Yleisurheilu / Juttupörssi

Benjamin Oittinen ponnisti korkeutta 170

PyU:n nuoret urheilijat äityivät koviin suorituksiin perinteisissä MEHTIMÄKI INDOOR JUNIOR GAMES -kisoissa Joensuun Areenassa sunnuntaina.

Voittoja kertyi 26 urheilijan joukkueelle yhteensä 17 ja muitakin mitalisijoja 15. Voittojen määrässä PyU oli selvä ykkönen Katajan kahdeksaa vastaan.

Kilpailujen kovimman tuloksen teki PyU:n 15-vuotias BENJAMIN OITTINEN ponkaisemalla komean korkeusennätyksensä 170. Nuorukainen paransi omaa ennätystään (158) peräti viisi kertaa ja nousi tuloksellaan ikäluokan Suomen hallitilaston sijalle kuusi.

Benjaminin päivä oli täysosuma, sillä hän oli ykkönen myös 15-vuotiaiden pituushypyssä omalla ennätyksellään 515. Kaksoisvoiton PyU:lle varmisti JUHA KARJUNEN, 14, leiskauttamalla 501.

Miesten pituushypyn ykköseksi leiskautti PyU:n 16-vuotias JIMI HUUHO ennätyksellään 579.

15-vuotiaiden tyttöjen 13 kilpailijan pituuskoitoksen paras oli PyU:n JASMINA VENÄLÄINEN tuloksella 482. Aidoissa Jasmina joutui tällä kertaa tunnustamaan Katajan kaksikon Nea Immonen-Aada Kokko paremmakseen ajoin 9,59-9,73-9,77.

13-vuotiaiden tyttöjen ja poikien kilpailuja hallitsivat samoin PyU:n nuoret. SOFIA RAATIKAINEN voitti kolme lajia (60 m aj, pituus ja 150 m) ja LASSI VALTA oli paras kahdessa lajissa (60 m aj ja 150 m). Kuulan ykköseksi pukkasi PyU:n KASPER KAMPPURI erinomaisella omalla ennätyksellään 11.06.

13-vuotiaiden tyttöjen kuulassa PyU otti kolmoisvoiton ANNI HUOVISEN (9.49) johdolla. Hopealle ja pronssille työnsivät REETTA RYYNÄNEN ja ELINA VALTA.

11-vuotiaiden korkeushypyn kärkisijan jakoivat PyU:n SARA MARTIKAINEN ja NOORA TIILIKAINEN. Kumpikin ponnisti 115, kuten kolmanneksi sijoittunut Anjalan Liiton Ella Peltola.

9-vuotiaiden poikien lajeissa kolmeen voittoon ylsi PyU:n OSKARI PAKARINEN, joka napsi kärkisijat 60 m:n aidoissa, 150 m:llä ja korkeushypyssä.

Voiton nappasi myös PEPPI AHPONEN, 17, naisten pituushypyn voittotuloksella 407.

Mitaleita herui PyU:n urheilijoista myös PINJA STENBERGILLE (T9 150 m), ARTTU KYLMÄSELLE (P9 150 m) ja ROOPE (P13 60 m aj) sekä PAAVO MAANINGALLE (P9 kuula).

16-vuotias RIINA HASSINEN hyppäsi kilpailujen ulkopuolella parhaan tyttöjen korkeustuloksen 156.

Eero Könönen

-----------------------------------

26.3.2017

Mehtimäki Junior Indoor Games
Joensuun Kataja

M 1500m
Loppukilpailu
1) Teemu Ruippo JoensKa 4.25,97 

N 1500m
Loppukilpailu
1) Annina Walling SavonlRie 5.01,58 
2) Peppi Ahponen PyhäsU 6.37,93 

M Pituus
Loppukilpailu
1) Jimi Huuho PyhäsU 5,79 
5,38 5,55 5,71 5,49 x 5,79 
2) Juhani Ryynänen JuuanU 4,45 
4,07 4,21 4,35 4,25 4,36 4,45 


N Pituus
Loppukilpailu
1) Peppi Ahponen PyhäsU 4,07 
3,79 4,07 - - - - 

P9 150m
1) Oskari Pakarinen PyhäsU 24,08 
2) Paavo Laasanen SiilPo 25,28 
3) Arttu Kylmänen PyhäsU 28,21 
4) Aapo Rautiainen KiihtU 28,68 
5) Samuel Ahtinen JoensKa 29,24 
6) Juuso Tiilikainen PyhäsU 29,91 
7) Paavo Maaninka PyhäsU 30,84 
Vilho Pellikka JoensKa DNS 

Loppukilpailu erä 1
1) Aapo Rautiainen KiihtU 28,68 
2) Juuso Tiilikainen PyhäsU 29,91 
3) Paavo Maaninka PyhäsU 30,84 
Vilho Pellikka JoensKa DNS 

Loppukilpailu erä 2
1) Oskari Pakarinen PyhäsU 24,08 
2) Paavo Laasanen SiilPo 25,28 
3) Arttu Kylmänen PyhäsU 28,21 
4) Samuel Ahtinen JoensKa 29,24 

T9 150m
1) Veera Pöyry MikkKV 25,66 
2) Melissa Vanhanen KuopRei 26,09 
3) Pinja Stenberg PyhäsU 28,66 
4) Karla Käräjähonka JoensKa 28,79 
5) Emma Räsänen JoensKa 28,90 
6) Miina Vatanen JoensKa 30,17 

Loppukilpailu erä 1
1) Pinja Stenberg PyhäsU 28,66 
2) Karla Käräjähonka JoensKa 28,79 

Loppukilpailu erä 2
1) Veera Pöyry MikkKV 25,66 
2) Melissa Vanhanen KuopRei 26,09 
3) Emma Räsänen JoensKa 28,90 
4) Miina Vatanen JoensKa 30,17 

P9 60m aidat
Loppukilpailu
1) Oskari Pakarinen PyhäsU 12,84 
2) Paavo Maaninka PyhäsU 16,01 

T9 60m aidat
Loppukilpailu
1) Veera Pöyry MikkKV 13,38 
2) Karla Käräjähonka JoensKa 14,08 
3) Melissa Vanhanen KuopRei 14,54 
4) Miina Vatanen JoensKa 15,63 
5) Mette Oinonen JoensKa 21,51 

P9 Korkeus
Loppukilpailu
1) Oskari Pakarinen PyhäsU 105 
80 85 90 95 100 105 108 
o o o o o o x- 
Vilho Pellikka JoensKa 
80 
DNS 

T9 Korkeus
Loppukilpailu
1) Veera Pöyry MikkKV 111 
85 90 95 100 105 108 111 113 
o o xo o xo o o x- 
2) Miina Vatanen JoensKa 80 
70 75 80 85 
xo xo xxo xx 

P9 Kuula
Loppukilpailu
1) Paavo Laasanen SiilPo 5,59 
5,35 5,14 5,59 4,78 
2) Oskari Pakarinen PyhäsU 5,31 
5,25 4,86 4,69 5,31 
3) Paavo Maaninka PyhäsU 5,06 
4,88 4,46 4,80 5,06 
4) Vilho Pellikka JoensKa 4,37 
4,37 3,50 3,61 3,80 
5) Arttu Kylmänen PyhäsU 3,52 
3,03 2,72 3,52 3,37 
Juuso Tiilikainen PyhäsU DNS 

T9 Kuula
Loppukilpailu
1) Veera Pöyry MikkKV 5,49 
5,49 5,25 5,29 5,24 
2) Melissa Vanhanen KuopRei 4,48 
3,44 4,48 4,39 4,44 
3) Karla Käräjähonka JoensKa 4,04 
4,03 3,34 4,04 x 
4) Miina Vatanen JoensKa 3,30 
3,30 2,82 2,88 2,10 
5) Mette Oinonen JoensKa 3,16 
3,14 3,16 2,56 2,10 

P11 150m
1) Santeri Kekarainen JoensKa 22,33 
2) Elias Vanhanen KuopRei 22,88 
3) Veeti Räsänen JoensKa 24,14 
4) Eeli Mustonen JoensKa 25,17 
5) Tatu Rantala PolvijU 25,29 
6) Luka Gerres JoensKa 25,38 
7) Topias Mustonen JoensKa 25,78 
8) Miko Sivonen PyhäsU 26,16 

Loppukilpailu erä 1
1) Eeli Mustonen JoensKa 25,17 
2) Luka Gerres JoensKa 25,38 
3) Topias Mustonen JoensKa 25,78 
4) Miko Sivonen PyhäsU 26,16 

Loppukilpailu erä 2
1) Santeri Kekarainen JoensKa 22,33 
2) Elias Vanhanen KuopRei 22,88 
3) Veeti Räsänen JoensKa 24,14 
4) Tatu Rantala PolvijU 25,29 

T11 150m
1) Ella Peltola AnjLi 22,53 
2) Olivia Panhelainen JoensKa 23,75 
3) Sara Martikainen PyhäsU 25,03 
4) Oona Kareinen TuupovU 25,10 
5) Iiris Voutilainen JoensKa 25,61 
6) Aino Kiiskinen PyhäsU 26,07 
7) Noora Tiilikainen PyhäsU 26,09 
8) Aada Rautiainen KiihtU 26,54 
9) Vilma Vatanen JoensKa 27,47 

Loppukilpailu erä 1
1) Oona Kareinen TuupovU 25,10 
2) Iiris Voutilainen JoensKa 25,61 
3) Aada Rautiainen KiihtU 26,54 

Loppukilpailu erä 2
1) Sara Martikainen PyhäsU 25,03 
2) Noora Tiilikainen PyhäsU 26,09 
3) Vilma Vatanen JoensKa 27,47 

Loppukilpailu erä 3
1) Ella Peltola AnjLi 22,53 
2) Olivia Panhelainen JoensKa 23,75 
3) Aino Kiiskinen PyhäsU 26,07 

P11 60m aidat
Loppukilpailu
1) Santeri Kekarainen JoensKa 10,36 
2) Anton Kettunen JoensKa 10,74 
3) Eeli Mustonen JoensKa 11,02 
4) Elias Vanhanen KuopRei 11,61 
5) Topias Mustonen JoensKa 12,13 
6) Miko Sivonen PyhäsU 13,54 
Niklas Nykyri JoensKa 

T11 60m aidat
1) Ella Peltola AnjLi 10,59 
2) Iiris Voutilainen JoensKa 12,17 
3) Sara Martikainen PyhäsU 12,39 
4) Emma Juntunen KajKi 12,63 
5) Venla Härmä PyhäsU 13,31 
6) Aada Rautiainen KiihtU 14,06 
7) Vilma Vatanen JoensKa 14,58 

Loppukilpailu erä 1
1) Sara Martikainen PyhäsU 12,39 
2) Venla Härmä PyhäsU 13,31 
3) Aada Rautiainen KiihtU 14,06 

Loppukilpailu erä 2
1) Ella Peltola AnjLi 10,59 
2) Iiris Voutilainen JoensKa 12,17 
3) Emma Juntunen KajKi 12,63 
4) Vilma Vatanen JoensKa 14,58 

P11 Korkeus
Loppukilpailu
1) Veikka Neuvonen ParikkU 138 
120 125 130 135 138 141 
o o o xo xxo xxx 
2) Elias Vanhanen KuopRei 135 
105 110 115 120 125 130 135 138 
o o o o o xo o xxx 
3) Eeli Mustonen JoensKa 120 
105 110 120 125 
o xo xxo xxx 
4) Tatu Rantala PolvijU 110 
85 90 95 100 105 110 
o o o o o xo 
4) Topias Mustonen JoensKa 110 
95 100 105 110 115 
o o o xo xxx 
6) Luka Gerres JoensKa 110 
75 80 85 90 95 100 105 110 115 
o o o o o o o xxo xxx 
7) Miko Sivonen PyhäsU 100 
75 80 85 90 95 100 105 
o o o o o o xxx 
Niklas Nykyri JoensKa 
75 
DNS 

T11 Korkeus
Loppukilpailu
1) Noora Tiilikainen PyhäsU 115 
100 105 110 115 
o o o o 
1) Sara Martikainen PyhäsU 115 
100 105 110 115 
o o o o 
3) Ella Peltola AnjLi 115 
105 110 115 
o - xo 
4) Oona Kareinen TuupovU 110 
90 95 100 105 110 115 
o o xo xo xo xxx 
5) Iiris Voutilainen JoensKa 105 
80 85 90 95 100 105 110 
o o o o o o xxx 
6) Aada Rautiainen KiihtU 100 
85 90 95 100 105 
o o o o xxx 
7) Vilma Vatanen JoensKa 90 
80 85 90 95 
o o o xxx 

P11 Kuula
Loppukilpailu
1) Eeli Mustonen JoensKa 8,14 
7,83 8,14 7,83 7,83 
2) Elias Vanhanen KuopRei 7,39 
7,02 7,39 x 7,35 
3) Topias Mustonen JoensKa 6,61 
6,61 5,86 6,38 6,38 
4) Veeti Räsänen JoensKa 6,55 
6,10 6,55 6,29 6,29 
5) Miko Sivonen PyhäsU 5,96 
x 5,96 5,59 5,59 
6) Luka Gerres JoensKa 5,83 
5,53 x 5,83 5,83 
Niklas Nykyri JoensKa DNS 

T11 Kuula
Loppukilpailu
1) Ella Peltola AnjLi 6,85 
6,06 6,44 6,09 6,85 
2) Aada Rautiainen KiihtU 6,80 
6,13 6,55 6,52 6,80 
3) Noora Tiilikainen PyhäsU 6,12 
5,58 5,53 6,12 5,97 
4) Venla Härmä PyhäsU 5,37 
3,69 4,54 5,37 4,31 
5) Iiris Voutilainen JoensKa 5,12 
4,31 4,94 5,12 4,60 
6) Aino Kiiskinen PyhäsU 4,94 
4,77 4,76 4,94 x 
7) Vilma Vatanen JoensKa 4,70 
4,70 4,46 3,75 4,65 

P13 150m
Loppukilpailu
1) Lassi Valta PyhäsU 21,51 
2) Aatu Hartikainen SavonlRie 23,22 
3) Hannes Korhonen JoensKa 24,47 
4) Eeli Kinnunen JoensKa 24,77 

T13 150m
1) Sofia Raatikainen PyhäsU 21,32 
2) Kukka-Maaria Kyllönen KajKi 21,56 
3) Pinja Laasanen SiilPo 22,15 
4) Nelli Ruottinen PyhäsU 22,23 
5) Anni Huovinen PyhäsU 22,33 
6) Erin Kainulainen SavonlRie 22,46 
7) Helmi Laine SavonlRie 23,27 

Loppukilpailu erä 1
1) Nelli Ruottinen PyhäsU 22,23 
2) Erin Kainulainen SavonlRie 22,46 
3) Helmi Laine SavonlRie 23,27 

Loppukilpailu erä 2
1) Sofia Raatikainen PyhäsU 21,32 
2) Kukka-Maaria Kyllönen KajKi 21,56 
3) Pinja Laasanen SiilPo 22,15 
4) Anni Huovinen PyhäsU 22,33 

P13 60m aidat
Loppukilpailu
1) Lassi Valta PyhäsU 10,98 
2) Roope Maaninka PyhäsU 11,86 
3) Aatu Hartikainen SavonlRie 12,05 
4) Eeli Kinnunen JoensKa 13,80 
Aarni Nyblom LieksU DNF 

T13 60m aidat
Loppukilpailu
1) Sofia Raatikainen PyhäsU 9,98 
2) Helmi Laine SavonlRie 10,60 
3) Erin Kainulainen SavonlRie 10,80 
4) Emma Kammonen SiilPo 11,30 
5) Riikka Jokinen PyhäsU 11,35 
6) Reetta Ryynänen PyhäsU 11,78 

P13 Pituus
Loppukilpailu
1) Aarni Nyblom LieksU 4,00 
3,84 4,00 2,40 3,90 
2) Aatu Hartikainen SavonlRie 3,99 
3,63 3,99 3,85 3,94 
3) Hannes Korhonen JoensKa 3,68 
3,48 x 3,68 3,55 
4) Roope Maaninka PyhäsU 3,67 
3,24 3,58 3,67 x 
5) Eeli Kinnunen JoensKa 3,54 
3,54 x x 1,89 

T13 Pituus
Loppukilpailu
1) Sofia Raatikainen PyhäsU 4,67 
x 4,67 4,64 4,51 
2) Kukka-Maaria Kyllönen KajKi 4,29 
3,93 3,81 4,00 4,29 
3) Pinja Laasanen SiilPo 4,28 
4,19 4,17 4,16 4,28 
4) Anni Huovinen PyhäsU 4,21 
4,06 4,10 4,11 4,21 
5) Erin Kainulainen SavonlRie 4,11 
4,07 4,11 x 4,07 
6) Emma Kammonen SiilPo 3,98 
3,79 3,98 x x 
7) Nelli Ruottinen PyhäsU 3,97 
3,65 3,84 3,97 3,91 
8) Helmi Laine SavonlRie 3,93 
3,57 3,73 x 3,93 
9) Reetta Ryynänen PyhäsU 3,75 
3,63 3,57 3,75 x 
10) Riikka Jokinen PyhäsU 3,68 
3,68 3,47 3,61 x 
11) Cindy Ahponen PyhäsU 3,65 
3,49 x x 3,65 
12) Elina Valta PyhäsU 3,41 
3,41 3,00 3,18 x 

P13 Kuula
Loppukilpailu
1) Kasper Kamppuri PyhäsU 11,06 
9,51 9,47 10,19 11,06 
2) Lassi Valta PyhäsU 9,47 
9,34 9,09 9,39 9,47 
3) Eeli Kinnunen JoensKa 8,59 
8,36 8,05 8,08 8,59 
4) Hannes Korhonen JoensKa 6,90 
6,42 6,57 6,90 6,57 
5) Aarni Nyblom LieksU 6,39 
6,24 6,24 6,39 6,19 
6) Roope Maaninka PyhäsU 6,16 
6,00 6,04 6,08 6,16 
7) Aatu Hartikainen SavonlRie 5,99 
5,99 5,36 5,78 5,44 

T13 Kuula
Loppukilpailu
1) Anni Huovinen PyhäsU 9,49 
9,13 9,31 9,46 9,49 
2) Reetta Ryynänen PyhäsU 8,68 
8,01 8,40 8,40 8,68 
3) Elina Valta PyhäsU 7,89 
7,79 7,89 7,11 7,74 
4) Cindy Ahponen PyhäsU 7,29 
7,04 7,11 7,11 7,29 

P15 150m
Loppukilpailu
1) Rasmus Lehikoinen JoensKa 19,60 
2) Matias Ahtinen JoensKa 19,86 
3) Karel Sylla JuankKuo 20,67 

T15 150m
1) Nea Immonen JoensKa 20,29 
2) Peppi Penttinen JoensKa 21,03 
3) Nea Roiha ParikkU 21,97 
4) Siiri Mannerheimo JoensKa 22,10 
5) Veera Holopainen KaavKai 22,51 
6) Saara Kinnunen JoensKa 22,82 
7) Elsi Laakkonen JoensKa 23,00 
Aada Kokko JoensKa DQ 

Loppukilpailu erä 1
1) Nea Roiha ParikkU 21,97 
2) Siiri Mannerheimo JoensKa 22,10 
3) Veera Holopainen KaavKai 22,51 
4) Saara Kinnunen JoensKa 22,82 

Loppukilpailu erä 2
1) Nea Immonen JoensKa 20,29 
2) Peppi Penttinen JoensKa 21,03 
3) Elsi Laakkonen JoensKa 23,00 
Aada Kokko JoensKa DQ 

P15 60m aidat
Loppukilpailu
1) Rasmus Lehikoinen JoensKa 9,99 
2) Matias Ahtinen JoensKa 10,01 
3) Sakari Vallius JoensKa 10,46 
4) Miro Tanninen JoensKa 11,12 

T15 60m aidat
Loppukilpailu
1) Nea Immonen JoensKa 9,59 
2) Aada Kokko JoensKa 9,73 
3) Jasmina Venäläinen PyhäsU 9,77 
4) Peppi Penttinen JoensKa 10,27 
5) Elina Nivajärvi JoensKa 11,08 

P15 Korkeus
Loppukilpailu
1) Benjamin Oittinen PyhäsU 170 
130 135 140 145 150 153 156 159 162 165 168 170 172 
o o o o o o o xo xo o o xo xxx 
2) Karel Sylla JuankKuo 168 
140 150 153 156 159 162 165 168 170 
o o - - o o o xxo xxx 
3) Rasmus Lehikoinen JoensKa 145 
130 135 140 145 150 
o o xo o xxx 
4) Eetu Kammonen SiilPo 145 
130 135 140 145 150 
o o o xo xxx 
5) Sakari Vallius JoensKa 140 
125 130 135 140 145 
o o o o xxx 
6) Miro Tanninen JoensKa 120 
120 125 
xo xxx 

T15 Korkeus
Loppukilpailu
1) Nea Roiha ParikkU 153 
145 150 153 156 
o o o xxx 
2) Tiia Rantala PolvijU 145 
125 130 135 140 145 150 
o o o o xxo xxx 
UP Riina Hassinen 16 PyhäsU 156 
145 150 153 156 159 
xo o xxo o xxx 

Sofia Raatikainen PyhäsU 
125 
DNS 

P15 Pituus
Loppukilpailu
1) Benjamin Oittinen PyhäsU 5,15 
4,25 x 4,82 5,15 x x 
2) Juha Karjunen PyhäsU 5,01 
4,92 4,63 4,67 - 4,96 5,01 
3) Matias Ahtinen JoensKa 4,95 
4,95 4,67 - 4,91 - - 
4) Karel Sylla JuankKuo 4,90 
4,88 4,85 x 4,85 4,90 4,86 
5) Rasmus Lehikoinen JoensKa 4,89 
4,59 4,89 4,16 4,40 4,37 - 
6) Miro Tanninen JoensKa 4,63 
4,61 4,63 4,25 4,40 4,46 4,54 
7) Sakari Vallius JoensKa 4,31 
4,19 4,18 4,10 4,17 4,12 4,31 
8) Eetu Kammonen SiilPo 4,17 
4,17 3,84 4,06 4,07 - - 


T15 Pituus
Loppukilpailu
1) Jasmina Venäläinen PyhäsU 4,82 
4,74 4,50 4,82 4,67 4,71 4,59 
2) Aada Kokko JoensKa 4,80 
4,63 4,80 4,70 4,76 4,76 x 
3) Elina Nivajärvi JoensKa 4,71 
4,51 4,29 4,32 4,37 4,32 4,71 
4) Nea Roiha ParikkU 4,56 
4,30 4,42 4,40 4,43 4,53 4,56 
5) Nea Immonen JoensKa 4,48 
4,48 4,43 4,42 4,38 x - 
6) Oona Majoinen JoensKa 4,44 
x 4,24 1,92 x x 4,44 
7) Emmi Neuvonen ParikkU 4,35 
x 4,35 x x - - 
8) Peppi Penttinen JoensKa 4,31 
3,66 3,96 4,31 x 4,06 4,30 
9) Saara Kinnunen JoensKa 3,81 
3,81 3,70 3,79 
10) Elsi Laakkonen JoensKa 3,80 
3,80 3,50 x 
11) Siiri Mannerheimo JoensKa 3,78 
x 3,78 x 
12) Veera Holopainen KaavKai 3,75 
3,65 3,75 3,58 
13) Tiia Rantala PolvijU 3,58 
3,58 3,11 x

Takaisin