Yleisurheilu / Juttupörssi

Markus Kokkonen pyörähteli SM-pronssia

Markus Kokkonen, 20, heitti 22-vuotiaiden moukarin SM-pronssia viimeisellä heitolla tulleella tuloksella 67.51 Lahdessa alkaneissa kilpailuissa. 

Ennen viimeistä heittoaan hän oli neljäntenä, sillä Noormarkun Ilmari Lahtinen oli ohittanut hänet kuudennella heitollaan: 

- Kyllä maistuu mitali erittäin hyvältä! Rinki oli aika tahmea, että ei mitään huipputulosta tuosta pystynyt heittämään. Mitalia lähdettiin hakemaan ja se tuli, Markus kertoi kisan jälkeen. 

Savonlinnassa alkaneissa 19-vuotiaiden SM-kilpailuissa PyU:sta esiintyivät avauspäivänä Jussi Karkkulainen, Aatu Mäkelä ja Jasmin Tukiainen. 

Aatu oli päivän iloisin yllättäjä parantamalla 400 metrin ennätystään komeasti yli sekunnilla aikaan 52,19. Tuloksena oli 17 miehen kilpailussa 11. sija. 

Jussi Karkkulainen juoksi hidasvauhtisessa 1500 metrin kilpailussa 10:nneksi ajalla 4.20,37 ja saman sijan otti myös Jasmin Tukiainen naisten vastaavalla matkalla ajalla 5.28,19. 

Aatu juoksee sunnuntaina vielä 800 m, Jussi 5000 metriä ja Jasmin 3000 metriä. Lisäksi Patrik Torn heittää keihästä. 

Lahden kisoihin ilmoitetut Ville Kamppuri (keihäs) ja Niko Tahvanainen (110 metrin aidat) jäivät pois. Nikolla on reidessä repeämä, joten myös kauden muut kilpailut jäävät väliin. 

Eero Könönen

 

-------------------------------------------- 



LAHTI 15.8.2015 

M22 MOUKARI: 
1 Jesse Lehto 
KaustPV 12.2.93 70,18 
67,29 X 67,30 68,82 70,18 65,50 
2 Tommi Remes 
KiuruvU 20.1.94 68,50 
67,74 X 68,50 X X X 
3 Markus Kokkonen 
PyhäsU 17.5.95 67,51 
64,33 65,92 65,92 66,67 66,39 67,51
 
4 Ilmari Lahtinen 
NoormNo 12.10.93 66,92 
61,56 64,36 64,93 64,77 66,19 66,92 
5 Risto Kauppinen 
KangKi 20.8.94 61,80 
X 57,70 61,77 61,20 61,80 60,93 
6 Joni Syrjälä 
TampPy1.9.9560,67 
58,64 60,67 60,43 60,22 60,18 X 
7 Waltteri Lahtinen 
NoormNo 3.3.95 60,44 
58,37 59,07 X 57,57 60,44 59,47 
8 Henri Liipola 
SomE24.4.9458,49 
51,62 57,82 58,24 X X 58,49 
9 Arttu Väänänen 
VarpVi 12.4.94 53,59 
53,59 53,37 53,11 
10 Fredrik Fröberg 
SjundeåIF 8.4.95 53,11 
X 53,11 52,31 
11 Antti Rinta-aho 
TöysVe 13.9.94 52,55 
47,06 50,46 52,55 
12 Jani Pihkanen 
SomE 19.7.95 52,00 
51,02 52,00 49,29 
Simon Solvin 
IKFalken 26.8.93 NM 
X X X 

SAVONLINNA 15.8.2015 

M19 400 m Loppukilpailu 
1. Juho Pirskanen 1996 KuopRei 49,06 
2. Julius Uutela 1997 HKV 49,14 
3. Filiph Johansson 1997 GamlakIF 49,35 
4. Eemeli Välimäki 1996 NoormNo 49,70 
5. Ilari Ryyppö 1997 TampU 50,04 
6. Jani Rastas 1996 HIFK 50,59 
7. Niklas Bryggare 1997 HKV 50,81 
8. Lauri Eneh 1997 TampU 50,86 
9. Aleksi Heimonen 1997 TampU 51,33 
10. Alex Rauhala 1997 VasaIS 51,89 
11. Aatu Mäkelä 1997 PyhäsU 52,19 
12. Verneri Huovinen 1997 TurWei 52,29 
13. Joel Lapinlampi 1996 TuUL 52,32 
14. Vikke Elfving 1996 MikkKV 53,27 
15. Mikko Ryhänen 1996 LappUM 53,43 
16. Niklas Ulmanen 1996 VantSa 53,47 
17. Joona Klemi 1996 LappUM 54,00 
Lauri Hietaharju 1996 JyväskKU DNS 

Erä 1 
1. Joel Lapinlampi 1996 TuUL 52,32 
2. Vikke Elfving 1996 MikkKV 53,27 
3. Niklas Ulmanen 1996 VantSa 53,47 

Erä 2 
1. Aleksi Heimonen 1997 TampU 51,33 
2. Alex Rauhala 1997 VasaIS 51,89 
3. Aatu Mäkelä 1997 PyhäsU 52,19 
4. Verneri Huovinen 1997 TurWei 52,29 
5. Mikko Ryhänen 1996 LappUM 53,43 
6. Joona Klemi 1996 LappUM 54,00 
Lauri Hietaharju 1996 JyväskKU DNS 

Erä 3 
1. Juho Pirskanen 1996 KuopRei 49,06 
2. Julius Uutela 1997 HKV 49,14 
3. Filiph Johansson 1997 GamlakIF 49,35 
4. Eemeli Välimäki 1996 NoormNo 49,70 
5. Ilari Ryyppö 1997 TampU 50,04 
6. Jani Rastas 1996 HIFK 50,59 
7. Niklas Bryggare 1997 HKV 50,81 
8. Lauri Eneh 1997 TampU 50,86 

M19 1500 m Loppukilpailu 
1. Jiri Karjalainen 1997 JoensKa 4.01,57 
2. Tuomas Puputti 1997 IFRaseb 4.02,72 
3. Vili Holopainen 1997 KuopRei 4.04,11 
4. Mikko Rahkola 1997 LapLu 4.05,31 
5. Elias Vuorinen 1997 TuUL 4.05,64 
6. Pauli Moilanen 1996 LapLu 4.09,36 
7. Pekka Antikainen 1997 TurTo 4.09,82 
8. Lasse Moilanen 1997 PudasjU 4.14,88 
9. Jesper Bengs 1996 VasaIS 4.16,21 
10. Jussi Karkkulainen 1996 PyhäsU 4.20,37v 
11. Aleksi Härkönen 1997 PudasjU 4.21,78 
12. Alexi Ruokamo 1996 PosPy 4.24,93 
13. Anton Saravirta 1997 LappUM 4.28,83 
14. Liiban Hagiali 1996 EspTa 4.32,40 
15. Joonas Pyykönen 1997 ValtVa 4.42,39 

N19 1500 m Loppukilpailu 
1. Johanna Matintalo 1996 TuUL 4.46,14 
2. Aino Kivenmäki 1996 KuortKu 4.46,61 
3. Anna Haataja 1996 LapLu 4.46,77 
4. Johanna Halonen 1996 PorvU 4.47,43 
5. Jasmin Koivunen 1997 EsboIF 5.00,70 
6. Janna Hautala 1997 LahdA 5.02,43 
7. Meri Kuha 1996 PosPy 5.03,89 
8. Ilona Saastamoinen 1997 JoensKa 5.13,00 
9. Roosa Väistö 1997 LeppävVi 5.25,05 
10. Jasmin Tukiainen 1997 PyhäsU 5.28,19 
Ellinoora Myötyri 1997 NokU DNF 
Takaisin