Tällä sivulla tuloksia seuran omista kisoista sekä muista tärkeistä kilpailuista

 

Reijolan maastoissa 68 juoksijaa

Reijolan kevätmaastot juostiin aurinkoisessa ja lämpimässä (+15) säässä. Osallistujamäärä nousi
viimevuotista suuremmaksi eli 68:aan. 2 km:n parhaan ajan juoksi poikien puolella 14-vuotias Lassi Valta (7.54)
ennen Jimi Alastaloa (8.03). Tyttöjen paras oli Cindy Ahponen (8.40).
1 km:n parhaat ajat poikien sarjoissa menivät Oskari Pakariselle (4.59) ja Luca Rädylle (4.59). Tyttöjen
nopeimmat 10- ja 11-vuotiaissa olivat Martta Korhonen (5.13) ja Jenny Miettinen (5.16).
Nuoremmissa ikäluokissa väläyttivät vasta 8-vuotias Lauri Laamanen (5.08) ja tyttöjen sarjassa 9-vuotias
Maiju Hirvonen (5.30).
Kisoissa katsastettiin myös juoksijoita 1,5 viikon kuluttua 19.5. Liperissä 19.5. pidettäviin pm-maastoihin.
-Eero Könönen-

Pyhäselkä 8.5.2018 Reijolan maastot, järj. Pyhäselän Urheilijat yleisurheilu- ja hiihtojaosto, lämpötila +15,
aurinkoista, 68 juoksijaa:
P14 2 km: 1. Lassi Valta 7.54 2. Jimi Alastalo 8.03 3. Juuso Miettinen 8.48
T14 2 km: 1. Cindy Ahponen 8.40 2. Iida Sallinen 9.22
P13 2 km: 1. Roope Maaninka 9.40 P12 2 km: 1. Aku Alastalo 9.42
T12 2 km: 1. Noora Tiilikainen 10.12
P11 1,2 km: 1. Luca Räty 4.59
T11 1,2 km: 1. Martta Korhonen 5.13 2. Emma Martikainen 5.19 3. Heli Puustinen 5.20 4. Anna Kähkönen 6.35
P10 1,2 km: 1. Oskari Pakarinen 4.59 2. Paavo Saalasti 5.07 3. Juuso Tiilikainen 5.46
4. Jeremias Tuhkanen 6.06 5. Sakke Mattila 6.12 6. Leevi Eskelinen 7.25 7. Veikka Kokkinen 7.38
8. Kristian Hallikainen 8.32
T10 1,2 km: 1. Jenny Miettinen 5.16 2. Mira Hirvonen 5.18 3. Liinu Korhonen 5.20 4. Marianne Puustinen 5.29
5. Minja Karvonen 5.35 6. Maikki Toivanen 6.32
P9 1,2 km: 1. Arttu Kylmänen 5.16 2. Aleksi Hallikainen 6.02 3. Riku Martikainen 6.40 4. Roope Taavetti 6.41
5. Veeti Vilokkinen 8.03 6. Paavo Maaninka 8.06 7. Lenni Eskelinen 11.26 8. Vilho Savinainen 11.27
T9 1,2 km: 1. Maiju Hirvonen 5.30 2. Oona Häyrinen 5.50 3. Milja Kovapohja 6.43 4. Alisa Nevalainen 10.49
5. Kiira Timonen 10.52 6. Jenni Hirvonen 12.03
P8 1,2 km: 1. Lauri Laamanen 5.08 2. Peetu Alastalo 5.15 3. Nooa Häyrinen 6.17 4. Joona Häyrinen 6.18 5. Marlo Tuhkanen 6.55
T8 1,2 km: 1. Hanne Juntunen 6.00 2. Ronja Eronen 6.02 3. Inca Räty 6.10
P7 0,5 km: 1. Jan Kovapohja 2.40 2. Miio Toivanen 2.45
T7 0,5 km: 1. Minka Nevalainen 2.16 2. Roosa Taavetti 2.32 3. Anette Alastalo 2.42 4. Anni Sormunen 2.50
P6 0,5 km: 1. Henrik Juntunen 3.05
T6 0,5 km: 1. Metta Karvonen 3.00 2. Viola Kovapohja 3.10
P5 0,25 km: 1. Eero Laamanen 1.08 2. Valtteri Pakarinen 1.14
T5 0,25 km: 1. Vera Vilokkinen 1.12
P4 0,25 km: 1. Eeli Alastalo 1.19 2. Veikka Toivanen 1.33 3. Eino Kovapohja 1.49 4. Morris Karvonen (-15) 1.52
5. Ricu Räty (-15) 2.03 6. Rasmus Taavetti 2.06
T4 0,25 km: 1. Sanni Pursiainen (-16) 2.52

 

TOUR DE PYHÄSELKÄ SARJAHIIHTO-CUP 2018, YHTEISTULOKSET

 







T4





1
Saimi Kolmonen
100


P4
-










T6





1
Iisa Riikonen
200


2
Milja Pyykkö
100


P6





1
Henrik Juntunen
400


2
Eero Laamanen
340


3
Aatos Kolmonen
80


T8





1
Hanne Juntunen
370


2
Minka Nevalainen
300


3
Heta Huttunen
100


4
Aino Kolmonen
80


4
Hilma Pirhonen
80


6
Sofi Reijonen
60


7
Venla Pyykkö
50


8
Elli Lehikoinen
45


P8





1
Lauri Laamanen
500


2
Tuukka Korpela
210


3
Justus Riikonen
160


4
Eetu Kettunen
80


4
Ilmari Pirhonen
80


4
Eeli Ikonen
80


7
Toivo Saalasti
70








T10





1
Jenny Miettinen
360


2
Milja Nevalainen
300


3
Vilma Riikonen
250


4
Veera Kinnunen
100


5
Noora Hukka
80


6
Siiri Martiskainen
70


6
Marianne Puustinen
70


8
Sira Riissanen
60


8
Sara Kettunen
60


10
Saana Martiskainen
45


11
Anni Saarelainen
40








P10





1
Leo Riikonen
100


1
Onni Hurskainen
100


3
Paavo Saalasti 
80


4
Vilppu Forsström
70


5
Aapeli Piiroinen
60








T12





1
Nella Voutilainen
100


2
Bertta Silvennoinen
80








P12





1
Jarkko Pulkkinen
350


2
Henrik Juntunen
300


3
Valtteri Mäkelä
100


4
Urho Huttunen
80


5
Lenni Forsström
70


6
Kasperi Karjalainen
60


7
Kalle Kilpeläinen
45








N14





1
Iida Sallinen
400


2
Hertta Juntunen
320


3
Helmi Juntunen
150


4
Saga Hurskainen
80


5
Jade Meriläinen
70


6
Amanda Piiroinen
50








M14





1
Pauli Vuorma
100


1
Juuso Miettinen
100


3
Väinö Kontkanen
80


4
Rasmus Karjalainen
70








N16





1
Marikki Juntunen
270


2
Iitu Vuorma
100


3
Siiri Uusitalo
80








M16





1
Juuso Varis
100








M50, 60





1
Arttu Tahvanainen
100


2
Eero Jalkanen
100


3
Kari Nevalainen
80


 

5. sarjahiihdot 27.3.18 Hammaslahden hiihtomaassa, taitohiihtorata

P6 (lyhyempi rata)
1) Eero Laamanen 2.38

T8 (lyhyempi rata)
1) Minka Nevalainen 1.02

P8 (lyhyempi rata)
1) Lauri Laamanen 0.49
2) Justus Riikonen 2.01
3) Tuukka Korpela 4.19

T10 (lyhyempi rata)
1) Milja Nevalainen 0.55
2) Vilma Riikonen 1.04

P12 (pidempi rata)
1) Jarkko Pulkkinen 1.35
2) Henrik Juntunen 1.46

T14 (pidempi rata)
1) Iida Sallinen 1.30
2) Hertta Juntunen 1.39

T16 (pidempi rata)
1) Marikki Juntunen 1.42

 

 

HIPPO-HIIHDOT HAMMASLAHDESSA 25.3.2018

TULOKSET:

T5 (s. 2013 tai myöhemmin) 350 m:
1. Sanni Piitulainen 2.38
2. Ella Peiponen 5.01

P5 (s. 2013) 350 m:
1. Ville Ylhäinen 2.29
2. Kasper Jokiniemi 3.42
3. Altti Toropainen 3.48
4. Antti Turunen 4.00
5. Roni Kettunen 9.18

T6 (s. 2012) 350 m:
1. Iisa Riikonen 3.08
2. Isabella Koljonen 3.59
3. Serena Sonne 4.04

P6 (s. 2012) 350 m:
1. Henrik Juntunen 2.26

P7 (s. 2011) 700 m:
1. Santtu Piitulainen 3.37
2. Severi Sonne 4.57
3. Justus Riikonen 6.39

T8 (s. 2010) 700 m:
1. Aino Toropainen 4.48

P8 (s. 2010) 700 m:
1. Ville Junninen 4.15
2. Rasmus Peiponen 4.38
3. Veeti Martikainen 4.56

P9 (s. 2009) 1 km:
1. Jimi Martikainen 6.19

T10 (s. 2008) 1 km:
1. Jenny Miettinen 3.54
2. Vilma Riikonen 6.21

T11 (s. 2007) 2 km:
1. Leila Leinonen 12.06

P11 (s. 2007) 2 km:
1. Henrik Juntunen 8.10
2. Lassi Ylhäinen 9.18

 

Reijola, 4. sarjahiihdot 20.3.2018       

klo 18.15

Pakkasta -10°C

500m                         
Tytöt 6 v   1. Iisa Riikonen            4.48
Pojat 6 v    1. Henrik Juntunen     3.53
2. Eero Laamanen      4.37

1 km                         
Tytöt 8 v   1. Hanne Juntunen       5.30
2. Minka Nevalainen   5.36
Pojat 8 v    1. Lauri Laamanen      4.34
2. Justus Riikonen      14.20
Tytöt 10 v 1. Vilma Riikonen         7.37
Pojat 10 v  1. Leo Riikonen           9.34
2,5 km                       
Tytöt 10 v 1. Jenny Miettinen      11.59
2. Milja Nevalainen     15.42
Pojat 12 v  1. Jarkko Pulkkinen    11.12
2. Henrik Juntunen     11.52
Tytöt 14 v 1. Hertta Juntunen       11.12

 

Piirinmestaruushiihdot Kiteellä 17.2.2018, hiihtotyyli perinteinen

Miehet 8 vuotta 1 km P

Sija Nimi Seura Loppuaika Ero

1. Lauri Laamanen Pyhäselän Urheilijat 3.47,00
2. Voitto Voutilainen Joensuun Kataja 3.55,00 0.08,00
3. Toivo Kontturi Ilomantsin Urheilijat 4.56,00 1.09,00
3. Anton Kojo Joensuun Kataja 4.56,00 1.09,00
5. Luka Tiainen Kiteen Urheilijat 5.23,00 1.36,00
6. Janrik Tiainen Kiteen Urheilijat 6.17,00 2.30,00
7. Tino Rahunen Kiteen Urheilijat 7.52,00 4.05,00
8. Tuukka Korpela Pyhäselän Urheilijat 9.49,00

Naiset 10 vuotta 2 km P
Sija Nimi Seura Loppuaika Ero

1. Jasmin Huuho Kiteen Urheilijat 7.04,26
2. Sira Riissanen Liperin Hiihtoseura 7.15,68 0.11,42
3. Iida Kuronen Lieksan Hiihtoseura 7.25,27 0.21,01
4. Jenny Miettinen Pyhäselän Urheilijat 7.30,85 0.26,59
5. Siiri Martiskainen Joensuun Kataja 7.36,35 0.32,09
6. Helmi Varis Tohmajärven Urheilijat 7.47,91 0.43,65
7. Meeri Kontturi Ilomantsin Urheilijat 9.12,53 2.08,27

Miehet 14 vuotta 5 km P
Sija Nimi Seura Loppuaika Ero

1. Matti Mansikka Liperin Hiihtoseura 15.29,76
2. Lassi Valta Pyhäselän Urheilijat 16.48,63 1.18,87
3. Luukas Mäkelä Liperin Hiihtoseura 16.48,77 1.19,01
4. Pauli Vuorma Liperin Hiihtoseura 16.51,68 1.21,92
5. Juuso Miettinen Pyhäselän Urheilijat 18.22,46 2.52,70

Naiset 14 vuotta 3 km P
Sija Nimi Seura Loppuaika Ero

1. Siiri Luostarinen Liperin Hiihtoseura 9.34,15
2. Maija Boren Valtimon Vasama 9.57,73 0.23,58
3. Iida Sallinen Pyhäselän Urheilijat 10.15,62 0.41,47
4. Veera Kuronen Tohmajärven Urheilijat 10.48,38 1.14,23
5. Janna Huuho Kiteen Urheilijat 11.10,13 1.35,98

Miehet 60 vuotta 5 km P
Sija Nimi Seura Loppuaika Ero

1. Viljo Martiskainen Ilomantsin Urheilijat 17.36,11
2. Eero Jalkanen Pyhäselän Urheilijat 18.03,52 0.27,41
3. Tapani Repo Joensuun Kataja 18.05,81 0.29,70
4. Voitto Parikka Polvijärven Vauhti 18.47,33 1.11,22
5. Risto Rantanen Lieksan Hiihtoseura 21.35,00 3.58,8

 Miehet 65 vuotta 5 km P

Sija Nimi Seura Loppuaika Ero

1. Hannu Heinistö Pyhäselän Urheilijat 16.21,49
2. Veikko Kosunen Kontiolahden Urheilijat 17.41,73 1.20,24
3. Hannu Leskinen Kiteen Urheilijat 18.27,09 2.05,60
4. Erkki Kokko Liperin Hiihtoseura 21.06,80 4.45,31
5. Reijo Kaarakainen Kiteen Urheilijat 22.42,26 6.20,77

 

 

********************************************************************************************************************************************* 

Pyhäselän Urheilijoiden 3. sarjahiihdot 6.2.2018 Suhmurassa perinteisellä hiihtotyylillä

T6 (200m) 1) Iisa Riikonen 3.05

P6 (200m) 1) Henrik Juntunen 2.03
2) Eero Laamanen 2.50

T8 (400m) 1) Hanne Juntunen 3.19
2) Minka Nevalainen 3.36
3) Hilma Pirhonen 6.13

P8 (400m) 1) Lauri Laamanen 2.49
2) Ilmari Pirhonen 4.35
3) Tuukka Korpela 6.22

T10 (1,5km) 1) Jenny Miettinen 7.47
2) Milja Nevalainen 9.24
3) Vilma Riikonen 13.45

P12 (1,5km) 1) Jarkko Pulkkinen 7.05

T14 (3km) 1) Iida Sallinen 12.40
2) Helmi Juntunen 14.40

P14 (3km) 1) Juuso Miettinen 11.05

 

*************************************************************

Veteraanien SM-hiihdot 4.2.2018 Alavieska (V)

Miehet 65 v. 10,0 km V

Lähti: 12, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

1.

147

Matikainen Sakari

Espoon Tapiot

27:46,6

+0,0

2.

152

Väisänen Eero

Kuhmon Kiva

28:20,1

+33,5

3.

150

Heinistö Hannu

Pyhäselän Urheilijat

28:30,3

+43,7

4.

142

Tahvanainen Arttu

Pyhäselän Urheilijat

28:35,9

+49,3

5.

140

Räsänen Jouko

Siilinjärven Hiihtoseura

29:14,2

+1:27,6

6.

153

Halonen Pauli

Säyneisen Salpa

29:37,1

+1:50,5

7.

155

Vesterinen Paavo

Tammelan Ryske

29:41,5

+1:54,9

8.

141

Myllylä Markku

Anjalan Liitto

30:05,1

+2:18,5

9.

148

Immonen Martti

Oulaisten Huima

30:38,6

+2:52,0

10.

146

Ranta-Eskola Seppo

Oulaisten Huima

30:58,9

+3:12,3

11.

143

Ukonmaanaho Juhani

Ylikiimingin Nuijamiehet

31:34,5

+3:47,9

12.

149

Vartiainen Aarne

Simpeleen Urheilijat

31:45,5

+3:58,9


 

Veteraanien SM-hiihdot 3.2.2018 Alavieska (P)

Miehet 65 v. 10,0 km P (Lähti: 11, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1) 144, Matikainen Sakari,  27509940, Espoon Tapiot,  29:37,3
2) 142, Väisänen Eero, 27589928, Kuhmon Kiva, 30:21,0
3) 140, Heinistö Hannu, 24382979, Pyhäselän Urheilijat,  30:29,1
4) 148, Vesterinen Paavo, 60112493, Tammelan Ryske,  31:06,2
5) 152, Halonen Pauli, 27439256, Säyneisen Salpa, 31:20,1

 

 

Pyhäselän Urheilijoiden 2. Sarjahiihdot 30.1.18 Hammaslahti Sprintti

Sija Nimi      Aika-ajo   Finaali
P6
1 Henrik Juntunen 00:00:32 00:00:35
2 Eero Laamanen 00:00:44  00:00:46
T8
1 Hanne Juntunen 00:01:19 00:01:19
P8
1 Lauri Laamanen 00:01:17 00:01:18
2 Eetu Kettunen 00:02:56    00:02:57
3 Tuukka Korpela 00:03:16  00:03:19
T10
1 Jenny Miettinen 00:00:55  00:01:13
2 Milja Nevalainen00:01:19  00:01:29
3 Marianne Puustinen00:01:17  00:01:37
4 Sara Kettunen 00:01:24     00:01:39
P12
1 Henrik Juntunen 00:02:32  00:02:35
T14
1 Iida Sallinen 00:01:55        00:02:03
2 Hertta Juntunen 00:02:23  00:02:22
3 Helmi Juntunen 00:02:14   00:02:27
T16
1 Marikki Juntunen00:02:18  00:02:36
M60
1 Eero Jalkanen 00:01:56      00:01:57

*****************************************************************

PYHÄSELÄN  HIIHDOT (P) /PKH/PKS-CUP 14.1.2018

Pyhäselän Urheilijat
TULOKSET








Sarja
Sija
Nimi
Seura
Aika
M8 1 km
1
Lauri Laamanen
Pyhäselän Urheilijat
04:11

2
Johannes Könttä
Liperin Hiihtoseura
07:06

3
Tuukka Korpela
Pyhäselän Urheilijat
13:34





N8  1 km
1
Aino Kolmonen
Joensuun Kataja
04:08

2
Heta Huttunen
Joensuun Kataja
04:37










M10  2 km
1
Aleksi Kojo
Joensuun Kataja
09:52

2
Vilppu Forsström
Joensuun Kataja
11:35

3
Leevi Väistö
Tohmajärven Urheilijat
12:53





N10 2 km
1
Noora Hukka
Joensuun Kataja
10:45

2
Sira Riissanen
Liperin Hiihtoseura
10:46

3
Jasmin Huuho
Kiteen Urheilijat
10:50

4
Jenny Miettinen
Pyhäselän Urheilijat
10:52

5
Siiri Kontkanen
Liperin Hiihtoseura
10:54

6
Siiri Martiskainen
Joensuun Kataja
11:44

7
Suvi Niskanen
Kiihtelysvaaran Urheilijat
11:55

8
Saana Martiskainen
Joensuun Kataja
12:05





M12  3 km
1
Valtteri Mäkelä
Joensuun Kataja
11:11

2
Urho Huttunen
Joensuun Kataja
11:45

3
Lenni Forsström
Joensuun Kataja
12:34

4
Henri Kaari
Joensuun Kataja
12:35

5
Martti Ruhanen
Joensuun Kataja
13:00


Jarkko Pulkkinen
Joensuun Kataja
DNS





N12  3 km
1
Nella Voutilainen
Joensuun Kataja
12:41

2
Ella Repo
Simpeleen Urheilijat
12:51

3
Aada Rautiainen
Kiihtelysvaaran Urheilijat
13:32

4
Aino Lajunen
Tohmajärven Urheilijat
13:58





N14  3 km
1
Siiri Luostarinen
Liperin Hiihtoseura
09:58

2
Iida Sallinen
Pyhäselän Urheilijat
10:03

3
Alina Tikka
Joensuun Kataja
10:12

4
Janna Huuho
Kiteen Urheilijat
11:35

5
Jade Meriläinen
Joensuun Kataja
12:23

6
Eevi Kettunen
Polvijärven Vauhti
12:48


Veera Kuronen
Tohmajärven Urheilijat
DNS






1
Arsi Tietäväinen
Tohmajärven Urheilijat
14:48
M14  5 km
2
Lassi Valta
Pyhäselän Urheilijat
15:14

3
Väinö Kontkanen
Liperin Hiihtoseura
15:19

4
Luukas Mäkelä
Liperin Hiihtoseura
15:59

5
Juuso Jormanainen
Ilomantsin Urheilijat
17:01

6
Juuso Miettinen
Pyhäselän Urheilijat
18:04


Pauli Vuorma
Liperin Hiihtoseura
DNS





M16 8 km
1
Juho Repo
Simpeleen Urheilijat
22:57

2
Frans Böhm
Ski Jyväskylä
25:23

3
Juuso Varis
Liperin Hiihtoseura
25:29

4
Juho Lajunen
Tohmajärven Urheilijat
33:12










N16 5 km
1
Veera Kontkanen
Liperin Hiihtoseura
15:11

2
Siiri Uusitalo
Liperin Hiihtoseura
17:14





N18 5 km
1
Noora Juutinen
Ilomantsin Urheilijat
21:07










N45  5 km
1
Maarit Talonen
Joensuun Kataja
15:44





N50  5 km
1
Tuula Antikainen
Polvijärven Vauhti
19:19





N60 5 km
1
Raija Silvan
Ilomantsin Urheilijat
20:23





N35 10 km
1
Minna Kettunen
Ilomantsin Urheilijat
38:16





N20 10 km
1
Annika Piiparinen
Lieksan Hiihtoseura
32:25





M80 5 km
1
Juhani Nuutinen
Liperin Hiihtoseura
19:15





M75 5 km
1
Paavo Lappalainen
Kontiolahden Urheilijat
16:13

2
Yrjö Makkonen
Joensuun Kataja
18:18





M70 5 km
1
Antti Silvan
Ilomantsin Urheilijat
15:09

2
Yrjö Tuovinen
Juuan Jänne
18:25





M65 5 km
1
Hannu Heinistö
Pyhäselän Urheilijat
14:27

2
Veikko Kosunen
Kontiolahden Urheilijat
15:12

3
Juhani Rissanen
Siilinjärven Hiihtoseura
17:07

4
Erkki Kokko
Liperin Hiihtoseura
17:55

5
Raimo Simanainen
Juuan Jänne
19:07





M60  5 km
1
Eero Jalkanen
Pyhäselän Urheilijat
15:46

2
Tapani Repo
Joensuun Kataja
15:49

3
Voitto Parikka
Polvijärven Vauhti
16:05

4
Viljo Martiskainen
Ilomantsin Urheilijat
16:28





M55 5km
1
Markku Kontkanen
Joensuun Hiihtoveikot
14:13

2
Ari Niiranen
Liperin Hiihtoseura
14:38

3
Kari Nevalainen
Vantaan Hiihtoseura
16:06





M50 10 km
1
Timo Makkonen
Kontiolahden Urheilijat
26:50

2
Rauno Saastamoinen
Lieksan Hiihtoseura
28:01

3
Heikki Halonen
Juuan Jänne
30:05


Jarmo Kuusitaipale
Kontiolahden Urheilijat
DNF


Ilkka Pekkarinen
Juuan Jänne
DNS





M45 10 km
1
Jukka Kotiranta
Kunnasniemen Kunto
28:13

2
Vesa Kemppainen
Kontiolahden Urheilijat
30:45

3
Sami Joutjärvi
Joensuun Kataja
31:35





M40 10 km
1
Jussi Väänänen
Nurmeksen Sepot
27:58

2
Jaakko Björn 
Kiteen Urheilijat
31:52

3
Ari Lajunen
Tohmajärven Urheilijat
32:53










M18 10 km
1
Konsta Vanhanen
Kiteen Urheilijat
29:05

2
Aapo Saastamoinen
Lieksan Hiihtoseura
29:38

3
Timo Lonkainen
Kiteen Urheilijat
30:30










M35 15km
1
Juha Jormanainen
Ilomantsin Urheilijat
42:32

2
Simo Hämäläinen
Joensuun Kataja
43:14

3
Timo Riissanen
Liperin Hiihtoseura
48:50










MYL 15 km
1
Tuukka Gröhn
Joensuun Kataja
38:52

2
Misa Tuomala
Muuramen Urheilijat
39:22

3
Janne Hakulinen
Kiteen Urheilijat
40:08

4
Ilari Nissinen
Joensuun Kataja
40:26

5
Anssi Hakulinen
Kiteen Urheilijat
41:01

6
Jaakko Suutari
Savitaipaleen Urheilijat
41:55


Tuomas Jeskanen
Joensuun Kataja
DNF

......................................................................................................................................................................

Pohjois-Karjalan iltahiihtosarja /PyU 1. sarjahiihdot

Hammaslahti  9.1.2018
Hiihtotapa:  Vapaa, normaalimatkat, väliaikalähtö
Lumitilanne:  Ohut kerros hienorakeista pakkaslunta, johon sekoittunut karkeaa, jäistä lunta. Latu-urat laskuissa paikoin jäiset ja epätasaiset.
Sää:  Puolipilvinen, heikko tuuli, -5°C

Tulokset:

T4 0,1 km
1. Saimi Kolmonen  1.01
T6 0,5 km
1. Milja Pyykkö  3.34
DNS  Aino-Sofia Kontkanen
P6  0,5 km
1. Henrik Juntunen  4.43
2. Aatos Kolmonen  4.45
DNS  Eero Laamanen
T8 1 km
1. Heta Huttunen  4.01
2. Aino Kolmonen  4.15
3. Hanne Juntunen  4.22
4. Sofi Reijonen  5.21
5. Venla Pyykkö  5.28
6. Elli Lehikoinen  5.43
7. Minka Nevalainen  6.02
P8  1 km
1. Lauri Laamanen  3.54
2. Eeli Ikonen  4.23
3. Toivo Saalasti  4.52
T10  2 km
1. Veera Kinnunen  9.47
2. Noora Hukka  9.50
3. Siiri Martiskainen  9.53
4. Sira Riissanen  9.57
4. Jenny Miettinen  9.57
6. Saana Martiskainen  10.13
7. Anni Saarelainen  12.20
8. Milja Nevalainen  13.30
P10  2 km
1. Onni Hurskainen  9.28
2. Konsta Malinen  9.48
3. Paavo Saalasti  10.10
4. Vilppu Forsström  10.52
5. Aapeli Piiroinen  11.00
T12  3 km
1. Nella Voutilainen  10.14
2. Bertta Silvennoinen  10.36
P12  3 km
1. Valtteri Mäkelä  9.23
2. Urho Huttunen  10.05
3. Lenni Forsström  11.01
4. Kasperi Karjalainen  11.28
5. Jarkko Pulkkinen  11.31
6. Kalle Kilpeläinen  11.50
7. Henrik Juntunen  12.57
N14  3 km
1. Iida Sallinen  9.35
2. Saga Hurskainen  9.36
3. Jade Meriläinen  10.58
4. Hertta Juntunen  11.39
5. Amanda Piiroinen  12.11
M14  5 km
1. Pauli Vuorma  13.58
2. Väinö Kontkanen  14.18
3. Rasmus Karjalainen  17.50
DNF  Juuso Miettinen
N16  5 km
1. Iitu Vuorma  14.06
2. Siiri Uusitalo  14.56
3. Marikki Juntunen  19.31
M16  5 km
1. Juuso Varis  14.19
N18-YL-VET  5 km
1. Maarit Talonen  15.37
M18-YL-VET  5 km
1. Tuomas Jeskanen  12.03
2. Jukka kotiranta  12.38
3. Antti Karjalainen  12.49
4. Simo Hämäläinen  13.07
5. Sami Joutjärvi  13.08
6. Timo Riissanen  13.45
7. Sami Siimestö  14.05
8. Arttu Tahvanainen  14.12
9. Seeti Surakka  14.25
10. Kari Nevalainen  15.20

 

 

Reijolan maastojuoksut 25.4.2017

Pyhäselkä 25.4.2017

Reijolan maastot, 60 juoksijaa, lämpötila +6, pilvistä. Järjestäjinä PyU:n hiihto- ja yleisurheilujasto.

N17 2 km:
1. Peppi Ahponen 8.51

T14 2 km:
1. Karla Könönen 8.07
2. Jasmina Venäläinen 8.52
3. Kiira Heiskanen 9.02
4. Marikki Juntunen 9.03
5. Netta-Noora Lappalainen 9.13

P13 2 km:
1. Lassi Valta 7.14
2. Luukas Mäkelä 7.20
3. Juuso Miettinen 8.02

T13 2 km:
1. Iida Sallinen 8.40
2. Anni Huovinen 8.59
3. Nelli Ruottinen 9.40

P12 2 km:
1. Mico Räty 7.57
2. Roope Maaninka 9.03

T12 2 km:
1. Alina Tikka JoensKa 8.40
2. Elina Valta 8.49
3. Hertta Juntunen 8.56

P11 1 km:
1. Milo Kuivalainen 3.49
2. Leo Laurel 5.17

T11 1 km:
1. Noora Tiilikainen 4.10
2. Inka Tuononen 5.23

P10 1 km:
1. Luca Räty 3.50
2. Henrik Juntunen 4.15

T10 1 km:
1. Martta Korhonen 4.16
2. Aino Kiiskinen 4.22
3. Heli Puustinen 4.28
4. Nea Nousiainen 4.38
5. Aleksandra Pesonen 4.53
6. Emma Martikainen 5.02
7. Anna Kähkönen 5.13

P9 1 km:
1. Janne Piipponen 4.15
2. Ville Tuononen 4.43
3. Juuso Tiilikainen 4.44
4. Jeremias Tuhkanen 6.00

T9 1 km:
1. Marianne Puustinen 4.19
2. Liinu Korhonen 4.45
3. Mira Hirvonen 4.58
4. Minea Hakala 5.13
5. Maikki Toivanen 5.14
6. Elviira Laurel 6.19
Jenny Miettinen DNF

P8 500 m:
1. Vilho Frisk 2.13
2. Paavo Maaninka 2.20

T8 500 m:
1. Pinja Stenberg 2.09
2. Henny Karhu 2.23

P7 500 m:
1. Lauri Laamanen 2.11
2. Arttu Levä 2.17
3. Marlo Tuhkanen 2.41

T7 500 m:
1. Heini Kuronen 2.21
2. Inca Räty 2.22
3. Hanne Juntunen 2.25

P6 500 m:
1. Pietu Stenberg 2.24
2. Santtu Piitulainen 2.40

P5 250 m:
1. Henrik Juntunen 1.20
2. Johannes Könttä 1.22

T5 250 m:
1. Helmi Kuronen 1.23

P4 250 m:
1. Eero Laamanen 1.30
2. Mauno Korhonen 1.42
3. Eeli Tiilikainen 2.38

T4 250 m:
1. Toini Kuronen 3.53


Tour de Pyhäselkä 2017 lopputulokset

YHTEISPISTEET VIIDEN OSAKILPAILUN SIJOITUSTEN PERUSTEELLA

T4
1. Sanni Piitulainen (2013) 100
2. Anni Parkkonen (2013) 80
3. Silja Järviluoto (2013) 60
4. Helmi Pölönen (2013) 50

P4
1. Morris Karvonen (2015) 100
2. Jooa Heinonen (2013) 80
3. Jaakko Korpela (2013) 60

T6
1. Minka Nevalainen 500
2. Roosa Taavetti 80
3. Venla Parkkonen 60
4. Juuli Pölönen 50
5. Milka Pääkkönen 45
6. Iida Jurvanen 40
7. Metta Karvonen 36

P6
1. Eetu Kettunen 360
2. Henrik Juntunen 260
3. Tuukka Korpela 180
4. Santtu Piitulainen 100
5. Leevi Heinonen 50
6. Peetu Halttunen 45
7. Eemeli Hakkarainen 40

T8
1. Milja Nevalainen 380
2. Sara Kettunen 340
3. Hanne Juntunen 240
4. Noora Hukka 100
5. Ronja Eronen 50
6. Miisa Puustinen 45

P8
1. Lauri Laamanen 300
2. Arttu Kylmänen 80
3. Roope Taavetti 60
4. Justus Koistinen 50
5. Aatu Pölönen 45
6. Aulis Jurvanen 40

T10
1. Jenny Miettinen 200
2. Minja Karvonen 80
3. Nelli Jurvanen 60

P10
1. Henrik Juntunen 400
2. Henri Oksman 80

T12
1. Hertta Juntunen 400
2. Helmi Juntunen 180

P12
1. Juuso Sallinen 100
2. Miika Jurvanen 80

T14
1. Karla Könönen 400
2. Iida Sallinen 320
3. Marikki Juntunen 180

P14
1. Lassi Valta 300
2. Juuso Miettinen 100
3. Mirko Karvonen 60

************************************************************************************

Pyhäselkä 21.3.2017

XCX-hiihdot, Hammaslahti:

1. hiihto:

T6:
1. Minka Nevalainen 2.09

P6:
1. Eetu Kettunen 3.04
2. Henrik Juntunen 3.25

T8:
1. Sara Kettunen 2.07
2. Milja Nevalainen 2.09
3. Hanne Juntunen 2.19

P10:
1. Henrik Juntunen 2.43

T12:
1. Helmi Juntunen 2.25
2. Hertta Juntunen 2.30

P14:
1. Lassi Valta 2.27

T14:
1. Karla Könönen 2.08
2. Iida Sallinen 2.25
3. Marikki Juntunen 2.27

2. hiihto:

T6:
1. Minka Nevalainen 2.09

P6:
1. Eetu Kettunen 3.16
2. Henrik Juntunen 3.29

T8:
1. Sara Kettunen 1.52
2. Hanne Juntunen 2.09
3. Milja Nevalainen 2.10

P10:
1. Henrik Juntunen 2.36

T12:
1. Hertta Juntunen 2.28
2. Helmi Juntunen 2.30

P14:
1. Lassi Valta 2.05

T14:
1. Karla Könönen 2.12
2. Iida Sallinen 2.20
3. Marikki Juntunen 2.38

 

OmaSportti hiihdot 5.3.17  (V) Hammaslahti

TULOKSET

Sarja Sija N:o Nimi Tuloaika
T5 (2012 ja myöhemmin syntyneet) 350m
1 6 Sanni Piitulainen (2013)4.04
2 7 Juuli Pölönen 4.15
3 4 Nella Järviluoto 4.16
4 2 Anni Parkkonen (2013) 5.39
5 1 Metta Karvonen 6.30
6 3 Silja Järviluoto (2013) 7.09
7 8 Helmi Pölönen (2013) 9.57
5 Pihla Kurki DNS

Sarja Sija N:o Nimi Tuloaika
P5 (2012 ja myöhemmin syntyneet) 350m
1 16 Leevi Heinonen 7.17
2 14 Peetu Halttunen 7.40
3 12 Eemeli Hakkarainen 7.42
4 11 Morris Karvonen (2015) 12.15
5 15 Jooa Heinonen (2013) 16.50
6 13 Jaakko Korpela (2013) 18.22

Sarja Sija N:o Nimi Tuloaika
T6 (2011) 350m
1 25 Minka Nevalainen 2.06
2 24 Roosa Taavetti 2.56
3 21 Venla Parkkonen 2.56
4 22 Milka Pääkkönen 4.21
5 26 Iida Jurvanen 6.29
23 Minttu Kurki DNS

Sarja Sija N:o Nimi Tuloaika
P6 (2011) 350m
1 31 Santtu Piitulainen 2.09
2 33 Eetu Kettunen 3.12
3 32 Tuukka Korpela 5.35

Sarja Sija N:o Nimi Tuloaika
T7 (2010) 700m
1 37 Ronja Eronen 4.15
2 36 Miisa Puustinen 5.22

Sarja Sija N:o Nimi Tuloaika
P7 (2010) 700m
1 41 Justus Koistinen 5.12
2 42 Aatu Pölönen 6.05

Sarja Sija N:o Nimi Tuloaika
T8 (2009) 700m
1 46 Noora Hukka 2.42
2 47 Sara Kettunen 3.11
3 48 Milja Nevalainen 3.22

Sarja Sija N:o Nimi Tuloaika
P8 (2009 ) 700m
1 51 Roope Taavetti 4.15
2 52 Aulis Jurvanen 6.14

Sarja Sija N:o Nimi Tuloaika
T9 (2008) 1km
1 57 Jenny Miettinen 6.02
2 56 Minja Karvonen 13.21
3 58 Nelli Jurvanen 16.20

Sarja Sija N:o Nimi Tuloaika
P9 (2008) 1km
1 61 Henri Oksman 5.50

Sarja Sija N:o Nimi Tuloaika
P10 (2007) 1km
1 71 Henrik Juntunen 5.34

Sarja Sija 0 N:o Nimi Tuloaika
P11 (2006) 2km
1 81 Miika Jurvanen 16.05

T12 (2005) 2km
1 86 Hertta Juntunen 9.01

P12 (2005) 2km
1 91 Juuso Sallinen 9.07
92 Mirko Karvonen (2004 UP) 15.07

Sarjahiihdot, sprintti (P) 28.2.2017 Hammaslahti

-0,5°C, pouta, uusi lumi, tuuli 3-4 m/s kaakosta

Karsinta

T6 0,35 km
1. Minka Nevalainen 1.57

P8 0,35 km
1. Lauri Laamanen 1.24

T8 0,35 km
1. Milja Nevalainen 1.32

T10 0,65 km
1. Jenny Miettinen 2.58

T12 0,65 km
1. Helmi Juntunen 2.33

T14 0,65 km
1. Karla Könönen 2.08
2. Iida Sallinen 2.16

P14 0,65 km
1. Juuso Miettinen 2.04

Finaalit

T6 0,35 km
1. Minka Nevalainen 1.45

P8 0,35 km
1. Lauri Laamanen 1.22

T8 0,35 km
1. Milja Nevalainen 1.28

T10 0,65 km
1. Jenny Miettinen 3.01

T12 0,65 km
1. Helmi Juntunen 2.35

T14 0,65 km
1. Karla Könönen 2.08
2. Iida Sallinen 2.13

P14 0,65 km
1. Juuso Miettinen 2.02

:)

Sarjahiihdot (P) 14.2.2017 Suhmura

Pitkät matkat, yhteislähtö
-1,5°C, pouta, heikko tuuli

 

T6 0,5 km
1. Minka Nevalainen 2.52

P6 0,5 km
1. Eetu Kettunen 2.54
2. Henrik Juntunen 3.17
3. Tuukka Korpela 5.55

T8 1,5 km
1. Milja Nevalainen 8.01
2. Sara Kettunen 8.04
3. Hanne Juntunen 9.16

P8 1,5 km
1. Lauri Laamanen 7.13

P10 1,5 km
1. Henrik Juntunen 6.37

T12 3 km
1. Hertta Juntunen 13.00

T14 3 km
1. Karla Könönen 10.19
2. Iida Sallinen 11.14
3. Marikki Juntunen 12.04

P14 4,5 km
1. Lassi Valta 14,05

---------------------------------------------------------------------------------------------

PYHÄSELÄN HIIHDOT (V) /PKH 12.2.2017

Pyhäselän Urheilijat
TULOKSET

Sarja Sija Lis. Nro Nimi Seura Aika

M8 1 km

1 40461934 Onni Hurskainen Joensuun Kataja 04:23
2 40419849 Lauri Laamanen Pyhäselän Urheilijat 04:24
3 40459213 Vilppu Forsström Joensuun Kataja 04:46
4 40454884 Veikka Viinisalo Joensuun Kataja 05:47

N8 1 km

1 40269023 Saana Martiskainen Joensuun Kataja 04:39
2 40454871 Noora Hukka Joensuun Kataja 04:47
3 40354905 Hanne Juntunen Pyhäselän Urheilijat 05:20
4 99999999 Nelli Lauronen Polvijärven Vauhti 06:15
5 40468393 Aino Antikainen Polvijärven Vauhti 06:36

M10 2 km

1 40353582 Antto Halonen Juuan Jänne 09:08
2 40151146 Henrik Juntunen Pyhäselän Urheilijat 09:18
3 40352781 Leevi Lauronen Polvijärven Vauhti 10:04
4 40456673 Onni Pajarinen Polvijärven Vauhti 10:15
5 40454879 Aleksi Kojo Joensuun Kataja 10:41

N10 2 km

1 40343159 Jenny Miettinen Pyhäselän Urheilijat 09:30
2 40414204 Jasmin Huuho Kiteen Urheilijat 10:44
3 40269029 Siiri Martiskainen Joensuun Kataja 11:07

N12 3 km

1 40271476 Saga Hurskainen Joensuun Kataja 10:17
2 40151145 Hertta Juntunen Pyhäselän Urheilijat 12:33
3 40343298 Aino Lajunen Tohmajärven Urheilijat 15:21

M12 3 km

1 40224556 Väinö Kontkanen Liperin Hiihtoseura 09:06
2 40292391 Tuukka Viinisalo Joensuun Kataja 10:24
3 40271479 Martti Ruhanen Joensuun Kataja 11:48
4 40384971 Lenni Forsström Joensuun Kataja 11:55

N14 3 km

1 40278506 Siiri Uusitalo Liperin Hiihtoseura 09:10
2 33836898 Karla Könönen Pyhäselän Urheilijat 10:01
3 40155166 Janna Huuho Kiteen Urheilijat 10:34
4 40401018 Iida Sallinen Pyhäselän Urheilijat 10:37
5 40413433 Veera Kuronen Tohmajärven Urheilijat 10:38
6 40071637 Nette Filander Joensuun Kataja 10:55
7 40151144 Marikki Juntunen Pyhäselän Urheilijat 11:24
8 4040605 Emilia Varonen Tohmajärven Urheilijat 11:33

M14 5 km

1 34314906 Aku Parviainen Tuupovaaran Urheilijat 14:25
2 40070017 Juuso Miettinen Pyhäselän Urheilijat 14:49
3 40223389 Lassi Valta Pyhäselän Urheilijat 15:03
4 33665014 Juuso Varis Liperin Hiihtoseura 15:14
5 40160949 Juho Lajunen Tohmajärven Urheilijat 16:01
6 40394361 Tuure Leminen Polvijärven Vauhti 16:14

N16 5 km

1 40414515 Noora Juutinen Ilomantsin Urheilijat 17:51
DNS 40075384 Veera Kontkanen Liperin Hiihtoseura

M16 8 km

1 40058150 Jimi Huuho Kiteen Urheilijat 24:08

N18 5 km

1 99999999 Siiri Silvennoinen Joensuun Kataja 15:46

N40 5 km

1 27472255 Maija-Liisa Kontkanen Liperin Hiihtoseura 14:26

N50 5 km

1 25887499 Tuula Antikainen Polvijärven Vauhti 16:58
2 40394670 Jaana Mäkelä Polvijärven Vauhti 17:15

N yl 10 km

1 26961259 Jenni Tolonen Liperin Hiihtoseura 26:35
2 26512174 Janette Mäki Karinaisten Kunto 28:53

M18 10 km 1 30895858 Aapo Saastamoinen Lieksan Hiihtoseura 25:40
2 33253251 Konsta Vanhanen Kiteen Urheilijat 27:38
3 34540675 Timo Lonkainen Kiteen Urheilijat 27:50
4 99999999 Oskari Silvennoinen Joensuun Kataja 29:46

M yl 15 km

1 26784342 Ilari Nissinen Joensuun Kataja 38:01
2 40278447 Jukka Väyrynen Nurmeksen Sepot 42:22

M35 15km

1 27438749 Toni Happonen Kuopion hiihtäjät 39:57
2 40025392 Marko Piipponen Tuupovaaran Urheilijat 44:28

M40 10 km

1 29012943 Lassi Hiltunen Joensuun Kataja 30:01

M45 10 km

1 30926468 Jari Jormanainen Joensuun Hiihtoveikot 25:18
2 40085603 Arto Juutinen Tuupovaaran Urheilijat 29:00

M50 10 km

1 27554584 Rauno Saastamoinen Lieksan Hiihtoseura 25:27
2 40213623 Heikki Halonen Juuan Jänne 26:50
3 32933006 Ilkka Pekkarinen Juuan Jänne 28:03
4 34548596 Eino Hyttinen Juuan Jänne 29:30

M55 5km

1 27456763 Jarmo Jalkanen Pyhäselän Urheilijat 14:25
DNS 26214870 Hannu Haaranen Ilomantsin Urheilijat
DNS 26194932 Jarmo Honkanen Pyhäselän Urheilijat

M60 5 km

1 26765028 Voitto Parikka Polvijärven Vauhti 14:49
2 99999999 Keijo Juntunen Kontiolahden Urheilijat 15:12

M65 5 km

1 40414284 Veikko Kosunen Kontiolahden Urheilijat 14:08
2 27444254 Asko Happonen Kuopion Hiihtäjät 14:29
3 27527304 Reijo Piipponen Tuupovaaran Urheilijat 17:03
4 27109298 Raimo Simanainen Juuan Jänne 18:18

M70 5 km

1 27495083 Antero Autio Kiuruveden Urheilijat 14:54
2 27495083 Paavo Lappalainen Kontiolahden Urheilijat 15:44

M75 5 km

1 99999999 Seppo Ilvonen Kitee 19:36

M80 3 km

1 32785225 Juhani Nuutinen Liperin Hiihtoseura 11:44

********************************************************************************************************************************************** 

 

Piirinmestaruushiihdot Pärnävaaralla 28.1.17

M55 : 5.0 km (V)

1. 15 Markku Kontkanen Joensuun Hiihtoveikot 27468188 13:27,5
2. 13 Hannu Haaranen Ilomantsin Urheilijat 26214870 14:08,0 +40,5
3. 14 Jyrki Tolvanen Liperin Hiihtoseura 40231138 14:12,7 +45,2
4. 16 Jarmo Jalkanen Pyhäselän Urheilijat 27456763 14:37,6 +1:10,1


M60 : 5.0 km (V)
1. 17 Martti Malinen Valtimon Vasama 27509348 13:46,5 +0,0
2. 20 Hannu Heinistö Pyhäselän Urheilijat 24382979 14:01,1 +14,6
3. 81 Tapani Repo Joensuun Kataja 40219561 15:05,5 +1:19,0
4. 19 Viljo Martiskainen Ilomantsin Urheilijat 27507243 15:08,6 +1:22,1
5. 21 Voitto Parikka Polvijärven Vauhti 26765028 15:23,4 +1:36,9
6. 18 Erkki Tanskanen Valtimon Vasama 27576627 15:42,4 +1:55,9

N7 : 1.0 km (V)
1. 102 Heta Huttunen Joensuun Kataja 40454874 5:17,1 +0,0
2. 101 Hanne Juntunen Pyhäselän Urheilijat 40354905 5:29,9 +12,8

M7 : 1.0 km (V)
1. 105 Lauri Laamanen Pyhäselän Urheilijat 40419849 5:20,7 +0,0
2. 106 Veikka Viinisalo Joensuun Kataja 40454884 5:25,2 +4,5
3. 103 Voitto Voutilainen Joensuun Kataja 40334349 5:31,5 +10,8
4. 104 Rasmus Parviainen Joensuun Kataja 40253600 5:53,4 +32,7
5. 107 Viljo Korhonen Joensuun Kataja 40454881 7:12,4 +1:51,7

N9 : 2.0 km (V)
1. 119 Jenny Miettinen Pyhäselän Urheilijat 40343159 8:59,7 +0,0

2. 121 Jasmin Huuho Kiteen Urheilijat 40414204 9:47,3 +47,6
3. 120 Iida Kuronen Lieksan Hiihtoseura 40213545 9:49,7 +50,0
4. 118 Sira Riissanen Liperin Hiihtoseura 40355332 9:51,9 +52,2
5. 122 Siiri Martiskainen Joensuun Kataja 40269029 10:14,0 +1:14,3


M10 : 2.0 km (V)
1. 130 Urho Huttunen Joensuun Kataja 40397001 7:34,0 +0,0
2. 129 Henri-Mikael Kaari Joensuun Kataja 40214679 8:07,1 +33,1
3. 128 Jarkko Pulkkinen Joensuun Kataja 40469428 8:29,6 +55,6
4. 127 Leevi Lauronen Polvijärven Vauhti 40352781 9:01,7 +1:27,7
5. 126 Onni Pajarinen Polvijärven Vauhti 40456673 9:46,2 +2:12,2
6. 131 Henrik Juntunen Pyhäselän Urheilijat 40151146 23:20,3 +15:46,3 (hiihti extralenkin)


N12 : 3.0 km (V)
1. 137 Inka Hämäläinen Kontiolahden Urheilijat 40332352 9:34,5 +0,0
2. 140 Alina Tikka Joensuun Kataja 40271478 9:51,5 +17,0
3. 139 Saga Hurskainen Joensuun Kataja 40271476 10:17,1 +42,6
4. 143 Hertta Juntunen Pyhäselän Urheilijat 40151145 11:30,7 +1:56,2
5. 142 Sesilia Jolkkonen Polvijärven Vauhti 40394694 11:58,2 +2:23,7
6. 141 Jade Meriläinen Joensuun Kataja 40135218 13:31,9 +3:57,4
7. 138 Krista Karttunen Polvijärven Vauhti 40394149 13:45,5 +4:11,0


N13 : 3.0 km (V)
1. 155 Siiri Luostarinen Liperin Hiihtoseura 40125480 9:32,7 +0,0
2. 154 Maija Borén Valtimon Vasama 33840059 10:10,5 +37,8
3. 151 Ida-Josefina Ilvonen Juuan Jänne 40268829 10:43,1 +1:10,4
4. 152 Janna Huuho Kiteen Urheilijat 40155166 10:47,3 +1:14,6
5. 153 Iida Sallinen Pyhäselän Urheilijat 40401018 11:05,1 +1:32,4
6. 156 Veera Kuronen Tohmajärven Urheilijat 40413433 11:20,6 +1:47,9

M13 : 3.0 km (V)
1. 162 Arsi Tietäväinen Tohmajärven Urheilijat 40063609 8:43,6 +0,0
2. 161 Matti Mansikka Liperin Hiihtoseura 33666055 8:47,8 +4,2
3. 158 Pauli Vuorma Liperin Hiihtoseura 40069688 9:07,2 +23,6
4. 159 Markus Myyry Kontiolahden Urheilijat 40369599 9:11,5 +27,9
5. 160 Luukas Mäkelä Joensuun Kataja 34321292 9:22,9 +39,3
6. 157 Juuso Miettinen Pyhäselän Urheilijat 40070017 9:27,8 +44,2
7. 163 Lassi Valta Pyhäselän Urheilijat 40223389 10:05,7 +1:22,1

N14 : 3.0 km (V)
1. 168 Siiri Uusitalo Liperin Hiihtoseura 40278506 9:34,1 +0,0
2. 164 Ansa Hakala Kontiolahden Urheilijat 40156835 10:22,9 +48,8
3. 166 Karla Könönen Pyhäselän Urheilijat 33836898 10:32,3 +58,2
4. 165 Marikki Juntunen Pyhäselän Urheilijat 40151144 11:16,6 +1:42,5

 

 

Sarjahiihdot 17.1.2017

Hammaslahti
Vapaa hiihtotapa
Heikko lumisade, uusi lumi, -5,5°C
T6  0,3 km: 1) Minka Nevalainen 3.17
P6  0,3 km:  1) Henrik Juntunen 3.56,  2) Eetu Kettunen 4.25,  3) Tuukka Korpela 7.30
T8  1 km:  1) Hanne Juntunen 5.10,  2) Sara Kettunen 6.29,  3) Milja Nevalainen 7.53
P8  1 km:  1) Lauri Laamanen 5.05,  2) Arttu Kylmänen 8.48
P10  2 km:  1) Henrik Juntunen 7.18
T12  3 km:  1) Hertta Juntunen 11.25
T14  3 km:  1) Karla Könönen  9.48,  2) Iida Sallinen 10.37,  3) Marikki Juntunen 10.51
P14  3 km:  1) Lassi Valta 9.08

 

Reijolan maastojuoksut 3.5.2016

Reijolan maastojuoksukisat, 47 juoksijaa, järj. PyU:n hiihto- ja yleisurheilujaosto, lämpötila +16, aurinkoista:

P13 (2003-04) 2 km:
1. Mirko Karvonen PyhäsU 10.27

P11 (2005-06) 2 km:
1. Anton Tallus PyhäsU 9.00
2. Mico Räty PyhäsU 9.02
3. Lauri Räsänen PyhäsU 9.18
4. Milo Kuivalainen PyhäsU 9.44
5. Roope Maaninka PyhäsU 10.30
6. Otto Sivonen 12.17
7. Miro Toivanen 12.53

P9 (2007-08) 1 km:
1. Miko Sivonen 4.51
2. Luca Räty PyhäsU 4.52
3. Veeti Vänskä 5.25
4. Jeremias Tuhkanen PyhäsU 5.54

P7 (2009-10) 0,5 km:
1. Lauri Laamanen 2.41
2. Arttu Levä PyhäsU 2.51
3. Marlo Tuhkanen PyhäsU 3.51
Miika Sivonen DNF

T15 2 km:
1. Emma Tahvanainen PyhäsU 11.06
2. Amanda Oittinen PyhäsU 11.16

T13 (2003-04) 2 km:
1. Karla Könönen PyhäsU 9.14
2. Jasmina Venäläinen PyhäsU 9.48
3. Iida Sallinen PyhäsU 9.56
4. Pilvi Jurvanen 10.42

T11 (2005-06) 2 km:
1. Sara Martikainen PyhäsU 9.57
2. Pihla Leppänen 10.43
3. Helmi Juntunen PyhäsU 12.31
4. Ronja Karhapää 16.30
5. Nanna Tarvainen 16.31

T9 (2007-08) 1 km:
1. Sohvi Sivonen 5.07
2. Martta Korhonen 5.11
3. Nea Nousiainen PyhäsU 5.12
4. Minja Karvonen PyhäsU 5.13
5. Jenny Miettinen PyhäsU 5.14
6. Jenna Leppänen 5.21
7. Mira Hirvonen 5.24
8. Anna Kähkönen 5.48
9. Henni Eronen 6.06
10. Eveliina Hirvonen 6.27
11. Enni Ilvonen 6.43
12. Maikki Toivanen 7.00
13. Alisa Nevalainen 14.00
Iina Piiroinen DNF

T7 0,5 km:
1. Inca Räty PyhäsU 2.43
2. Pinja Stenberg 2.50
3. Nelli Eronen 2.56
4. Jade Nousiainen PyhäsU 3.07

T4 0,25 km:
1. Metta Karvonen 1.34
2. Sandra Martikainen 1.50

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Tour de Pyhäselkä Cup 2016

       
  1 ( P) 2 (Spr P) 3 (XCX V) 4 (OmaSp V) Loppupisteet
N4          
1) Anni Parkkonen        100 100
2) Laura Kontkanen        80 80
3) Siiri Puumalainen        70 70
4) Adelia Löija        60 60
           
M4          
1) Henrik Juntunen        100 100
2) Aatos Kolmonen        80 80
           
N6          
1) Hanne Juntunen 0 100 100 100 300
2) Anette Alastalo 0 80 0   80
2) Aino Kolmonen        80 80
4) Inca Räty        70 70
5) Miisa Puustinen        60 60
6) Venla Parkkonen        50 50
7) Roosa Taavetti        45 45
8) Elle Väkeväinen        40 40
           
M6          
1) Eetu Kettunen 0 0 100 60 160
2) Peetu Alastalo 0 100 0   100
2) Lauri Laamanen        100 100
4) Anton Löija        80 80
5) Rasmus Peiponen        70 70
6) Vilho Ravantti        50 50
7) Tuukka Korpela        45 45
           
N8          
1) Jenny Miettinen 100 100 100 80 380
2) Sara Kettunen 0 0 80 50 130
3) Jasmin Huuho       100 100
4) Siiri Martiskainen        70 70
5) Noora Hukka        60 60
6) Saana Martiskainen      45 45
7) Noora Kontkanen        40 40
           
M8          
1) Onni Hurskainen        100 100
2) Paavo Maaninka        80 80
3) Roope Taavetti        70 70
4) Samu Koistinen        60 60
           
N10          
1) Adessa Löija        100 100
           
M10           
1) Martti Ruhanen 100 100 100   300
2) Henrik Juntunen 0 80 80   160
3) Urho Huttunen 100 0 0   100
3) Luca Räty  0 0 0 100 100
5) Aku Alastalo 0 70 0   70
           
N12          
1) Helmi Juntunen 80 100 100 70 350
2) Hertta Juntunen 70 70 80 0 220
3) Iida Sallinen 60 60 70 0 190
4) Alina Tikka 100 80 0 0 180
5) Janna Huuho       100 100
6) SagaHurskainen       80 80
7) Sara Gröhn       60 60
8)Saara Pennanen        50 50
9) Saimi Saastamoinen      45 45
10) Ella Moilanen        40 40
           
M12          
1) Juuso Miettinen 70 100 70 100 340
2) Lassi Valta 80 80 100   260
3) Luukas Mäkelä 100 0 0   100
4) Juuso Sallinen 0 0 80   80
           
N14          
1) MarikkiJuntunen 100 80 100   280
2) Karla Könönen 0 100 80   180
           
M14          
1) Santeri Simonen 0 0 100   100

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Kitee 22.3.2016

Puhoksen Vesan iltahiihdot (V)

85 kilpailijaa, lämpötila -5:


N8 0,7 km:
1. Jenny Miettinen  PyU  2.43
2. Jasmin Huuho  KitU 2.55
3. Eevi Kaartinen KitU 3.10
4. Milla Pylkkänen SulkU 3.15
5. Tiina Kostamo KitU 3.50
6. Hanna Kostamo KitU 4.11

M8 0,7 km:
1. Nuutti Seppänen SulkU 2.26
2. Johannes Kääriö SulkU 2.57
3. Luukas Hakulinen KitU 3.09
4. Aapo Partinen KitU 3.25

N10 1,7 km:
1. Sara Rosti KitU 6.12
2. Elsa Kairikko SHS 7.07
3. Karoliina Wegelius PuhVe 7.17

M10 1,7 km:
1. Aapo Turtiainen KerimU 5.16
2. Vili Rosti KitU 6.22
3. Jose Tiainen KitU 7.29

N12 1,7 km:
1. Janna Huuho KitU 5.07
2. Veera Kuronen ToU 5.31
3. Saga Hurskainen KontU 5.32
4. Lotta Kairikko SHS 5.38
5. Mila Hakulinen KitU 5.59
6. Veera Varonen KitU 6.17
7. Anni Airaksinen KitU 8.33

M12 1,7 km:
1. Luukas Mäkelä JoKa 4.22
2. Juuso Miettinen PyU 4.52
3. Roni Norrbacka SulkU 5.01
4. Mikko Partinen KitU 5.08
5. Otto Muje LipHS 5.19

N14 3,4 km:
1. Siiri Uusitalo LipHS 9.57
2. Vilma Pylkkänen SulkU 10.20
3. Karla Könönen PyU 10.39
4. Vilhelmiina Wegelius PuhVe 12.00

M14 3,4 km:
1. Arttu Turtiainen KerimU 8.50
2. Antti Seppänen SulkU 10.11
3. Juuso Varis LipHS 10.27
4. Joona Ikonen KitU 10.49
5. Niklas Tiainen KitU 12.27

N16 5 km:
1. Lotta Kurttila ImatrU 13.26
2. Nenna Lukkarinen KontU 14.00
3. Minerva Karppanen KitU 14.05
4. Pinja Hulkko LipHS 14.31
5. Kerttu Seppänen SulkU 15.04

M16 5 km:
1. Perttu Reponen LipHS 11.59
2. Aapo Saastamoinen LieksHS 12.13
3. Timo Lonkainen KitU 12.50
4. Jimi Huuho KitU 14.04
5. Lauri Partinen KitU 15.07
6. Juho Miettinen KitU 15.50

N18 5 km:
1. Pinja Pylkkänen SulkU 13.50
2. Johanna Lukkarinen LipHS 17.19

M18 6,7 km:
1. Riku Ikonen KitU 16.55

N40 5 km:
1. Maarit Talonen JoKa 14.28

M40 5 km:
1. Olli Toivola LipHS 12.27
2. Petteri Väkeväinen 14.40

M50 5 km:
1. Timo Makkonen KontU 11.58
2. Markku Kontkanen JoHV 12.43
3. Heikki Hämäläinen JuvU 12.56
4. Ilkka Pekkarinen JuJä 13.14
5. Rauno Saastamoinen LieksHS 18.05

M60 3,4 km:
1. Hannu Heinistö PyU 8.56
2. Aulis Kuronen ToU 9.34
3. Voitto Parikka PolVa 9.57
4. Aimo Skukin LipHS 11.27

M65 3,4 km:
1. Paavo Pajunen MikkH 9.07
2. Sakari Mönkkönen LeppävU 9.47
3. Pentti Torni ParikkU 9.58
4. Yrjö Tuovinen JuJä 11.13

M70 3,4 km:
1. Esko Hyvärinen PolVa 10.03
2. Mauri Siimestö PolVa 10.30

M75 3,4 km:
1. Reino Immonen LipHS 10.20
2. Yrjö Makkonen JoKa 11.39

Naiset 5 km:
1. Mona-Lisa Nousiainen KouvHS 12.15
2. Laura Karkkulainen KontU 12.31
3. Jenni Tolonen LipHS 12.36
4. Heidi Karjalainen KitU 14.19

Miehet 10 km:
1. Lari Lehtonen ImatrU 21.03
2. Ville Nousiainen KouvHS 21.24
3. Kari Varis KouvHS 21.44
4. Joel Ikonen IlomU 21.57
5. Olli-Pekka Tolvanen MikkH 22.28
6. Niklas Peltoniemi TeuvRi 22.29
7. Vili Hämäläinen MikkH 22.46
8. Kimmo Kymäläinen KuusEV 22.55
9. Ville Happonen KitU 23.16
10. Jari Hyttinen VärtsKi 35.48

 

Vuokatti hiihto 19.3.2016, 60 km V,

M60+

1

972

Aito Pennanen

FIN

Kiuruveden Urheilijat

M60-99

2:57:52

 

2

689

Hannu Heinistö

FIN

Pyhäselän Urheilijat

M60-99

3:00:31

+ 2:40

3

854

Pauli Pesonen

FIN

Suvituulitiimi Turku

M60-99

3:01:21

+ 3:29

4

801

Martti Malinen

FIN

Valtimon Vasama

M60-99

3:01:21

+ 3:30

5

859

Mauri Pikkarainen

FIN

 

M60-99

3:16:49

+ 18:57

6

1148

Oiva Aho

FIN

 

M60-99

3:31:05

+ 33:14

7

1151

Ensio Kainulainen

FIN

 

M60-99

3:39:46

+ 41:55

8

834

Hannu Nuoranne

FIN

 

M60-99

3:40:16

+ 42:25

9

723

Hiskias Jylkkä

FIN

 

M60-99

3:41:40

+ 43:49

10

789

Timo Leinonen

FIN

Valmet

M60-99

3:41:47

+ 43:55

11

739

Markku Kemppainen

FIN

 

M60-99

3:42:50

+ 44:59

12

946

Esa Vilmi

FIN

 

M60-99

3:44:06

+ 46:14

13

641

Erkki Hekkala

FIN

 

M60-99

3:44:08

+ 46:16

14

1139

Esa Vilmi

FIN

 

M60-99

3:49:35

+ 51:44

15

1104

Ilkka Roni

FIN

 

M60-99

3:50:11

+ 52:19

16

996

Ossi Laitala

FIN

Häjyt Kauhava

M60-99

3:50:26

+ 52:34

17

919

Osmo Saarikoski

FIN

 

M60-99

3:52:04

+ 54:13

18

851

Pauli Pehkonen

FIN

Sweco Rakennetekniikka

M60-99

3:58:46

+ 1:00:54

19

933

Reijo Tuomi

FIN

Saarijärven Pullistus

M60-99

3:59:15

+ 1:01:23

20

787

Veikko Lavonen

FIN

TekU-Kajaani

M60-99

4:03:29

+ 1:05:38

21

698

Hannu Holappa

FIN

Kuortaneen Urheiluopisto

M60-99

4:16:36

+ 1:18:44

22

708

Aimo Haataja

FIN

 

M60-99

4:29:36

+ 1:31:44

23

1020

Jyrki Vauhkonen

FIN

 

M60-99

4:31:03

+ 1:33:11

 

Oman Säästöpankin ja PyU:n OmaSport -hiihdot 13.3.2016

Oman säästöpankin ja Pyhäselän Urheilijoiden hiihtojaoston yhdessä järjestämät 12-vuotiaiden ja nuorempien lasten hiihdot pidettiin Hammaslahden hiihtomaan ympäristössä sunnuntaina aurinkoisessa ja keväisen lämpimässä (+2) säässä.

Kisailemassa oli 41 hiihtäjää iältään 3 vuodesta 12 vuoteen. Oman säästöpankin edustajana palkintoja oli jakamassa kisarupeaman lopuksi Marjatta Jormanainen.

Päivän nopeinta vauhtia (6.46) esitti 12-vuotiaiden poikien 2 km:n kisan voittanut Juuso Miettinen. Tyttöjen ripein oli samassa sarjassa kilpaillut Janna Huuho ajalla 7.35.

Eero Könönen

--------------------

Oman säästöpankin ja PyU:n hiihdot 13.3.2016

Lämpötila +2, aurinkoista, 41 hiihtäjää, vapaa hiihtotapa:

P12 2 km:
1. Juuso Miettinen 6.46

T12 2 km:
1. Janna Huuho 7.35
2. Saara Pennanen 10.45
3. Saimi Saastamoinen 14.27
4. Ella Moilanen 14.32

T11 2 km:
1. Saga Hurskainen 7.43
2. Helmi Juntunen 8.38
3. Sara Gröhn 9.29

P9 1 km:
1. Luca Räty 8.18

T9 1 km:
1. Adessa Löija 11.25

P8 0,65 km:
1. Samu Koistinen 6.52

T8 0,65 km:
1. Jasmin Huuho 3.08
2. Jenny Miettinen 3.09
3. Siiri Martiskainen 3.27

P7 0,65 km:
1. Onni Hurskainen 3.51
2. Paavo Maaninka 4.48
3. Roope Taavetti 5.12

T7 0,65 km:
1. Noora Hukka 3.54
2. Sara Kettunen 4.54
3. Saana Martiskainen 5.30
4. Noora Kontkanen 7.29

P6 0,35 km:
1. Lauri Laamanen 2.06
2. Anton Löija 3.08
3. Rasmus Peiponen 3.27
4. Vilho Ravantti 7.00

T6 0,35 km:
1. Hanne Juntunen 1.57
2. Aino Kolmonen 2.09
3. Inca Räty 2.22
4. Miisa Puustinen 3.01

P5 0,35 km:
1. Eetu Kettunen 5.51
2. Tuukka Korpela 17.00

T5 0,35 km:
1. Venla Parkkonen 3.29
2. Roosa Taavetti 4.07
3. Elle Väkeväinen 7.33

P4 0,35 km:
1. Henrik Juntunen 4.44
2. Aatos Kolmonen 5.45

T4 0,35 km:
1. Anni Parkkonen 6.49
2. Laura Kontkanen 6.52
3. Siiri Puumalainen 6.57
4. Adelia Löija 11.15

 

Polvijärvi 12.3.2016

PoU:n piirikunnalliset hiihdot 12.3.2016

Tulokset:

N8 1km
1. Jenny Miettinen    PyU    05,54

M8 1km
1. Niilo Pelli        PolVa   06,02

M10 2km
1. Leevi Lauronen    PolVa    09,09
2. Onni Pajarinen    PolVa    10,15
3. Onni Arstila        KontU   10,28

N12 2km
1. Siiri Luostarinen    LipHs    07,17
2. Alina Tikka        JoKa   07,36
3. Saga Hurskainen    KontU    07,49
4. Veera Kuronen    ToU    08,11
5. Josefina Ilvonen    JuJä    08,23
6. Sesilia Jolkkonen    PolVa    09,24
7. Krista Karttunen    PolVa    10,59

M12 3km
1. Väinö Kontkanen    LipHs    09,14
2. Juuso Miettinen    PyU    09,36
3. Veikka Vanhanen    KiU    10,30
4. Lassi Valta        PyU   10,44
5. Otto Muje        LipHs   11,00

N14 3km
1. Veera Kontkanen    LipHs    08,46
1. Siiri Uusitalo    LipHs    09,42
3. Karla Könönen    PyU    10,35
4. Venla Liukka    ToU    12,13


M14 5km
1. Juuso Varis        LipHs   20,26
2. Tuure Leminen    PolVa    22,20

N16 5km
1. Nenna Lukkarinen    KontU    16,21
2. Nea Pirhonen    LipHs    16,51

M16 5km
1. Konsta Vanhanen    KiU    14,32
2. Timo Lonkainen    KiU    15,17
3. Juho Miettinen    KiU    17,41

M18 8km
1. Olli Kosonen    ToU    24,10
2. Joonas Liukkonen    NilsNu    25,25
3. Elias Liukka        ToU   25,31

N yl 5km
1. Laura Karkkulainen    KontU    14,00
2. Jenni Tolonen    LipHs    14,27
3. Santra Säde        KontU   14,29
4. Annina Walling    PoU    19,25

M yl 10km
1. Niklas Peltoniemi    Teuvan Rivakka    25,43
2. Veli Hämäläinen    Mikkelin Hiihtäjät   26,37
3. Anssi Hakulinen    KiU       27,33
4. Timo Varis        JoKa   28,06
5. Anssi Kesonen    Imatran Urheilijat    28,28
6. Aatu Mäkelä    JoKa       30,00

N35 5km
1. Kaija Pyöriäinen    JoKa       17,35

M35 10km
1. Toni Happonen     Mikkelin Hiihtäjät   29,10

M40 5km
1. Sami Siimestö    PolVa       16,49

M50 5km
1. Timo Makkonen    KontU       13,22
2. Heikki Hämäläinen    Juvan Urheilijat   14,38
3. Ilkka Pekkarinen    JuJä       15,11
4. Markku Kontkanen    Joensuun Hiihtoveikot   15,13

M60 5km
1. Asko Happonen    Kuopion Hiihtäjät    15,37
2. Matti Kainulainen    JuJä       17,32
3. Aulis Kuronen    ToU       18,38

M70 5km
1. Mauri Siimestö    PolVa       19,22

M75 5km
1. Yrjö Makkonen    JoKa       20,17

TULOKSET piirinmestaruussprinttihiihdot Juuka 28.2.2016 V

N12 1 km:                                                                        aika-ajo          finaali

1.     Alina Tikka                Joensuun Kataja                   3.30                3.30

2.     Josefina Ilvonen       Juuan Jänne              3.55                3.45

3.     Helmi Juntunen         Pyhäselän Urheilijat               4.03                3.47

4.     Sanni Toivanen         Juuan Jänne                         3.54                3.48

M 12 1 km

1.   Lassi Valta                Pyhäselän Urheilijat               3.32                3.11

2.   Veikka Vanhanen      Kiteen Urheilijat                     3.35                3.26

N14 1 km:

1.  Karla Könönen           Pyhäselän Urheilijat               3.23                3.19

2.  Hanna Toivanen         Juuan Jänne                         3.57                3.48

M16 1,3 km:

1. Aapo Saastamoinen    Lieksan Hiihtoseura               3.36 3.18

2. Konsta Vanhanen         Kiteen Urheilijat         3.37                3.27

M18 1,3 km:

1.     Jukka Simanainen       Juuan Jänne                         4.35                4.27

Myl 1,3 km:

1. Petteri Nissinen              Joensuun Kataja   3.10                3.11

2. Eero Simanainen           Juuan Jänne          4.17                4.08

Nyl 1,3 km

1.     Mari Ovaskainen       Juuan Jänne                         4.49                4.32

 

PyU:n sarjahiihdot 23.2.2016, Cup 3. osakilpailu, XCX (V)

Hammaslahti, valaistu latu, Hiihtomaa

-6°C, heikko lumisade

Tulokset, finaalit

M6
1) Eetu Kettunen 4.40
N6
1) Hanne Juntunen 1.45
N8
1) Jenny Miettinen 1.01
2) Sara Kettunen 1.38
M10
1) Martti Ruhanen 1.43
2) Henrik Juntunen 1.59
N12
1) Helmi Juntunen 1.33
2) Hertta Juntunen 1.53
3) Iida Sallinen 1.59
M12
1) Juuso Miettinen 1.25
2) Lassi Valta 1.38
3) Juuso Sallinen 1.55
N14
1) Marikki Juntunen 1.38
2) Karla Könönen 2.08
M14
1) Santeri Simonen 1.39
Alkuerät
M10
1) Martti Ruhanen 1.26
2) Henrik Juntunen 1.55
N12
1) Helmi Juntunen 1.24
2) Iida Sallinen 1.37
3) Hertta Juntunen 1.43
M12
1) Lassi Valta 1.16
2) Juuso Miettinen 1.25
3) Juuso Sallinen 1.30
N14
1) Karla Könönen 1.16
2) Marikki Juntunen 1.26
M14
1) Santeri Simonen 1.24
Juha Karjunen DNS

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> 

Pohjois-Karjalan piirinmestaruusviestit, Ilomantsi 21.2.2016

Vapaa hiihtotapa sarjoissa M/N12, 14 ja 16

Miehet 12 3x2 km V

Lähti : 5, Keskeytti : 0, Hylätty : 0

1. Liperin Hiihtoseura-1 21.34,4
Os. 1 Väinö Kontkanen 6.51,9
Os. 2 Johan Rissanen 8.19,5
Os. 3 Pauli Vuorma 6.22,9
2. Pyhäselän Urheilijat 23.33,8
Os. 1 Lassi Valta 7.10,1
Os. 2 Henrik Juntunen 9.09,6
Os. 3 Juuso Miettinen 7.14,0

3. Kiteen Urheilijat 23.36,8
Os. 1 Mikko Partinen 7.47,6
Os. 2 Topi Halttunen 8.23,3
Os. 3 Veikka Vanhanen 7.25,8
4. Ilomantsin Urheilijat 27.58,6
Os. 1 Juuso Jormanainen 8.36,8
Os. 2 Niklas Kanninen 10.24,4
Os. 3 Jesse Kettunen 8.57,3
5. Liperin Hiihtoseura-2 29.12,0
Os. 1 Otto Pakarinen 9.56,7
Os. 2 Rasmus Karjalainen 9.16,6
Os. 3 Eliel Kempas 9.58,6

Naiset 12 3x2 km V

Lähti : 2, Keskeytti : 0, Hylätty : 0

1. Pyhäselän Urheilijat 30.35,7
Os. 1 Jenny Miettinen 11.39,0
Os. 2 Iida Sallinen 9.33,4
Os. 3 Hertta Juntunen 9.23,3

2. Polvijärven Vauhti 31.20,9
Os. 1 Sesilia Jolkkonen 9.50,3
Os. 2 Krista Karttunen 11.12,2
Os. 3 Viivi Pajarinen 10.18,3
7 Kiteen Urheilijat Ei läht.

Miehet 14 3x3 km V

Lähti : 2, Keskeytti : 0, Hylätty : 0

1. Liperin Hiihtoseura 29.02,3
Os. 1 Perttu Reponen 9.31,0
Os. 2 Paavo Pakarinen 10.07,1
Os. 3 Veeti Pyykkö 9.24,1
2. Kiteen Urheilijat 42.15,1
Os. 1 Matias Hakkarainen 14.56,6
Os. 2 Niklas Tiainen 14.25,5
Os. 3 Joona Ikonen 12.53,0

Naiset 14 3x3 km V

Lähti : 3, Keskeytti : 0, Hylätty : 0

1. Liperin Hiihtoseura 34.08,8
Os. 1 Iitu Vuorma 11.09,2
Os. 2 Siiri Uusitalo 11.54,8
Os. 3 Veera Kontkanen 11.04,7
2. Pyhäselän Urheilijat 42.19,4
Os. 1 Karla Könönen 13.16,1
Os. 2 Helmi Juntunen 14.04,7
Os. 3 Marikki Juntunen 14.58,5

3. Polvijärven Vauhti 50.03,8
Os. 1 Matleena Hartikainen 14.55,2
Os. 2 Leena Oinonen 20.50,4
Os. 3 Emilia Jolkkonen 14.18,1

Naiset 16 3x3 km

Lähti : 0, Keskeytti : 0, Hylätty : 0

14 Liperin Hiihtoseura Ei läht.

Miehet 16 3x5 km V

Lähti : 3, Keskeytti : 0, Hylätty : 0

1. Liperin Hiihtoseura 46.47,6
Os. 1 Jesse Piiroinen 15.10,7
Os. 2 Seeti Surakka 16.04,7
Os. 3 Markus Kasanen 15.32,2
2. Kiteen Urheilijat-1 49.41,3
Os. 1 Timo Lonkainen 16.27,5
Os. 2 Jimi Huuho 17.35,9
Os. 3 Konsta Vanhanen 15.37,8
3. Kiteen Urheilijat-2 1.01.00,1
Os. 1 Juho Miettinen 21.02,9
Os. 2 Toni Putkonen 21.09,5
Os. 3 Lauri Partinen 18.47,6

Naiset 3x3 km P+2V

Lähti : 1, Keskeytti : 0, Hylätty : 0

1. Liperin Hiihtoseura 32.47,3
Os. 1 Ilona Saastamoinen 11.12,6
Os. 2 Salla Leinonen 10.47,6
Os. 3 Maija-Liisa Kontkanen 10.47,0

Naiset 18 3x3 km P+2V

Lähti : 1, Keskeytti : 0, Hylätty : 0

1. Kontiolahden Urheilijat 34.18,7
Os. 1 Meeri Silvasti 12.26,0
Os. 2 Nenna Lukkarinen 10.38,7
Os. 3 Emma Säde 11.13,9

Miehet 180 3x3 km P+2V

Lähti : 4, Keskeytti : 0, Hylätty : 0

1. Ilomantsin Urheilijat 33.52,1
Os. 1 Viljo Martiskainen 11.59,1
Os. 2 Pekka Turunen 11.20,9
Os. 3 Hannu Haaranen 10.32,0
2. Pyhäselän Urheilijat-1 35.02,8
Os. 1 Eero Jalkanen 12.34,1
Os. 2 Jarmo Jalkanen 11.54,9
Os. 3 Hannu Heinistö 10.33,7

3. Juuan Jänne 36.19,6
Os. 1 Eino Hyttinen 11.47,6
Os. 2 Yrjö Tuovinen 12.59,9
Os. 3 Matti Kainulainen 11.32,0
4. Pyhäselän Urheilijat-2 42.08,8
Os. 1 Ari Lyytikäinen 14.32,5
Os. 2 Hannes Rossi 14.25,9
Os. 3 Jarmo Honkanen 13.10,3

Miehet 120 3x5 km P+2V

Lähti : 2, Keskeytti : 0, Hylätty : 0

1. Tuupovaaran Urheilijat 51.26,3
Os. 1 Juha Jormanainen 17.52,2
Os. 2 Arto Juutinen 16.39,3
Os. 3 Marko Piipponen 16.54,7
2. Liperin Hiihtoseura 51.33,2
Os. 1 Janne Vatanen 18.47,3
Os. 2 Janne Pyykkö 16.20,7
Os. 3 Juha Pakarinen 16.25,2

Miehet 150 3x5 km P+2V

Lähti : 3, Keskeytti : 0, Hylätty : 0

1. Liperin Hiihtoseura 48.27,5
Os. 1 Ari Niiranen 17.37,4
Os. 2 Jouni Roivas 15.38,0
Os. 3 Jouni Leinonen 15.12,0
2. Kontiolahden Urheilijat 48.34,1
Os. 1 Jarmo Kuusitaipale 16.16,1
Os. 2 Veikko Kosunen 17.05,6
Os. 3 Timo Makkonen 15.12,3
3. Juuan Jänne 50.14,2
Os. 1 Risto Kuivalainen 18.28,5
Os. 2 Ilkka Pekkarinen 16.08,7
Os. 3 Heikki Halonen 15.36,8

Miehet 3x5 km P+2V

Lähti : 4, Keskeytti : 0, Hylätty : 0

1. Joensuun Kataja-2 44.05,0
Os. 1 Tuomas Jeskanen 15.27,1
Os. 2 Tuukka Gröhn 14.00,3
Os. 3 Aatu Mäkelä 320 14.37,5
2. Joensuun Kataja-1 44.05,8
Os. 1 Ilari Nissinen 15.28,0
Os. 2 Joonas Kähkönen 14.16,3
Os. 3 Johannes Leppänen 14.21,5
3. Lieksan Hiihtoseura-1 46.31,5
Os. 1 Eppu Honkanen 17.01,1
Os. 2 Aki-Petteri Piiparinen 14.20,7
Os. 3 Aapo Saastamoinen 15.09,6
4. Liperin Hiihtoseura 47.39,9
Os. 1 Karri Roivas 16.45,4
Os. 2 Olli Toivola 14.35,6
Os. 3 Onni Luostarinen 16.18,8

 

 

Pohjois-Karjalan piirinmestaruushiihdot (P), Ilomantsi 20.2.2016

Pohjois-Karjalan piirinmestaruuskilpailut 20.2.2016

N8 : 1.0 km (P)

Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

1

Jenny Miettinen

Pyhäselän Urheilijat

40343159

6:10,6

+0,0

2.

4

Siiri Kontkanen

Liperin Hiihtoseura

40414178

6:11,0

+0,4

3.

5

Iida Kuronen

Lieksan Hiihtoseura

40213545

6:53,9

+43,3

4.

3

Meeri Kontturi

Ilomantsin Urheilijat

40225093

6:54,1

+43,5

 

2

Jasmin Huuho

Kiteen Urheilijat

40414204

Ei läht.

 

M8 : 1.0 km (P)

Lähti: 3, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

8

Aapo Partinen

Kiteen Urheilijat

40414274

5:34,7

+0,0

2.

6

Urho Kuronen

Lieksan Hiihtoseura

40213547

5:38,6

+3,9

3.

7

Juuso Eronen

Ilomantsin Urheilijat

40413948

8:11,1

+2:36,4

M9 : 2.0 km (P)

Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

10

Henrik Juntunen

Pyhäselän Urheilijat

40151146

10:32,7

+0,0

2.

9

Leevi Lauronen

Polvijärven Vauhti

40352781

10:39,1

+6,4

3.

11

Vili Rosti

Kiteen Urheilijat

40190281

10:55,5

+22,8

4.

18

Jose Tiainen

Kiteen Urheilijat

40131560

11:19,6

+46,9

N9 : 2.0 km (P)

Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

12

Iida Ronkainen

Polvijärven Vauhti

40306574

11:53,8

+0,0

2.

13

Julia Kettunen

Ilomantsin Urheilijat

40294036

13:48,4

+1:54,6

N10 : 2.0 km (P)

Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

15

Sara Rosti

Kiteen Urheilijat

40209786

9:56,5

+0,0

2.

14

Aino Lajunen

Tohmajärven Urheilijat

40343298

10:37,7

+41,2

M10 : 2.0 km (P)

Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

17

Valtteri Mäkelä

Liperin Hiihtoseura

40163773

10:09,7

+0,0

2.

16

Isto Ihanus

Ilomantsin Urheilijat

40155090

10:48,4

+38,7

N11 : 2.0 km (P)

Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

20

Alina Tikka

Joensuun Kataja

40271478

8:43,7

+0,0

2.

19

Inka Hämäläinen

Kontiolahden Urheilijat

40332352

8:46,1

+2,4

3.

23

Helmi Juntunen

Pyhäselän Urheilijat

40149993

9:08,5

+24,8

4.

21

Saga Hurskainen

Kontiolahden Urheilijat

40271476

9:30,4

+46,7

 

22

Hertta Juntunen

Pyhäselän Urheilijat

40151145

Ei läht.

 

M11 : 2.0 km (P)

Lähti: 6, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

26

Väinö Kontkanen

Liperin Hiihtoseura

40224556

7:21,3

+0,0

2.

24

Mikko Partinen

Kiteen Urheilijat

40077697

8:20,2

+58,9

3.

25

Veikka Vanhanen

Kiteen Urheilijat

40210609

9:02,7

+1:41,4

4.

35

Juuso Jormanainen

Ilomantsin Urheilijat

40299748

9:03,8

+1:42,5

5.

34

Jesse Kettunen

Ilomantsin Urheilijat

40195286

10:25,5

+3:04,2

6.

27

Otto Pakarinen

Liperin Hiihtoseura

40213350

11:07,2

+3:45,9

N12 : 3.0 km (P)

Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

28

Siiri Luostarinen

Liperin Hiihtoseura

40125480

14:38,7

+0,0

2.

29

Janna Huuho

Kiteen Urheilijat

40155166

15:26,4

+47,7

M12 : 3.0 km (P)

Lähti: 5, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

30

Pauli Vuorma

Liperin Hiihtoseura

40069688

12:03,7

+0,0

2.

31

Lassi Valta

Pyhäselän Urheilijat

40223389

12:57,3

+53,6

3.

33

Luukas Mäkelä

Joensuun Kataja

34321292

13:37,9

+1:34,2

4.

36

Juuso Miettinen

Pyhäselän Urheilijat

40070017

14:32,8

+2:29,1

5.

32

Eemi Romppanen

Ilomantsin Urheilijat

40186286

17:23,3

+5:19,6

N13 : 3.0 km (P)

Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

39

Siiri Uusitalo

Liperin Hiihtoseura

40278506

13:27,9

+0,0

 

38

Marikki Juntunen

Pyhäselän Urheilijat

40151144

Ei läht.

 
 

37

Karla Könönen

Pyhäselän Urheilijat

33836898

Ei läht.

 

M13 : 3.0 km (P)

Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

42

Juuso Varis

Liperin Hiihtoseura

33665014

13:17,9

+0,0

2.

40

Niklas Tiainen

Kiteen Urheilijat

40058149

15:39,9

+2:22,0

 

41

Juho Lajunen

Tohmajärven Urheilijat

40160949

Ei läht.

 

N14 : 3.0 km (P)

Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

43

Iitu Vuorma

Liperin Hiihtoseura

40125499

11:12,4

+0,0

2.

44

Veera Kontkanen

Liperin Hiihtoseura

40075384

11:54,5

+42,1

M14 : 5.0 km (P)

Lähti: 3, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

46

Veeti Pyykkö

Liperin Hiihtoseura

33685874

15:15,9

+0,0

2.

45

Perttu Reponen

Liperin Hiihtoseura

31152529

16:06,4

+50,5

3.

47

Paavo Pakarinen

Liperin Hiihtoseura

33239958

16:36,1

+1:20,2

N15 : 5.0 km (P)

Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

50

Nea Pirhonen

Liperin Hiihtoseura

40215041

18:46,8

+0,0

2.

48

Noora Juutinen

Ilomantsin Urheilijat

40414515

23:56,3

+5:09,5

 

49

Pinja Hulkko

Liperin Hiihtoseura

33217352

Ei läht.

 

M15 : 5.0 km (P)

Lähti: 3, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

52

Jesse Piiroinen

Liperin Hiihtoseura

40054607

15:48,0

+0,0

2.

53

Seeti Surakka

Liperin Hiihtoseura

33255712

16:20,1

+32,1

3.

51

Lauri Partinen

Kiteen Urheilijat

40077700

19:24,4

+3:36,4

16 : 5.0 km (P)

Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

54

Minerva Karppanen

Kiteen Urheilijat

30932368

17:03,0

+0,0

M16 : 8.0 km (P)

Lähti: 4, Keskeytti: 1, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

55

Aapo Saastamoinen

Lieksan Hiihtoseura

30895858

25:28,6

+0,0

2.

56

Markus Kasanen

Liperin Hiihtoseura

34504857

26:43,9

+1:15,3

3.

58

Timo Lonkainen

Kiteen Urheilijat

34540675

27:00,1

+1:31,5

 

57

Konsta Vanhanen

Kiteen Urheilijat

33253251

Kesk.

 

N17 : 5.0 km (P)

Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

59

Annika Piiparinen

Lieksan Hiihtoseura

32720141

17:05,4

+0,0

17 : 10.0 km (P)

Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

60

Eppu Honkanen

Lieksan Hiihtoseura

30002081

30:50,4

 

2.

64

Olli Kosonen

Tohmajärven Urheilijat

32269288

31:49,8

+59,4

3.

61

Riku Ikonen

Kiteen Urheilijat

30052141

32:21,2

+1:30,8

4.

62

Elias Liukka

Tohmajärven Urheilijat

40158104

32:32,4

+1:42,0

 

63

Onni Luostarinen

Liperin Hiihtoseura

32998928

Ei läht.

 

M20 : 10.0 km (P)

Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

65

Jussi Karkkulainen

Kontiolahden Urheilijat

27473649

27:02,1

+0,0

2.

66

Tuukka Gröhn

Joensuun Kataja

28490281

28:43,1

+1:41,0

3.

67

Tuomas Jeskanen

Joensuun Kataja

30488443

28:57,9

+1:55,8

4.

68

Karri Roivas

Liperin Hiihtoseura

30115143

29:28,3

+2:26,2

MYL : 10.0 km (P)

Lähti: 5, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

73

Joel Ikonen

Ilomantsin Urheilijat

27451399

27:06,1

+0,0

2.

70

Ville Happonen

Kiteen Urheilijat

27436013

27:30,8

+24,7

3.

71

Janne Hakulinen

Kiteen Urheilijat

29738829

28:04,5

+58,4

4.

74

Johannes Leppänen

Joensuun Kataja

22385062

28:45,2

+1:39,1

5.

69

Sami Oinonen

Lieksan Hiihtoseura

40392074

29:33,8

+2:27,7

 

72

Mika Piminäinen

Lieksan Hiihtoseura

27045572

Ei läht.

 

M40 : 10.0 km (P)

Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

76

Olli Toivola

Liperin Hiihtoseura

40402427

30:30,8

+0,0

2.

75

Janne Vatanen

Liperin Hiihtoseura

23595592

35:09,8

+4:39,0

N20 : 5.0 km (P)

Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

77

Ilona Saastamoinen

Liperin Hiihtoseura

29820740

16:32,6

+0,0

NYL : 5.0 km (P)

Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

79

Laura Karkkulainen

Kontiolahden Urheilijat

26469133

15:41,8

+0,0

 

78

Jenni Tolonen

Liperin Hiihtoseura

26961259

Ei läht.

 

N40 : 5.0 km (P)

Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

80

Jonna Kuronen

Lieksan Hiihtoseura

27109489

16:57,4

+0,0

N45 : 5.0 km (P)

Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

82

Salla Leinonen

Liperin Hiihtoseura

40059913

17:38,2

+0,0

2.

81

Tuula Antikainen

Polvijärven Vauhti

25887499

20:39,1

+3:00,9

M45 : 5.0 km (P)

Lähti: 3, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

83

Jarmo Kuusitaipale

Kontiolahden Urheilijat

40130965

14:24,2

+0,0

2.

84

Jouni Roivas

Liperin Hiihtoseura

29048263

15:33,9

+1:09,7

3.

85

Juha Pakarinen

Liperin Hiihtoseura

40128068

16:59,6

+2:35,4

M50 : 5.0 km (P)

Lähti: 6, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

90

Rauno Saastamoinen

Lieksan Hiihtoseura

27554584

14:27,3

+0,0

2.

89

Timo Makkonen

Kontiolahden Urheilijat

27512704

14:31,6

+4,3

3.

86

Jouni Leinonen

Liperin Hiihtoseura

40142322

15:07,2

+39,9

4.

91

Ari Niiranen

Liperin Hiihtoseura

27519804

15:37,3

+1:10,0

5.

87

Heikki Halonen

Juuan Jänne

40213623

16:05,6

+1:38,3

6.

88

Ilkka Pekkarinen

Juuan Jänne

32933006

16:17,9

+1:50,6

M55 : 5.0 km (P)

Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

92

Markku Kontkanen

Joensuun Hiihtoveikot

27468188

14:54,7

 

M60 : 5.0 km (P)

Lähti: 6, Keskeytti: 1, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

98

Hannu Heinistö

Pyhäselän Urheilijat

24382979

16:02,2

+0,0

2.

94

Viljo Martiskainen

Ilomantsin Urheilijat

27507243

17:22,9

+1:20,7

3.

97

Eero Jalkanen

Pyhäselän Urheilijat

40212665

17:25,8

+1:23,6

4.

95

Tapani Repo

Joensuun Kataja

40219561

17:52,9

+1:50,7

5.

96

Voitto Parikka

Polvijärven Vauhti

26765028

18:07,6

+2:05,4

 

93

Aulis Kuronen

Tohmajärven Urheilijat

27475197

Kesk.

 

M65 : 5.0 km (P)

Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

100

Jorma Pieviläinen

Nurmeksen Sepot

27536696

17:08,4

+0,0

2.

99

Yrjö Tuovinen

Juuan Jänne

27575932

20:07,7

+2:59,3

M70 : 5.0 km (P)

Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

102

Esko Hyvärinen

Polvijärven Vauhti

27442227

17:43,1

+0,0

2.

101

Paavo Lappalainen

Kontiolahden Urheilijat

27495083

19:00,0

+1:16,9

M75 : 5.0 km (P)

Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

Sija

Nro

Nimi

Seura

Lisenssi

Tulos

Ero

1.

104

Yrjö Makkonen

Joensuun Kataja

27508844

20:12,7

+0,0

2.

103

Eero Kuha

Lieksan Hiihtoseura

40413042

21:33,4

+1:20,7

TULOSPALVELU: ARTO NOUSIAINEN

 

67. Kiteen Talvikisat (V) 14.2.2016

N14 3 km V

1)  Maija Tiainen, Kerimäen Urheiljat, 8.38,1 ... 4) Karla Könönen, Pyhäselän Urheilijat, 10.58,6  (6 kilpailijaa)

M60 3 km V

1) Hannu Heinistö, Pyhäselän Urheilijat,  8.41,9  (4 kilpailijaa)

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

PyU:n sarjahiihdot 9.2.2016, Cup 2. osakilpailu, sprintti (P)

Hammaslahti, valaistu latu, hiihtomaan lenkki
Räntäsade, +1°C
Tulokset
N6   0,35 km:
1) Hanne Juntunen 2.35
2) Anette Alastalo 3.50
M6  0,35 km:
1) Peetu Alastalo 3.12
N8  0,35 km:
1) Jenny Miettinen 2.24
M10  0,62 km:
1) Martti Ruhanen 3.23
2) Henrik Juntunen 3.36
3) Aku Alastalo 4.11
N12  0,62 km:
1) Helmi Juntunen 3.02
2) Alina Tikka 3.05
3) Hertta Juntunen 3.18
4) Iida Sallinen 3.22
M12  0,62 km:
1) Juuso Miettinen 2.49
2) Lassi Valta 2.58
N14  0,62 km:
1) Karla Könönen 2.45
2) Marikki Juntunen 3.18

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

PYHÄSELÄN HIIHDOT (P) /PKH 7.2.2016

Pyhäselän Urheilijat
TULOSLUETTELO

Sarja

Sija Nimi Seura Aika Ero

M8 1 km
1 Aapo Partinen Kiteen Urheilijat 05:04

N8 1 km
1 Jasmin Huuho Kiteen Urheilijat 04:29
2 Jenny Miettinen Pyhäselän Urheilijat 05:17 00:48

M10 2 km
1 Urho Huttunen Joensuun Kataja 12:33

N12 3 km
1 Alina Tikka Joensuun Kataja 11:53
2 Janna Huuho Kiteen Urheilijat 12:45 00:52
3 Helmi Juntunen Pyhäselän Urheilijat 14:04 02:11
4 Hertta Juntunen Pyhäselän Urheilijat 14:37 02:44

M12 3 km
1 Väinö Kontkanen Liperin Hiihtoseura 09:57
2 Luukas Mäkelä Joensuun Kataja 10:41 00:44
3 Mikko Partinen Kiteen Urheilijat 12:01 02:04
4 Juuso Miettinen Pyhäselän Urheilijat 12:24 02:27

N14 3 km
1 Veera Kontkanen Liperin Hiihtoseura 09:08
2 Siiri Uusitalo Liperin Hiihtoseura 10:13 01:05
3 Karla Könönen Pyhäselän Urheilijat 11:18 02:10
4 Emilia Varonen Tohmajärven Urheilijat 11:51 02:43

M14 5 km
1 Frans Böhm Huhtasuon Hiihto 2000 17:57
2 Juuso Varis Liperin Hiihtoseura 18:59 01:02

N16 5 km
1 Pinja Hulkko Liperin Hiihtoseura 16:48
2 Nea Pirhonen Liperin Hiihtoseura 17:17 00:29

M16 8 km
1 Seeti Surakka Liperin Hiihtoseura 23:54
2 Jimi Huuho Kiteen Urheilijat 24:22 00:28
3 Lauri Partinen Kiteen Urheilijat 31:39 07:45

M18 10 km
1 Elias Liukka Tohmajärven Urheilijat 31:55

M20 15 km
1 Anssi Hakulinen Kiteen Urheilijat 41:36

M40 10 km
1 Olli Toivola Liperin Hiihtoseura 28:28

M45 10 km
1 Jarmo Kuusitaipale Kontiolahden Urheilijat 29:07
2 Vesa Kemppainen Kontiolahden Urheilijat 31:57 02:50

M60 5 km
1 Hannu Heinistö Pyhäselän Urheilijat 15:17
2 Eero Jalkanen Pyhäselän Urheilijat 16:17 01:00
3 Tapani Repo Joensuun Kataja 16:43 01:26
4 Voitto Parikka Polvijärven Vauhti 16:51 01:34

M65 5 km
1 Pentti Torni Parikkalan Urheilijat 15:55

M70 5 km
1 Antti Silvan Ilomantsin Urheilijat 15:02
2 Paavo Lappalainen Kontiolahden Urheilijat 17:05 02:03

M75 5 km
1 Juhani Nuutinen Liperin Hiihtoseura 19:19

 

PyU:n sarjahiihdot 2.2.2016, Cup 1. osakilpailu, yhteislähtö pitkät matkat (P)

Hammaslahti, valaistu latu
Lumisade, 0°C
Tulokset:
N8, 1 km:
1) Jenny Miettinen           7.16
M10, 4,5 km: (hiihtivät osan radasta kaksi kertaa)
1) Martti Ruhanen            23.11
1) Urho Huttunen             23.11
N12, 4 km:
1) Alina Tikka                   16.57
2) Helmi Juntunen            20.11
3) Hertta Juntunen           20.57
4) Iida Sallinen                22.54
M12, 4 km:
1) Luukas Mäkelä              15.07
2) Lassi Valta                    15.16
3) Juuso Miettinen            17.40
N14, 4 km:
1) Marikki Juntunen         19.06

 

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Katajan Katajan kansalliset V - Kontiolahti
Henkilökohtainen, LOPPUTULOKSET
02.01.2016

Pojat 10 - 2,0 km


1 TURTIAINEN Aapo
Kerimäen Urheilijat
8.21,1

2 VIINISALO Tuukka
Kontiolahden Urheilijat
8.41,9
+20,8

3 MÄKELÄ Valtteri
Liperin Hiihtoseura
8.56,7
+35,6

4 REPO Oliver
Joensuun Kataja
9.21,3
+1.00,2

5 RUHANEN Martti
Joensuun Kataja
9.52,7
+1.31,6

6 HUTTUNEN Urho
Joensuun Kataja
10.06,9
+1.45,8

7 JUNTUNEN Henrik
Pyhäselän Urheilijat
11.47,5
+3.26,4

8 KAARI Henri
Joensuun Kataja
12.00,5
+3.39,4


Pojat 12 - 2,5 km

1 VUORMA Pauli
Liperin Hiihtoseura
8.11,1

2 NYBERG Joni
Mikkelin Hiihtäjät
8.40,6
+29,5

3 KONTKANEN Väinö
Liperin Hiihtoseura
8.49,8
+38,7

4 KÄHÄRÄ Jesse
Mikkelin Hiihtäjät
9.05,5
+54,4

5 VALTA Lassi
Pyhäselän Urheilijat
9.34,0
+1.22,9

6 MIETTINEN Juuso
Pyhäselän Urheilijat
9.45,0
+1.33,9

7 NYBERG Janne
Mikkelin Hiihtäjät
9.53,6
+1.42,5

8 KOUVALAINEN Olli
Kiuruveden Urheilijat
10.49,2
+2.38,1

Miehet 60 - 5,0 km

1 LAITINEN Jouko
Pieksämäen Veikot
14.54,8

2 MALINEN Martti
Valtimon Vasama
15.05,1
+10,3

3 TAHVANAINEN Arttu
Joensuun Kataja
15.11,4
+16,6

4 HEINISTÖ Hannu
Pyhäselän Urheilijat
15.27,7
+32,9

5 MYKKÄNEN Eero
Lapinlahden Veto
15.28,2
+33,4

6 HALONEN Pauli
Säyneisen Salpa
15.32,9
+38,1

7 HARTIKAINEN Niilo
Säyneisen Salpa
15.39,8
+45,0

8 PARIKKA Voitto
Polvijärven Vauhti
16.57,7
+2.02,9

9 SKUKIN Aimo
Liperin Hiihtoseura
18.38,4
+3.43,6


Tytöt 8 - 1,0 km

1 MIETTINEN Jenny
Pyhäselän Urheilijat
9.49,3

2 KURONEN Iida
Lieksan Hiihtoseura
10.12,9
+23,6

Tytöt 12 - 2,0 km

1 TURUNEN Minttu
Iisalmen Visa
8.03,4

2 LUOSTARINEN Siiri
Liperin Hiihtoseura
8.08,8
+5,4

3 HURSKAINEN Saga
Kontiolahden Urheilijat
8.53,6
+50,2

4 JUNTUNEN Helmi
Pyhäselän Urheilijat
8.54,5
+51,1

5 TIKKA Alina
Joensuun Kataja
8.57,3
+53,9

6 ILVONEN Ida-Josefina
Juuan Jänne
9.37,3
+1.33,9

7 JUNTUNEN Hertta
Pyhäselän Urheilijat
11.21,7
+3.18,3


Tytöt 14 - 2,5 km

1 HYVÄRINEN Anni
Lahden Hiihtoseura
8.03,9

2 VUORMA Iitu
Liperin Hiihtoseura
8.05,3
+1,4

3 TIAINEN Maija
Kerimäen Urheilijat
8.08,1
+4,2

4 KONTKANEN Veera
Liperin Hiihtoseura
8.15,2
+11,3

5 TIVINEN Sofia
Mikkelin Hiihtäjät
8.42,7
+38,8

6UUSITALO Siiri
Liperin Hiihtoseura
9.02,1
+58,2

7 VARMA Karissa
Nilsiän Nujakka
9.16,5
+1.12,6

8 TEITTINEN Janina
Leppävirran Viri
9.56,1
+1.52,2

9 HAKALA Ansa
Kontiolahden Urheilijat
10.02,3
+1.58,4

10 KÖNÖNEN Karla
Pyhäselän Urheilijat
10.29,7
+2.25,8

11 JUNTUNEN Marikki
Pyhäselän Urheilijat
12.12,8
+4.08,9

 

 

Tulokset VII Polvijärven Kaivoshiihto 29.12.2015

M12 1 km

1 Pauli Vuorma LipHs 02:38.5
2 Arsi Tietäväinen ToU 02:45.2
3 Eemi Naumanen SiiHs 02:56.6
4 Erno Tietäväinen ToU 02:59.2
5 Lassi Valta PyU 03:03.0
6 Juuso Miettinen PyU 03:06.8

7 Joona Martikainen MäntsU 03:07.4
8 Pyry Riissanen EHS 03:08.2
9 Veikka Vanhanen KiU 03:10.4


M10 1 km

1 Tuukka Viinisalo KontU 03:10.7
2 Valtteri Mäkelä LipHs 03:20.2
3 Leevi Lauronen PolVa 03:47.8

4 Urho Huttunen JoKa 03:48.6
5 Henrik Juntunen PyU 04:12.1
6 Henri Kaari JoKa 04:14.0   

N12 1 km

1 Iitu Holma JorU 02:59.7
2 Siiri Luostarinen LipHs 03:04.3
3 Saga Hurskainen KontU 03:12.2
4 Josefina Ilvonen JuJä 03:36.0
5 Helmi Juntunen PyU 03:39.4
6 Sesilia Jolkkonen PolVa 03:51.3
7 Hertta Juntunen PyU 03:55.6
8 Alina Tikka JoKa 03:57.4
9 Krista Karttunen PolVa 04:31.8

N8 1 km

1 Jenny Miettinen PyU 05:44.2

N14 3 km

1 Iitu Vuorma LipHs 08:00.1
2 Siiri Uusitalo LipHs 08:42.8
3 Marikki Juntunen PyU 11:53.8

M60 3 km

1 Aulis Kuronen ToU 07:19.3
2 Hannu Heinistö PyU 07:24.2
3 Pauli Halonen SäySa 07:43.3
4 Eero Jalkanen PyU 07:54.4
5 Tapani Repo JoKa 08:03.6
6 Aimo Skukin LipHs 08:47.8
7 Yrjö Tuovinen JuJä 08:55.7


 

 

 

SUHMURA 12.5.2015

16 juoksijaa osallistui kolean tuulisessa mutta poutaisessa säässä pidettyihin maastojuoksukilpailuihin Suhmurassa. Järjestäjinä olivat PyU:n hiihto- ja yleisurheilujaostot.

Suhmuran maastojuoksut,

Lämpötila +11°C, pilvistä, etelätuuli 6 m/s:


P11 1,4 km:
1. Roope Maaninka PyU 7.31
2. Toni Eskelinen 8.30

P9 0,7 km:
1. Iiro Alastalo 3.27

P7 0,45 km:
1. Teemu Raassina 2.18
2. Arttu Kylmänen PyU 2.20
3. Reino Alastalo 2.25
4. Paavo Maaninka PyU 4.26

P3 0,25 km:
1. Henrik Juntunen PyU 2.55

T13 1,4 km:
1. Karla Könönen PyU 6.12
2. Jasmina Venäläinen PyU 6.51
3. Jaana Raassina PyU 7.21
4. Oona Pöntinen PyU 7.44

T11 1,4 km:
1. Sara-Sofia Hyvönen PyU 6.32

T9 0,7 km:
1. Minja Eskelinen 3.37

T7 0,45 km:
1. Meiju Eskelinen 2.21

T5 0,25 km:
1. Hanne Juntunen PyU 1.37

 

 

PyU-Sarjahiihtocup 2015

       
             

P4

 

1_V

2_P

3_V

YHT.

Sija

Henrik Juntunen

   

100

100

1

Tuukka Korpela

   

80

80

2

             

P6

           

Vilho Frisk

 

100

100

0

200

1

Paavo Maaninka

 

0

0

100

100

2

Vilho Savinainen

 

80

0

0

80

3

             

T6

           

Hanne Juntunen

100

100

100

300

1

Sara Kettunen

80

80

 

160

2

             

P8

           

Henrik Juntunen

 

100

 

100

1

             

T8

           

Jenny Miettinen

100

100

100

300

1

Marianne Puustinen

60

0

80

140

2

Heli Puustinen

80

0

0

80

3

             

P10

           

Roope Maaninka

   

100

100

1

             

T10

           

Helmi Juntunen

100

80

100

280

1

Hertta Juntunen

80

100

0

180

2

Elina Valta

60

0

80

140

3

             

P12

           

Juuso Miettinen

100

0

80

180

1

Lassi Valta

80

0

100

180

1

Juha Karjunen

   

60

60

3

Tomi Puustinen

   

50

50

4

             

T12

           

Karla Könönen

100

100

100

300

1

Netta-Noora Lappalainen

80

 

80

2

Suvi-Tuulia Puustinen

 

80

80

2

Marikki Juntunen

 

60

 

60

4

             

P14

           

Juho Miettinen

 

100

 

100

1

             
             

23 hiihtäjää

         

 

 

KANSALLINEN PÄRNÄN KUNKKU 21.3.2015

Vapaa hiihtotapa, -5°C, selkeä/puolipilvinen poutasää, pohjoistuuli 5 m/s

PyU:n hiihtäjien sarjat:

N12 : 10 km
1.   Könönen Karla              PyU                 33.13,0            
2.   Kainulainen Erin            KerU               35.41,1    +2.28,1 
3.   Luostarinen Siiri            LipHs              35.42,7    +2.29,7 
 
M12 : 10 km
1.   Reijonen Jarkko            JoKa                29.17,2            
2.   Hotokka Aapo               EnonkU           29.19,7     +2,5 
3.   Vuorma Pauli                LipHs              29.26,3     +9,1 
4.   Turtiainen Arttu             KerU              29.43,6     +26,4 
5.   Varis Juuso                   LipHs               32.57,1    +3.39,9 
6.   Huuskonen Valtteri        RU                 33.28,4   +4.11,2 
7.   Karjunen Juha               PyU                 36.49,8     +7.32,6 

 

Piirikunnalliset Pikapyttyhiihdot (Joensuun Hiihtoveikot) Lykynlammella 17.3.2015

PyU:n hiihtäjien sarjat:

M 60 3 km (V)
1. Kuronen Aulis ToU     8.27
2. Heinistö Hannu PyU   8.29
3. Repo Tapani JoKa       8.49
4. Parikka Voitto PolVa   8.56
5. Skukin Aimo LipHs    10.25

 

Pyhäselän Urheilijoiden avoimet lasten hiihdot 15.3.2015

Hammaslahti

Lämpötila +4,5°C, vanha lumi, kova rata
Vapaa hiihtotapa
         

P4 0,4 km:

1.

Henrik Juntunen

PyU

18:00

 

2.

Tuukka Korpela

PyU

31:18

         

T6 0,4 km:

1.

Hanne Juntunen

PyU

4:06

         

P6 0,4 km:

1.

Paavo Maaninka

PyU

4:12

         

T8 1 km:

1.

Jenny Miettinen

PyU

5:20

 

2.

Marianne Puustinen

PyU

6:15

         

T10 1 km:

1.

Helmi Juntunen

PyU

3:45

 

2.

Elina Valta

PyU

4:00

         

P10 1 km:

1.

Roope Maaninka

PyU

4:55

 

2.

Arttu Uusitalo

LipHs

5:35

         

T12 2 km:

1.

Karla Könönen

PyU

5:57

 

2.

Siiri Uusitalo

LipHs

6:18

 

3.

Suvi-Tuulia Puustinen

PyU

7:03

         

P12 2 km:

1.

Lassi Valta

PyU

5:55

 

2.

Juuso Miettinen

PyU

6:03

 

3.

Juha Karjunen

PyU

6:14

 

2.

Tomi Puustinen

PyU

9:37

 

Kitee 11.3.2015

Sulon pyttyhiihdot Puhoksessa,

50 kilpailijaa, vapaa tyyli, lämpötila +2, pakastuvaa:


M 10,2 km:
1. Kari Varis Kouvolan Hiihtoseura 22,57
2. Jussi Simula Jämsänkosken Ilves 23.21
3. Jussi Karkkulainen Kiteen Urheilijat 23,53
4. Vili Hämäläinen Mikkelin Hiihtäjät 24,10
5. Henri Jelonen Jämsänkosken Ilves 25,03

N 5,1 km:
1. Laura Karkkulainen Kiteen Urheilijat 13,38
2. Karoliina Ukskoski Perhon Kiri 14,03
3. Reetta Nenonen Tohmajärven Urheilijat 15,09

M70 3,4 km:
1. Reino Immonen Liperin Hiihtoseura 10,35
2. Yrjö Makkonen Joensuun Kataja 12,10

M65 3,4 km:
1. Paavo Pajunen Mikkelin Hiihtäjät 9.46
2. Pentti Torni Kiteen Urheilijat 10,35
3. Yrjö Tuovinen Juuan Jänne 11,25

M60 3,4 km:
1. Voitto Parikka Polvijärven Vauhti 10,35
2. Aimo Skukin Liperin Hiihtoseura 12,43

M50 5,1 km:
1. Markku Kontkanen Joensuun Hiihto-Veikot 14,27

M40 5,1 km:
1. Jukka Hautamäki Kontiolahden Urheilijat 13,33

N40 5,1 km:
1. Maarit Talonen Joensuun Kataja 15,17

N18 5,1 km:
1. Riina Sorsa Enon Kisa-Pojat 15,39

M16 5,1 km:
1. Riku Ikonen Kiteen Urheilijat 13,57
2. Timo Lonkainen Kiteen Urheilijat 14,29
3. Eelis Korhonen Liperin Hiihtoseura 14,29
4. Konsta Vanhanen Kiteen Urheilijat 15,26

N16 5,1 km:
1. Nea Immonen Tohmajärven Urheilijat 16,37
2. Johanna Lukkarinen Liperin Hiihtoseura 18,28

M14 3,4 km:
1. Jimi Huuho Kiteen Urheilijat 9,47
2. Eemeli Tavi Kerimäen Urheilijat 10,55
3. Juho Miettinen Kiteen Urheilijat 11,14
4. Lauri Partinen Kiteen Urheilijat 11,42

N14 3,4 km:
1. Iitu Vuorma Liperin Hiihtoseura 10,27
2. Nea Pirhonen Tohmajärven Urheilijat 11,13

P12 3,4 km:
1. Pauli Vuorma Liperin Hiihtoseura 10,32
2. Jarkko Reijonen Joensuun Kataja 10,55
3. Juuso Miettinen Pyhäselän Urheilijat 12,01
4. Joona Ikonen Kiteen Urheilijat 12,37
5. Niklas Tiainen Kiteen Urheilijat 15,00
Peetu Rouvinen Puhoksen Vesa DNF

N12 3,4 km:
1. Karla Könönen Pyhäselän Urheilijat 12,07
2. Siiri Uusitalo Liperin Hiihtoseura 12,23
3. Janna Huuho Kiteen Urheilijat 13,05
4. Emilia Jolkkonen Polvijärven Vauhti 13,30

P10 1,7 km:
1. Veikka Vanhanen Kiteen Urheilijat 6,30
2. Mikko Partinen Kiteen Urheilijat 6,34
3. Miro Rouvinen Puhoksen Vesa (3,52, 1 km)

T10 1,7 km:
1. Mila Hakulinen Kiteen Urheilijat 6,48
2. Veera Varonen Kiteen Urheilijat 7.30

P8 1 km:
1. Jose Tiainen Kiteen Urheilijat 3.33
2. Aapo Partinen Kiteen Urheilijat 5.52

T8 1 km:
1. Jasmin Huuho Kiteen Urheilijat 4.59
2. Minttu Nenonen Tohmajärven Urheilijat 6.45

 

Polvijärven Urheilijoiden piirikunnalliset hiihdot (V) 8.3.2015:

T8 1 km:  1) Jenny Miettinen PyU 7.49, 2) Iida Ronkainen PolVa 9.38
P8 1 km:  1) Leevi Lauronen PolVa 5.01, 2) Onni Pajarinen PolVa 8.47
N10 1 km: 1) Sesilia Jolkkonen PolVa 6.33, 2) Emmi Pajarinen PolVa 17.54 (hiihti 2 km)
M10 2 km: 1) Väinö Kontkanen LipHS 6.49, 2) Erno Tietäväinen ToU 7.02, 3) Hannes Korhonen LipHS 7.45, 4) Otto Pakarinen LipHS 10.01
N12 2 km: 1) Siiri Uusitalo LipHS 7.22, 2) Siiri Luostarinen LipHS 7.27, 3) Karla Könönen PyU 7.33, 4) Emilia Jolkkonen PolVa 9.12, 5) Vilma Hirvonen PolVa 10.23
M12 3 km: 1) Arsi Tietäväinen ToU 9.31, 2) Juuso Miettinen PyU 10.08, 3) Juuso Varis LipHS 10.40, 4) Fetja Naakka JuJä 13.11, 5) Eliel Kempas LipHS 14.10, 6) Tuure Leminen PolVa 14.23
N14 3 km:  1) Pinja Hulkko LipHS 9.05, 2) Nea Pirhonen ToU 9.15, 3) Veera Kontkanen LipHS 9.24
M14  5 km: 1) Veeti Pyykkö LipHS 14.30, 2) Paavo Pakarinen LipHS 15.53, 3) Juho Miettinen KitU 17.35, 4) Lasse Korhonen LipHS 18.21
N16 5 km:  1) Nea Immonen ToU 17.32
N18  5 km:  1) Eveliina Pyykkö LipHS 16.00
M16 5 km: 1) Aapo Saastamoinen LieHS 13.44, 2) Eppu Honkanen LieHS 14.05, 3) Markus Kasanen LipHS 14.24, 4) Olli Kosonen ToU 14.59, 5) Eelis Korhonen LipHS 15.01, 6) Onni Luostarinen LipHS 15.03
Naiset 5 km:  1) Päivi Piminäinen KainHS 14.35, 2) Maiju Pöysti HollU 15.59, 3) Anniina Walling PolvU 18.45
Miehet 10 km:  1) Petteri Nissinen JoKa 26.34, 2) Mika Piminäinen LieHS 27.26, 3) Sami Oinonen LieHS 27.51, 4) Toni Happonen KuopHiih 30.07
N35  5 km:  1) Maarit Talonen JoKa 15.29, 2) Kaija Pyöriäinen JoKa 16.03
M35 10 km: 1) Rauno Saastamoinen LieHS 29.33
M40 5 km: 1) Jukka Hautamäki KontU 13.34, 2) Jarmo Kuusitaipale KontU 14.20, 3) Juha Pakarinen LipHS 15.05
M50 5 km: 1) Timo Makkonen KontU 13.24, 2) Markku Kontkanen JoensHV 14.48
M60 5 km:  1) Arttu Tahvanainen JoKa 15.04, 2) Asko Happonen KuopHiih 15.52, 3) Voitto Parikka PolVa 16.13, 4) Yrjö Tuovinen JuJä 17.57, 5) Aimo Skukin LipHS 18.55
M70  5 km:  1) Reino Immonen LipHS 16.56, 2) Yrjö Makkonen JoKa 19.56

 

Heikki Kakkosen 29. muistohiihdot/ Kiihtelysvaaran Urheilijat, perinteisen tyylin hiihtokilpailut,  Kiihtelysvaaran yläaste 04.03.2015

N 08 1.5 km:  1) Jasmin Huuho, Kiteen Urheilijat,09:48, 2) Jenny Miettinen, Pyhäselän Urheilijat,10:51

M 08 1.5km:  1) Aapo Partinen, Kiteen Urheilijat, 11:08

M 10 1.5 km: 1) Väinö Kontkanen, Liperin Hiihtoseura,05:33, 2) Mikko Partinen, Kiteen Urheilijat,06:18

N 12 1.5 km: 1) Siiri Uusitalo, Liperin Hiihtoseura, 06:22, 2) Janna Huuho, Kiteen Urheilijat, 06:36

M 12 1.5 km:  1) Jarkko Reijonen, Joensuun Kataja,05:27,  2) Lassi Valta, Pyhäselän Urheilijat, 05:44, 3) Juuso Miettinen, Pyhäselän Urheilijat, 05:58

N 14 1.5 km:  1) Nea Pirhonen, Tohmajärven Urheilijat, 05:07, 2) Veera Kontkanen, Liperin Hiihtoseura, 05:24, 3) Venla Liukka, Tohmajärven Urheilijat, 05:56, 3) Noora Juutinen, Ilomantsin Urheilijat, 05:56

M 14 1.5 km: 1) Juho Miettinen, Kiteen Urheilijat, 05:38, 2) Lauri Partinen, Kiteen Urheilijat, 05:56

N 16 2 x 1.5 km: 1) Nea Immonen, Tohmajärven Urheilijat, 09:50, 2) Riina Juutinen, Ilomantsin Urheilijat,13:07

M 16 2 x 1.5 km: 1) Olli Kosonen, Tohmajärven Urheilijat, 08:42, 2) Pieti Liukka, Tohmajärven Urheilijat, 09:48, 3) Elias Liukka, Tohmajärven Urheilijat,09:50

Nyl 3 x 1.5 km: 1) Reetta Nenonen, Tohmajärven Urheilijat,14:40

Myl 5 x 1.5 km: 1) Petteri Nissinen, Joensuun Kataja, 20:33

N 35 2 x 1.5 km: 1) Maarit Talonen, Joensuun Kataja,09:46 

M 35 5x1.5 km: 1) Timo Riissanen, Liperin Hiihtoseura, 23:06

N 45 2 x 1.5 km: 1) Kaija Pyöriäinen, Joensuun Kataja,10:33

M 45 3x1.5 km: 1) Jarmo Kuusitaipale, Kontiolahden Urheilijat,12:58, 2) Juha Pakarinen, Liperin Hiihtoseura,14:02, 3) Arto Juutinen, Tuupovaaran Urheilijat,14:17

M 50 2x1.5 km:  1) Timo Makkonen, Kontiolahden Urheilijat, 08:08, 2) Markku Kontkanen, Joensuun Hiihtoveikot, 08:49, 3) Jaanus Kaur, Viro, 09:58

M 55 2x1.5 km:  1) Hannu Heinistö, Pyhäselän Urheilijat, 09:22, 2) Voitto Parikka, Polvijärven Vauhti, 09:52, 2) Aulis Kuronen, Tohmajärven Urheilijat, 09:52, 4) Erkki Pakkanen, Polvijärven Vauhti, 09:53, 5) Tapani Repo, Joensuun Kataja,10:00, 6) Eero Jalkanen, Pyhäselän Urheilijat, 10:16

M 65 2x1.5 km: 1) Yrjö Tuovinen, Juuan Jänne, 11:06, 2) Osmo Piipponen, Tohmajärven Urheilijat,11:16

M 70 2x1.5 km: 1) Esko Hyvärinen, Polvijärven Vauhti, 10:19, 2) Esko Lötjönen, Tohmajärven Urheilijat, 10:22, 3) Yrjö Makkonen, Joensuun Kataja, 11:05

 

Joensuun koulujen hiihtomestaruuskilpailut TULOKSET
Lykynlammen hiihtokeskus 25.2.2015

A- ja B-tytöt 3 km
1. EVELIINA PYYKKÖ JYK 08:57,0
2. RIINA JUUTINEN TUU 11:31,0

A- ja B-pojat 5 km
1. EELIS KORHONEN LYPE 14:58,0
2. ARTTU SIMANAINEN LYPE 17:00,0
3. PEKKA RUOKOLAINEN ENO 21:22,0


C-tytöt (alle 14) 3 km
1. SENNA SURAKKA LYPE 09:34,0
2. JOHANNA ÄRVÄS UI 10:22,0
3. VILHELMIINA WEGELIUS REI 10:33,0
4. NOORA JUUTINEN TUU 11:06,0
5. ELLA LUKKARINEN REI 11:43,0
6. TUULI TURUNEN TUU 13:25,0
7. ELLA HALOINEN NEPE 13:56,0
8. KERTTU AHLHOLM ENO 14:15,0
9. ENNI KOLJONEN NIL 14:56,0
10. KARITA RISTOLAINEN NIL 16:30,0


C-pojat (alle 14) 3 km
1. JESSE PIIROINEN LYPE 07:41,0
2. VEETI PYYKKÖ NIL 07:42,0
3. SURAKKA SEETI LYPE 08:18,0
4. EERO LAAMANEN LYPE 08:46,0
5. LASSI KORHONEN NEPE 09:19,0
6. JUHO MIETTINEN PYH 09:42,0
7. EEMIL REPO NEPE 09:56,0
8. AKSELI KAREINEN KAR 10:21,0
9. JOONAS KOKKONEN NOL 10:58,0
10. JOONATAN PAAKKINEN KAR 11:35,0
11. ERKKA OINONEN NEPE 11:46,0
12. JARNO VÄÄNÄNEN SUH 12:00,0
13. KASPER POHTINEN NOL 12:30,0
14. NIKLAS VÄÄNÄNEN ENO 12:31,0
15. JUSTUS TURUNEN UTRA 12:37,0
16. ARTTU KINNUNEN KAR 13:51,0
17. JAAKKO RAASSINA SUH 14:00,0
18. JUUSO PIRINEN ENO 17:16,0

D-tytöt (alle 12) 2 km
1. KÖNÖNEN KARLA REIJOLA 07:27,0
2. HAKALA ANSA NIINIVAARA 07:49,0
3. KUJANEN SARA KARSIKKO 08:05,0
4. JUNTUNEN MARIKKI KANERVALA 08:18,0
5. LAPPALAINEN NETTA-NOORA REIJOLA 08:18,0

6. RIEKKINEN PIRITA NIINIVAARA 09:38,0
7. SOTIKOV MARIA NIITTYLAHTI 10:01,0
8. TIIPPANA REBECKA KANERVALA 10:18,0
9. HURSKAINEN PINJA NIITTYLAHTI 10:20,0
10. FILANDER NETTA KANERVALA 10:24,0
11. TURUNEN PILVI TUUPOVAARA 10:44,0
12. KURKI PETRA NIITTYLAHTI 10:46,0
13. MALINEN MOONA UTRA 11:21,0
14. VÄNTTINEN ELLE NORMAALIKOULU 11:23,0
15. PUUMALAINEN METTE ENO 12:26,0
16. LAVIKAINEN INKA MARJALA 12:42,0
17. AHONEN MIINA NORMAALIKOULU 12:48,0
18. VÄYRYNEN HENRIIKKA UTRA 13:04,0
19. MÄÄTTÄNEN HENNA ENO 13:15,0
20. KORHONEN ROOSA ENO 13:41,0
22. ENQVIST SENJA UTRA 14:15,0


D-pojat (alle 12) 2 km

1. REIJONEN JARKKO KARSIKKO 06:55,0
2. MIETTINEN JUUSO REIJOLA 07:05,0
3. VALTA LASSI NIITTYLAHTI 07:25,0

4. KARJUNEN JUHA NIITTYLAHTI 07:41,0
5. TANNINEN MIRO NORMAALIKOULU 08:08,0
6. LEVÄ PERTTU NIITTYLAHTI 08:12,0
7. KAIKKONEN NUUTTI NORMAALIKOULU 08:27,0
8. HOLOPAINEN LAURI NORMAALIKOULU 08:45,0
9. RÄSÄNEN HENRI REIJOLA 08:50,0
10. PIKKARAINEN LAURI IIKSENVAARA 08:51,0
11. MATIKAINEN VEETI NOLJAKKA 09:02,0
12. MUONA PEKKA NOLJAKKA 09:15,0
13. RUOKOLAINEN ROOPE IIKSENVAARA 10:00,0
14. PENNANEN TAAVI MARJALA 10:47,0
15. MERILÄINEN ARTTU ENO 10:51,0
16. KOSUNEN KAAPO NOLJAKKA 10:56,0
17. EETU VENÄLÄINEN NEPENMÄKI 12:34,0
18. SAASTAMOINEN MAKSIM NEPENMÄKI 13:04,0
19. KOISTINEN VEIKKO ENO 16:42,0
20. TAHVANAINEN JOONA ENO 17:56,0

E-tytöt (alle 10) 2 km
1. JUNTUNEN HELMI SUH 0:08:30
2. HURSKAINEN SAGA HEI 0:09:05
3. RYHÄNEN SALLA UIMA 0:09:18
4. TIKKA ALINA HEI 0:09:38
5. MALINEN OONA MAR 0:09:42
6. JUNTUNEN HERTTA KAN 0:10:26
7. MATFEINEN VEERA KAR 0:10:28
8. VALTA ELINA NIIT 0:10:33
9. TURUNEN MINJA ENO 0:11:33
10. HAIMILAHTI PETRA ENO 0:11:37
11. RAIJAS PINJA NEPE 0:11:53
12. PIKKARAINEN ELSA IIK 0:11:57
13. HYVÖNEN SARA-SOFIA NIIT 0:12:11
14. TAHVANAINEN SOFIA REI 0:12:17
15. VÄÄNÄNEN NEA MAR 0:14:03
16. IMMONEN LIA ENO 0:14:38
17. PIIROINEN OONA NEPE 0:14:53
18. HIRVONEN HENNA NEPE 0:15:22
19. HOKKANEN LIISA KAN 0:15:37
20. ROMPPANEN VENLA KAN 0:15:38
21. SCHRODERUS JENNA MAR 0:16:13
22. MALIN OLGA ISK 0:21:37
23. SALIN ERIKA ISK 0:24:50

E-pojat (alle 10) 2 km
1. KORHONEN HANNES NEPE 0:08:20
2. MÄKELÄ VALTTERI KAR 0:08:54
3. RISSANEN ONNI NEPE 0:10:06
4. HÄMÄLÄINEN AAPO NIIT 0:10:14
5. MUTANEN AAPO REI 0:10:25
6. TÖRRÖNEN JUHO REI 0:10:39
7. PARKKULAINEN JUHO NIIT 0:10:40
8. PIRHONEN JOONA NII 0:10:41
9. MAANINKA ROOPE SUH 0:10:47
10. MIONONEN JERE REI 0:10:47
11. VILESOV MIKHAIL ISK 0:11:31
12. KOISTINEN AAPO NEPE 0:11:37
13. HAATAJA EELI KAN 0:11:45
14. MINKKINEN JAAKKO UT 0:11:54
15. LEPPÄNEN VILJAMI UTRA 0:12:17
16. LIEVONEN ARTTU ENO 0:12:35
17. PINTER MAREK NOR 0:12:41
18. PINTER RICHART NOR 0:12:50
19. SALLINEN EETU NII 0:12:53
20. VUORISALO ELIAS MAR 0:12:56
21. SIPPOLA ELIA ISK 0:13:11
22. EERIKÄINEN VERNERI MAR 0:13:47
23. HUTTUNEN BENJAMIN KAN 0:15:01
24. KOSINSKIJ KARIM ISK 0:16:41

 

PYHÄSELÄN URHEILIJOIDEN SARJAHIIHDOT 24.2.2015, HAMMASLAHTI

Sarjahiihtocupin 2. osakilpailu
Hiihtotapa: Perinteinen
Lämpötila:  +0,6°C
Keli: Räntäkuuroja/tihkusadetta, latu hyvässä kunnossa
T6 0,4 km
1. Hanne Juntunen  3:59
2. Sara Kettunen  4:10
P6 0,4 km
1. Vilho Frisk  4:49
T8 1 km
1. Jenny Miettinen  8:19
P8 1km
1. Henrik Juntunen  6:06
T10 1 km
1. Hertta Juntunen  5:56
2. Helmi Juntunen  6:00
T12 2 km
1. Karla Könönen  9:10
2. Netta-Noora Lappalainen  9:37
3. Marikki Juntunen  10:20
P14 2 km
1. Juho Miettinen  8:58

 

KLL:n Pohjois-Karjalan piirin mestaruushiihdot 18.2.2015Tohmajärvi


N12, 2 km
1. Janna Huuho Kitee 6.39,7
2. Siiri Uusitalo Rääkkylä 6.51,3 +11,6
3. Siiri Luostarinen Liperi 6.59,4 +19,7

4. Marikki Juntunen Joensuu 7.27,1 +47,4
5. Josefina Ilvonen Juuka 7.59,0 +1.19,3
6. Alina Tikka Joensuu 8.06,8 +1.27,1
7. Saga Hurskainen Joensuu 8.10,3 +1.30,6
8. Hertta Juntunen Joensuu 8.45,9 +2.06,2
9. Pilvi Turunen Joensuu 9.06,1 +2.26,4


M12, 2 km
1. Väinö Kontkanen Kontiolaht 6.03,9
2. Pauli Vuorma Kontiolaht 6.05,1 +1,2
3. Lassi Valta Joensuu 6.16,0 +12,1
4. Petja Naakka Juuka 6.17,9 +14,0
5. Arsi Tietäväinen Tohmajärvi 6.30,6 +26,7
6. Juho Lajunen Tohmajärvi 6.33,2 +29,3
7. Erno Tietäväinen Tohmajärvi 6.46,8 +42,9
8. Niklas Tiainen Kitee 7.22,1 +1.18,2
9. Mikko Rönkkö Kontiolaht 7.29,7 +1.25,8
10. Pietari Sippola Liperi 8.20,0 +2.16,1
11. Toni Kärkkäinen Lieksa 8.51,9 +2.48,0  

POHJOIS-KARJALAN PIIRINMESTARUUSVIESTIT 15.2.2015 

Miehet 12 3x2km (3P)

1. Liperin Hiihtoseura 26.21,4
Osuus 1 Pauli Vuorma 1 7.48,3
Osuus 2 Juuso Varis 1 9.25,7 1 17.14,1
Osuus 3 Väinö Kontkanen 1 9.07,3 1 26.21,4

2. Pyhäselän Urheilijat 31.08,4
Osuus 1 Lassi Valta 2 8.24,3
Osuus 2 Henrik Juntunen 3 13.16,1 2 21.40,5
Osuus 3 Juuso Miettinen 2 9.27,9 2 31.08,4


3. Liperin Hiihtoseura-2 32.15,7
Osuus 1 Mikko Rönkkö 3 9.07,0
Osuus 2 Valtteri Mäkelä 2 12.47,4 3 21.54,5
Osuus 3 Eemeli Laitila 3 10.21,2 3 32.15,7

4. Liperin Hiihtoseura-3 39.22,1
Osuus 1 Otto Pakarinen 4 12.16,5
Osuus 2 Eliel Kempas 4 14.22,9 4 26.39,4
Osuus 3 Akseli Laitila 4 12.42,6 4 39.22,1

Kiteen Urheilijat Ei läht.

 

Naiset 12 3x2km (3P)

1. Pyhäselän Urheilijat 29.34,1
Osuus 1 Netta-Noora Lappalainen 2 9.17,7
Osuus 2 Marikki Juntunen 1 10.44,5 2 20.02,3
Osuus 3 Karla Könönen 1 9.31,8 1 29.34,1


2. Liperin Hiihtoseura 29.42,2
Osuus 1 Siiri Luostarinen 1 8.57,6
Osuus 2 Minniina Häkkinen 2 10.49,4 1 19.47,1
Osuus 3 Siiri Uusitalo 2 9.55,1 2 29.42,2

PM-viesti pärnä N12 

Miehet 200 3x3 km (1P+2V)

1. Liperin Hiihtoseura 32.37,3
Osuus 1 Erkki Kokko 1 10.42,9
Osuus 2 Antti Multala 1 11.05,9 1 21.48,9
Osuus 3 Reino Immonen 1 10.48,4 1 32.37,3

2. Pyhäselän Urheilijat 35.26,3
Osuus 1 Hannes Rossi 2 11.58,2
Osuus 2 Juhani Nuutinen 2 12.01,3 2 23.59,5
Osuus 3 Ari Lyytikäinen 2 11.26,7 2 35.26,3

Miehet 150 3x5 km (1P+2V)

1. Kontiolahden Urheilijat 46.21,9
Osuus 1 Jarmo Kuusitaipale 1 15.27,1
Osuus 2 Markku Jeskanen 3 16.40,7 2 32.07,8
Osuus 3 Timo Makkonen 1 14.14,1 1 46.21,9

2. Liperin Hiihtoseura 46.44,4
Osuus 1 Ari Niiranen 2 16.12,5
Osuus 2 Jouni Roivas 1 15.29,2 1 31.41,8
Osuus 3 Jouni Leinonen 2 15.02,6 2 46.44,4

3. Juuan Jänne 48.14,3
Osuus 1 Lassi Kirjavainen 3 16.55,6
Osuus 2 Ilkka Pekkarinen 2 16.05,4 3 33.01,1
Osuus 3 Heikki Halonen 3 15.13,2 3 48.14,3

4. Pyhäselän Urheilijat 57.03,7
Osuus 1 Eero Jalkanen 4 18.28,2
Osuus 2 Jarmo Honkanen 4 21.13,0 4 39.41,2
Osuus 3 Jarmo Jalkanen 4 17.22,4 4 57.03,7

 

POHJOIS-KARJALAN PIIRINMESTARUUSHIIHDOT 14.2.2015

Pärnävaara, vapaa tyyli

114 hiihtäjää, lämpötila +0, lumisadetta

Naiset 8 : 1.0 km
1. Jenny Miettinen Pyhäselän Urheilijat 6:38,7 +0,0

Miehet 8 : 1.0 km
1. Leevi Lauronen Polvijärven Vauhti 4:24,2 +0,0
2. Henrik Juntunen Pyhäselän Urheilijat 4:52,7 +28,5

Miehet 9 : 2.0 km
1. Valtteri Mäkelä Liperin Hiihtoseura 9:52,3 +0,0
2. Akseli Laitila Liperin Hiihtoseura 11:19,3 +1:27,0

Naiset 10 : 2.0 km
1. Helmi Juntunen Pyhäselän Urheilijat 8:35,3 +0,0
2. Saga Hurskainen Kontiolahden Urheilijat 8:35,9 +0,6
3. Alina Tikka Joensuun Kataja 9:26,6 +51,3
4. Hertta Juntunen Pyhäselän Urheilijat 9:40,8 +1:05,5

Miehet 10 : 2.0 km
1. Väinö Kontkanen Liperin Hiihtoseura 6:57,3 +0,0
2. Mikko Rönkkö Liperin Hiihtoseura 7:26,0 +28,7
3. Otto Pakarinen Liperin Hiihtoseura 10:20,2 +3:22,9

Naiset 11 : 3.0 km
1. Siiri Luostarinen Liperin Hiihtoseura 11:25,3 +0,0
2. Janna Huuho Kiteen Urheilijat 11:45,8 +20,5
3. Ida-Josefina Ilvonen Juuan Jänne 12:34,8 +1:09,5

Miehet 11 : 3.0 km
1. Pauli Vuorma Liperin Hiihtoseura 9:43,1 +0,0
2. Juuso Miettinen Pyhäselän Urheilijat 11:00,8 +1:17,7
3. Lassi Valta Pyhäselän Urheilijat 11:15,4 +1:32,3

4. Luukas Mäkelä Joensuun Kataja 12:05,7 +2:22,6
5. Eliel Kempas Liperin Hiihtoseura 15:14,6 +5:31,5

Naiset 12 : 3.0 km
1. Karla Könönen Pyhäselän Urheilijat 10:38,2 +0,0
2. Siiri Uusitalo Liperin Hiihtoseura 10:44,6 +6,4
3. Marikki Juntunen Pyhäselän Urheilijat 12:45,8 +2:07,6

Miehet 12 : 3.0 km
1. Jarkko Reijonen Joensuun Kataja 9:37,2 +0,0
2. Fetja Naakka Juuan Jänne 10:14,0 +36,8
3. Juuso Varis Liperin Hiihtoseura 10:43,0 +1:05,8
4. Juho Lajunen Tohmajärven Urheilijat 11:02,8 +1:25,6
5. Joona Ikonen Kiteen Urheilijat 11:13,1 +1:35,9
6. Eemeli Laitila Liperin Hiihtoseura 11:50,0 +2:12,8

Naiset 13 : 3.0 km
1. Veera Kontkanen Liperin Hiihtoseura 9:50,4
2. Venla Liukka Tohmajärven Urheilijat 11:01,9 +1:11,5

Miehet 13 : 3.0 km
1. Perttu Reponen Kiteen Urheilijat 7:57,9 +0,0
2. Veeti Pyykkö Liperin Hiihtoseura 8:00,6 +2,7
3. Paavo Pakarinen Liperin Hiihtoseura 9:00,3 +1:02,4
4. Lassi Korhonen Liperin Hiihtoseura 10:17,8 +2:19,9

Naiset 14 : 3.0 km
1. Nea Pirhonen Tohmajärven Urheilijat 9:35,1 +0,0
2. Senna Surakka Joensuun Kataja 10:04,3 +29,2

Miehet 14 : 5.0 km
1. Jesse Piiroinen Liperin Hiihtoseura 13:13,1 +0,0
2. Seeti Surakka Joensuun Kataja 14:15,5 +1:02,4
3. Eero Laamanen Liperin Hiihtoseura 14:45,5 +1:32,4
4. Jimi Huuho Kiteen Urheilijat 14:51,9 +1:38,8
5. Lauri Partinen Kiteen Urheilijat 16:38,7 +3:25,6

Naiset 15 : 5.0 km
1. Minerva Karppanen Kiteen Urheilijat 15:01,1 +0,0
2. Melissa Häkkinen Liperin Hiihtoseura 17:08,5 +2:07,4

Miehet 15 : 5.0 km
1. Aapo Saastamoinen Lieksan Hiihtoseura 12:41,0 +0,0
2. Eelis Hakala Kontiolahden Urheilijat 13:26,6 +45,6
3. Markus Kasanen Liperin Hiihtoseura 13:37,0 +56,0
4. Konsta Vanhanen Kiteen Urheilijat 13:45,1 +1:04,1
5. Lauri Laamanen Liperin Hiihtoseura 16:00,3 +3:19,3

Naiset 16 : 5.0 km
1. Annika Piiparinen Lieksan Hiihtoseura 14:44,0 +0,0
2. Nea Immonen Tohmajärven Urheilijat 15:59,6 +1:15,6
3. Johanna Lukkarinen Liperin Hiihtoseura 17:53,4 +3:09,4

Miehet 16 : 8.0 km
1. Riku Ikonen Kiteen Urheilijat 21:37,1 +0,0
2. Eppu Honkanen Lieksan Hiihtoseura 22:15,5 +38,4
3. Olli Kosonen Tohmajärven Urheilijat 23:16,7 +1:39,6
4. Elias Liukka Tohmajärven Urheilijat 23:51,7 +2:14,6

Naiset 17 : 5.0 km
1. Eveliina Pyykkö Liperin Hiihtoseura 15:10,6 +0,0

Miehet 17 : 10.0 km
1. Aku Muje Liperin Hiihtoseura 29:26,7 +0,0
2. Kalle Koivusalo Ilomantsin Urheilijat 29:29,0 +2,3
3. Erno Juhani Kovanen Kerimäen Urheilijat 31:05,4 +1:38,7

Miehet 18 : 10.0 km
1. Aatu Mäkelä Joensuun Kataja 25:43,4 +0,0
2. Karri Roivas Liperin Hiihtoseura 26:05,5 +22,1

Miehet 20 : 10.0 km
1. Jussi Karkkulainen Kiteen Urheilijat 23:38,8 +0,0
2. Ilari Nissinen Joensuun Kataja 24:07,4 +28,6
3. Anssi Hakulinen Kiteen Urheilijat 24:48,6 +1:09,8
4. Janne Hakulinen Kiteen Urheilijat 24:50,4 +1:11,6
5. Arto Niiranen Liperin Hiihtoseura 25:17,9 +1:39,1
6. Samu Kekkonen Kontiolahden Urheilijat 25:19,6 +1:40,8
7. Tuukka Gröhn Joensuun Kataja 25:21,1 +1:42,3

Miehet : 10.0 km
1. Lasse Pörsti Kiteen Urheilijat 22:40,7 +0,0
2. Ville Karppinen Kiteen Urheilijat 23:15,4 +34,7
3. Joel Ikonen Ilomantsin Urheilijat 23:54,2 +1:13,5
4. Johannes Leppänen Joensuun Kataja 24:40,3 +1:59,6
5. Mika Piminäinen Lieksan Hiihtoseura 24:58,6 +2:17,9
6. Petteri Nissinen Joensuun Kataja 25:08,0 +2:27,3
7. Anssi Kesonen Imatran Urheilijat 25:11,9 +2:31,2
8. Ville Kekkonen Kontiolahden Urheilijat 25:22,8 +2:42,1
9. Sami Piiroinen Kiteen Urheilijat 25:24,5 +2:43,8

Miehet 40 : 10.0 km
1. Janne Vatanen Liperin Hiihtoseura 30:01,2 +0,0

Naiset 18 : 5.0 km
1. Ilona Saastamoinen Liperin Hiihtoseura 14:01,2
2. Heidi Karjalainen Kiteen Urheilijat 14:25,8 +24,6
3. Riina Sorsa Enon Kisa-Pojat 14:40,0 +38,8
4. Aino Laamanen One Way Pro Team 15:46,5 +1:45,3

Naiset : 5.0 km
1. Jenni Tolonen Liperin Hiihtoseura 12:48,3 +0,0
2. Laura Karkkulainen Kiteen Urheijat 12.49,5 +1,2
3. Kati Roivas Liperin Hiihtoseura 13:02,1 +13,8
4. Karoliina Laakkonen Joensuun Kataja 17:01,1 +4:12,8

Naiset 40 : 5.0 km
1. Maija-Liisa Kontkanen Liperin Hiihtoseura 14:02,7
2. Maarit Talonen Joensuun Kataja 14:52,4 +49,7

Naiset 45 : 5.0 km
1. Salla Leinonen Liperin Hiihtoseura 14:34,5 +0,0
2. Kaija Pyöriäinen Joensuun Kataja 14:41,5 +7,0

Miehet 45 : 5.0 km
1. Jari Jormanainen Joensuun Hiihtoveikot 12:50,2 +0,0
2. Juha Pakarinen Liperin Hiihtoseura 14:02,8 +1:12,6
3. Vesa Kemppainen Kontiolahden Urheilijat 14:18,1 +1:27,9

Miehet 50 : 5.0 km
1. Timo Makkonen Kontiolahden Urheilijat 12:03,6 +0,0
2. Rauno Saastamoinen Lieksan Hiihtoseura 12:11,9 +8,3
3. Jouni Leinonen Liperin Hiihtoseura 12:50,6 +47,0
4. Heikki Halonen Juuan Jänne 13:05,6 +1:02,0
5. Ilkka Pekkarinen Juuan Jänne 13:34,1 +1:30,5

Naiset 55 : 5.0 km
1. Päivi Koivuselkä Juuan Jänne 16:57,1 +0,0

Miehet 55 : 5.0 km
1. Jyrki Kasanen Liperin Hiihtoseura 14:17,3 +0,0
2. Jarmo Jalkanen Pyhäselän Urheilijat 15:00,3 +43,0

Miehet 60 : 5.0 km
1. Martti Malinen Valtimon Vasama 13:51,4 +0,0
2. Voitto Parikka Polvijärven Vauhti 15:29,9 +1:38,5
3. Tapani Repo Joensuun Kataja 15:35,5 +1:44,1
4. Pentti Pölönen Enon Kisa-Pojat 15:54,8 +2:03,4

Miehet 65 : 5.0 km
1. Pentti Torni Kiteen Urheilijat 15:39,4 +0,0
2. Matti Kainulainen Juuan Jänne 15:56,3 +16,9
3. Esko Mustonen Kiteen Urheilijat 16:15,7 +36,3
4. Antti Multala Liperin Hiihtoseura 17:37,2 +1:57,8

Miehet 70 : 5.0 km
1. Reino Immonen Liperin Hiihtoseura 15:43,9 +0,0
2. Esko Hyvärinen Polvijärven Vauhti 16:02,6 +18,7
3. Esko Lötjönen Tohmajärven Urheilijat 16:36,5 +52,6

Miehet 75 : 5.0 km
1. Juhani Nuutinen Pyhäselän Urheilijat 19:02,5 +0,0

 

REIJOLAN KOULUN HIIHTOKISAT

12.2.2015, lämpötila +1, aurinkoista
113 hiihtäjää

Tytöt 1.lk 1 km:
1. Emma Martikainen A 6.30
2. Vilma Vatanen B 6.31
3. Matja Kareinen A 6.34
4. Henni Eronen B 6.45
5. Maija Sadinmäki A 6.59
6. Viinu Wetterstrand A 7.13
7. Anna Kähkönen A 7.28
8. Iida Kokko B 7.53
9. Pihla Kortelainen B 8.02
10. Moona Kokkonen B 8.05
11. Tiia Hyttinen B 8.24
12. Roosa Kuivalainen A 8.48
13. Neela Siven B 8.54
14. Olivia Tahvanainen A 9.24
15. Eerika Immonen A 11.23

Pojat 1.lk 1 km:
1. Miro Kämäräinen A 6.04
2. Aleksi Elokivi B 6.14
3. Miro Kettunen A 6.21
4. Miko Sivonen B 6.42
5. Jimi Kähkönen B 6.43
6. Otto Puruskainen A 7.27
7. Jere Tarvainen A 7.40
8. Eetu Jurvanen B 8.05
9. Eetu Piitulainen A 8.26
10. Heikki Parviainen A 8.44
11. Roni Kallinen A 8.51
12. Pekka Pakarinen A 9.11
13. Lauri Elokivi B 9.11
14. Roy Puhakka B 9.24
15. Aleksi Kettunen B 11.07
16. Onni Kainu B 13.17

Tytöt 2.lk 1 km:
1. Karoliina Wegelius 4.52
2. Liisa Liuska 5.21
3. Ronja Karhapää 5.59
4. Vilma Hirvonen 6.08
5. Aada Tarvainen 6.08
6. Nanna Tarvainen 6.11
7. Marika Semenova 6.56
8. Pipsa Pirhonen 7.04
9. Eveliina Rahunen 7.08
10. Anni Hacklin 7.13
11. Maiju Sarkkinen 7.30
12. Sofia Laiste 7.30
13. Maiju Hukka 8.17
14. Veera Lyytikäinen 8.56
15. Nea Räsänen DNF

Pojat 2.lk 1 km:
1. Anton Tallus 4.17
2. Onni Sormunen 6.02
3. Luka Toivanen 6.05
4. Leo Laurell 6.06
5. Miro Toivanen 6.50
6. Eeli Sivonen 7.59
7. Kaapo Savinainen 9.32
8. Eerik Kontkanen DNF

Tytöt 3.lk 1,7 km:
1. Jenna Rouvinen 8.38
2. Sofia Tahvanainen 9.04
3. Mimosa Käyhkö 10.24
4. Milla Kämäräinen 10.45
5. Enna Jerkku 11.06
6. Noora Kuronen 11.35
7. Jenna Piitulainen 12.40
8. Eveliina Hautaniemi 13.17

Pojat 3.lk 1,7 km:
1. Aapo Mutanen 7.13
2. Jere Mononen 7.26
3. Juho Törrönen 7.28
4. Tarmo Laitinen 7.47
5. Vertti Wetterstrand 7.57
6. Touko Vestman 10.30
7. Patrik Pakarinen 11.00
8. Jere Koljonen 11.23
9. Jesse Kemppainen 12.12
10. Eetu Kontkanen 12.56
11. Lari Hiltunen 14.29
12. Lasse Eronen 15.24

Tytöt 4.lk 1,7 km:
1. Iina Hattunen 7.36
2. Tiia Puruskainen 8.47
3. Senni Hukka 8.56
4. Oona Varis 11.17
5. Viivi Nevalainen 11.43

Pojat 4.lk 1,7 km:
1. Juuso Miettinen 5.42
2. Henri Räsänen 6.18
3. Antti Kolu 6.31
4. Miska Kämäräinen 6.42
5. Niko Rahunen 7.31
6. Aleksi Kinnunen 7.51
7. Mikael Hayrabedian 8.27
8. Henrik Kontkanen 8.30
9. Hannes Palviainen 8.42
10. Samuli Sarkkinen 9.03
11. Ilias Baleyera 10.03
12. Lari Kovanen 10.16

Tytöt 5.lk 2,8 km:
1. Karla Könönen 10.13
2. Netta-Noora Lappalainen 11.56

Pojat 5.lk 2,8 km:
1. Leevi Hiltunen 13.22
2. Jesse Väänänen 13.34
3. Aatu Varis 14.26
4. Karri Immonen 14.44
5. Jani Lehto 15.22
6. Jere Rouvinen 16.26
7. Joonas Invenius 18.45
8. Arttu Kontturi 19.19
9. Veeti Airaksinen 20.27
10. Luka Kettunen 20.48
11. Samu Nevalainen 22.03
12. Veeti Hirvonen 22.50
13. Mika Hyvärinen 23.10

Tytöt 6.lk 2,8 km:
1. Vilhelmiina Wegelius 10.48
2. Ella Lukkarinen 11.34
3. Aada Riikonen 16.45

Pojat 6.lk 2,8 km:
1. Ville Kolu 12.09
2. Toni Miettinen 14.02
3. Verneri Kokkonen 19.50
4. Jere Kokkonen DNF

 

KANSALLISET LIPERIN HIIHDOT PÄRNÄVAARALLA 8.2.15 VAPAA HIIHTOTYYLI 

N10

1. Juntunen Helmi Pyhäselän 10.14,9
2. Juntunen Hertta Pyhäselän 12.06,5 +1.51,6 

N12

1. Könönen Karla Pyhäselän 12.02,1
2. Uusitalo Siiri Liperin Hi 12.33,6 +31,5
3. Luostarinen Siiri Liperin Hi 12.48,8 +46,7
4. Huuho Janna Kiteen Urh 13.00,5 +58,4
5. Ilvonen Ida-Josefina Juuan Jänn 14.02,7 +2.00,6
6. Juntunen Marikki Pyhäselän 14.19,3 +2.17,2 

 M12

1. Reijonen Jarkko Joensuun K 10.27,3
2. Vuorma Pauli Liperin Hi 10.32,1 +4,8
3. Varis Juuso Liperin Hi 11.30,4 +1.03,1
4. Miettinen Juuso Pyhäselän 11.35,3 +1.08,0
5. Lajunen Juho Tohmajärve 12.42,5 +2.15,2  

 

PIIRINMESTARUUS SPRINTTIKISAT TOHMAJÄRVELLÄ 7.2.15 VAPAA HIIHTOTYYLI

N12

A-finaali         B-finaali
1 Ansa Hakala KontU       1 Janna Huuho KiU
2 Karla Könönen PyU       2 Saga Hurskainen KontU
3 Siiri Uusitalo LipHS  
    3 Marikki Juntunen PyU


M12
1 Jarkko Reijonen JoKa
2 Juuso Varis LipHS
3 Juuso Miettinen PyU

 

PYHÄSELÄN URHEILIJOIDEN SARJAHIIHDOT, REIJOLA 3.2.2015

Sarjahiihtocupin 1. osakilpailu

Hiihtotapa: Vapaa
Lämpötila: -0,5°C
Keli: Uusi lumi, pehmeä rata

P6 0,4 km

1. Vilho Frisk  6:03
2. Vilho Savinainen  8:27

T6 0,4 km

1. Hanne Juntunen  4:03
2. Sara Kettunen  5:50

T8 1 km

1. Jenny Miettinen  7:19
2. Heli Puustinen  8:16
3. Marianne Puustinen 9:30

T10 2 km

1. Helmi Juntunen  9:29
2. Hertta Juntunen  11:03
3. Elina Valta  12:12

P12 3,6 km

1. Juuso Miettinen  14:15
2. Lassi Valta  15:02

T12 3,6 km

1. Karla Könönen  15:52

 

LIEKSAN KANSALLISET HIIHDOT 18.1.15

M8 2KM P

1. Henrik Juntunen PyU 11.40.8

N10 2KM P

1. Hertta Juntunen PyU 10.51.6                                                                                                                                                 2. Aino Pyykkö LiekHS 13.17.5

N12 3KM P

1. Karla Könönen PyU 14.05.6                                                                                                                                                     2. Siiri Uusitalo LipHS 14.15.8                                                                                                                                                     3. Siiri Luostarinen LipHS 14.18.6                                                                                                                                               4. Marikki Juntunen PyU 15.11.6      

M12 3KM P

1. Pauli Vuorma LipHS 12.24.5                                                                                                                                                   2. Juuso Miettinen PyU 14.21.8    

Nuorten piirikunnalliset iltahiihdot Tohmajärvellä 14.1.15

N10 0,6km P

1. Saga Hurskainen KontU 2.56.7                                                                                                                                               2. Mila Hakulinen KiU 3.02.6         3. Veera Varonen KiU 3.04,9                 4. Helmi Juntunen PyU 3.05.4                                                                                                                                                                                                 5. Aino Lajunen ToU 3.22.6                                                                                                                                                                                                     6. Hertta Juntunen PyU 3.30.5                                                                                                                                                                                                 7. Anni Airaksinen KiU 3.54.4 

M10 0,6km P

1. Väinö Kontkanen LipHS 2.21.8                                                                                                                                               2. Erno Tietäväinen ToU 2.39.8                                                                                                                                                 3. Mikko Partinen KiU 2.43.1                                                                                                                                                     4. Veikka Vanhanen KiU 2.59.8                                                                                                                                                   5. Topi Halttunen KiU 3.04.4                                                                                                                                                     6. Jose Tiainen KiU 3.23.1                                                                                                                                                          7. Henrik Juntunen PyU 3.48.9 

N12 1,7km P

1. Janna Huuho KiU 7.01.8                                                                                                                                                         2. Siiri Uusitalo LipHS 7.09.3                                                                                                                                                     3. Netta-Noora Lappalainen PyU 7.40.0                                                                                                                                     4. Marikki Juntunen PyU 8.27.5

 

POLVIJÄRVEN VAUHDIN PIIRIKUNNALLISET HIIHDOT HUHMARISSA 17.1.15

N10 2 km P

1) Alina Tikka JoKa 12:18.4

2) Hertta Juntunen PyU 13:30.7

3) Aino Lajunen ToU 14:42.6

M10 2 km P

1) Otto Pakarinen LipHs 12:45.0

2) Henrik Juntunen PyU 13:11.2

N12 2 km P

1) Karla Könönen PyU 09:38.2

2) Siiri Luostarinen LipHs 09:47.3

3) Siiri Uusitalo LipHs 09:52.7

4) Netta-Noora Lappalainen PyU 10:43.8

5) Marikki Juntunen PyU 11:11.6

6) Josefina Ilvonen JuJä 11:42.9

M60 2 km P

1) Hannu Heinistö PyU 07:00.4

2) Osmo Tiikkainen KaiHs 07:06.1

3) Juhani Rissanen PuiHs 07:13.9

4) Viljo Martiskainen IlU 07:20.4

5) Eero Jalkanen PyU 07:21.4

M75 2 km P

1) Juhani Nuutinen PyU 08:27.8

 

 POLVIJÄRVEN VAUHDIN VI KAIVOSHIIHDOT 30.12.2014

M-8 1 km V
1 Henrik Juntunen PyU 07:39.0
2 Matias Laakkonen PolVa 10:57.1 

N-10 1 km V
1 Saga Hurskainen KontU 05:36.0
2 Hertta Juntunen PyU 06:37.0
3 Viivi Pajarinen PolVa 07:04.0

N-12 2 km V
1 Siiri Uusitalo LipHs 08:13.9
2 Ansa Hakala KontU 08:23.2
3 Janna Huuho KiU 08:27.8
4 Siiri Luostarinen LipHs 08:40.2
5 Karla Könönen PyU 08:51.9
6 Josefina Ilvonen JuJä 09:40.3
7 Netta-Noora Lappalainen PyU 09:51.6
8 Emilia Jolkkonen PolVa 10:47.9
9 Marikki Juntunen PyU 10:49.4
10 Vilma Hirvonen PolVa 13:34.8

M-50 3 km V
1 Ilkka Pekkarinen JuJä 08:08.1
2 Heikki Halonen JuJä 08:12.6
3 Markku Kontkanen JHV 08:17.0
4 Kari Honkanen KuHi 08:48.3
5 Keijo Juntunen KontU 08:54.2
6 Jarmo Jalkanen PyU 09:21.4

M-60 3 km V
1 Eero Lappalainen KuHi 08:44.0
2 Hannu Heinistö PyU 08:49.2
3 Heikki Räsänen PolVa 08:58.6
4 Seppo Miettinen KuHi 09:01.3
5 Antero Autio KiurU 09:16.1
6 Eero Jalkanen PyU 09:57.0
7 Yrjö Tuovinen JuJä 10:54.3
8 Aimo skukin LipHs 11:07.8
9 Raimo Leppänen KontU 12:24.7

 

Suhmuran maastojuoksut 13.5.2014

P13 1,4 km (2 x 700 m):
1. Juho Miettinen PyU 5.09
2. Aaro Alastalo PyU 6.32

P11 1,4 km (2 x 700 m):
1. Samu Käyhkö PyU 5.19
2. Joni Laakkonen PyU 5.25
3. Juha Karjunen PyU 5.28
4. Pekka Raassina PyU 6.28
5. Riku Alastalo PyU 6.32

P10 1,4 km (2 x 700 m):
1. Lassi Valta PyU 5.13
2. Juuso Miettinen PyU 6.09
3. Niki Eskelinen PyU 7.09
4. Otso Välimäki PyU 9.05

P9 700 m:
1. Toni Eskelinen PyU 3.18

P8 700 m:
1. Manu Alastalo PyU 3.21

P7 700 m:
1. Iiro Alastalo PyU 3.20

P5 250 m:
1. Reino Alastalo PyU 1.11
2. Paavo Maaninka PyU 1.21

T12 1,4 km (2 x 700 m):
1. Katja Eskelinen PyU 7.39

T11 1,4 km (2 x 700 m):
1. Karla Könönen PyU 5.16
2. Jaana Raassina PyU 6.40

T10 1,4 km (2 x 700 m):
1. Iikku Alastalo PyU 7.07
2. Neea Väistö PyU 7.39
3. Milla Puustinen PyU 7.49

T9 700 m:
1. Sara-Sofia Hyvönen PyU 2.42
2. Mimosa Käyhkö PyU 2.49
3. Elina Valta PyU 2.51
4. Taina Raassina PyU 3.15
5. Helmi Juntunen PyU 3.49
T7 700 m:
1. Minja Eskelinen PyU 3.50

T6 250 m:
1. Jenny Miettinen PyU 1.07

T4 250 m:
1. Iida-Liina Hyvönen PyU 1.13
2. Hanne Juntunen PyU 1.30

Kuva Suhmuran maastojuoksuista toukokuulta 2014 (Eero Könönen)10322766_662083667161596_5057742520821787389_n

Piirinmestaruushiihdot Lieksa 22.2.2014 

Miehet 8 vuotta 1km P 

Sija Lähtönumero Sportti-ID Nimi Seura Tulos Ranking FIS
1. 2. 40230978 Akseli Laitila Liperin Hiihtoseura 6.53,2
2. 3. 40151146 Henrik Juntunen Pyhäselän Urheilijat 7.38,2

Naiset 9 vuotta 2 km P

Sija Lähtönumero Sportti-ID Nimi Seura Tulos Ranking FIS
1. 5. 40290049 Minniina Häkkinen Liperin Hiihtoseura 10.46,0
2. 6. 40223387 Elina Valta Pyhäselän Urheilijat 12.13,8
3. 4. 40149993 Helmi Juntunen Pyhäselän Urheilijat 12.47,0
4. 7. 40151145 Hertta Juntunen Pyhäselän Urheilijat 12.58,5

Miehet 10 vuotta 2 km P

Sija Lähtönumero Sportti-ID Nimi Seura Tulos Ranking FIS
1. 15. 40069688 Pauli Vuorma Liperin Hiihtoseura 8.47,2
2. 17. 34321292 Luukas Mäkelä Joensuun Kataja 10.02,4
3. 19. 40223389 Lassi Valta Pyhäselän Urheilijat 10.11,6
4. 18. 40081487 Otto Muje Liperin Hiihtoseura 10.28,5

Naiset 11 vuotta 3 km P

Sija Lähtönumero Sportti-ID Nimi Seura Tulos Ranking FIS
1. 21. 33625562 Riina Palviainen Lieksan Hiihtoseura 15.37,5
2. 20. 33836898 Karla Könönen Pyhäselän Urheilijat 16.17,3
3. 22. 40151144 Marikki Juntunen Pyhäselän Urheilijat 19.31,7

Miehet 75 vuotta 5 km P

Sija Lähtönumero Sportti-ID Nimi Seura Tulos Ranking FIS
1. 133. 32785225 Juhani Nuutinen Pyhäselän Urheilijat 20.12,7 57.80

Piirinmestaruusviestit Lieksassa 23.2.14 

Naiset 12 vuotta 

Sija Lähtönumero Sportti-ID Nimi Seura Tulos Ranking FIS
1. 2. Lieksan Hiihtoseura Lieksan Hiihtoseura 21.35,0
2. 3. Liperin Hiihtoseura Liperin Hiihtoseura 25.30,0
3. 1. Pyhäselän Urheilijat Pyhäselän Urheilijat 27.02,0

N12-1 osuus Naiset 12 vuotta 2 km P

Sija Lähtönumero Sportti-ID Nimi Seura Tulos Ranking FIS
1. 2. 30819779 Annika Porkka Lieksan Hiihtoseura 7.51,0
2. 3. 40125480 Siiri Luostarinen Liperin Hiihtoseura 8.59,0
3. 1. 40149993 Helmi Juntunen Pyhäselän Urheilijat 11.39,0

N12-2 osuus Naiset 12 vuotta 2 km V

Sija Lähtönumero Sportti-ID Nimi Seura Tulos Ranking FIS
1. 2. 40048525 Milla Martikainen Lieksan Hiihtoseura 6.52,0
2. 3. 40278506 Siiri Uusitalo Liperin Hiihtoseura 8.08,9
3. 1. 40151144 Marikki Juntunen Pyhäselän Urheilijat 8.34,0

N12-3 osuus Naiset 12 vuotta 2 km V

Sija Lähtönumero Sportti-ID Nimi Seura Tulos Ranking FIS
1. 1. 33836898 Karla Könönen Pyhäselän Urheilijat 6.49,0
2. 2. 33625562 Riina Palviainen Lieksan Hiihtoseura 6.52,0
3. 3. 34505377 Laura Muje Liperin Hiihtoseura 8.21,9

Miehet 180 vuotta

Sija Lähtönumero Sportti-ID Nimi Seura Tulos Ranking FIS

1. 29. Liperin Hiihtoseura Liperin Hiihtoseura 32.40,0
2. 28. Pyhäselän Urheilijat Pyhäselän Urheilijat 34.05,0
3. 27. Juuan Jänne Juuan Jänne 34.31,0

M180-1 osuus Miehet 180 vuotta 3 km P

Sija Lähtönumero Sportti-ID Nimi Seura Tulos Ranking FIS
1. 29. 27460131 Erkki Kokko Liperin Hiihtoseura 11.09,0
2. 28. 32785225 Juhani Nuutinen Pyhäselän Urheilijat 12.08,0
3. 27. 27109298 Raimo Simanainen Juuan Jänne 12.58,0

M180-2 osuus Miehet 180 vuotta 3 km V

Sija Lähtönumero Sportti-ID Nimi Seura Tulos Ranking FIS
1. 29. 34604346 Paavo Purmonen Liperin Hiihtoseura 10.34,9
2. 27. 27575932 Yrjö Tuovinen Juuan Jänne 11.24,9
3. 28. 26515100 Ari Lyytikäinen Pyhäselän Urheilijat 11.32,0

M180-3 osuus Miehet 180 vuotta 3 km V

Sija Lähtönumero Sportti-ID Nimi Seura Tulos Ranking FIS
1. 27. 34548596 Eino Hyttinen Juuan Jänne 10.08,0
2. 28. 27456763 Jarmo Jalkanen Pyhäselän Urheilijat 10.25,0
3. 29. 27450633 Reino Immonen Liperin Hiihtoseura 10.56,0

 Kuvassa Pyhäselän urheilijoiden PM pronssijoukkue (Eero Könönen)1618530_630327910337172_1260443497_n