Hannes Junior Games, päätöspäivä

Hannes Junior Games -kisojen päätöspäivänä PyU kahmi viisi voittoa: Pipsa Kokko (300 m), Ville-Pekka Kokko (600 m), Ville Huhtinen (pituus), Niko Tahvanainen (60 m) ja Timo Ruippo (pituus). Lisäksi Samuel Penttinen juoksi ennätyksensä 38,05 ja sijoittui 17-vuotiaiden kakkoseksi 300 metrin kisassa.

ks. myös JUTTUPÖRSSI

——-

Kuopio 25.7.2004

Hannes Junior Games -kisat, 2. kilpailupäivä (ks. kaikki tulokset http://personal.inet.fi/koti/sisuveikot/hjg2004tulsu.htm)

P9 40 m (-1,6): 1) Pyry-Pekka Härkönen NilsNu 6,84, 3) Vili Rissanen OkuP 6,96, Ae: 10) Ilkka Kuosmanen (11)

T9 40 m (-1,1): 1) Essi Niiniketo KeitNu 7,17, 3) Anna Ojala JoKa 7,43 (7)

P10 60 m (-0,8): 1) Niko Tahvanainen PyU 9,37, 4) Timo Ruippo PyU 9,58, 7) Teemu Rantala VaVa 9,84. Ae: 10) Riku Kekäläinen OkuP 10,10

T10 60 m (-1,5): 1) Katarina Kiltilä KU-58 9,75, 2) Hertta Heikkinen LU 9,82, 4) Jutta Heikkinen LU 9,94. Ae: 14) Iiris Lempessalmi JoKa 10,53, 15) Jatta Kalajoki PyU 10,61, 16) Mira Huovinen JoKa 10,62, 19) Ringa Luostarinen HeinYU 11,57

T11 60 m (-1,5): 1) Milja Tuomi NakkVi 9,08, 4) Anna Gordienko OkuP 9,48. Ae: 14) Minna Laukkanen OkuP 11,48

T12 60 m (-1,1): 1) Janna Oikari SavRi 8,95, 6) Tiia Rantala VaVa 9,44 (ae 9,29). Ae: 9) Saara Lempessalmi JoKa 9,36, 10) Venla Kuosmanen PoU 9,48, 15) Nina Tikka JoKa 9,98, 17) Paula Kuokkanen 11 JoKa 10,16 (20 kilp.)

T13 60 m (-1,0): 1) Salla Kilpeläinen KajKi 8,54, 7) Anne Turunen JuuU 9,30 (ae 9,27) 13 kilp.

P11 60 m (-1,2): 1) Valtteri Nykänen JoKa 9,14, 3) Jori Piirainen VaVa 9,59 (8)

P12 60 m (-1,4): 1) Henry Huusko SotkJy 8,57 (8)

P13 60 m (-1,0): 1) Niklas Lindborg KU-58 8,39, 2) Joni Savimäki JoKa 8,43, 3) Teemu Niemi JoKa 8,53, 4) Oskari Pennanen JuuU 8,89, 5) Rasmus Luostarinen HeinYU 9,56

N17 100 m aj (-0,7): 1) Hannele Huuskonen HankasH 14,80

M17 100 m aj (+0,0): 1) Teemu Kaasinen OulPy 13,90 (5)

T11 600 m: 1) Milja Tuomi NakkVi 1.49,53 (8)

P11 600 m: 1) Teemu Tiihonen KuopSV 1.54,05 (7)

T12 600 m: 1) Jenny Elo HelsKV 1.48,94 (5)

P13 600 m: 1) Ville-Pekka Kokko PyU 1.37,33 (Suomen tilaston 3.), 2) Niklas Lindborg KU-58 1.40,48, 3) Oskari Pennanen JuuU 1.41,08, 6) Ville Ovaskainen JuuU 1.55,39

T13 600 m: 1) Mari Savolainen SuolU 1.54,31, 4) Mari Reijonen JoKa 1.57,57, 7) Anne Turunen JuuU 2.03,34 (11)

P12 600 m. 1) Hannes Siitonen HelsKV 1.52,96 (4)

T14 300 m: 1) Pipsa Kokko PyU 42,91 (SM-rajan alitus ja Suomen tilaston 4.); 2) Eveliina Hovinen LaukU 44,30 (8)

T15 300 m: 1) Jasmin Pöyhönen ÄänekU 46,56 (2)

P14 300 m: 1) Sampsa Paakkinen KuopSV 41,58 (5)

P15 300 m: 1) Petri Koskinen TJU 38,70 (3)

N17 300 m: 1) Minna Laukka JyvKU 39,37 (Suomen kärkitulos), 2) Kaisa Eronen RantasU 41,19 (8)

M17 300 m: 1) Toni Skonbäck VarkKV 37,55, 2) Samuel Penttinen PyU 38,05 (12)

M19 1500 m: 1) Matti Haatainen KuopSV 4.11,18, 2) Joonas Luostarinen HeinYU 4.11,19

T14 2000 m: 1) Suvi Panttila JyvKU 7.34,33, 2) Suvi Moilanen JuJä 8.01,39, 4) Mari Reijonen 13 JoKa 8.33,66

T15 2000 m: 1) Saila Salmela SiilHS 7.21,39

P14 2000 m: 1) Heikki Havukainen LeppävU 6.59,36 (4)

P15 2000 m: 1) Patrik Ikonen IlomU 5.57,79 (Suomen tilaston 1.), 2) Jarno Mönkkönen LeppVi 6.04,84, 4) Reima Laakkonen JoKa 6.21,92 (6)

M19 400 m: 1) Antti Kokkonen VeitsKV 51,52, 3) Klaus Silvennoinen JoKa 52,67 (5)

N19 400 m: 1) Piritta Vaattovaara VeitsKV 57,48

P13 kuula: 1) Tuomas Martin TU-38 14.32, 4) Ville Ovaskainen JuuU 8.96 (6)

P15 kuula: 1) Marko Koskelo 14 KajKi 14.14 (2)

T11 keihäs: 1) Netta Lindborg KU-58 24.08 (6)

T10 pituus: 1) Milla Mikkanen KuopSV 384, 2) Jutta Heikkinen LU 374, 9) Jatta Kalajoki PyU 333, 14) Iiris Lempessalmi JoKa 313 (23)

P12 korkeus: 1) Juuso Teijonmaa SavRi 147 (7)

P12 korkeus: 1) Juuso Teijonmaa SavRi 147 (7)

N17 kuula: 1) Johanna Pulkkinen PiVe-98 15.02 (Suomen kärkitulos) (4)

T13 keihäs: 1) Liisa Mikkonen JuankKu 33.11, 4) Jenni Vänskä JoKa 15.55

T14 korkeus: 1) Taru Vainikainen KuopSV 157, 2) Katja Voutilainen LipTa 142 (4)

P11 pituus: 1) Ville Huhtinen PyU 421 (+1,2), 2) Valtteri Nykänen JoKa 412 (+1,8), 5) Jori Piirainen VaVa 362 (+2,2) (8)

P10 pituus: 1) Timo Ruippo PyU 408 (-1,4), 4) Niko Tahvanainen PyU 391 (-0,4), 6) Riku Kekäläinen OkuP 378 (-0,9), 9) Teemu Rantala VaVa 347 (14)

T9 kuula: 1) Anna Ojala JoKa 4.71 (3)

P14 korkeus: 1) Jukka Peltonen IisVi 150 (3)

T12 pituus: 1) Noora Kuokkanen LeppävU 438, 6) Tiia Rantala VaVa 393 (-1,7), 8) Saara Lempessalmi JoKa 388 (-1,1), 14) Nina Tikka JoKa 322

P11 keihäs: 1) Joni Niemelä TervU 25.96 (8)

T15 pituus: 1) Eveliina Hovinen LaukU 495, 5) Pinja Natunen JoKa 449 (-0,6), 7) Larissa Pakarinen JoKa 438 (-0,3), 10) Tiina-Kaisa Kuuru JoKa 395 (-0,9)

T11 pituus: 1) Milja Tuomi NakkVi 469, 5) Anna Gordienko OkuP 397, 11) Paula Kuokkanen JoKa 354, 13) Minna Laukkanen OkuP 316, 15) Ulla Kuosmanen PoU 290

N17 korkeus: 1) Elina Savolainen KuopSV 156 (2)

P9 kuula: 1) Vili Rissanen OkuP 7.49, 6) Ilkka Kuosmanen PoU 4.74 (8)

P13 keihäs: 1) Niklas Lindborg KU-58 45.18, 2) Joni Savimäki JoKa 43.03, 5) Ville Ovaskainen JuuU 35.78, 8) Rasmus Luostarinen HeinYU 26.34 (9)

P15 pituus: 1) Vesa Huovinen 14 JoKa 568 (+2,8), 565 (+1,3) (Suomen tilaston 2.), 2) Lauri Antila TuusU 545, 4) Toni Rantala 14 VaVa 503 (+1,3)

M19 kuula: 1) Kalle Rönkä SuoVa 16.27 (3)

M17 pituus: 1) Jani Hyttinen OkuP 612 (-0,5), 2) Ville Backlund KuopSV 595 (7)

M17 kuula: 1) Hannu Antikainen KuopSV 13.62 (3)

T15 keihäs: 1) Jenni Nykänen LeppVi 38.97, 2) Mari Ingerttilä OkuP 38.63, 6) Saara Mondillo JoKa 32.02 (12)

M19 3-loikka: 1) Matti Aronpää KuopSV 13.43 (4)