17-19-vuotiaiden pm-kisat, 2. päivä

17-19-vuotiaiden pm-yleisurheilukisat, 2. kilpailupäivä. Sää melkein pilvinen, lämpötila +19, järj. OkuP ja PoU

Seurojen luokittelupisteet 2. päivän jälkeen:

1. Pyhäselän Urheilijat 177 (100+77)
2. Polvijärven Urheilijat 68 (43+25)
3. Tohmajärven Urheilijat 50 (26+24)
4. Polvijärven Vauhti 44 (25+19)
5. Joensuun Kataja 33 (15+18)
6. Outokummun Partio 29 (15+14)
7. Kiihtelysvaaran Urh. 25 (11+14)
8. Lieksan Urheilijat 21 (13+8)
9. Kiteen Urheilijat 20 (11+9)
10. Kontio-Veljet 16 (9+7)
11. Valtimon Vasama 10 (5+5)
12. Ilomantsin Urheilijat 9 (3+6)
13. Juuan Jänne 7 (6+1)
14. Nurmeksen Sepot 6 (3+3)
15. Joensuun Yritys 4 (3+1)
16. Nunnanlahden Viesti 2 (0+2)
17. Kesälahden Urheilijat 1 (0+1)

Toisen päivän A-luokan tulokset:

N17:
Taru Karejoki PyU 100 m:n aj 14,76
Taru Karejoki PyU 300 m 41,24
Noora Hämäläinen KiihtU 100 m aj 14,92
Noora Hämäläinen KiihtU pituus 571
Oona Sormunen ToU 15 moukari 43,53 pe
Oona Sormunen ToU 15 kuula 12.05
Katri Hirvonen 14 ToU kuula 12.18

N19:
Annina Walling PoU 1500 m 5.01,22
Ilona Ikonen LU korkeus 160

M17:
Kai Räsänen 14 PyU kiekko 44.36
Pasi Turunen OkuP keihäs 65.65
Jarmo Karjalainen LU seiväs 405
Timo Grönlund PyU seiväs 360

M19:
Sami Vartiainen PolVa 400 m 51,36
Klaus Silvennoinen JoKa 400 m 52,22
Eemeli Reijonen ToU 3-loikka 13.65
Pauli Piippo PyU keihäs 63.20
Anssi Liimatta PyU keihäs 60.19

TULOKSET:

N17 100m aj
1 Taru Karejoki PyU 14,76 -0,3 (A)
2 Noora Hämäläinen KiiU 14,92 -0,3 (A)
3 Petra Pakarinen JoKa 15,58 -0,3 (B)
Anne Ryynänen 13 PyU dns

N17 korkeus
1 Veera Seppänen 14 LU 144 (C)
2 Mona Sormunen 13 ToU 144 (C)
Kirsi Kähkönen 15 OkuP dns
Mari Ingerttilä 15 OkuP dns
Niina Koistinen OkuP dns
Laura Mustonen OkuP dns
Anne Ryynänen 13 PyU dns
Saara Ratilainen 13 PoU dns

N17 moukari
1 Oona Sormunen 15 ToU 43,53 (A), uusi P-K:n pe
2 Kati Sorsa 15 Polva 22,28
3 Hanna Sarkkinen PyU 18,79

N17 pituus
1 Noora Hämäläinen KiiU 5,71 +1,4 (A)
2 Hanna Kontturi Ko-Ve 5,05 +0,4 (B)
3 Larissa Pakarinen 14 JoKa 4,71 +0,3 (C)
4 Pinja Natunen 14 JoKa 4,58 0,0
5 Petra Pakarinen JoKa 4,54 -0,4
up Pia Koistinen N JoKa 5,56 +0,3
Kirsi Kähkönen 15 OkuP dns
Anne Ryynänen 13 PyU dns
Tiina-Kaisa Kuuru 15 JoKa NM

N17 300 m
1 Taru Karejoki PyU 41,24 (A)
2 Anna Tiitinen PyU 47,40
3 Emmi Salminen ToU 48,90

N17 kuula
1 Katri Hirvonen 14 ToU 12,18 (A)
2 Oona Sormunen 15 ToU 12,05 (A)
3 Hanna Sarkkinen PyU 10,25
4 Hanne Purmonen 14 PyU 9,84
5 Elisa Turunen 14 PyU 9,27
6 Tanja Pesonen PyU 9,17
Mari Ingerttilä 15 OkuP dns

N19 1500 m
1 Annina Walling PoU 5.01,22 (A)
2 Lotta Salmi JuJä 5.34,45
3 Niina Salmi JuJä 5.52,35
4 Sanna Pekkarinen JuJä 5.53,10

N19 moukari
1 Marjo Kauhanen PyU 36,00 (B)
2 Merja Oinonen IlU 31,90 (B)
3 Inka Räsänen PyU 24,20 (C)
4 Suvi Grönlund PyU 19,13

N19 100 m
1 Inka Räsänen PyU 14,92 +0,2

N19 korkeus
1 Ilona Ikonen LU 160 (A)

N19 400 m
1 Annina Walling N19 PoU 1.02,98 (B)

N19 kuula
1 Marjo Kauhanen PyU 10,02 (B)
2 Inka Räsänen PyU 8,71
3 Suvi Grönlund PyU 6,73

M17 100 m aj
1 Jarno Tolvanen KiU 15,44 -0,3 (C)
2 Pasi Voutilainen PoU 15,52 -0,3 (C)
3 Kai Räsänen 14 PyU 15,54 -0,3 (C)
4 Antti Kopperi KiU 16,72 -0,3 (C)
5 Antti Åke PoU 17,68 -0,3
Timo-Pekka Mutanen 15 PoU dns
Toni Kukkonen PoU dns

M17 kiekko
1 Kai Räsänen 14 PyU 44,36 (A)
2 Aki Kuusela 14 KiiU 39,39 (B)
3 Timo Grönlund PyU 37,25 (B)
4 Petri Piipponen PoU 34,44 (C)
5 Lassi Etelätalo JoKa 33,92 (C)
6 Jonne Tuovinen NuVi 33,23 (C)
7 Timo-Pekka Mutanen 15 PoU 32,97 (C)
8 Antti Kopperi KiU 31,77 (C)
9 Riku Tolppanen PoU 27,73
Saku Kummunmäki 15 PoU dns
Teemu Louhelainen NuVi dns
Juha Hasunen 15 KiU dns
Eetu Huttunen OkuP dns
Riku Tolppanen PoU dns
Jukka-Pekka Tanskanen PoU dns

M17 300 m loppukilpailu
1.erä
1 Jani Hyttinen OkuP 37,76
2 Samuel Penttinen PyU 38,10
3 Joni Kärkkäinen NuSe 39,20
Pasi Voutilainen PoU dns
Timo-Pekka Mutanen 15 PoU dns

2.erä
1 Aleksi Ikonen 15 IlU 40,66
3 Patrik Ikonen 15 IlU 41,88
2 Aki Kuusela 14 KiiU 41,58
4 Oskari Pennanen 13 JuuU 44,16

M 17 300 m Lopputulokset
1 Jani Hyttinen OkuP 37,76 (B)
2 Samuel Penttinen PyU 38,10 (B)
3 Joni Kärkkäinen NuSe 39,20 (C)
4 Aleksi Ikonen 15 IlU 40,66 (C)
5 Aki Kuusela 14 KiiU 41,58
6 Patrik Ikonen 15 IlU 41,88
7 Oskari Pennanen 13 JuuU 44,16
Pasi Voutilainen PoU dns
Timo-Pekka Mutanen 15 PoU dns

M17 keihäs
1 Pasi Turunen OkuP 65,65 (A)
2 Harri Piironen VaVa 55,72 (B)
3 Riku Tolppanen PoU 51,15 (C)
4 Joonas Härkönen PyU 47,44
5 Jonne Tuovinen NuVi 46,27
6 Petri Piipponen PoU 44,60
Saku Kummunmäki 15 PoU dns
Eetu Huttunen OkuP dns
Toni Kukkonen PoU dns
Jukka-Pekka Tanskanen PoU dns

M17 3-loikka
1 Timo Grönlund PyU 12,08 -0,7 (B)
2 Jani Hyttinen OkuP 11,99 +0,4 (C)
3 Pasi Voutilainen PoU 11,26 -0,7
4 Eero Grönlund PyU 11,03 +1,7
5 Viki Vuokkonen JuuU 10,52 0,0
Lassi Etelätalo JoKa dns
Teemu Louhelainen NuVi dns
Toni Kukkonen PoU dns

M17 seiväs
1 Jarmo Karjalainen LU 405 (A)
2 Timo Grönlund PyU 360 (A)
3 Eero Grönlund PyU 330 (B)
4 Lassi Etelätalo JoKa 280
5 Antti Åke PoU 280

M19 100 m
1 Sami Vartiainen PolVa 11,64 +0,2 (B)
2 Jukka Hassinen PolVa 11,90 +0,2 (C)
3 Eemeli Reijonen ToU 11,94 +0,2 (C)
Ville Järvinen M up MikkKV 12,18 +0,2
Matti IkäheimonenMup RantsU dns
Ari Holopainen JoKa dns

M19 kiekko
1 Olli Rouvinen PyU 40,05 (B)
2 Anssi Liimatta PyU 31,40 (C)
Pauli Piippo PyU dns
Lasse Tanskanen PoU dns
Jaakko Pappinen PoU dns

M19 400 m
1 Sami Vartiainen PolVa 51,36 (A)
2 Klaus Silvennoinen JoKa 52,22 (A)
3 Jukka Hassinen PolVa 54,90 (C)
UP: Olli-Pekka Keronen KuhKu 53,08

M19 1500 m
1 Jarno Piipponen PoU 4.18,00 (B)
Lasse Tanskanen PoU dns
Tapio Toivanen PoU dns
up Jari Räsänen 17 PoU 4.14,86
up Mikko Korpelainen 17 OkuP 4.41,76
up Kari Haverinen 17 KesU dns

M19 3-loikka
1 Eemeli Reijonen ToU 13,65 -0,4 (A)
up Kyösti Vänskä M KiU 14,27 +0,9
Tapio Toivanen PoU dns
Jaakko Pappinen PoU dsn

M19 seiväs
1 Arto Nousiainen LU 260

M19 keihäs
1 Pauli Piippo PyU 63,20 (A)
2 Anssi Liimatta PyU 60,19 (A)
3 Mika Heikkinen PyU 54,26 (B)
up Petteri Leinonen M up KiiU 70,81
up Johannes Holopainen22 OkuP 61,49

M 110 m aj
1 Jarno Lantiainen M up MäntyhU 15,96 -0,3