 160 163 166 169
– – – O O O XO XXX
5. Marianne Saha Urjalan Urheilijat 163
140 145 150 155 160 163 166
– – – O O O XXX
6. Tilda Hämäläinen Viipurin Urheilija 163
140 145 150 155 160 163 166
– – O O O XXO XXX
7. Minna Viljanen Nakkilan Vire 155
140 145 150 155 160
– – O O XXX
7. Nelli Toivo Toijalan Vauhti 155
140 145 150 155 160
– – O O XXX
7. Kati Nissinen Muuramen Yritys 155
140 145 150 155 160
– – O O XXX
10. Sini Romström Länsi-Uudenmaan Ur 155
140 145 150 155 160
XO O O O XXX
11. Anni Alastalo Porvoon Urheilijat 155
140 145 150 155 160
O O O XXO XXX
12. Katariina Anttonen Simpeleen Urheilij 140
140 145
O XXX

N17 Seiväs
1. Pauliina Rumbin Janakkalan Jana 360
330 340 350 360 370
O O O XXO XXX
2. Viivi Rita Simpeleen Urheilij 340
330 340 350
O O XXX
3. Carita Kröger Leppävirran Viri 340
320 330 340 350
O O XO XXX
4. Jenna Vanhatalo Janakkalan Jana 240
215 230 240 250
O O O XXX

N17 Kolmiloikka
1. Emma Millard Toijalan Vauhti 12,39 +0,1
X 11,90 11,90 12,18 12,39 X
+0,6 -1,0 +0,5 +1,0 +0,1 +0,9
2. Salla Kääriäinen Helsingin Kisa-Vei 12,31 +0,9
12,31 11,53 12,25 12,15 12,20 12,28
+0,9 -0,5 0,0 +0,5 +0,1 -0,2
3. Hanna Voutilainen Espoon Tapiot 11,67 +0,7
11,67 11,37 11,52 11,65 – –
+0,7 -0,5 +1,0 +0,6
4. Ria Ahonen Äänekosken Urheili 11,30 0,0
X X 11,25 11,30 11,26 X
-0,6 -0,4 +0,8 0,0 +0,1 +1,5
5. Sofia Sadeharju Helsingin Kisa-Vei 11,30 -0,1
11,05 11,30 11,15 11,03 – 11,23
+1,3 -0,1 +0,2 +0,3 +1,5
6. Leeni Minkkinen Vihdin Viesti 11,23 +0,5
X 10,93 11,23 10,96 10,88 X
+2,9 +1,3 +0,5 +0,8 +0,5 +1,7
7. Satu Asikainen Kuusankosken Kisa 11,15 +0,3
10,78 10,98 11,09 10,88 11,15 10,98
+2,9 -0,1 -0,3 0,0 +0,3 +1,1
8. Sanni Salminen Äänekosken Urheili 11,00 -0,8
11,00 11,00 X – – X
-0,8 +0,2 +0,7 -0,2
9. Anni Alastalo Porvoon Urheilijat 10,18 +2,9 9,74 +0,2
10,18 9,74 –
+2,9 +0,2
Meri Ilmarinen Länsi-Uudenmaan Ur NM -0,4
X X X
+1,8 0,0 -0,4
Krista Ahonen Äänekosken Urheili NM -0,2
X X X
+1,5 -0,2 + 6

N17 Moukari
1. Piritta Kärnä Lappajärven Veikot 52,14
51,78 50,89 51,16 51,53 49,02 52,14
2. Eva Anastasi Jämsänkosken Ilves 51,97
48,30 X 51,97 46,45 X X
3. Mari Tiainen Parikkalan Urheili 51,73
51,35 50,90 49,67 51,03 51,73 51,14
4. Johanna Rantanen Harjavallan Työväet 50,28
48,21 X 48,58 50,09 50,28 X
5. Hanna Niemelä Lappajärven Veikot 49,07
48,79 46,10 X 49,07 46,51 48,91
6. Jonna Miettinen Maaningan Mahti 48,82
47,02 46,74 48,82 45,80 X X
7. Silla Tenkula Hyvinkään Seudun U 48,61
47,00 48,61 45,91 X 48,25 47,82
8. Laura Pihkanen Someron Esa 45,31
42,05 43,77 45,31 42,64 43,84 44,20
9. Sanni Erjama Espoon Tapiot 44,18
X 41,17 44,18
10. Pampula Koivu If Länken 41,93
37,88 41,45 41,93
11. Meri Sipilä Keravan Urheilijat 31,99
X 31,99 X

N17 Keihäs
1. Oona Sormunen Tohmajärven Urheil 48,35
46,36 45,52 47,65 X 48,35 47,58
2. Carita Hinkka Riihimäen Kisko 47,12
40,84 44,92 42,23 X 43,86 47,12
3. Anni Taponen Janakkalan Jana 42,68
39,73 42,55 38,83 42,68 X X
4. Tiina Säily Helsingin Kisa-Vei 38,65
38,37 X – 35,13 38,65 34,63
5. Ida Hämäläinen Viipurin Urheilija 36,32
32,85 X 34,97 X X 36,32
6. Heidi Nokelainen Simpeleen Urheilij 35,93
X X 35,93 X 32,37 33,03
Sanna Oras Porvoon Urheilijat DNS