Tällä sivulla tietoa seuran omista sekä muista tärkeistä kilpailuista

******************************************************************************************

Iltahiihtosarjan 3. osakilpailu, Hammaslahti, yläkoulu 29.1.2019

Kilpailupaikan osoite: Opintie 28, 82200 Hammaslahti

Sarjahiihtojen 2. kilpailu.

Perinteinen hiihtotapa, väliaikalähtö.
Kilpailu alkaa klo 18.00. Ilmoittautuminen klo 16.30 - 17.30 kilpailupaikalla. Ei osallistumismaksua.

Sarjat ja matkat: P4, T4 0,1 km, M6 0,5 km, N6 0,5 km, M8 1 km, N8 1 km, M10 2 km, N10 2 km, M12 3 km, N12 3 km, N14 3 km, M14 5 km, M16 5 km, N16 5 km, M/N sekä M50 5 km ja N50 3km

 

YLEISTÄ POHJOIS-KARJALAN ILTAHIIHTOSARJA 2019
Iltahiihtosarjassa järjestetään viisi osakilpailua Joensuun seudulla:
17.1.2019 klo 18.00, yhteislähtö V, Pärnävaara, Joensuun Kataja
23.1.2019, klo 18.00, väliaikalähtö V, Matovaaran urheilualue, Outokumpu, Polvijärven Vauhti
29.1.2019 klo 18.00, väliaikalähtö P, Hammaslahti, Pyhäselän Urheilijat
27.2.2019 klo 18.00, yhteislähtö P, Pärnävaara, Liperin Hiihtoseura
6.3.2019 klo 18.00, sprinttiviesti V, Kontiolahden AH-stadion, Kontiolahden Urheilijat

Iltahiihtosarja on kaikille hiihtäjille avoin, matalan kynnyksen kilpailusarja. Ilmoittautuminen kilpailupaikalla. Ei osallistumismaksua.
Sarjat: P/T4, P/T6, P/T8, P/T10, P/T12, P/T14, P/T16, NYL, MYL, N50, M50
Kolmen parhaan osakilpailusijoituksen pisteet lasketaan loppupisteisiin MC-pistetaulukon mukaisesti.
Kilpailumotivaation parantamiseksi on lisätty N ja M yli 50v sarja.
Palkitaan 3 parasta/sarja. Palkinnot jaetaan Pohjois-Karjalan Hiihdon palkitsemistilaisuudessa keväällä.

Lisätietoa osakilpailuista:
http://www.joensuunkataja.fi/hiihto/
http://polvijarvenvauhti.fi/hiihto/
http://www.pyhaselanurheilijat.fi/lajit/hiihto/ajankohtaista/
http://liphs.fi/
http://www.biathlon-kontiolahti.fi/fi/kilpailut/ampumahiihto-ja-hiihtokilpailut/

......................................................................................................................

 

PIIRIKUNNALLISET PYHÄSELÄN HIIHDOT HAMMASLAHDESSA 3.2.2019 VAPAALLA HIIHTOTYYLILLÄ

Kilpailu alkaa klo 12.00

Kilpailukeskus on Hammaslahden koulukeskuksessa Pyhäselän koululla (yläkoulu). Radat Hammaslahden valaistulla ladulla.

MYL V 15 km, NYL V 10 km, M8 V 1 km, N8 V 1 km, M10 V 2 km, N10 V 2 km, M12 V 3 km, N12 V 3 km, M14 V 5 km, N14 V 3 km, M16 V 8 km, N16 V 5 km, M18 V 10 km, N18 V 5 km, M20 V 15 km, N20 V 10 km, M35 V 15 km, N35 V 10 km, M45 V 10 km, N45 V 5 km, M50 V 10 km, N50 V 5 km, M55 V 5 km, M60 V 5 km, N60 V 5 km, M65 V 5 km, M70 V 5 km, N70 V 5 km, M75 V 5 km, M80 V 5 km

LISÄTIETOJA JA ILMOITTAUTUMISET:

Kilpailusääntöjen mukaiset ilmoittautumiset KILMOon seurojen ilmoittajien kautta lisenssinumeroineen  31.1. 2019 klo 23.59 mennessä. Jälki-ilmoittautumiset perjantaina 1.2. klo 20.00 mennessä sähköpostilla Arille, ari.lyytikainen@pp.inet.fi

Osallistumismaksut: Sarjoista M18, N18 ylöspäin 15,00 euroa, M16, N16 ja nuoremmat 12,00 euroa. Maksut tilille  FI76 4108 0010 9404 20 PyU Hiihtojaosto.

Ari Lyytikäinen
puhelin: 0500 128 342
s-posti: ari.lyytikäinen@pp.inet.fi

Lähtöluettelo ja ratakartat

PYHÄSELÄN  HIIHDOT (V) /PKH/ 3.2.2019

 

Pyhäselän Urheilijat

     

LÄHTÖLUETTELO

     
             

Sarja

Sija

N:o

Lis. Nro

Nimi

Seura

Lähtöaika

             
    93
  Tuukka Korpela
Pyhäselän Urheilijat
0:00:00

M8 1 km

 

1

40419849

Oliver Viitanen

Kerimäen Urheilijat

0:00:30

N8  1 km

 

2

60300507

Viivi Vuorikari

Kiteen Urheilijat

0:01:00

   

3

60135031

Lila Riissanen

Liperin Hiihtoseura

0:01:30

   

4

40467782

Minka Nevalainen

Pyhäselän Urheilijat

0:02:00

M10  2 km

 

5

60242442

Joona Loikkanen

Joensuun Kataja

0:02:30

   

6

40461934

Onni Hurskainen

Joensuun Kataja

0:03:00

   

7

40474400

Konsta Malinen

Liperin Hiihtoseura

0:03:30

   

8

40419849

Lauri Laamanen

Pyhäselän Urheilijat

0:04:00

N10 2 km

 

9

40269023

Saana Martiskainen

Joensuun Kataja

0:04:30

   

10

40362906

Hanna Emilia Kostamo

Kiteen Urheilijat

0:05:00

   

11

40362908

Liivia Parkkonen

Kiteen Urheilijat

0:05:30

   

12

60146314

Venla Vuorikari

Kiteen Urheilijat

0:06:00

   

13

40354905

Hanne Juntunen

Pyhäselän Urheilijat

0:06:30

   

14

40466086

Milja Nevalainen

Pyhäselän Urheilijat

0:07:00

   

15

40302150

Eevi Kaartinen

Tohmajärven Urheilijat

0:07:30

   

16

40454871

Noora Hukka

Joensuun Kataja

0:08:00

   

18

 

Aleksandra Romashkina

DK  Kayak RUS

0:08:30

M12  3 km

 

19

40130355

Eeli Häikiö

Joensuun Kataja

0:09:00

   

20

40213547

Urho Kuronen

Lieksan Hiihtoseura

0:09:30

   

21

40151146

Henrik Juntunen

Pyhäselän Urheilijat

0:10:00

N12  3 km

 

22

40269029

Siiri Martiskainen

Joensuun Kataja

0:10:30

   

23

40436378

Peppi Seppänen

Kerimäen Urheilijat

0:11:00

   

24

40190060

Aino Sorjonen

Kontiolahden Urheilijat

0:11:30

   

25

40213545

Iida Kuronen

Lieksan Hiihtoseura

0:12:00

   

26

40355332

Sira Riissanen

Liperin Hiihtoseura

0:12:30

   

27

40239124

Veera Kinnunen

Liperin Hiihtoseura

0:13:00

   

28

40343159

Jenny Miettinen

Pyhäselän Urheilijat

0:13:30

N14 3 km

 

29

40416688

Sonja Loikkanen

Joensuun Kataja

0:14:00

   

30

40271476

Saga Hurskainen

Joensuun Kataja

0:14:30

   

31

40344497

Menni Turunen

Kontiolahden Urheilijat

0:15:00

   

32

40457355

Eevi Kettunen

Polvijärven Vauhti

0:15:30

   

33

40151145

Hertta Juntunen

Pyhäselän Urheilijat

0:16:00

M14  5 km

 

34

40299748

Juuso Jormanainen

Ilomantsin Urheilijat

0:16:30

   

35

40163773

Valtteri Mäkelä

Joensuun Kataja

0:17:00

   

36

40053991

Aapo Turtiainen

Kerimäen Urheilijat

0:17:30

   

37

40190063

Iisakki Sorjonen

Kontiolahden Urheilijat

0:18:00

   

38

40217264

Ossi Mutikainen

Savonlinnan Hiihtoseura

0:18:30

M16 8 km

 

39

40053990

Arttu Turtiainen

Kerimäen Urheilijat

0:19:00

   

40

33665014

Juuso Varis

Liperin Hiihtoseura

0:19:30

   

41

40070017

Juuso Miettinen

Pyhäselän Urheilijat

0:20:00

   

42

40223389

Lassi Valta

Pyhäselän Urheilijat

0:20:30

   

43

 

Victor Romashkin

DK  Kayak RUS

0:21:00

N16 5 km

 

44

40268829

Ida-Josefina Ilvonen

Juuan Jänne

0:21:30

   

45

40125480

Siiri Luostarinen

Liperin Hiihtoseura

0:22:00

   

46

40401018

Iida Sallinen

Pyhäselän Urheilijat

0:22:30

   

47

40413433

Veera Kuronen

Tohmajärven Urheilijat

0:23:00

N18 5 km

 

48

40414515

Noora Juutinen

Ilomantsin Urheilijat

0:23:30

   

49

40347507

Ella Halonen

Kontiolahden Urheilijat

0:24:00

N45 5 km

 

50

31775582

Maarit Talonen

Joensuun Kataja

0:24:30

N50 5 km

 

51

30027794

Kaija Pyöriäinen

Joensuun Kataja

0:25:00

   

52

25887499

Tuula Antikainen

Polvijärven Vauhti

0:25:30

   

53

 

Mariia Aksenova

DK  Kayak RUS

0:26:00

N60 5 km

 

54

40352554

Päivi Koivuselkä

Juuan Jänne

0:26:30

N70 5 km

 

55

40207797

Liisa Kämäräinen

Rantasalmen Urheilijat

0:27:00

N35 10 km

 

56

27109489

Jonna Kuronen

Lieksan Hiihtoseura

0:27:30

   

57

 

Ekaterina Romashkina

DK  Kayak RUS

0:28:00

N20 10 km

 

58

30932368

Minerva Karppanen

Kiteen Urheilijat

0:28:30

   

59

34591996

Nenna Lukkarinen

Kontiolahden Urheilijat

0:29:00

NYL 10 km

 

60

30902314

Camilla Tuominen

Hollolan Urheilijat -46

0:29:30

   

61

27115965

Päivi Piminäinen

Kainuun Hiihtoseura

0:30:00

   

62

34479843

Riina Sorsa

Ski Jyväskylä

0:30:30

M80 5 km

 

63

32785225

Elmo Nuutinen

Liperin Hiihtoseura

0:31:00

M75 5 km

 

64

60301839

Pekka Kolehmainen

Joensuun Kataja

0:31:30

   

65

27508844

Yrjö Makkonen

Joensuun Kataja

0:32:00

   

66

27495083

Paavo Lappalainen

Kontiolahden Urheilijat

0:32:30

   

67

27442227

Esko Hyvärinen

Polvijärven Vauhti

0:33:00

M70 5 km

 

68

27555046

Antti Juhani Silvan

Ilomantsin Urheilijat

0:33:30

   

69

27575932

Yrjö Tuovinen

Juuan Jänne

0:34:00

   

70

60177596

Lauri Mikkonen

Kontiolahden Urheilijat

0:34:30

   

71

27562819

Mauri Siimestö

Polvijärven Vauhti

0:35:00

M65 5 km

 

72

40219561

Tapani Repo

Joensuun Kataja

0:35:30

   

73

27478602

Matti Kainulainen

Juuan Jänne

0:36:00

   

74

40414284

Veikko Kosunen

Kontiolahden Urheilijat

0:36:30

   

75

40291074

Arttu Tahvanainen

Pyhäselän Urheilijat

0:37:00

   

76

24382979

Hannu Heinistö

Pyhäselän Urheilijat

0:37:30

M60  5 km

 

77

26214870

Hannu Haaranen

Ilomantsin Urheilijat

0:38:00

   

78

26765028

Voitto Parikka

Polvijärven Vauhti

0:38:30

M55 5km

 

79

27468188

Markku Kontkanen

Joensuun Hiihtoveikot

0:39:00

   

80

40464825

Kari Nevalainen

Kontiolahden Urheilijat

0:39:30

   

81

 

Nikolay Aksenov

DK  Kayak RUS

0:40:00

M50 10 km

82

40456109

Jukka Kotiranta

Kunnasniemen Kunto

0:40:30

   

83

 

Dmitrii Romashkin

DK  Kayak RUS

0:41:00

   

84

27512704

Timo Makkonen

Kontiolahden Urheilijat

0:41:30

   

85

27554584

Rauno Saastamoinen

Lieksan Hiihtoseura

0:42:00

M18 10 km

86

40055701

Ville-Valtteri Karvinen

Kontiolahden Urheilijat

0:42:30

M35 15km

 

87

40414461

Juha Jormanainen

Ilomantsin Urheilijat

0:43:00

   

88

27547588

Timo Riissanen

Liperin Hiihtoseura

0:43:30

M20 15 km
 

89

33253251

Konsta Vanhanen

Kiteen Urheilijat

0:44:00

   

90

30895858

Aapo Saastamoinen

Lieksan Hiihtoseura

0:44:30

MYL 15 km

 

91

 

Dmitry Lozhnikov

DK  Kayak RUS

0:45:00

   

92

60315668

Ville Laatikainen

Ilomantsin Urheilijat

0:45:30

 

Ratakartat

 

3_km_rata_19

************************************************************************************************************************************************** 

HIPPO-HIIHDOT

HAMMASLAHDEN VALAISTULLA LADULLA SUNNUNTAINA 17.3.2019 KLO 12

Ilmoittautuminen ennakkoon sähköpostilla mantylakatri@gmail.com TAI paikanpäällä Hammaslahden yläkoulun (Pyhäselän koulun) aulassa kisapäivänä klo 10-11.30.

Hiihtotyyli: vapaa, yhteislähtönä sarjoittain

Sarjat ja matkat:

T/P 5 ja 6v (2013-14 syntyneet+ nuoremmat): 350m

T/P 7 ja 8v (2011-12 syntyneet): 700m

T/P 9 ja 10v (2009-10 syntyneet): 1km

T/P 11 ja 12v (2007-08 syntyneet): 2km

Sarjakohtaiset lähtöajat näillä sivuilla lähempänä kisoja

KAIKKI OSALLISTUJAT PALKITAAN JA HIIHTOKOULULAISILLE JAETAAN LISÄKSI KUNNIAKIRJAT TAPAHTUMAN YHTEYDESSÄ!!

Yhteistyössä kisoja järjetämässä OP Vaara-Karjala ja Pyhäselän Urheilijat

*******************************************************************************************************************************************

Tour De Pyhäselkä (= Pyhäselän Urheilijoiden sarjahiihdot) klo 18


ti 15.1 Normaalimatkat V, Reijola
ti 29.1 Normaalimatkat P, Hammaslahti (samalla P-K iltahiihtosarjan 3. osakilpailu)
ti 12.2 Sprintti P, Hammaslahti
ti 26.2 Pitkät matkat yhteislähtö V, Suhmura
ti 12.3 XCX V, Hammaslahti
Pakkasraja: -15C

Kisoihin ilmoittautuminen paikan päällä viimeistään 30 minuttia ennen kisoja eli 17.30 mennessä.

Kilpailut ovat kaikille avoimet eikä osanottomaksua peritä.

Sarjat 2 vuoden välein (T/P 4, 6, 8, 10 jne.)

Kilpailuista lasketaan yhteispisteet maailmancupin pistetaulukon mukaan ja niiden perusteella jaetaan palkinnot keväällä hiihtokauden päättäjäisissä.

Palkinnon saaminen edellyttää osallistumista vähintään 3 osakilpailuun.

LISÄTIETOJA:

Ari Lyytikäinen
puhelin: 0500 128 342
s-posti: ari.lyytikäinen@pp.inet.fi

********************************************************************************************************************************


POHJOIS-KARJALAN PIIRIN HIIHTOKILPAILUT

24.-25.11.2018 FIS Kontiolahden Hiihdot KAN P/V
15.12.2018 Katajan suklaahiihdot PK P
16.12.2018 Santun Hiihdot PK V (SIIRRETÄÄN!!)
26.12.2018 Katajan hiihdot KAN V
2.1.2019 10. Polvijärven Kaivoshiihto PK V
5.1.2019 Liperin Hiihdot KAN V
13.1.2019 Kiteen Talvikisat PKS-CUP KAN P (Huom! Päivämäärä muuttunut)
19.1.2019 XII Aarne Halosen Muistohiihdot PKS-CUP KAN P
2.2.2019 Huhmarin perinteiset hiihdot PKS-CUP PK P
3.2.2019 Pyhäselän Hiihdot PK V
9.2.2019 Pohjois-Karjalan Maakuntaviestit PK P/V
16.-17.2.2019 P-K:n pm LieHS PKS-CUP PK V P/V
23.2.2019 Polvijärven piirikunnalliset PKS-CUP PK V
24.2.2019 Pm-sprintti ToU PK P
3.3.2019 Lieksan Kansalliset KAN V
8. - 10.3. Hopeasomman loppukilpailu, Hollola (PKS-CUP norm.matka)
9.3.2019 Vasaman piirikunnalliset hiihdot PK V
14.3.2019 KLL-pm hiihdot Polvijärvi V
16.3.2019 Pogostan Hiihto KAN P
16. - 17.3. KLL:n mestaruushiihdot, Kemi
20.3.2019 Pikapyttyhiihdot PK V
27.3.2019 Puhoksen Vesan Iltahiihdot PK V
30.3.2019 XVII Pärnän Kunkku KAN V
3.4.2019 Kuorevaaran Ylämäkihiihto PK V