Yleisurheilu / Juttupörssi

Karkkulaiset juhlivat Malmijuoksussa

Pyhäselän Urheilijoiden jo 45. kerran järjestämä Malmijuoksu keräsi ilahduttavasti kahta edellisvuotta suuremman osanoton, yhteensä 149 juoksijaa.

Isäntäseuran menestys oli mainio, sillä PyU:n juoksijat napsivat kaikkiaan yhdeksän ykkössijaa ja runsaasti muitakin kärkipään sijoituksia.

Malmijuoksussa tehtiin eräänlaista historiaa, sillä sekä miesten että naisten voitto meni samaan perheeseen. Pyhäselän Urheilijoiden 21-vuotias Jussi Karkkulainen oli hieman yllättäen paras miesten sarjassa ja neljä vuotta vanhempi sisko Laura Karkkulainen otti jo viidennen perättäisen voittonsa naisten sarjassa omalla reittiennätyksellään 30.05.

Naisten kilpailusta odotettiin kovaa voittokamppailua Lauran ja Katajan Meri Rantasen välillä, mutta Laura teki lopulta eroa Katajan juoksijaan tasan puoli minuuttia. Merin kaksoissisar Viivi Rantanen joutui jäämään pois sairastumisen takia.

PyU:sta voittoihin ylsivät myös 17-vuotiaissa Jimi Huuho ja Peppi Ahponen, 14-vuotiaissa Jasmina Venäläinen, 13-vuotiaissa Lassi Valta, 12-vuotiaissa Sara-Sofia Hyvönen ja Väinö Kontkanen sekä 10-vuotiaissa Miko Sivonen.

PyU:n järjestelyt onnistuivat jälleen mallikkaasti. Huolimatta myöhäisestä ajankohdasta, sää oli kaikkea muuta kuin keväinen: lämpötila on nollassa ja tuuli kävi pohjoisesta.

Eero Könönen

-----------------

PYHÄSELKÄ 17.4.2017

45.Malmijuoksu, Hammaslahti, 149 juoksijaa, lämpötila +0 (puolipilvistä):

M 12 km (pm):
1. Jussi Karkkulainen Pyhäselän Urheilijat 41.43
2. Tomi Ronkainen Ultra Sisu 41.50
3. Marko Juvonen JamaPlan 43.59
4. Tomi Pyylampi Joensuun Kataja 45.54
5. Mika Huuho Pyhäselän Urheilijat 46.59
6. Juha Nevalainen Polvijärven Vauhti 47.19
7. Timo Korkalainen Joensuun Kataja 48.00
8. Pasi Fränti Joensuun Kataja 48.53
9. Arto Piitulainen 51.55
10. Mikko Laakkonen 58.18
11. Tero Surakka 1.00,13

N 8,5 km (pm):
1. Laura Karkkulainen Pyhäselän Urheilijat 30.05
2. Meri Rantanen Joensuun Kataja 30.35
3. Maarit Toivanen Joensuun Kataja 32.57
4. Sari Mäkinen 33.20
5. Salla Makkonen Ultra Sisu 37.16
6. Henna Karhu Ultra Sisu 39.50
7. Mirva Kukkonen Juuan Urheilijat 40.52

M19 8,5 km (pm):
1. Topi Manninen Joensuun Kataja 28.35
2. Elias Liukka Tohmajärven Urheilijat 31.55
3. Olli Kosonen Tohmajärven Urheilijat 34.42

N19 8,5 km (pm):
1. Hilja-Miina Kakkonen Joensuun Kataja 35.17

M17 4,5 km (pm):
1. Jimi Huuho Pyhäselän Urheilijat 18.29

N17 4,5 km (pm):
1. Peppi Ahponen Pyhäselän Urheilijat 20.57
2. Tuuli Turunen Tuupovaaran Urheilijat 26.46

P15 4,5 km (pm):
1. Kalle Ruokolainen Tuupovaaran Urheilijat 17.42
2. Eetu Sillanpää Pyhäselän Urheilijat 19.22

T15 4,5 km (pm):
1. Veera Kontkanen Joensuun Kataja 18.09

P14 4,5 km (pm):
1. Matias Ahtinen Joensuun Kataja 18.54
2. Niklas Hyvönen Pyhäselän Urheilijat 19.12
3. Rasmus Lehikoinen Joensuun Kataja 19.21
4. Juha Karjunen Pyhäselän Urheilijat 21.03

T14 4,5 km (pm):
1. Jasmina Venäläinen Pyhäselän Urheilijat 22.03
2. Netta-Noora Lappalainen Pyhäselän Urheilijat 22.09
3. Kiira Heiskanen Pyhäselän Urheilijat 22.15
4. Siiri Uusitalo Polvijärven Urheilijat 24.03
5. Pilvi Turunen Tuupovaaran Urheilijat 27.42

P13 4,5 km (pm):
1. Lassi Valta Pyhäselän Urheilijat 17.53
2. Arsi Tietäväinen Tohmajärven Urheilijat 17.56
3. Jimi Alastalo Pyhäselän Urheilijat 20.43

T13 4,5 km (pm):
1. Siiri Luostarinen Joensuun Kataja 20.06
2. Sofia Raatikainen Pyhäselän Urheilijat 20.20
3. Iida Sallinen Pyhäselän Urheilijat 21.13
4. Cindy Ahponen Pyhäselän Urheilijat 21.20
5. Janna Huuho Pyhäselän Urheilijat 21.46

P12 2,6 km (pm):
1. Väinö Kontkanen Pyhäselän Urheilijat 10.18
Erno Tietäväinen Tohmajärven Urheilijat DNF

T12 2,6 km (pm):
1. Sara-Sofia Hyvönen Pyhäselän Urheilijat 10.54
2. Alina Tikka Joensuun Kataja 11.05
3. Riikka Jokinen Pyhäselän Urheilijat 11.25
4. Moona Kukkonen Juuan Urheilijat 11.50
5. Sesilia Jolkkonen Polvijärven Urheilijat 11.56
6. Eevi Kettunen Polvijärven Urheilijat 12.13
7. Aino Eronen Juuan Urheilijat 12.21
8. Krista Karttunen Polvijärven Urheilijat 12.24
9. Elina Valta Pyhäselän Urheilijat 12.48

P11 2,6 km (pm):
1. Valtteri Mäkelä Joensuun Kataja 10.30
2. Tuukka Viinisalo Joensuun Kataja 10.37
3. Milo Kuivalainen Pyhäselän Urheilijat 11.26
4. Aku Alastalo Pyhäselän Urheilijat 12.37

T11 2,6 km (pm):
1. Aada Rautiainen Kiihtelysvaaran Urheilijat 11.48
2. Noora Tiilikainen Pyhäselän Urheilijat 12.06
3. Saana Koistinen Pyhäselän Urheilijat 13.10
4. Venla Härmä Pyhäselän Urheilijat 13.23
5. Merete Lätti Pyhäselän Urheilijat 13.51
6. Pihla Ratilainen Pyhäselän Urheilijat 14.27
7. Selma Saastamoinen Pyhäselän Urheilijat 16.32
Sara Martikainen Pyhäselän Urheilijat DNF

P10 2,6 km (pm):
1. Miko Sivonen Pyhäselän Urheilijat 13.11

T10 2,6 km (pm):
1. Iina Kukkonen Juuan Urheilijat 11.36
2. Nea Nousiainen Pyhäselän Urheilijat 13.21
3. Anni Sillanpää Pyhäselän Urheilijat 14.57
4. Salla Niskainen Kiihtelysvaaran Urheilijat 15.36
5. Neri Lätti Pyhäselän Urheilijat 18.21

P9 2,6 km (pm):
1. Antto Halonen Juuan Jänne 11.45
2. Janne Piipponen Pyhäselän Urheilijat 12.34
3. Oskari Pakarinen Pyhäselän Urheilijat 12.52
4. Arttu Kylmänen Pyhäselän Urheilijat 13.11
5. Juuso Tiilikainen Pyhäselän Urheilijat 13.12
6. Aapo Rautiainen Kiihtelysvaaran Urheilijat 15.49
7. Peetu Alastalo Pyhäselän Urheilijat 19.29

T9 2,6 km (pm):
1. Vilja Kulla Joensuun Kataja 12.35
2. Pinja Stenberg Pyhäselän Urheilijat 13.18
3. Jasmin Huuho Pyhäselän Urheilijat 14.04
4. Siiri Kontkanen Pyhäselän Urheilijat 14.24
5. Suvi Niskanen Kiihtelysvaaran Urheilijat 16.50
6. Jade Nousiainen Pyhäselän Urheilijat 19.20
7. Henny Karhu Pyhäselän Urheilijat 19.22
8. Eedla Karhu Pyhäselän Urheilijat 23.00
9. Anette Alastalo Pyhäselän Urheilijat 23.50

M40 4,5 km:
1. Niko Keronen ForrestGuuri 15.44
2. Pertti Laakkonen Joensuu 16.33
3. Janne Vatanen Liperin Taimi 16.40

N40 4,5 km:
1. Sanna Markkanen Joensuun Kataja 20.13
2. Kristiina Saari Kalevan Rasti 24.14

M45 4,5 km:
1. Pasi Turunen Joensuu 16.21
2. Juha Puustinen Joensuu 17.31
3. Esa Havula Pyhäselän Urheilijat 17.32
4. Pasi Markkanen Joensuu 17.41

N45 4,5 km:
1. Satu Hyytiäinen Islon Juoksukoulu 18.48
2. Anna-Maija Turunen Eno 22.31

M50 4,5 km:
1. Heikki Halonen Juuan Jänne 15.18
2. Esko Lintunen Sulkaman Kipinä 15.55
3. Eino Hyttinen Juuan Jänne 16.25
4. Heikki Puurtinen Savonlinnan Jyry 16.42
5. Ilkka Pekkarinen Juuan Jänne 17.11

N50 4,5 km:

  1. Kaija Pyöriäinen          Joensuun Kataja                         18.26

  2. Sari Puumala                Stamina Triathlon Club             19.10

  3. Tuula Martiskainen   Ultra Sisu                                       19.21

  4. Vuokko Kolehmainen Mikkelin Kilpa-Veikot            19.27

  5. Mirja Lappalainen      Hammaslahti                                20.28

  6. Heli Liukka                     Tohmajärven Urheilijat           24.36


M55 4,5 km:
1. Harri Hyytiäinen JDF Sport Club 16.39
2. Taito Jeskanen Ilomantsin Urheilijat 17.24
3. Esa Puumala Jyväskylä 19.23

N55 4,5 km:
1. Tuija Puhakainen Joensuun Poliisi-Urheilijat 20.24

M60 4,5 km:
1. Pertti Leinonen Polvijärven Vauhti 16.28
2. Juhani Kärkkäinen Polvijärven Vauhti 18.30
3. Leo Sivonen Ultra Sisu 18.32
4. Keijo Maksimainen Ilomantsin Urheilijat 18.41
5. Tapani Repo Joensuun Kataj 18.44
6. Martti Muttonen Suhmura 26.14

N60 4,5 km:
1. Sirkka Piipponen Kaavi 22.04
2. Anneli Makkonen Rääkkylän Kisa-Veikot 22.17

M65 4,5 km:
1. Arvo Hynynen Juuan Urheilijat 18.52
2. Toivo Penttinen Joensuun Kataja 18.55
3. Matti Tanskanen Polvijärven Vauhti 19.04
4. Pertti Myyry Polvijärven Vauhti 19.18
5. Mauri Temisevä Joensuu 19.41
6. Heikki Keränen Eno 20.07
7. Ari Hulkkonen Leppävirran Urheilijat 20.21
8. Jarmo Pekkarinen Lieksa 20.44
9. Aimo Korkalainen Pielisen Kiertäjät 21.38
10. Raimo Simanainen Juuan Urheilijat 21.59

M70 4,5 km:
1. Tenho Isola Rauhalahti Road Runners 21.34
2. Pekka Kolehmainen Joensuun Pyöräilijät 23.29
3. Yrjö Tuominen Juuan Jänne 28.37
4. Veikko Tahvanainen Ilomantsin Urheilijat 30.12

Kuntosarja 4,5 km:
1. Petri Turpeinen ForrestGuuri 15.53
2. Janne Kivelä Liperin Taimi 16.57
3. Lassi Hiltunen Joensuun Kataja 19.07
4. Kimmo Piipponen 19.12
5. Moona Havula Pyhäselän Urheilijat 19.16
6. Thomas Rimmler 20.25
7. Martti Alastalo 21.27
8. Petra Leinonen 21.52
9. Roope Niva Karjalan Tennis 21.57
10. Aimo Hoffren Espoon Latu 23.00
11. Suvi Wang Joensuun Kataja 30.28
Takaisin