PyU huippupistein Suomen Vattenfall-kakkoseksi

Pyhäselän Urheilijat huippupistein Suomen kakkoseksi

Pyhäselän Urheilijat hallitsi suvereenisti Vattenfall-seuracupin Pohjois-Karjalan avauskilpailua tiistai-iltana Lieksan kentällä. Seuran 11-17-vuotiaat urheilijat kahmivat 36 lajista 17 voittoa ja keräsivät yhteenlasketut huippupisteet 15 071, jotka riittävät tässä vaiheessa kaikki seurat mukaan lukien valtakunnan kakkossijalle. Edellä on 200 pistettä enemmän otellut Helsingin Kisa-Veikot ja kolmantena on Ähtärin Urheilijat, kun käymättä on vielä muutamien piirien osakilpailut.

Kaikissa piireissä kilpaillaan täsmälleen samoissa lajeissa ja seuran parhaimman edustajan tulos jokaisesta lajista pisteytetään. Seuran kokonaistulos muodostuu 36 lajin yhteenlasketuista pisteistä. Kaikki Vattenfall-cupiin osallistuvat seurat pannaan järjestykseen kolmeen eri sarjaan kuntakoon mukaan. Pohjois-Karjalan avauskisaan osallistui urheilijoita 12:sta eri seurasta.

Lieksassa yli 15 000 pistettä otellut PyU johtaa omaa sarjaansa (B-sarja eli 5000 – 15 000 asukkaan kuntien seurat) tässä vaiheessa noin 1200 pisteen erolla Ähtärin Urheilijoihin. Viime vuonna B-sarjan voittanut Nurmon Urheilijat lienee tänäkin vuonna PyU:n pahin vastustaja, mutta Nurmon pisteet puuttuvat vielä kokonaistulostilastosta.

Pohjois-Karjalan osakilpailun kakkossijasta käytiin kova kamppailu Polvijärven Urheilijain ja järjestäjäseura Lieksan Urheilijain kesken. Lopulta PoU (11 181) oli vajaat 60 pistettä LU:ta (11 127) parempi. Kumpikin seura kamppailee tiukasti pääsystä B-sarjan 16 parhaan seuran joukkoon, mikä tietäisi paikkaa Tuusulassa syyskuun alussa pidettävään valtakunnalliseen finaaliin.

Noora Hämäläinen pinkoi pe:n

Kilpailujen parhaimmasta tuloksesta vastasi Kiihtelysvaaran 15-vuotias Noora Hämäläinen, joka pinkoi 100 metrillä Suomen kärkeen uudella komealla pe-lukemalla 12,44. Entinen Katajan Tea Hytösen nimissä ollut piirin ennätys kohentui 0,12 sekuntia.

13-vuotiaiden poikien 4 x 100 metrin viestissä PyU:n nelikko pinkoi samaten Suomen kärkiajan ja pe-tuloksen 52,83. Joukkueessa viilettivät Petteri Ronkainen, Teemu Ruippo, Ville-Pekka Kokko ja Ville Korhonen. Entinen saman seuran nimissä ollut pe-tulos parantui 0,77 sekuntia. Illan kolmannen pe-tuloksen teki Juuan Urheilijan 12-vuotias Oskari Pennanen, jonka aika 1.41,38 on sekin Suomen kärkitulos.

14-15-vuotiaiden SM-kisarajoja rikottiin aurinkoisessa ja lähes tyynessä säässä kymmenkunta. 15-vuotiaiden korkeushypyssä Kontio-Veljien Tomi Kukkonen selvitti hienot lukemat 172. PyU:n vasta 13-vuotias Kai Räsänen rikkoi 14-vuotiaiden kiekon SM-rajan yli 11 metrillä heitettyään 47.20, mutta hän pääsee SM-koitoksiin vasta ensi vuonna.

17-vuotiaiden miesten pituushypyssä Outokummun Partion Jani Hyttinen, 16, ponnisti myös miesten P-Karjalan kärkituloksen 636.

Eero Könönen