17-vuotiaiden SM-kisat, 3. päivä

Anna Tiitinen juoksi 800 metrin kuutoseksi Huittisissa päättyneissä 17-vuotiaiden SM-kisoissa.

M17

100 m (-0,4): 1) Hannu Ali-Huokuna HämTa 11,10, 2) Joel KuivAuniemi MyrsMy 11,12, 3) Ramses Showlah EastTHki 11,24, 4) Olli Rantanen TP 11,29, 5) Tommi Siekkinen KuivAu 11,45, 6) Tomi Järvensivu PorTa 11,49, 7) Jarkko Pohjus NoorNo 11,59, 8) Erik Ekholm MynämI 11,66.

800 m 1) Joonas Lehtinen TuUL 1.58,03, 2) Frank Lindqvist IFLänk 1.58,42, 3) Samuli Heikkinen LoimLe 1.58,58, 4) Sebastian Härtull IFDrott 1.59,04, 5) Antti Vepsäläinen EspTa 2.00,04, 6) Mikki Lehtonen KeravU 2.01,08, 7) Tommi Vaara KouvU 2.04,63, 8) Tuomo Kuustie NaanLö 2.05,84.

300 m aj: 1) Juho Penttilä ValkHa 38,49, 2) Arttu Malmivirta TuUL 39,62, 3) Matti Haavisto KoskKa 39,78, 4) Juho Launto SauvU 40,17, 5) Samu Oras HarjaJ 40,18, Arttu Niinikoski KarsKi , Jesse Jokinen SysmSi ja Niko Niemi NurmijYU keskeyttivät.

Korkeus: 1) Niko Kyyhkynen HKV 196, 2) Veikko Vuori ValkHa 194, 3) Juhani Pyhäranta MynämI 192, 4) Juho Launto SauvU 184, 5) Dom Hongisto JalasJ 181, 6) Timo Kauhajärvi HKV 178, 6) Eeropekka Uusimäki MerikI 178, 8) Joakim Ålund IFKraf 178, 9) Joel Leppänen VirtU 178, 10) Igor Nurk RekRai 175, Eetu Pyy LappVe ei tulosta.

3-loikka: 1) Mikko Kivinen LohtVe 15,16 (+2,2) 13,24 (-0,4), 2) Joachim Koivu IFLänk 14,18 (+4,0) 14,05 (+1,6), 3) Juho-Viljami Kosunen HelsKT 13,98 (+0,3), 4) Kim Von Gerich VihdVi 13,54 (+3,0) 13,32 (+1,7), 5) Joonas Makkonen LA 13,39 (+1,9), 6) Jonne Kankkunen MyrsMy 13,00 (-0,4), 7) Iiro Hölttä MikkKV 12,99 (-0,2), 8) Heikki Marjamaa LUU 12,99 (-0,6), 9) Veikko Vuori ValkHa 12,87 (-0,4), 10) Jarno Tenhunen JuvU 12,63 (+3,2) 12,18 (-0,9), 11) Toni Pohjatalo PyhtKi 12,19 (+1,5), Timo Savilahti TU-38 ei osallistunut.

Kiekko: 1) Joni Mattila HimU 53,76, 2) Jouni Pesiö PudU 50,47, 3) Reima Haapakoski NivU 47,96, 4) Johan Enberg MalaIF 44,37, 5) Timo-Matti Akonniemi ÄhtU 44,14, 6) Tomas Söderlund KariIK 41,58, 7) Juha Koskela KauhKa 41,42, 8) Tuomas Ojala KokeKV 41,02, 9) Joonas Virkalahti RaisKu 39,65, 10) Sampo Lehtola LapilVe 39,61, 11) Miika Paavola KaukVo 39,06, 12) Henri Pakisjärvi KuivAu 34,33.

N17

100 m: (+1,6): 1) Aino Lippu KorsKa 12,14, 2) Emma Linton IFKraf 12,21, 3) Ida Aidanpää AavasU 12,37, 4) Sonja Alasalmi OulHui 12,46, 5) Noora Hämäläinen JoensK 12,49, 6) Tea Lempinen PorvU 12,56, 7) Johanna Laitinen RaahVe 12,63, 8) Jaana Kangas TervTe 12,73.

800 m: 1) Heidi Pappila RaisKu 2.13,73, 2) Saara Haanpää KokkVe 2.16,74, 3) Janni Syrjälä ForsSa 2.18,46, 4) Christina Ingo IFFemm 2.20,55, 5) Mari Myyrä ValkHa 2.21,16, 6) Anna-Riikka Tiitinen PyhäsU 2.24,74, 7) Jenny Storlund IFVom 2.25,16, 8) Heidi Ikonen KeravU 2.26,01.

300 m aj: 1) Kristiina Auno KuivAu 43,16, 2) Riikka Perasto VaasVa 44,21, 3) Nina Heikkinen KuivAu 44,45, 4) Noora Toivo ToiVau 44,76, 5) Reeta Parkkonen MuurY 45,14, 6) Outi Mattila VantSa 45,44, 7) Laura Juntti AlatPi 45,48, 8) Rosa Grönlund TP 46,43.

Seiväs: 1) Minna Nikkanen SomE 403 (17-v. SE), 2) Pauliina Rumbin JanJa 380, 3) Vanessa Vandy VasaIS 355, 4) Viivi Rita SimpU 340, 5) Kirsi Kuuttila UKK 330, 6) Carita Kröger LeppVi 325, 7) Maija Krook IFKraf 315, 8) Iina Törnqvist LUU 310, 9) Michelle Vandy VasaIS 300, 10) Linda Sällström HKV 290, 11) Sonja Ylander ForsSa 270, 12) Tuuli Paloposki KauhKa 260.

Moukari: 1) Nina Illman IngåIF 52,53, 2) Asta Simola VehmKi 50,50, 3) Malin Manelius IngåIF 49,77, 4) Mari Tiainen ParikU 49,13, 5) Henna Hakala MäntU 49,08, 6) Karoliina Kuusela LoimLe 47,59, 7) Piritta Kärnä LappVe 47,30, 8) Silla Tenkula HyvSUr 44,86, 9) Eva Anastasi JämsäI 44,44, 10) Hanna Niemelä LappVe 43,32, 11) Johanna Rantanen HarjaT 42,90, 12) Johanna Järvinen OrivPo 38,93.

Alkukilpailut:

N17

100 m, alkuerät:
1. erä (+1,6): 1) Noora Hämäläinen JoensK 12,56, 2) Tea Lempinen PorvU 12,56, 3) Suvi Nisula MuurY 12,69, 4) Linda Lindroos VU 12,82, 5) Kati Palla HelsKT 12,99, 6) Johanna Virkkala KausPV 13,00, 7) Jasmina Viitala EastTHki 13,05.
2. erä (+1,7): 1) Aino Lippu KorsKa 12,49, 2) Erica Nordqvist IFÅland 12,70, 3) Milla Lintilä HKV 12,74, 4) Emilia Österman EkenIF 12,76, 5) Sonja Jortikka KyröskPo 12,86, 6) Suvi Saari JKU 13,02, 7) Pauliina Rokka LoimVo 13,26.
3. erä (+2,2): 1) Ida Aidanpää AavasU 12,20, 2) Sonja Alasalmi OulHui 12,37, 3) Hanna Vartia HKV 12,52, 4) Johanna Laitinen RaahVe 12,53, 5) Eeva Hyvätti TP 12,59, 6) Nelli Toivo ToiVau 13,00.
4. erä (+0,8): 1) Emma Linton IFKraf 12,39, 2) Jaana Kangas TervTe 12,45, 3) Henna Hautamaa YlisKV 12,67, 4) Hanna Kontturi JoensK 12,81, 5) Jasmin Showlah EastTHki 12,95, 6) Anniina Laitinen HKV 12,97, 7) Kati Riekko TP 13,01.

100 m, välierät:
1. erä (+1,9): 1) Noora Hämäläinen JoensK 12,31, 2) Ida Aidanpää AavasU 12,35, 3) Sonja Alasalmi OulHui 12,50, 4) Johanna Laitinen RaahVe 12,59, 5) Hanna Kontturi JoensK 12,61, 6) Hanna Vartia HKV 12,76, 7) Milla Lintilä HKV 12,81, 8) Erica Nordqvist IFÅland 12,82.
2. erä (-0,3): 1) Aino Lippu KorsKa 12,49, 2) Emma Linton IFKraf 12,50, 3) Jaana Kangas TervTe 12,54, 4) Tea Lempinen PorvU 12,57, 5) Suvi Nisula MuurY 12,63, 6) Henna Hautamaa YlisKV 12,70, 7) Eeva Hyvätti TP 12,80, 8) Emilia Österman EkenIF 12,92.

300 m aj, alkuerät:
1. erä: 1) Kristiina Auno KuivAu 45,08, 2) Reeta Parkkonen MuurY 45,28, 3) Laura Juntti AlatPi 45,53, 4) Outi Mattila VantSa 45,63, 5) Isabella Berglund VasaIS 48,31, Maiju Mattila LiedPa keskeytti.
2. erä: 1) Nina Heikkinen KuivAu 45,64, 2) Riikka Perasto VaasVa 45,87, 3) Noora Toivo ToiVau 45,94, 4) Rosa Grönlund TP 46,22, 5) Hannele Huuskonen MuurY 47,29, 6) Paula Alppi TP 49,51