Yleisurheilu / Juttupörssi

Naumasen kisoissa kovia tuloksia

Perinteisissä Naumasen kisoissa, jotka tänä vuonna pidettiin kevätkisoina, tehtailtiin kovia tuloksia.

14-vuotiaiden poikien kuulan ykköseksi pukkasi Niklas Hyvönen tuloksella 13.25. Jasmina Venäläinen pinkoi 100 metriä 14-vuotiaissa aikaan 13,8. Sini Lehikoinen ja Jasmin Kettunen samoin 14-sarjassa työnsivät kuulaa lukemiin 9.63 ja 9.62.

Sofia Raatikainen voitti sekä 13-vuotiaiden korkeushypyn että pituushypyn erinomaisilla tuloksilla 153 ja 464.  Anni Huovinen työnsi 13-vuotiaissa kuulaa 10.19 ja hyppäsi pituutta 443.

Kuvia facebook-sivulle keskiviikkona

 Eero Könönen

--------------------------------
 

Pyhäselkä 23.5.2017

Naumasen kisat, Hammaslahden kenttä, 62 kilpailijaa, lämpötila +19, aurinkoista:

P14 kuula:
1. Niklas Hyvönen PyhäsU 13,25

P13 pituus:
1. Mirko Karvonen PyhäsU 271 (-0,2)

P12 1000 m:
1. Mico Räty PyhäsU 3.32,9

P12 pituus:
1. Mico Räty PyhäsU 372 (+0,1)

P10 60 m:
1. Elias Soininen 11,4

P10 1000 m:
1. Luca Räty PyhäsU 4.03,0

P10 korkeus:
1. Luca Räty PyhäsU 112
2. Elias Soininen 82

P9 60 m:
1. Aleksi Tanskanen 10,8
2. Ville Tuononen 11,2
3. Aapo Rautiainen KiihtU 11,3
4. Eelis Härmä PyhäsU 11,4

P9 kuula:
1. Aleksi Tanskanen 6.64
2. Oskari Pakarinen PyhäsU 6.06

P8 60 m:
1. Weeti Westman 10,5

P8 1000 m:
1. Lauri Laamanen PyhäsU 4.44,1

P7 60 m:
1. Ate Jokinen PyhäsU 12,2
2. Lauri Laamanen PyhäsU 12,4

P7 kuula:
1. Ate Jokinen PyhäsU 4.14
2. Lauri Laamanen PyhäsU 3.83

P6 60 m:
1. Pietu Stenberg PyhäsU 12,9
2. Miio Toivanen 14,8
3. Niko Honkanen 16,1
4. Wertti Westman 16,3

P6 kuula:
1. Pietu Stenberg PyhäsU 2.71
2. Morris Karvonen 0.48

P5 60 m:
1. Peetu Halttunen 15,1
2. Elmeri Suvanto 18,1

P4 60 m:
1. Eero Laamanen 16,6
2. Samuel Ahonen 17,3
3. Eeli Tiilikainen 18,3
4. Veikka Toivanen 26,2
5. Morris Karvonen 30,6
6. Ricu Räty 49,0
7. Manuel Ahonen 57,3

T14 100 m (+0,4):
1. Jasmina Venäläinen PyhäsU 13,8
2. Jasmin Kettunen PyhäsU 15,2
3. Sini Lehikoinen PyhäsU 16,2
4. Kiira Heiskanen PyhäsU 17,2

T14 kuula:
1. Sini Lehikoinen PyhäsU 9.63
2. Jasmin Kettunen PyhäsU 9.62

T13 1000 m:
1. Iida Sallinen PyhäsU 3.56,2

T13 korkeus:
1. Sofia Raatikainen PyhäsU 153
2. Reetta Ryynänen PyhäsU 123

T13 pituus:
1. Sofia Raatikainen PyhäsU 464 (-0,3)
2. Anni Huovinen PyhäsU 443 (+2,1), 442 (-0,2)
3. Reetta Ryynänen PyhäsU 404 (+0,1)
4. Cindy Ahponen PyhäsU 391 (+1,2)

T13 kuula:
1. Anni Huovinen PyhäsU 10.19
2. Reetta Ryynänen PyhäsU 8.70
3. Sofia Raatikainen PyhäsU 8.68
4. Cindy Ahponen PyhäsU 6.96

T12 pituus:
1. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 413 (+0,0)
2. Riikka Jokinen PyhäsU 398 (-1,4)
3. Elina Valta PyhäsU 370 (-0,7)

T12 kuula:
1. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 9.00
2. Elina Valta PyhäsU 7.62

T11 60 m:
1. Sara Martikainen PyhäsU 10,0
2. Venla Härmä PyhäsU 10,2
3. Aada Rautiainen KiihtU 11,0

T11 1000 m:
1. Noora Tiilikainen PyhäsU 4.10,9
2. Venla Härmä PyhäsU 4.47,8

T11 korkeus:
1. Sara Martikainen PyhäsU 119
2. Noora Tiilikainen PyhäsU 109

T10 60 m:
1. Nea Nousiainen PyhäsU 10,4
2. Heli Puustinen PyhäsU 10,6
3. Salla Niskanen KiihtU 11,6

T10 1000 m:
1. Nea Nousiainen PyhäsU 4.18,4
2. Heli Puustinen PyhäsU 4.19,0

T10 korkeus:
1. Salla Niskanen KiihtU 98

T9 60 m:
1. Venla Koponen PyhäsU 10,9
2. Jenny Miettinen PyhäsU 11,1
3. Marianne Puustinen PyhäsU 11,5
4. Minja Karvonen PyhäsU 12,2

T9 1000 m:
1. Jenny Miettinen PyhäsU 4.35,5
2. Venla Koponen PyhäsU 4.40,2

T8 60 m:
1. Siiri Kontkanen PyhäsU 10,8
2. Krista Martikainen PyhäsU 10,9
3. Milja Nevalainen PyhäsU 11,9
4. Suvi Niskanen KiihtU 12,1

T8 1000 m:
1. Pinja Stenberg PyhäsU 4.19,6
2. Inca Räty PyhäsU 4.53,1
3. Siiri Kontkanen PyhäsU 4.54,3
4. Jade Nousiainen PyhäsU 5.08,3

T8 pituus:
1. Pinja Stenberg PyhäsU 285
2. Krista Martikainen PyhäsU 278
3. Ronja Eronen PyhäsU 251
4. Suvi Niskanen KiihtU 234
5. Milja Nevalainen PyhäsU 226

T7 60 m:
1. Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 11,5
2. Ronja Eronen PyhäsU 11,9
3. Inca Räty PyhäsU 13,1

T7 kuula:
1. Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 4.68
2. Inca Räty PyhäsU 3.25

T6 60 m:
1. Minka Nevalainen PyhäsU 13,0
2. Elle Väkeväinen 13,5

T6 kuula:
1. Elle Väkeväinen 2.13
2. Metta Karvonen 1.46

T5 60 m:
1. Metta Karvonen PyhäsU 17,2

T4 60 m:
1. Aino-Sofia Kontkanen 16,3
2. Sandra Martikainen 16,5
3. Karoliina Suvanto 25,2
4. Noora Niskanen 58,0

Takaisin