Yleisurheilu / Juttupörssi

Markus ja Laura PyU:n vuoden yleisurheilijat

Moukarinheittäjä Markus Kokkonen, 23, saavutti tänä vuonna parhaan Kalevan Kisa –sijoituksensa, neljännen sijan, ja valittiin maastoissa ja maantiellä menestyneen Laura Karkkulaisen, 26, kanssa Pyhäselän Urheilijoiden vuoden yleisurheilijaksi.

Kokkonen ja Karkkulainen sekä lähes 100 muuta urheilijaa, valmentajaa ja taustahenkilöä palkittiin lauantaina seuran yleisurheilukauden päättäjäisissä Niittylahdessa.

70 metrin rajaa hamuava Kokkonen kertoi syksyn harjoituskautensa sujuneen mainiosti:

- Kolme kertaa viikossa olen käynyt heittämässä ulkona Vehkapuron kentällä lämpimissä keleissä. Kunto on viimevuotista parempi, Kokkonen tuumaili.

Tino Mäkelä (keihäs), Ville Halonen (kuula) ja Peppi Ahponen (kävely) pääsivät SM-mitaliensa lisäksi edustamaan Suomea alle 19-vuotiaiden Pohjoismaiseen maaotteluun Tanskaan.

Heidän lisäkseen henkilökohtaisille SM-mitaleille ylsivät 14-vuotiaissa Cindy Ahponen (kävely), Iida Sallinen (kävely) ja Sofia Raatikainen (80 m:n aidat).

Pyhäselän Urheilijat on tehostanut tänä syksynä valmennustaan, kun valmennuspäällikkö Veijo Karjusen johdolla on perustettu uusia nuorten valmennusryhmiä.

Harjoituksia seura järjestää Reijolan, Niittylahden, Pyhäselän ja Karhunmäen kouluilla sekä Niittylahden opistolla. Ensi keväänä on tarkoitus lisätä yhteistyötä koulujen kanssa herättämällä henkiin Pyhäselän alueen koulujen maastojuoksukisat.

Vuoden meriitteihin kuului SM-menestysten lisäksi neljäs perättäinen voitto valtakunnallisen 11-17-vuotiaiden seuracupin Mega-sarjassa.

Ensi vuonna kärkisijoituksen pitäminen vaikeutuu, sillä SUL on uudistanut seuracupin sarjasysteemiä, minkä mukaan PyU siirtyy kilpailemaan suurten kuntien sarjassa.

PyU on hallinnut Pohjois-Karjalan 9-15-vuotiaiden yleisurheilua pm-menestys- ja osanottopisteiden perusteella yhtäjaksoisesti 35 vuoden ajan vuodesta 1983 lähtien.

Eero Könönen

Ks. myös Facebook


---

Pyhäselkä

PyU:n yleisurheilupalkittuja:

Vuoden yleisurheilijat: Markus Kokkonen, Kalevan Kisat 4:s, moukari 68.48, Laura Karkkulainen SM-puolimaraton 6:s 1.21,59, SM-maastot 7:s

Nuoret SM-menestyjät, vähintään henk.koht. pistesija tai joukkuemitali: Tino Mäkelä (M19 keihäs 2., maaottelu myös), Ville Halonen (M19 kuula 3., maaottelu myös), Patrik Torn (M22 keihäs 6.), Peppi Ahponen (N19 5000 m:n kävely 2., maaottelu myös), Jimi Huuho (M17 3-loikka 6.), Cindy Ahponen (T14 3000 m kävely 1.), Iida Sallinen (T14 3000 m kävely 2.), Sofia Raatikainen (T14 80 m aj 3.), Niklas Hyvönen (P15 keihäs 4., joukkuekulta keihäs), Lassi Valta (P14 1500 m ej 5.), Juha Karjunen (joukkuekulta keihäs)

Muut SM-menestyjät (henkilökohtainen sijoitus vähintään 12 parhaan joukossa): Jasmin Tukiainen (N22 1500 m 10.), Jussi Karkkulainen (M22 5000 m 10.), Riina Hassinen (N17 korkeus 7.), Benjamin Oittinen (M16 korkeus 7.)

Muut SM-kävijät: Janna Huuho, Linnea Pikkarainen, Reetta Ryynänen, Eero Ahvanainen

Veteraaniurheilijat: Tommi Jalkanen (M50 kiekko Aikuis-SM 1.), Elina Lyytikäinen (N60, maraton 1.)

Piirinennätysurheilijat: Sara-Sofia Hyvönen (T13 60 m aj 9,75 ja 5-ottelu 2185 p.), Riikka Jokinen (T13 200 m aj 32,40, T13-14 1500 m ej 5.32,13), Sofia Raatikainen (T14 200 m aj 49,39), Pinja Stenberg (T9 4-ottelu 651 p.)

Pm-ikäkausiranking Top 50(9-15-vuotiaat), pisteillä yht. 76 urheilijaa (perässä ikä): 1) Pinja Stenberg 9, 2) Oskari Pakarinen 10 ja Marianne Puustinen 10, 4) Riikka Jokinen 13, 5) Roope Maaninka 13, 6) Sara-Sofia Hyvönen 13, 7) Noora Tiilikainen 12, 8) Lassi Valta 14, 9) Sofia Raatikainen 14, 10) Heli Puustinen 11, 11) Väinö Kontkanen 13, 12) Sara Martikainen 12, 13) Lauri Laamanen 8, 14) Jasmin Huuho 10, 15) Cindy Ahponen 14, 16) Ida-Liina Hyvönen 8, 17) Nea Nousiainen 11, 18) Niklas Hyvönen 15, 19) Milo Kuivalainen 12, 20) Jenny Miettinen 10, 21) Elina Valta 13, 22) Krista Martikainen 9, 23) Heini Kuronen 8, 24) Siiri Kontkanen 9, 25) Juha Karjunen 15 ja Jesse Puhakka 12, 27) Aino Kiiskinen 11, 28) Jade Nousiainen 8, 29) Jimi Alastalo 14, 30) Pinja Myller 11, 31) Peetu Alastalo 8 ja Venla Härmä 12, 33) Aku Alastalo 12, 34) Reetta Ryynänen 14, 35) Topias Juntunen 10, 36) Paavo Maaninka 9, 37) Iida Sallinen 14, 38) Arttu Kylmänen 9, 39) Luca Räty 11, 40) Taika Kokko 15, 41) Toni Juntunen 12, 42) Jerkko Kinnunen 10 ja Luukas Mäkelä 14, 44) Eelis Härmä 10, 45) Aapo Hämäläinen 13 ja Janna Huuho 14, 47) Pietu Stenberg 7, 48) Vilma Issakainen 12, 49) Miikka Piipponen 8, 50) Aamos Pikkarainen 9

Valmentaja- /ohjaajapalkinnot (SM-menestys tai säännöllinen harjoitusten veto): Aki Hyvönen, Anna Nousiainen, Kimmo Mäkelä, Harri Turunen, Jouni Tarvainen, Juha Karkkulainen, Kai Räsänen, Katri Mäntylä, Pentti Kokkonen, Seppo Räsänen, Veijo Karjunen, Minja Tiilikainen, Mervi Alastalo, Eero Könönen

Kunniakierros, parhaat kerääjät: 1) Paula ja Pentti Kokkonen 9250 euroa, 2) Eero Könönen 5315 e

Kanttiiniaktiivi: Riitta Kettunen

Seuracup-menestyjä: Pinja Hulkko, Roope Turunen, Suvi-Tuulia Puustinen, Eetu Sillanpää, Nelli Ruottinen, Sini Lehikoinen, Karla Könönen

Nuoret harkkavetäjät: Maria Sotikov, Ella Lukkarinen, Emma Tahvanainen, Jaana Raassina, Moona Havula, Karla Könönen

Harkkakävijät: Selma Kekkonen, Anni Vänskä, Vienna Kettunen, Maria Karppanen, Erika Hassinen

Hammaslahden ryhmän muistamiset: Miisa Puustinen, Nea Nousiainen, Samu Hirvonen, Nea Soisalo, Oskari Pakarinen, Onni Ohvanainen, Jade Nousiainen, Noora Tiilikainen, Mika Huuho (muita kannustava aikuinen), Riikka Jokinen (muita kannustava urheilija)

Ana Sportin palkinnot: Sara-Sofia Hyvönen, Riikka Jokinen

Takaisin